salalala

V rámci současných trendů kinematografie asi ta nejlepší možná adaptace rozsáhlého románu, kterou divák mohl dostat. Ačkoli kouzlo knihy spočívá v prolínání několika časových rovin, ve filmu se snesitelnou stopáží to není možné, takže se tvůrci rozhodli román "rozpůlit" a první polovinu věnovat dětem, druhou pak dospělým. Jestli se Muschiettimu něco povedlo, je to zachycení typicky kingovské nostalgické atmosféry dětského světa, na jehož pozadí ale číhá velké zlo. Ruku v ruce s tím pak jde dokonalé obsazení dětských herců, kteří spolu přirozeně kooperují a tak nějak splňují čtenářské představy o Klubu nul, jak je ve filmu jejich spolek přeložen. Ke všemu ještě přispívá vydařený soundtrack, ačkoli jeho písničková část je možná až moc optimistická, což se k filmu vzhledem k jeho ději moc nehodí. Takový ten dětsky naivní humor, připomínky období prvních lásek a polibků, dlouhého léta, žabomyších válek mezi staršími a mladšími tu funguje perfektně a celkově vztahy mezi postavami jsou výborně vykreslené. Skarsgard je potřebně děsivý, i když možná mohl trochu víc přitlačit na pilu, nicméně v rámci možností si stěžovat opravdu nelze. Je asi škoda, že Muschietti obecně až moc spoléhá na lekačky (i když některé jsou vynikající) a nejde víc do dusnější atmosféry a celkového děsu, protože výsledek pak mohl být ještě lepší. Vadí také, že z filmu není cítit ona osudovost, která je snad na každé stránce knihy, tudíž zůstává v divákovi pocit, že tu trošku něco chybí. Dojem malinko kazí konec, který je až moc na efekt, i když na druhou stranu obsahuje emočně asi nejsilnější scénu z celého filmu, taktéž stopáž asi měla být o pár minutek kratší. Jako kingovská adaptace ale film uspěl prakticky po všech stránkách a rozsáhlý román zatím převádí na plátno důstojně. Opravdovou zkouškou pro režiséra ale bude až kapitola druhá, v níž už nebude moci spoléhat na nostalgii a roztomilé dětské špičkování, ale bude muset pracovat s čirou hrůzou a hutnou atmosférou, čehož se trochu bojím. 80% ()

Colby Sawyer

Jedna z těch nejlepších adaptací knih Stephena Kinga. Podmanivá hororová atmosféra, která diváka přibije do křesla a nepustí. Stejně jako u Stranger Things se i zde objevuje dětská parta, která výborně funguje a divákovi na ní opravdu záleží. Film nevsází na lekačky, které nejsou potřeba, protože Pennywise je dostatečně děsivý. Inu hodně povedený kousek, u kterého se těším na druhý díl. ()

dom156

To byla atmosféra, že bych jí mohl nožem krájet. Tohle byl návrat do starých kořenů hororů ze 70 a 80 let. Atmosféra byla tak silná, že vůbec nevadil malý výskyt lekaček. Překvapivá je i délka filmu, která je na horor, poslední dobou silně nadprůměrná. Líbili se mi herecké výkony dětí (teda spíše pubescentů). Vše klapalo, jak mělo a já měl v kině místy i husí kůži, tak moc na mě film působil. Nemohu jinak než moc moc doporučit. ()

JohnMiller

Aké nečakané prekvapenie. Stephen King je jeden z mojich najobľúbenejších spisovateľov, a cez neho som sa dostal k väčšine horrorovej literatúry, a pobvedzme si úprimne, on mi v puberte formoval vkus na literatúru. K IT som sa tiež dostal ale to som mal 12 rokov a bolo to na mňa náročné čítanie. Po 200 stránkach som to odložil a už sa k tomu nevrátil (knihu zatiaľ nevlastním) Pred pár rokmi som sa dostal aj k filmu z rolu 1990, ale po pár minútach som to radšej zastavil, nechcel som si pokaziť zážitok z knihy keby som sa k tomu náhodou vrátil v budúcnosti. No a v budúcnosti si na mňa počkala táto parádna "podívaná". Nebojím sa povedať, že ide o Horror roka. Detské postavy boli skvelo zahraté, malo to trocha nádych Stranger Things čo nebolo podľa mňa vôbec na škodu. Snímka bola strašidelná aj bez trápnych sekundových lakačiek. Mala troška gore ale nič strašného. Najdôležitejšie je však to, že to malo Kingovskú atmosféru. Bol to zážitok, odporúčam to každému horrorovému fanúšikovi. Takto má vyzerať kvalitný horror. ()

L_O_U_S

Jednalo se o můj první horor v kině. Vlastně ne, první byl kdysi dávno Silent Hill, ale ten jsem z poloviny nepochopil a z druhé poloviny prospal, protože jsem měl v palici. Chodit do kina na horory považuju za celkem riziko, ale dnešní publikum v karvinském kině Centrum bylo ukázněné, puboši měli vstup zakázán a přítomné adolescentky neměly po každé lekačce potřebu informovat své okolí, že se lekly. Když už jsme u těch lekaček, považuju je za dost hloupou a lacinou rekvizitu, která se ke Kingovi prostě nehodí. No jasně, že se leknu, když do záběru za hlasitého zvuku vjede Pennywise, jenže stejně tak se leknu, když mi někdo u ucha odpálí dělobuch. Není na tom nic invenčního, raději bych sledoval psychologickou hru s dětskými strachy a traumaty. Problémem Kingova Toho je, že adaptace důstojně vystihující ducha knihy – totiž že některá dětství bývají zatraceně zkurvená – by vyžadovala mnohahodinovou stopáž a fungovala by líp, jak tu někdo zmínil, jako seriál. Přesto musím říct, že Muschiettiho To dopadlo daleko lépe než ta televizní sračka. A taky bych chtěl pochválit flétnistku z obrazu. Pro flétnistky jsem měl vždycky slabost, i když jsem nikdy nebyl na hudebním táboře. (1 229.) ()

Vědma

Čtivost Kingových knih hází klacky pod nohy všem jejich adaptacím. I ta z jeho knížek, která mě bavila nejmíň, mě díky jeho stylu vyprávění bavila dost. A To je vyprávěné tak, že se tají dech. Kupodivu to z adaptace To, co mi připadalo nejdřív jako nápad špatný - rozdělit příběh dětí a dospělých - se podle mě dost osvědčilo, protože jednoduchost a přímočarost děje se mi moc líbila. To je kromě strachu hlavně o statečnosti a přátelství a děcka to zahrála skvěle. I v knížce je svět dospělých eliminovaný na nepochopení a lhostejnost ke světu dětí a jejich fantazie. (Výborné byly ukázky z televizních a rozhlasových pořadů.) ()

kajas

TO mělo všechno. Předlohu jsem četla asi před trilionem let a pamatovala jsem si pouze základní body, televizní zpracování jsem hodně rychle vytěsnila z hlavy (radši) a tudíž se nepovažuji za nějakou věrnou fanynku Kingova eposu. Nerozptylovaly mě tak žádné maličkosti a užila jsem si doslova každou minutu (delší stopáž tentokrát není vůbec na škodu). Dětské obsazení nemělo chybu, všem členům party musíte v jejich počínání držet palce (u mě vedli Bill, Beverly a "hláškující brejloun" Richie), bojíte se o ně, dojímáte se nad jejich osudy. Pennywise byl správně děsivý, rodiče některých postav byli správně úchylní... zkrátka naprostá spokojenost a očekávání dvojky je obrovské. ()

Trevor

Kedysi dávno, ešte v časoch, keď sme si vo videopožičovni museli na to, kým sa k nám kazeta dostane poriadne dlho počkať (mladšia generácia sa v tomto komentári stráca už teraz) som sa nevedel dočkať, kým To uvidím. Nakoniec som z neho veľa nemal, kedže som značnú časť filmu presedel so zatvorenými očami. Zlaté časy, keď ešte film dokázal človeka, teda dieťa, vystrašiť. Potom som si To pozrel ako dospelý. O čosi neskôr som sa dopracoval aj ku knihe, teda bolo to vlani, keď knižné vydavateľstvo načasovalo ďalšie vydanie Kingovej novely priam ideálne.A nakoniec som zo strachom začal sledovať To (2017). Strachom z toho, že to dopadne ako Dunkirk či Vojna o planétu opíc. Našťastie to bolo neopodstatnené. Film je jednoducho skvelý. Od úvodnej scény, v ktorej si Georgie púšťa loďku až do konca má film Kingovskú atmosféru. Je to ucelené, dej má spád a hlavne nie je v ňom žiaden rušivý moment v podobe zbytočných dialógov či postáv. V porovnaní s pôvodným spracovaním mňa osobne sklamal iba hlas klauna, všetko ostatné bolo o poznanie lepšie. Pre mňa je tento film druhým najlepším spracovaním noviel Stephena Kinga hneď po Kubrickovom Osvietení, určite najlepší remake posledných rokov. ()

Aleee89

Někde mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Předlohu jsem nečetla, na horory moc nejsem, ale cítila jsem, že je to must see film, tak jsem se do toho kina přece jen vypravila. Má to atmosféru, náladu 80. let, snímek nenudí, ale že bych cítila mrazení po zádech, to vlastně taky ne. A nemůžu se zbavit pocitu, že jsem sledovala slabší odvar Stranger Things. ()

Eldrick

Nejlepší horror za poslední roky. Period. Bát se u něj sice nebudete (pokud Vám není 10), ale to není podstatný. Pointou je (kromě perfektně fungujících lekaček) fakt, že všechno krásně funguje, jak má a vy jako divák tak můžete docenit všechny atributy od chemie herců po souznění formy s obsahem. Původní televizní adaptace hladce překonána. Bill Skarsgård je démon, Andy Muschietti půjde ještě nahoru a už se nemůžu dočkat pokračování. Nemám tomu absolutně co vytknout. Krásná práce všech zúčastněných, atmosféra 80. let, skvěle vybraní herci a aura Stephena Kinga je cítit na sto honů. ()

OG_Swifty

Docela zabavnej horor s bubakem klaunem, u kteryho se divak vlastne ani moc neboji - ma vsak to prijemny mrazeni po zadech podobne jako tomu bylo u prvni rady Stranger Things (ktery mi to i vzhledem k tomu biker gangu pripominalo). Kdyby klaun nebyl vocas a toho chcipaka s inhalatorem sezral hned jak mel v baraku moznost, tak by se ostatni posrali a moh vyhrat... ()

applause

Už při prvním záběru, jsem chtěla odejít z kina, tak se pozná dobrý horor. V této době je těžkě natočit opravdu dobrý horor, jak to bylo v minulém století, ale Andymu Muschiettovi se to povedlo. Temná atmosféra, efekty, lekačky. Bill Skarsgard hrál klauna Pennywise výborně, napřed jsem se ho bála, pak už jsem se jen smála. Tažnou silou filmu je skupinka mladých herců, kteří i přes neshody drží spolu a o to víc jsou silnější, aby překonali strach a hlavně aby překonali "To". Těším se na další díl a určitě doporučuji! ()

Jigy

Konečně někdo natočil pořádný horror, kdy si člověk užívá atmosféru, děj a především dokonale zahraného klauna. Po mnoha letech jsem vyrazil do kina a nelitoval jsem. Víc takových filmů a tento žánr se snad konečně zase zvedne, protože To je jen malou kapkou ve vodách umírajícího žánru. ()

zdenotvor

Konečne som si zase z kina odniesol skvelý zážitok. Atmosféra bola fantastická, napínavá, scény s klaunom mrazivé a decká tiež výborne zahrali. Škoda že Pennywise nedostal viac priestoru, mohlo to byť ešte lepšie. V každom prípade to najlepšie čo som za poslednú dobu v kine videl. ()

Jonash87

Detsti herci skveli, ozvuceni paradni, vizualne bez chyby. Ale moc jsem se nebal a nejsem priznivec toho, kdyz se film od knihy lisi. Sice tam byly zasadni momenty, ale taky nektery veci jinak. Takovy sesekany. Ale dustojne ztvarneni. ()

M.i.k.e

původní It sem neviděl,knížku jsem nečetl a Kinga mám mnohem radši v jeho dramatické póze,než té hororové.I přesto všechno jsem se na nové To po trailerech extrémně těšil a jsem moc rád,že očekávání byla naplněna.To je tak jedním z nejlepších hororů poslední doby,který by navíc fungoval celkem obstojně i bez Pennywise.Ten je tu ale naprosto vynikající a je onou třešničou na dortu.Obsazení celkově víc než povedené a ne nadarmo ve mě evokovalo vzpomínku na další kingovku Stand By Me...90% ()

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi

Muschietti míří od Flashe k Batmanovi