Počítačový technik Brad Harris má poněkud zvláštního koníčka – miluje ptáky a jako vášnivý ornitolog-amatér, takzvaný ptáčkař, se chce zúčastnit velké celosvětové soutěže, která se jmenuje Velký rok. Brad ale neví, že má velké konkurenty. Úspěšný obchodník Stu Preissler si také chce splnit celoživotní sen a stát se nejlepším světovým ptáčkařem. Celý život svou účast ve hře odkládal a teď přišla ta správná chvíle. Oba muži si vezmou v práci volno a vyrazí za svým snem. Oba však netuší, že proti nim stojí skutečný protivník, kterého není jen tak lehké porazit. Kenny Bostick je světoběžník a vítěz posledního ročníku ptáčkaře roku. Také on vyráží do přírody udržet si svůj titul... Kenny doma nechá svou mladou a krásnou manželku, která je nešťastná, že nemůže otěhotnět. Postupně se všichni tři vášniví ptáčkaři setkají a brzy zjistí, že všichni se soutěže účastní. Zatímco Brad a Stu soutěží férově, Bostick tyto zásady nezastává a je rozhodnut oběma protivníkům soutěž co nejvíc znepříjemnit... (TV Prima)

Boogeyman

Komedie, která sice není vůbec vtipná, ale rozhodně není ani trapná, ve výsledku je vlastně velmi příjemná, nenudí, sálá z ní nadšení a určitě má i svou morální (je hezké mít svůj koníček a sny, ale rodina je nejdůležitější) i ornitologickou hodnotu. ()

Pilda17

Slabá komedie, od Owena Wilsona čekám vždycky lepší filmový zážitek a tahle průměrná komedie mě nepřesvědčila... 5/10 = 55% ()

Rosaviva

Poměrně zajímavé obsazení a překvapivě vtipný a příjemný film. Spíš než obsah mě na to pochopitelně nalákalo to obsazení, protože opravdu nejsem pozorovatel ptáků. Ale jak říkám, velmi příjemně mě to překvapilo, bylo to oddychové a nenudila jsem se. 3* teda, ale Jima Parsonse jsem tam nečekala, i když to teda nebyla žádná velká role :D ()

kingik

V podstatě hodně nenápadný film s originálním námětem, z něhož všichni účastníci vytřískali maximum. Uznejte sami, dá se ještě lépe natočit film o ptácích, pokud to není porno? Diváků ornitologů není takový počet, aby kina naplnili měrou vrchovatou, ovšem poznávat ptáky můžete v pohodě, i když nejste vysloužilá pornohvězda, co po hmatu rozezná neomylně moudivláčka od orla. Celý film je příjemně soutěživý, respektive trio Jack Black-Steve Martin-Owen Wilson jsou tak zapálení do ptáků, až je to nakažlivé. A tentokrát se soutěží o hodně. Dvojka amatérských ptáčníků Black a Martin musí porazit arogantního Wilsona, který je nejen obhájcem titulu v počtu pozorování divoce žijícího ptactva, ale je i držitelem světového rekordu, který je téměř nemožné pokořit. A nebudu prozrazovat, jestli se sympatické dvojce podaří porazit namyšlence. Film staví hlavně na tom, že divák bude fandit Blackovi a Martinovi. A velkým omylem je čekat odvázaný film plný extrémního humoru. Ano, je zde přece Jack Black, ten se ale drží v normální rovině, nečekat od něj žádné humorné excesy. Vyhráno budou mít ti diváci, kteří mají rádi přírodu, milují zdravé soutěžení a nikdy by je nenapadlo, že se dá soutěžit v pozorování ptáků. A zabere to celý rok. Režisér David Frankel čas od času přijde ve svých filmech se "zvířecím" námětem. Tento zvláštní námět se možná ani moc nehodil ke zfilmování, přesto jej realizoval. Své ptáčníky si film jistě najde. Hrdinové z filmu zažijí svůj Velký rok, tenhle film si ambice na film roku ale určitě nedělal. Je moc nenápadný a obyčejný, čímž je zbaven soutěžení o pomyslné filmové vrcholky. 5/10 ()

Carol Pifková

Celkom fajn a zaujímavá netypická komédia. Tuším to bolo i podľa skutočnej udalosti a prekvapilo ma, že takáto súťaž vôbec existuje. ()

Dzeyna

Výborný "ptačí" snímek s vynikajícími herci!! Jack Black, Steve Martin a Owen Wilson v jednom???Tleskám panu režisérovi, opravdu skvělá kombinace. Owen je zajímavý každým coulem, Jack je vtipný už jenom když se lekne myši, ale zároveň je hodně citlivý a Steve je prostě klasika a stoprocentní optimista. Je to sice celé ohledně ornitologie, ale je to podané zábavnou a vtipnou a také emočně napínavou a navíc lehce romantickou formou, která mě vážně zaujala. Jediné co tomu celému chybělo byla větší akčnost a různorodost. Ani konec není předvídatelný, což oceňuji. Dala bych i 5 hvězd, ale to bych zde musela mít ještě nějaké mě více sympatické herečky a vtipnější dialogy, ale i tak velká pochvala! ()

predators

Líbí se mi komentář Milodara "Umím si představit mnohem zábavnější filmy o honění ptáků." Já to vidím, jako dobře obsazený dokument o ptácích severní ameriky nebo USA, chcete-li. 50% ()

iamek

Podle obsazení si člověk může myslet, že uvidí bláznivou komedií, ale není tomu tak. The big year je slušná road movie, kde skupina bláznivých fanoušků ptáků cestuje po světě a snaží se vidět co nejvíce opeřenců. Nejsem zrovna fanda filmů, kde ze 100 minut je 60 minut záběrů na ptáky. Tyhle eko filmy nesnáším, ale naštěstí film rychle uteče, takže se to dá bez potíží vydržet. ()

SeBig

Tohle není komedie to je vyslovený trapas, ptákovina o ničem.. teda o focení ptáku tohle nemá ani žánr. Prostě kravina nechápu kdo přišel stim že je to komedie. Jediný za co dávám hvězdu je Owen Wilson a hudba jinak fakt PTÁKOVINA! ()

Chrustyn

Po všech stránkách maximálně pohodové, sympaticky obsazené, na oko pěkné, ale zároveň nepříliš vtipné a tématem pro mnohé dost specifické a nepříliš zábavné. Možná by bylo lepší, kdyby to režisér pojal, jako bláznivou komedii, kdy si parta ptáčkařů dělá naschvál při plnění svého snu, protože takhle zůstává sice sympatická, nenáročná, ale vlastně i docela nudná a herecky nevyužitá rodinná komedie. ()

Arsenal83

Najvtipnejší na filme je jeho slovenský dvojzmyselný názov. Vo všeobecnosti ide o plytkú a nezaujímavú záležitosť. Vhodné len na nedeľné poobede pre dôchodcov náchylných zaspať s fľašou piva v ruke. Film o vtákoch, o tých skutočných operencoch, koho to má zaujímať? Totálna zbytočnosť. ()

jojinecko

Vizuálne podnetná relaxačná oddychová odnikiaľ-nikam-spejúca nevtipná HOVADINA!!! To slovo relaxačná je podstatné... ()

Pítrs85

Podle mě dost podceněná komedie, možná dílem za to, že lámat v pase se u ní určitě nebudete. Ono je to celé takové milé pohlazení, oddech od každodenního shonu (i když samotní hrdinové se ve filmu pořád někam honí). Samozřejmě, že "lov" ptáků je tu jen jako zástěrka, zástěrka toho, že člověk je tvor, který si musí neustále dávat nějaký ten zdánlivě nepřekonatelný úkol, aby cítil, že skutečně žije. A taky o tom, že ne pokaždé bere vítěz hlavní cenu... O hercích netřeba diskutovat (o to spíš, když vám tam hrají hned dva z vaší topky /Black, Pike/, navíc doplněni dalšími sympaťáky Wilsonem a Martinem, které jsem v tak příjemných úlohách už dlouho neviděl. A to vše doplněno velice trefným a parádním soundtrackem. Moc fajn snímek. ()

TheEvilTwin

Fííha. Od trojky Wilson - Steve Martin a Jack Black jsem čekal asi daleko divočejší a odvázanější jízdu. Nápad pozorování ptáků dává tušit, že by se mohlo jednat o zábavnou a hlavně originální krasojízdu, ale paradoxně jde o pravý opak. Humor mě zde úplně minul a ačkoliv jde z filmu cítit taková odlehčenost a nenáročnost, nezasmál jsem se nad ním doslova ani jednou. Jakoby film "prostě jen tak plynul." Slabota. ()

claudel

Především oceňuji neotřelost tématu, nikdy by mě nenapadlo, že může vzniknout film o soutěži v pozorování ptáků, že se na něco takového budu dívat, a že mě to nebude nudit. Zdařile zpracováno, herecky zvládnuto s přehledem, páni komici se přitom drželi na uzdě, aby z toho nebyla nechtěná fraška. ()

eraserhead666

Ta zápletka je fakt zvláštní. A poměrně nakažlivá. Mám doma atlas ptáků Šumavy a Novohradských hor a první, co jsem měl chuť po zhlédnutí filmu udělat, bylo objednat si nějaký dobrý dalekohled a rozjet lokální verzi hry. Díky tomu nás ale film protáhně zajímavými prostředími a hodně nám toho ukáže i řekne. Mile vzdělávací forma. K tomu všemu ještě hodně zajímavé obsazení, jak hlavních, tak i vedlejších rolí. Možná stárnu, ale Jack Black mi přestává být nesympatický. Takový malý velký milý film, který se nevnucuje, ale když na něj náhodou narazíte, je to kámoš. Má sílu donutit se zamyslet. Přehodnotit. A možná si i něco přiznat. I když, kdybych si měl vybrat mezi honěním Upupa epops nebo Rosamund Pike doma v ložnici... ()

becki_tu

Příjemné překvapení od party herců, kteří mají humor v krvi. První půlka je fajn, ale až druhá začíná do příběhu vnášet vážnější podtón, který logicky ústí v nevyhnutelné poselství, které však v tomto případě nepůsobí nijak klišovitě. Naopak. Právě kvůli závěru dostane celý film určitý morální rozměr a mě tak definitivně poslal s hodnocením o něco výš. A pokud si za ptáky dosadíte objekt nebo náplň právě vašeho koníčku, jehož podstatu nechápou vaši rodiče, případně ani lidé kolem vás, je zde velká šance, že se v některém z hlavních hrdinů sami uvidíte. 70% ()

Morholt

Strašně milá záležitost o tom, kterak se parta chlapíků honí za jedinym cílem a to vypozorovat co nejvíc druhů ptáků a získat tak svůj Velký rok. Ale na místo opeřenců si můžete představit cokoliv jiného. Zkrátka je to o tom, že kluci si pořád ještě hrajou a když se pro něco nadchnou, nedokáže je nic zastavit. Nečekejta gagy, slovní obraty či situační záležitosti tolik charakteristické pro Martinovy a Blackovy filmy, stejně tak se nebudete válet smíchy. Prostě je to jen příjemnej a soutěživej film. A to se cení. 80% ()

Steve Martin se vrací před kameru

Steve Martin se vrací před kameru

23.08.2014

Čekali jsme tři roky, ale vyplatilo se! Komediální klasik Steve Martin se naposledy objevil v kinech v roce 2011, když sekundoval Owenu Wilsonovi a Jacku Blackovi v Nadějném roce. Od té doby jsme o… (více)