Film vypráví příběh dvou rodin, jejichž osudy se náhodně spojí skrze přátelství dvou dospívajících synů. Elias, jehož otec pracuje jako doktor v Africe a prožívá právě manželskou krizi, je šikanován ve škole, zatímco Christian, který se rozhodne ho bránit, se do města přistěhoval s otcem po nedávné smrti matky. Film řeší zdánlivě jasné etické otázky po smyslu pomsty a násilí s ní spojeným. To vše na pozadí skutečných světových konfliktů, kterým čelíme a které reprezentuje právě postava dánského lékaře v Africe. Film není samoúčelnou plejádou dramatických situací, tak jak je známe z mnoha evropských filmů současnosti, ale precizním pohledem do života dvou generací lidí, jimž se představa lepšího světa znenadání začíná vzdalovat. (oficiální text distributora)

ER

Kvalitní filmařina Bierové je znát. I tady dává režisérka prostor emočně vypjatým scénám,které sledují cestu do hlubin lidských duší a tady i těch dětských. Způsob, jak konfrontuje dětské vnímání světa s dospělými a jak fungují vzory (tady spíše nefungují),kterými jsou především jejich rodiče,je až mrazivě poutavý ( k tomu výborná hudba slovenských filharmoniků). Jenže tu jednu hvězdičku dolů sráží místy větší podbízivost a finále (např. prohlášení policisty,že bomba pod autem je jen větší vandalství,takže pohoda). ()

carott

Po slibném začátku vcelku nudný a předvídatelný konec, sice dobré obsazení, ale to bohužel vše nezachrání. Vcelku dobrá polemika ve stylu "hrubý pytel, hrubá záplata" vs. "nastav druhou tvář". Mohla snad být více zapojena ve filmu ta Afrika. Na **** tomu bohužel ještě něco chybí, na oskara strašlivě přeceňovaný... ()

Ronee

Tento film by si rozhodne zaslúžil vyššie hodnotenie. Pre mňa to bolo asi to najlepšie, čo som tohto roku videla. Nezdržala som sa emócií a rumádzgala som pri niektorých scénach. Je to film o násilií, ale aj o pomáhaní si navzájom, o riešení konfliktov a o tom, ako sa zachovať v hraničnej situácií. Dokonalé, skvelý scenár, herci a výborný príbeh. Dobre bol vykreslený svet malých detí, ako aj dospelých ľudí, najmä altruistického doktora, ktorý sa snažil vychovávať deti tak, aby konali len dobro. Snažil sa urobiť svet lepším. Pracoval v rozvojovej krajine a pomáhal miestnym ľuďom. Raz mu však na operačný stôl priviezli vraha tehotných žien a detí. Musí sa rozhodnúť, čo je správne, či pomôcť alebo nie. Zároveň však film rozvíja aj príbeh z Dánska, kde vidíme dvoch malých chlapcov, ako oni bojujú proti zlu a proti krivde. Volia oveľa násilnejší spôsob, ktorý končí zle nielen pre ľudí z okolia, ale aj pre nich samých. Otázkou je, ktorý prístup k svetu je lepší, či lekárova zhovievavosť, alebo násilie, ktorým sa bránia chlapci. ()

VvV14

Zde je vidět, kam až může všechno zajít. Je pravda, že malé děti jsou zasaženy různými tragédiemi nejvíce. pro mě to bylo chytlavé téma a ačkoliv to byl velice vážný žánr vážně jsem si to užil. Herci ušli a jako celek to působilo věrohodně. ()

Hank

Vyprázdněné melodrama o smyslu pomsty a síle odplaty, které nabízí kromě výborného hereckého výkonu malého Christiana, už jenom upocené a křečovité herecké výkony dospělých a hlavně nekonečné barvitě kýčovité záběry z Afriky, včetně těch největších laciností jako jsou smějící a mávající africké děti. Celkově je africká pasáž tak naprosto mimo a tak poslepovaná s evropskou, až to nutně musí diváka zabolet. Přičemž chatrný africký příběh nemá jakoukoliv šanci ospravedlnit důvod, proč je ve filmu vůbec zařazen - možná kvůli slzičkám evropských a amerických diváků? Asi... A to už se nemá ani cenu zmiňovat o celém čitelném příběhu s bombou, sebevraždou, odcizením na pozadí slunné severské krajiny, to už nám patos kapal z filmového plátna po kilech...škoda, seveřané by neměli zkoušet, i za cenu pozlátka oskarové slávy, točit tyhle melodramatické kýčařiny s sladkých happy endem, ale zůstat u svých syrových příběhů, nezkreslených emocí a nádherné severské poetiky. Už to zde někdo psal, je to prostě jenom falešně se tvářící artovka. ()

jafuska

poprvé co mě tento film nepřišel, že je to severské téma, prostě bych to v tom nepoznala,a je to dobře, ale jinak je to hodně obyčejný příběh ze života, kde se prolínají různé osudy lidí, nic světobornýho, ale na jedno kouknutí proč ne, ale nejspíš na tento film brzy zapomene, asi už po dvou dnech nebudu vědět o čem to vlastně bylo, ale to nevadí, pro mě je rozhoduící, že se mě tento film zkrátka líbil, ()

Mabfred

Po dlouhé době film, který mi přišel opravdu uvěřitelný - postavy vypadaly a chovali se jako lidé, nadhozená témata se mě někde uvnitř dotkla. Prostě, důkaz, že film mě nebaví jen jako odpočinková konzumace, ale mám rád i přemýšlení a něco do hloubky... ()

gicous

Pro mě se film snaží rozebírat až přiliš mnoho závažných témat, na které ale nanabízí žádnou uspokojivou odpověď. Téma násilí, šikany, přátelství, obětování, rodiných vztahů, smrti - to je na jeden film, který nemá ani dvě hodiny příliš. Oceňuju ale jak se Susanne Bier dokázal vypořádat s africkou linií filmu, která je velmi působivá. Je to velký rozdíl ve srovnání s afganským selháním v jejím dřivějším filmu Bratři. ()

nula87

Suzanne Bier po Bratrech, kteří mě nadchli, natočila Lepší svět, který ale rozhodně není tak konzistentní, pomáhá si oslími můstky a nepříliš logickými a uvěřitelnými postupy jenom proto, aby mohla ždímat emoce - a to skoro pořád. Základ filmu, jeho poselství není vůbec špatný, bohužel jeho zpracování už ne tolik. 60% ()

kiros179

Chápu, že odolat mixu africké mizérie z pohledu severského humanitárního pracovníka procházejícího těžkým partnerským obdobím, opepřené dětským traumatem ze ztráty matky, je něco, čemu se neubrání žádná festivalová (slovy JXD - sluníčková) porota, ale já čekal opravdu něco VÍC. Chvíli to vypadalo, že z toho budeme mít něco zajímavého, leč pachuť desetkrát přežvýkané žvýkačky nezmizela. Pěkná kamera, přesvědčivě zahrané. 65% ()

pekas

Parádní herecké výkony, slušně nastolená témata, přitažlivá Trine Dyrholm. Ač dramata vyhledávám nerad, ke sledování tohoto jsem byl donucen a nakonec nelituju. 90% ()

iz67

Jednoduchy predvidatelny film o zakladnich vecech, aniz by z nas tvurci dojili slzy. Hezký. (Nakonec od Jensena, stroje na scénáře a rezisera uzasnych veci neda cekat nic jineho)! ()

yatan

Tento film pravdepodobne nebude na jedno pozretie..je tazsi a ma skrytu hlbku ktora neni uplne evidentna aj preto ze nechce byt..Ale najlepsi zahranicny film roka?? hmm no Mozno tomu dam v buducnosti este jednu sancu ale zatial len 7/10 ()

exoomer

Skor tak 4,5/5, ale po tych chujovinach a srackach co maju 90% a podobne hodnotenia z rokov 2010 a 2011 je toto nieco neporovnatelne lepsie. ()

pepad3

Silny film, jehoz na prvni pohled klisoidni temata prechazeji dohromady ve velmi svezi soud a analyzu nejvetsich problemu dnesni spolecnosti. Prijemne herecke vykony. ()

Crybaby

Tento film v nicom nezaostava za velkorozpoctovymi americkymi dramami ale este pridava kusok tej severskej chladnej atmosfery. Film ma drzal ako celkom priputaneho pred obrazom a v scene s bombou sa mi vyrazne zrychlil tep (lol). Pacili sa mi herecke vykony mladych hercov a vcelku to bol velmi kvalitny film. Dlho som rozmyslal nad plnym poctom ale nebolo to dotiahnute uplne do konca, takze ostava to velmi dobrym filmom ktory sa oplati pozriet viackrat. ()

Oscar 2011 - výsledky

Oscar 2011 - výsledky