Legendární režisér Juraj Herz se rozhodl otevřít jednu z nejkontroverznějších kapitol českých dějin, poválečný odsun Němců, při němž se spravedlivý hněv často mísil s těmi nejnižšími pudy. Příběh Habermannova mlýna, zakládající se na skutečných událostech, se odehrává v malé vesnici v Sudetech mezi roky 1938 a 1945. Jednou z obětí dějin měl být i bohatý německý podnikatel August Habermann (Mark Waschke) a jeho nejbližší přítel Březina (Karel Roden). Šílená doba dostihne Habermanna i přesto, že bez předsudků dával práci Čechům i Němcům a odmítal se zcela podřídit nacistické ideologii. Při volbě ze dvou možností, z nichž ani jedna není dobrá, učiní rozhodnutí, které se stane záminkou k tomu, aby se bezprostředně po válce stal hlavním cílem na seznamu „českých vlastenců“, z nichž většinu tvoří jeho bývalí chráněnci. Samozvaným soudcům a katům jde ale spíš o jeho majetek než o spravedlnost. Dokáže před nimi Habermann zachránit alespoň ženu a dítě? (Magic Box)

Desdemone

Po poměrně slušném začátečním vykreslení postav příběhu, které vypadalo, že uvádí velmi hutné komorní drama, se to, co mělo být vrcholným bodem filmu, zvratem v ději, zápletkou a zároveň rozuzlením, se ve filmu scvrklo do podivně prostříhaných dvou minut (a to možná přeháním). Starý senilní antisemita Herz si jistě užil pozici režiséra, který ukáže českému národu, jak krutě a přehnaně nevinné chudáčky Němce potrestal. Těžko jak ocelek soudit historickou situaci, ne už tak film, který je komplexně špatný, nefunguje a jako bonus má fakticky nejhorší dabing, co jsem za poslední dobu slyšela. ()

kluzo odpad!

Nemohu jinak hodnotit. Pachuť lži mi kazila dojem z celého filmu. Možná kdybych byl občan jiné země, byl bych schopen odlišit dokumentární rovinu od té umělecké. Nebo, kdyby si režisér nesnažil zvýšit kredit filmu tím, že je na motivy skutečných událostí a nepoužíval skutečná jména. Takhle opravdu nemohu jinak. Viz článek: http://www.lidovky.cz/habermannuv-lync-a-narodni-sebebicovani-f0a-/ln_noviny.asp?c=A101012_000050_ln_noviny_sko&klic=239364&mes=101012_0 ()

AxelWers

Zaujímavý film o tom, že nie všetci Nemci boli takí zlí ako sa zvyklo hovoriť, a nie všetci Česi boli takí dobrí, ako sa tiež zvyklo hovoriť. Ale tak to už vo vojnách chodí. ()

VerenaLord

Očekávala jsem více, nemohu přijít na pointu filmu. Jde o zobrazení poválečných Sudet a odsunu tentokráte Němců rozvášněným a vzteklým davem. Kladnou postavu má zobrazovat pan Habermann, který je samozřejmě na konci neprávem umučen, přestože celou dobu se pokoušel chránit Čechy, co to šlo. Nevýraznou a nicneříkající roli Rodena bych úplně vypustila, i když jeho herecký výkon je samozřejmě velice dobrý i na tak špatnou roli. Filmů a dokumentů s podobnou tématikou je nespočet, tento patří k těm horším a méně výrazným. ()

S.Robie

Tento snímek, díky bohu, předcházel snímku Lidice. Po celou dobu filmu jsem byl dojatý upřímností a srdečností Habermanna, potom ve mně film vzbudil opravdové naštvání, když jsem si uvědomil, jací jsme vlastně, jako Češi, šmejdi s klapkami na očích... CO se filmu opravdu nedá odepřít je, že ve mně zanechal opravdu velice silné pocity. Za to opravdu 5 ()

Al44...

Zpracování velmi zajímavého historického tématu z našich dějin. Každopádně se ale v rozhodujících a nejdramatičtějších scénách tohoto filmu mělo jít určitě ještě dál a využít tak naplno slibný potenciál tohoto materiálu. Postavy filmu jsou bohužel velmi černobílé a hned na začátku je jasné, jak se kdo na konci zachová. Stejně tak i samotný děj je předvídatelný a moc překvapení si zde neužijeme. ()

pouler

Habermannův Mlýn je snad nejvíce přeceňovaný film zabývající se válečnou tématikou, z těch natočených v nedávné době. Je sympatické, že je to také pohled z druhé strany, té německé ale ten patos není na místě. Vše má svou příčinu a důsledek. Ve světle tohoto filmu začali vznikat Lidice, které měli být smířlivější vůči okupantům, to bohužel nechápu. ()

DAPDO

Když zhodnotím samotný film, příběh, herce atd., tak to není špatné. Na druhou stranu jde o příběh, který se skutečně stal, dokonce pár kilometrů od mého bydliště. Událo se to trochu jinak, hlavně ten konec. A to mi prostě vadí, když pan Herz chce točit film, který se opravdu stal, tak at' nepřekrucuje fakta, která jsou zdokumentována.Už jen to, že na místě, kde se vše událo nejenže netočil, ale ani se tam nebyl podívat mi připadá divné.Jinak bych hodnotil určitě lépe. ()

David David

Výborný film. Herecké výkony hlavních představitelů na jedničku, dobrý scénář i režie. Ukazuje bez příkras hrůzy války na obou stranách. Krátce po shlédnut bych dal i pět, ale vzhledem k postsynchronům dám jen 4, to předabování německých herců celé dílo vážně sráží. ()

Kingjiri

Opravdu slušnej českej film, ve kterym jsou nešvary český kinematografie obsažený pouze v nepatrnejch dávkách. Po technický stránce hodně slušná práce s čímž souvisí i to, že se díky kostýmům, výpravě a režii podařilo vytvořit ponurou dobovou atmosféru. Herecký obsazení taky potěšilo, jenom bych do hlavní role obsadil Rodena. Nicméně jsem uvítal obsazení vedlejších rolí neokoukanejma německy mluvícíma hercema. Příběh nebyl vůbec špatnej, ale přesto se mi zdál jako nejslabší článek z celýho snímku, protože vše ostatní bylo na těméř bezchybný úrovni. Osobně bych uvítal, kdyby se sledovaly osudy více lidí z obou stran (němců i čechů). Ale i tak film pěkně ukázal, že tehdejší český "vlastenci", co dokázali někoho zmlátit nebo dokonce zabít jenom proto, že byl, byť jen z nepatrný části Němec, nebyli nakonec o moc lepší než Němci (nacisti) samotný. ()

Hightower

Z pohledu člověka žijícího o 21. století se stydím zato, že jsme Čech. Bestiální chování mstících se Čechů je tristní a na zvracení. Jakým právem si tamní česká spodina dovolovala lynčovat? V čem jsou lepší od Němců? V ničem; ba jsou dokonce horší! Že by snad právem útrpným? Ha, který český tehdejší lynčující póvl dal život Němci? Nikdo, proto nemá právo jej brát....Též se mi dělá nechutně zle ze zvěrstev, která Němci napáchali. Proto jsme měli být lepší a nenechat se ovládat prudkými vášněmi. Jedna strana paměti pracuje, druhá je zapomenuta... Toto snažení – jak dokazuje Březina – by však bylo marné. Duševní skleslost národ Českého byla nad síly tohoto uvažování. Pokradmu se sem dostává Hobbesova myšlenka, že člověk byl a bude člověku vlkem. ()

tranquill

"Vlast je pro ty, kteří nic nemají. Mně není k ničemu, já mám domov." Zajímavý příběh, který by, kdyby se ho Herz věrněji držel, vyzněl podstatně lépe. Zbytečné skoky v časové lince kouskovaly děj. A ve skutečnosti to, jak Habermann dopadl, nebylo kvůli obecné zášti Čechů vůči Němcům, ale pro jejich chamtivost aby se zmocnili jeho majetku. Což je dostatečně konkrétní důvod! Tím nepopírám, že se tyto věci neděly, to je jisté, ale nejde mi na rozum, že by je dělali obyčejní lidé jen z obecné nenávisti proti národu, který vyvolal válku, natož, když to byl člověk, který jim opravdu pomáhal. Spíš je dělali ti, kteří si svou zlobu chtěli vybít na komkoli, bez zájmu o jeho skutečnou minulost, tedy nejlépe na, pro ně, no name osobách... ()

chrispe

Asi SPOILERY: přijde mi vtipný, když vám esesák oznámí, že život Němce má cenu deseti Čechů a následně mručí, že život jednoho nízkého Čecha má přeci větší cenu, než několik briliantů. A že je tolik chtěl! Zajímavé. Ale o těchto lidech ten příběh přeci jen nebyl. Ať už Čech, nebo Němec, oba dokází být pěkná svině a rozdíl mezi nimi v určitých situacích prostě není. A o tom je tento film. Nechci tu psát, že "na české poměry dobré", ten příběh se mi nezdál úplný, odbíhal do slepých (a velmi krátkých) uliček, dost možná hlavní tahák, Roden, se tam moc nepředvedl a i když to samozřejmě nevyznělo do prázdna, mám pocit, že by to šlo udělat mnohem lépe. ()

Ozzy2

Je zajímavé, kolik lidí tu sází odpady za to, že to není podle skutečnosti,ale u Anthropoidu jim vůbec vylhaný příběh od A do Z nevadí, protože věří, že to tak bylo.Bohužel na plný počet to také není.Postava Haberrmanna je na můj vkus strašně MirkoDušínovská, on má ty čechy tak rád...to je celkem neuvěřitelné. ()

Biopler

Najhodnotnejší film u mňa, ktorý má iba 3*, lebo má zbytočné nedostatky, ktoré šlo hravo odstrániť. Primárnym je nadabovanie nemeckého dôstojníka. Je pre mňa neprijateľné počúvať rozhovor dvoch Nemcov v češtine, resp. mať vo filme scény kde je výborne vykreslená nemecká agresia pri pripojení Sudetov k ríši skrz nemecké monológy k Čechom, aby o trochu neskôr už nemecký dôstojník lámavou češtinou s občasnými nemeckými slovíčkami herr alebo frau kazil dojem z dobre dramaticky nakrútených scén. Ďalším failom je využitie či zneužitie historickej postavy Habermanna. Z viacerých zdrojov som sa dočítal, že to čo sa objavilo vo filme, nie je jeho životný príbeh, minimálne jeho životný koniec. Tvorcovia sa mohli inšpirovať, ale stačilo len tak málo, zmeniť mená ako to spravili tvorcovia slovenského Únosu, tí však historicky upozorňovali na dátumy. Mínusom je i stopáž, ktorá by príbehy postáv viac rozvinula a tým pádom by i celkové posuny v čase nepôsobili drasticky pozliepane. Herectvo treba pochváliť, páčil sa mi predstaviteľ Habermanna a už tradične skvelý Roden. Jan Hrušínský stvárnil priam archetypálnu postavu človeka vo vojne, ktorý skrz dvojakú tvár prežije každú strasť. Kopec miniroličiek je vybraných veľmi presne a atmosféra dediny je zvládnutá tiež veľmi dobre. Zvuk vo filme je výborný, najviac som ho pocítil pri voľbe českej desiatky. Téma výborná a dúfam, že ešte nevyčerpaná, že sa ešte ako filmoví diváci dočkáme opravdových a nepotrebne nepokazených snímkov. ()

helraiser

Takhle antičeský film a zároveň proněmecký se jen tak nevidí. Jinak natočeno slušně, ale z historického hlediska naprostá katastrofa. ()

haWranka

Zážitek je ještě moc čerstvý a já nejsem s to hodnotit. Můžu jen říct, že jde o opravdu silný příběh, na mě občas až zbytečně kruté scény (minimálně deset minut filmu jsem měla zavřené oči). Vyzdvihovat herecké výkony bych snad ani nemusela, tak jen v krátkosti - skvělé obsazení a především úžasný Karel Roden, jeho role je nezapomenutelná. ()

Zemřel herec Andrej Hryc

Zemřel herec Andrej Hryc