Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

SpicyNugget

V Sudetách žil se svou ženou a dcerkou podnikatel Habermann. Byl mezi lidmi velice oblíben, jelikož dával Čechům i Němcům bez rozdílu práci. Ovšem po příjezdu esesáků byl silně lustrován a byl nucen udělat jedno ze dvou špatných rozhodnutí, za což se mu odměnil dav rozlícených Čechů… Jo, takhle bych popsala děj filmu. Ten děj ale není pravdivý. Habermann byl Čecho-Němec, nezabil ho dav dementních Čechů, ale jeho kamarád Pazour, majitel lázní nebyl Pospíchal, ale Pospíšil, a už vůbec nebyl kolaborant, ale odbojář. Co bylo horší - nebyl mi v tomto filmu sympatický ani Habermann, ani jeho žena a bratr. Co bylo nejhorší - přistihla jsem se, že sympatizuju s náckama. Ano, tenhle film je jedna velká německá propaganda. Fuj, esesáci hnusní. Pokud na tenhle film koukal někdo, kdo neznal skutečný příběh Augusta Habermanna, tak bůh s námi. K filmu - nebyl dobře natočený, vadily mi na sílu cpané střihy, kvůli čemuž mi trvalo dostat se do obrazu. Bylo tam několik dějových linek, které neměly smysl, protože nebyly dotažené do konce (neplodnost ženy hajného, něčí pohřeb, uděláme si syna a najednou nic,…) Ne, mě film vůbec nenadchl. Protože bohužel znám skutečný příběh Habermanna a tohle se mu ani zdaleka nepodobalo. ()

liquorice

S komentář „honajze“ se dá souhlasit v řadě věcí, nicméně pokud sílu filmu zhodnotím z hlediska toho, jaké emoce ve mně vyvolal, pak Habermannův mlýn určitě obstál. My Češi jsme se během války a po ní chovali taky jako magoři a je dobře, že se tomuhle tématu 65 let po poté přestáváme vyhýbat… A je taky dobře, že film nenatočil Němec, protože od něj bychom těžko strávili. Roden je mimochodem fenomenální - jako obvykle. ()

Johnnyka

Dobře zpracované "Česko - Německé" vztahy, během války a těsně po ní. Tomuto tématu se nikdo nechtěl věnovat jak u nás tak v Německu, Herz byl první, kdo se bez uhýbání do toho pustil, bravo! (pátá hvězda je za téma) ()

Gabri-ela

Film, který skvěle zpracovává citlivou látku transferu Němců, hodnotím kladně již jen proto, že to hlavní se Herzovi podařilo beze zbytku vytihnout. Lidskou povahu, která nabývá rozměru nelítostné zrůdnosti, a především to, že odsuzovat lidi na základě příslušnosti k národnosti je neskutečně povrchní a fatální zejména pro lidskost samu. Jediné, co bych považovala za mínus, je sem tam stagnující děj, některé nepřirozeně znějící dialogy a česky se bavící Němci. Jinak úchvytný zážitek! Vyjádřeno slovy Hannah Arendt:, která reagovala na poválečný pocit studu Němců za to, že jsou Němci. "Já se stydím za to, že patřím k lidskému rodu." ()

Radlajzzz

Dobré herecké obsazení, dobrá režie. Roden opět předvedl, že je PAN HEREC. Film je dobrou ukázkou toho, že vše není jen bílé nebo černé. Ne všichni Němci byli a jsou špatní a ne všichni Češi byli a jsou dobří. ;-) . Oceňuji, že byl konečně natočen film se spravedlivým přístupem (jak pro Němce tak pro Čechy) k sudetské otázce. ()

Kubasino

Nevím no, moje svědomí by mi nedovolilo jít s hodnocením níže. Na druhou stranu výše také ne. Spoustu řečí o klišé a patosu se nese od lidí o tomto filmu a já si myslím, že je to hloupost. Juraj Herz nic nevnucuje, poskytuje každému možnost, ať si utvoří obrázek sám. A klišé? Ptám se: Kde??? To je přeci nesmysl. Toto je pole takřka nezorané a přitom s citem utvořené. Pro mě se Herz vrátil do svých osudových let, kdy tvořil skvosty, jako byl Spalovač mrtvol či Petrolejové lampy. Zkrátka umí moc hezky zpracovávat knižní předlohy (což se bohužel v poslední době moc nevidí). ()

vrgulnik

Pro mě totálně nepochopitelné obsazení. Televizní herci Waschke, Hezsprung, Weisz nebo Ochsenknecht byli naprosto nedůvěryhodní - co to proboha bylo? Zvlášť Waschke měl dostatek prostoru, který zcela prohospodařil. Roden klasicky všechno odšeptal, aniž by se mu pohnul jediný mimický sval, ale to mu určitě všichni jeho "věrní fanoušci" odpustí. Nejlepší herecký výkon v epizodní roli měl paradoxně Jan Hrušínský. Scénář, režie i kamera lehce naprůměrné, celkově 60%. ()

montel

August Habermann (Mark Waschke) je bohatý podnikatel, který na svém mlýně a pile zaměstnává jak Čechy, tak Němce. Po začlenění Sudet do třetí říše, se o mlýn začne zajímat příslušník SS Koslowski (Ben Becker), který nakonec donutí Habermanna postavit se před nejtěžší rozhodnutí v jeho životě...Syrová podívána z rukou Juraje Herze. Dokázal jsem se do osoby Habermana vžít a příběh mě pohltil. Jen málo bych filmu co vytýkal, snad jen to, že jsem tomu všemu dění úplně nevěřil. 65% ()

tutkaha

Fakt síla! V tomto případě jdou stranou všechny technické nedostatky: nemá smysl je zmiňovat, poněvadž poselství tohoto filmu je především humánní; silný příběh, který se bohužel do jisté míry kdysi stal... ()

R-2

Brilantně natočený snímek, který vám za 104minut dokáže vykreslit pohled na chování lidí pod tlakem, kde se přestává hrát na slušnost a vítězí pokřivená morálka a vlastní prospěch. Nejlepší snímek s problematikou Sudet, kde smekám nad panem Herzem, který toto kontroverzní téma převedl bez klišé na plátna. ()

FAxPR

když ono to pořád nefunguje.. co těm hlubokým českým filmům chybí? ach! ti herci vypadají, že přebíhají jen ze scény na scénu. pořád mají stejný kostým a celé to vypadá jako natočené během jednoho týdne. dialogy byly hrozné.. seky typu, že holčička odjíždí do koncentráku a má svého plyšového méďu a když se vrací tak taky, nepřehlédne snad nikdo. horzný dabing německých/rakouských hereček/ herců. některé scény, které by nás měly donutik ke zvolání "to neeee!" nás spíše donutí k smíchu. archetyp hodného sověta osvoboditele žije dál.. mezi postavami neprobíhá vůbec nic. nic vás nevytrhne z neutrálního postoje. jestli tohle měla být agitka "tací grázlové jsme byli" tak fail, protože se lehce dá argumentovat "mohli si za to sami". možno vidět v Mandolíně kapitána Corelliho, Malena a X dalších. pravda je, že to může zapůsobit na člověka, který nikdy neslyšel o konci války. ()

Esquirol

... pustit se do tématu, které se tak citlivě dotýká přímo režiséra samotného, chtělo spoustu odvahy, nadhledu a objektivity. A mistr Juraj Herz to zvládl brilantně. Ukazuje dobu v Sudetech, tak jaká asi doopravdy byla a dokáže nenahrávát ani jedné straně. Vystihuje zlo té doby ve všech podobách - ať už jde o slizkého SSáka, bandu vlasteneckých němčourů, co si najednou myslí, že jim patří Čechy, naivně zblbutého mladíka, jehož nedokáže odradit ani vlastní zranění, až po vystižení typické české povahy - že s odvahou přicházíme vždycky tak trochu s křížkem po funuse... V tomto filmu ani tak nejde o způsob zpracování, spíše o to, co nám autor chtěl říci. A to by se myslím mělo cenit stejnou vahou! ()

Trescha

Tak konečně se zase po čase Herz vycajchnoval!!! Roden opět boduje,ikdyž v tomhle případě to není jeho největší zásluha.Herecké obsazení bezchybné.Pěkná vizuální stránka,strhující příběh jehož tempo nepolevuje a nenudí ani na chvilku.Dokonalé vykreslení lidské povahy(nejen té české).Sice šlo o němce,které osobně moc nemusim,ovšem oni nás asi taky ne....Ale ani přesto se člověk neubrání tomu znechucení co lidi dokážou. ()

naytsirk

Bylo to velice pěkné. Jen jsem se nemohl ubránit pocitu, že tam bylo moc rozehraných situací, které by si zasloužili více času. Začalo to a najednou byl konec. To ovšem neznamená, že Habermannův mlýn na mě nezapůsobil, to on zase ano...Takže je to spíš ke čtyřem hvězdám.... ()

morlumak

Celkem mě zaráží, proč je na všech plakátech Roden, když tam hraje v podstatě vedlejší roli. Je sice pravda, že svým herectvím zastíní představitele Habermanna, Marka Waschke, který mi přišel dost slabý. Po režijní stránce není filmu moc co vytknout, se scénářem už je to horší. Spousta věcí by zasloužila dovysvětlit, rozvést, postavy jsou strašně černobílé a celý film působí jako sestřih mnohem delší verze. Další výtku mám k otřesnému dabingu německých postav, místy jsem měl dojem, že sleduji Doktora z hor. Taky jsem moc nepochopil, proč se německý důstojník naučil česky, to je věc, která byla naprosto vyloučená. Celkově jsem docela spokojený, scénář mohl být lepší a film dotažený, ale z české produkce je to jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední dobu viděl. Velké plus má u mě Juraj Herz, že se pustil do takového kontroverzního tématu. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc