Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

dank011

Perfektně předložená podívaná. Prostě Příběh. PŘÍBĚH. Pomijím politické pozadí, protože pro posouzení příliš pochybností plný plus pokoru pociťuji. ()

JackieBliz

Téma, na které se v 2. světové válce trošku zapomíná. Co zažili Němci, když válka skončila. A řeknu vám, že se o to zajímám a děli se i horší věci. Ale film, film je prostě pěkný (podivné označení). ()

aannemer

Myslím, že se Herzovi povedl zcela vyvážený obraz českého pohraničí 1. poloviny 20 století. Výborně odvyprávěný příběh a excelentní výkony mnohých protagonistů. ()

Vala

Hodnotím kladně hlavně za výpravu,kameru,střih a efekty...je vidět,že když se chce,jde i v Česku natočit pěkný a propracovaný film.Kdyby se to vždycky dělalo takhle většina by se nad českou tvorbou ,,neofrnila". ()

Movie Maniak

Tleskám autorům a producentům za odvahu vylézt na světlo světa s jedním z mnoha příběhů, které se odehrávali po celém území Sudet. Holt je třeba si přiznat, že některé události našich dějin a činy našich předků nebyly zrovna košer. Jejich popírání a zamlčování ničemu nepomůže. Habermannův mlýn je výborný film se strhujícím dějem a velmi silným příběhem, který podtrhuje kvalitní obsazení, výprava a hlavně hudba. Mé hodnocení je tedy pět hvězd. souhlasím s komentáři Galadriel a Malarkey ()

Nerajohn

Vemte si to. Sparta ve fotbale hrála se Slavií a vyhrála 3:0. Měla dvacet gólovek, Slavia jednu šanci. Konec. Večer Sportovní noviny na Nově. Šot trvá dvacet vteřin. Ukáže se jeden sparťanský gól a ona slávistická šance. A výsledek? Divák, co zápas neviděl, si bude myslet, že to mělo skončit minimálně nerozhodně..............................Vadí mi zkreslování historie. Německý a rakouský peníze číhaj tomuhle snímku z bot jako blázen. Co vyhánění Čechů ze Sudet po Mnichovu? Co další zrůdnosti Němců? Nic. Jen zlí a proradní Češi. Navíc film podle mě neskutečně nedrží pohromadě. Všechno je jen nakousnuté - letáky, krádeže dřeva, pošilhávání velitele po manželce..........Ze scény výměny jmen na seznamu a šperků by špičkový režisér udělal nervydrásající špektákl, ale tady to jenom tak prošumnělo. ()

Scaevola

Hned ze začátku si rýpnu - nakolik se na vyznění filmu podepsaly peníze od sousedů? - Nyní vážně: Že válka pokřivuje charaktery, si lidstvo v umění připomíná již dlouho a o druhé světové válce vlastně nic jiného ani neříkáme. Problémem u díla, které samo v sobě implikuje převažující estetickou funkci, bohužel je, když se snaží zůstat nezaujaté. Nezaujatost sluší vyváženému dokumentu nebo historické přednášce, nikoli však historickému dramatu. Herzův film je zalidněn množstvím postav, ale žádná z nich není pro diváka jednoznačně kladná nebo záporná a tento fakt (přes všechny výtky ohledně realističnosti vyprávění a nedourčenosti pro interpretaci) škodí. Po technické stránce však vynikající počin. ()

Beauté

Film má skvělý potenciál, hodnotit pouze umělecký um, film bych ohodnotila min. na 80%. Film táhnou skvělé herecké výkony v čele s Karlem Rodenem. Avšak iracionální struktura, nelogická fakta (viz opravdu jste nikdy neviděli svůj rodný list? Opravdová národnost Habermannovy ženy - němka; smrt Habermanna aj.) a smyšlený příběh zakládající pouze na jednom jméně bez kontextu celých událostí, znehodnocuje celou kvalitu snímku. Film vyznívá ve smyslu propagandy a je jen otázkou proč zrovna tak významný režisér se pouští do demagogie a očernňování českého lidu. ()

TheMe

Já ti nevím, Karle... proč Ti nedali více prostoru? Respektive, proč jsme se o tobě nedozvěděli více. Abych byl upřímný, nemám rád filmy o válce a vůbec debaty o ní. A z tohoto filmu jsem velmi rozpačitý. Fakt, já ti nevím, Karle... ()

jessic

Výbušné téma, skvělé herecké výkony, ale příběh šustí papírem. Navíc mi vadilo řemeslně slušné ale trochu televizní zpracování a scenáristické zjednodušovaní postav. Škoda, čekala jsem od mistra hororu trochu temnější a méně jednoznačné vyznění příběhu. ()

jjjerry

Film krásně mapuje kontroverzní dobu. Ocenil bych herecké výkony a hudbu, která krásně dokresluje děj. Co se týče děje, nesedělo mně tam hlavně to "náhodné" shledání se zraněným xy ve vlaku co převážěl raněné. Podle mě, objektivní zobrazení doby. Jak práskači Němci, tak i Češi kteří si chtějí zachránit kůži a nebo mají s někým zlou krev jen kvůli závisti. Smutná mně přišla deportace do Německa, když deportují poloviční Němku jako zvěř, která má zároveň na sobě židovskou hvězdu... Když se doba otočí všichni rychle převlékají kabáty. Bohužel jsem se z toho nepoučili, a podobně to dopadlo i 1989, kdy ti největší udavači a srabi převlékli kabáty... ()

MiniRecenze

Jedná se o válečné drama,které bylo natočené dle pravdy.Film má dobré herce i příběh,sice "sem-tam "je to nudnější,ale filmu to prospívá-by se dalo říct.Silný příběh a šokující konec. ()

mokrasek

Film natočený patrně na objednávku slouží do jisté míry k diskreditaci Benešových dekretů. I Češi přece páchali stejná zvěrstva jako fašisté. Opravdu tomu věříte? Pan Schwarzenberg to dotáhl k ještě větší dokonalosti svým prohlášením, že spatřuje v jednání fašistických němců pouze dočasné pomýlení mysli. Ať tak nebo tak, na film už se podruhé nepodívám. ()

RealHonza

Velmi kvalitní film s výborným hereckým obsazením, který ukazuje pravdu, kterou si někteří nechtějí připustit. Holt davové šílenství, chtíč pomsty bez rozdílu znamenal to, co se stalo. Dobré činy byly ve vteřině zapomenuty. Film mě mile překvapil a určitě doporučuji. U tohoto famózního snímku se nudit rozhodně nebudete. Kontroverzní téma je pojmuto brilantně. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc