Epizody(10)

Následkem náhlé smrti krále Uthera hrozí, že Británii zachvátí chaos. Kouzelník Merlin má vize temné budoucnosti, a tak dosadí na trůn mladého a impulzivního Artuše, Utherova neznámého syna a dědice, jenž byl vychován jako obyčejný chlapec. Ale Artušova chladná a ambiciózní nevlastní sestra Morgana, s pomocí nadpřirozených sil, s ním bude o královskou korunu bojovat až do hořkého konce. Toto jsou opravdu temné časy pro nového krále a jediným světlem, zářícím v Artušově drsném světě, je krásná Guinevere. Postaven před úkol sjednotit království plné klamu a rozvrácené válkou, bude Artuš čelit zásadním morálním rozhodnutím a mnoha těžkým zkouškám. Zapomeňte na vše, co jste si mysleli, že znáte ... toto je příběh Kamelotu, jaký dosud nikdy nebyl vyprávěn.

Epizoda 1:
Král Uther umírá a kouzelník Merlin je na cestách, aby našel Artuše, mladého muže, o němž se domnívá, že dokáže vyvést zemi z temnoty. Avšak Utherova dcera Morgana považuje korunu za své dědičné právo, a aby trůn získala, uzavře spojenectví s králem Lotem.

Epizoda 2:
Artuš potkává Guinevere, ženu svých snů. Morgana a král Lot plánují zaútočit na Kamelot a zmocnit se trůnu. Merlin díky dědičnému meči prokazuje Artušovo právo být králem.

Epizoda 3:
Kay a Leontes hledají důvěryhodného nového bojovníka, který by se k nim připojil. Artuš s Merlinem přijímají pozvání na večeři na Morganině hradu. Artuš je nucen přiznat porážku ve své snaze získat Guinevere.

Epizoda 4:
Merlin se vydává na cesty, aby s pomocí legendárního výrobce mečů našel vhodný meč pro krále. Rozhovor s Guinevere Artuše změní a on začne prosazovat svou moc zápasením s Leontesem.

Epizoda 5:
Artuš pořádá v Camelotu první spravedlivý tribunál, při kterém má dojít k souboji vůle ne krve. Morgan s pomocí Sybiliny mazanosti oslovuje obyvatele města, ve snaze získat trůn.

Epizoda 6:
Muži Camelotu objevili, že území za hradem je plné nebezpečí. Artuš se doslechne, že se Guinevere vydala sama za svým otcem a vydá se za ní, aby ji na cestě ochránil.

Epizoda 7:
Morgana na hradě Pendragon pořádá hostinu pro krále Artuše a jeho rytíře, ovšem když na hrad zaútočí, nastane tam všeobecná panika. Artušovi a Morganini muži spojí síly v boji proti nepříteli. Merlin má za to, že je za tím vším nějaká nekalost.

Epizoda 8:
Morgana pokračuje ve svých nekalých plánech – usadí se na Camelotu a započne svůj plán vrazit klín mezi Artuše a jeho muže. Igraine se snaží nalézt cestu, jak se dostat z hradu Pendragon.

Epizoda 9:
Artuš a jeho muži se dozvěděli o útoku na průsmyk Bardon a okamžitě se vydávají jej bránit. Merlin si uvědomuje, že ho na scestí svedla manipulativní Morgan. Artušovi muži odhalili jeho zradu a ztrácí k němu důvěru.

Epizoda 10:
Artuš se snaží ubránit žoldákům v průsmyku Bardon. Morgan mezitím vede Sybilu a své následovníky ke Camelotu. Po cestě dostane uspokojivé informace, které ji usvědčí v jejím přesvědčení, že trůn má na dosah ruky. (oficiální text distributora)

Trailer 2

verbal

A je to venku! Artuš byl ve skutečnosti transka, Lancelot měl osobního homokadeřníka, Ginévra chodila spát s natáčkama, Merlin se xichtil jako zamilovaný Šejxpír a Morganiny katalogové kozy to celé holt neutáhnou. Papundeklová výprava a teploušské potyčky pětihlavých, vymydlených armád jen podtrhují zoufalství tohoto úsvitu Albionu. Jen čekám, ve kterém díle se objeví Joláos a Mixér, retardovaný bratr Sama Raimiho. ()

Cervenak

Po prvej časti: Černoch medzi rytiermi Okrúhleho stola? Ajaj, ale čo čakať od Hirsta, že? Belosi majú zase ofiny ako z módnych prehliadok. Aspoň že Artuš je celkom sympaťák a záporáci sú super - navyše Eva Green ukáže kozy. Takisto výprava sa mi zdá na televízny seriál slušná. Fiennesov Merlin sa 90% času len priteplene usmieva, snáď sa toho zbaví. Uvidíme, ako sa to postupne vyprofiluje, zatiaľ zmiešané dojmy. - - - Po 2. časti: Začína zostup do pekla. Niečo tak stupídne a bez šťavy sa len tak nevidí. Eva Green má bezosporu najluxusnejšie kozy na planéte, ale to mi bohužiaľ nestačí... :-( ()

flanker.27 odpad!

Ehm. TOHLE, ta holobradá cucákovitá přidrzlá nesymptická vyfešákovaná vyholená načesaná blondýna bez kouska charismatu že je král Artuš? TOHLE, ta čtvrtkama vytapetovaná polystyrénová narychlo v ateliéru spíchnutá místnost že je Kamelot? TOHLE, ty kozy že jsou - no dobře, ty kozy by mohly bejt Morgana, to jo. ()

Morien

Během loňského roku jsem velmi zapracovala na svojí schopnosti dívat se na špatné a pochybné filmy a intelektuálně a emocionálně se z nich naučit víc než z filmů takzvané áčkové produkce, tak jsem se rozhodla v duchu této tradice bombasticky odstartovat nový rok seriálem o rytířích kulatého stolu, který by měl mýtickou inspirací přímo přetékat. Boy, was I wrong! Nyní přijde výčet více či méně frustrovaných chaotických poznámek, jak jsem si je zapsala během sledování. Nejvíce očividné je asi to, že ačkoliv má seriál deset dílů, děje se tam toho překvapivě málo, respektive rozložení událostí mezi jednotlivé epizody je silně nevyvážené. Hlavní linka se celou dobu táhne hodně pomalu a potom se zbrkle a neústrojně řeší v posledních dvou epizodách. Postavy často vyloží své plány a potom od nich beze slova vysvětlení upustí a zabývají se něčím jiným. To je pro diváka rušivé demotivační. Zajímavě napsané/postavené epizody jsou jenom dvě - "Justice" a "Igraine". Igraine zejména kvůli změně optiky, jakou v sobě královna nese, i když to také podle mě není dotažené na hranice všech možností. Justice tím, že vedle sebe staví etický a duševní konstrukt Artuše i Morgany a ponechává diváka, aby si sám rozhodl, který systém je jeho srdci bližší - takovou nestrannost těžko pohledat i ve světě celovečerního filmu, takže tady na poli obskurního a z větší části nefunkčního seriálu překvapí o to víc. Dělá mi to v hlavě strašný zmatek, protože v takových momentech to vypadá, jako že se tvůrci snaží, aby to něco znamenalo - což je podle mě jedna z nejšlechetnějších aspirací - a tady to má ještě znamenat, že největší zlo nejsou démoni a pekelné síly, ale dav bez paměti a lidé bez představivosti, což se mi taky líbí, ale co všechno to bolestné utrpení kolem, které si člověk při sledování zažije, kolikrát si musí dát pauzu, protože mu bylo trapně za herce i za postavy. Protože postavy, ach ano, postavy a jejich dialogy zde představují ten největší kámen úrazu. Nemám nic proti typologii tohoto Artuše - bledý slabý mladíček mi přijde jako skvělá počáteční volba. Koneckonců pamatuji si na kousek filmu od Bressona, kde taky hrál Artuše roztomilý mladíček a já to byla plodná podívaná. Průser začíná tam, kde se tvůrci rozhodovali, jak se bude tento Artuš chovat. Protože začíná jako blbeček, což je taky normální, každá takováhle postava začíná jako blbeček, viz Luke Skywalker nebo Thomas A. Anderson (také známý jako Neo nebo Vyvolený), jde o to, že v průběhu své cesty hrdiny má ze své naivity a nevinnosti vytěžit moudrost a odhodlání inspirující následovníky a decimující nepřátele. Tento Artuš osm dílů z deseti řeší romantické dilema (a za smrtelný hřích považuji jak slabě a hloupě tvůrci tento vztah vystavěli - tohle nevypadá jako zakázaná osudová láska, ale jako trochu patologické zakoukání na střední škole smíšené s trochou stalkování, naléhání a bezpáteřnosti) a teprve v posledních dvou si učeše culíček, obleče černou obodcovanou bundičku, zasviní se od krve a pokusí se vyhrát divákovo srdce a bitvy o svou zemi. (Abych byla úplně přesná, tak tu bundičku a culíček měl už v již zmiňované epizodě "Justice", což také přispělo k tomu, proč jsem si zrovna tuhle epizodu tolik užila). Ale stejně scenáristé všechen jeho vývoj shodí v posledních třech minutách, kdy se zase zachová tak, jako by se vůbec nic nenaučil a nepřítel tak trumf z jeho rukou (rukou, hihihi) převezme zcela právem. To by se potom Jamie mohl postavit i na hlavu ve snaze přivést takovouhle postavu k životaschopnosti, ale pořád bych to viděla bledě. Já bych ho ze všeho nejraději (a to neplatí jen o tomhle seriálu, ale i obecně jako vyhlídka do budoucnosti) viděla jako bezpohlavního anděla, ale takovou roli mu zatím bohužel nikdo nenapsal, a jsem tak posledních pár dní stalkovala jeho twitter a tumblr, tak myslím ani nenapíše. Není to žádný básník, který by k sobě přitahoval éterické energie. Svoje myšlenky formuje do písňových textů docela banálním způsobem (DRAGONS ARE REAL YOU’LL HAVE TO BELIEVE ME/Its what she says/what she does/and how she loves/keeping me from falling apart/Its how she lives/How she smiles/and how she laughs/that fixed my wasted heart) a tak není divu, že si ho po Burtonovi nevšiml žádný zajímavý režisér a svůj potenciál utápí v Twilightech, Harry Potterech a Burberry reklamách. Na mého Kosťu by se mi velice hodil, jen co je pravda, na zvířátko, které se z dálky dívá na lidi a pro sebe se směje, které mluví očima a zubama a když chce něco poznat, tak si to nejprve osahá. Ale takhle napsaný Artuš mu nedává skoro žádný prostor ukázat, čeho by byl schopen. Zajímavá perlička pro blázny je potom jeho vlastní "film o filmu", který umístil na svoje vimeo. Je to natočené na mobil, podkreslené unylou indie písničkou a stejně nudné, repetitivní a nevzrušivé jako celý seriál. K ostatním figurám - tahle interpretace Merlina se mi dost líbila. Usmívající se nesmrtelný bojácný šašek s temnějšími konturami je přece príma charakteristika a Joseph Fiennes má díkybohu dostatek charismatu, aby ze sebe nějakým způsobem setřásl trapnost dialogů, jakými ho scenáristé obdařili. Oproti tomu Eva Green mě navzdory všeobecnému fanouškovskému jásotu vůbec nenadchla - její och tak hluboce chtěný hluboký hlas v mém vnímání překročil hranici parodie a takovou antagonistku jsem nemohla brát příliš vážně. Navíc myslím ani ona, ani autoři scénáře neměli jasně vybalancovanou tu hranici mezi zranitelnou skutečnou ženou a nedotknutelnou magickou arcibestií. Zbytek ansámblu se dá zhodnotit několika slovy - Tamsin Egerton je naprosto nevýraznou a nezajímavou Guinevere, Claire Forlani zase do moudré a laskavé královny chybí patřičná oduševnělost. Morganinu jeptišku jsem celou dobu chtěla nakopnout, takže aspoň tohle se asi tvůrcům povedlo. James Purefoy je nepochopitelně jako jeden z mála charismatických mužů odrovnán hned v počátku, stejně tak Sean Pertwee, to jako na ty herce už neměli dál peníze nebo co? Zbytek rytířů to ostudně schytal, jsou to jen takoví nerozlišitelní panáčci do počtu, se kterými se zametá v rámci potřeb zápletky. Smutek. A nyní finální soud: Když už měli k dispozici opravdické moře a opravdické lesy a opravdické zříceniny, tak bych raději viděla víc bojů v lesích, klidně se zvířaty nebo neviditelnými démony, ať to nestojí tolik jako dvě armády. Hlavně by ale bylo žádoucí, aby byli naši bohatýři víc pokrytí krví a potem místo voňavek a vlasových stylizačních přípravků. Snaha o ukázání, jak se z reálných událostí staly mýty a legendy, také nefunguje, protože tvůrci neustoupili od používání magie úplně. Tady jsem zase schizofrenní, protože se mi líbila jak Morgana vzývající mlhu a děsy, tak třeba historka s mečem ve skále nad vodopádem i vypořádání se s dámou s jezera. Od tvůrců bych ale vyžadovala, aby si vybrali jenom jeden z těchto směrů a tomu se důsledně věnovali. Tím způsobem by dílo mohlo fungovat jako podivínské podobenství pro úzký okruh publika, ale snaha o "realitu" a "líbivost" spolu se všeobecnou povrchností neslouží nikomu a ničemu. ()

TeeAge

|| Scenár: Chris Chibnall, Michael Hirst | Hudba: Mychael Danna, Jeff Danna | Produkcia: Graham King, Morgan O'Sullivan, Michael Hirst | Distribúcia: Starz (US), Channel 4 (UK), RTÉ (Ireland), CBC (Canada), Nine Network (Australia), RTL (The Netherlands) | Štúdio: Ecosse Films, GK-tv, Octagon Films, World 2000 Entertainment, Starz Originals | Rozpočet: 7 miliónov $ / za 1epizódu || Celkom zábavný počin, ktorý namiesto toho aby mystifikoval osobnosť Merlina, ho skôr odľahčuje. Eva Green je jedna radosť. Predstaviteľ Arthura je najslabším článkom celku, scenáristický zámer jeho vykreslenia ako slabocha ktorý spasí Anglicko bol trochu prepálený. Uvidíme, kam to dotiahne. ()

• V jednej zo scén, keď sa spolu rozprávajú Merlin (Joseph Fiennes) a Morgan (Eva Green), sa v prestrihoch mení pohľad, ktorým sa pozerá v zábere prítomná sova, bez toho, aby čo len raz otočila hlavu. (GTS_PUNK)
  • Daragh O'Malley a James Purefoy předtím spolu pracovali na Sharpe's Sword (1995). (ČSFD)
  • Podle tvůrce série Chris Chibnall, hlavním zdrojem materiálu pro tento seriál je kniha "Le Morte d 'Arthur", jejímž autorem je sir Thomas Malory . (ČSFD)