Zátah: Vykoupení

• Česko Zátah (více)

Speciální policejní komando má za úkol proniknout do přísně střeženého domu a zneškodnit šéfa gangu. Tým je však brzy prozrazen a zbytek nájemníků stojí před jednoduchou volbou. Když se nepřidají na policejní stranu, budou už navždy bydlet zadarmo... Rama je mladý policista, který je povolán do nebezpečné akce. V chudinské čtvrti Jakarty je bytový dům, jehož horní patro obývá nebezpečný zločinec Tama Riyadi. Svůj dům pronajímá dalším zločincům, kteří mu ochotně slouží, žijí tam však i obyčejní lidé. Rama společně s dalšími asi dvaceti kolegy má za úkol nepozorovaně vniknout do domu a Tamu zlikvidovat, případně zajmout. Není to snadný úkol, dům je pomocí kamerového systému zcela pod zločincovou kontrolou. Když Tama zjistí, že mu do objektu vstoupili policisté, vyhlásí domovním rozhlasem, že každý, kdo pomůže zabít nezvané hosty, má od něj doživotní bydlení zadarmo. To je velké lákadlo, takže se rozpoutá velmi krutý boj na život a na smrt... (TV Prima)

Kozlowski8

Celý film se odehrává v obrovském starém baráku, který je obydlen těmi největšími, nejkrutějšími a nejobávanějšími zloduchy z celé Indonésie. Proti nim zasahuje speciální policejní komando... Typická asijská žánrovka s přehlídkou bojového umění od začátku do samotného konce. Jediným náznakem nějaké dějové zápletky je setkání tváří v tvář dvou bratrů, z nichž každý se nachází na jiné straně "barikády". Jinak jsou to stále jen kopy, údery, střelba. Sto minut boje, byť opravdu brilantně provedeného a natočeného, je na mne mnoho. 55%. ()

HKstars

Někde daleko, za sedmero Sněžkami a sedmero Vltavami teď natáčí thajský dream team Tom Yum Goong 2. A dost možná po zhlédnutí The Raid kroutí dvojité směny, protože zatímco ještě před třemi lety byl thajský akční zázrak bezprecedentním úkazem, jehož ostří jen nepatrně otupila duševní epizodka Tonyho Jaa, teď má svět bojových umění novou hvězdu ve filmu, který není jen pouhou ilustrací fantastické přesdržkové. Držte si páteře, pojede z kopce! Děj Raidu přitom staví z těch nejzákladnějších kamenů. Velký barák, malá policejní jednotka, spousta hajzlíků s mačetami, ale… také charismatický záporák s šíleným poskokem, utajované pouto mezi dvěma charaktery a přiznejme si to, Iko Uwais má prostě větší charisma než Tony Jaa, který opravdu působí dojmem sedláckého simpletona, jemuž někdo sebral hračky (nebo slona). Gareth Evans ve svém druhém celovečeráku jako by pochopil, že méně je někdy více. Jeho prvotina Merantau (Cesta bojovníka) trpěla příliš košatým dějem, přepjatými hereckými výkony a byla snad až příliš lokální. Nemám nic proti průniku do světa Silatu, rituálům přerodu chlapce v muže atd. ale akční film nesmí drhnout a Merantau bylo prostě se svými 106 minutami příliš těžkopádné (a to ještě existuje o půl hodiny delší director's cut). Jeho ozdobou tak zůstaly především duely a hromadné bitky. Obojího je v The Raid víc než dost. Na stejné stopáži si režisér i scenárista Evans předem připravil pole pro hardcore festival bojových umění. Dějová linie nesežere příliš času, ale pevně narýsuje videoherní koncept baráku plného zločinců, který musí speciální jednotka vyčistit patro za patrem (level za levelem). Iko Uwais má doma těhotnou ženu, takže logicky musí přežít - to není spoiler, jen zákonitost osmdesátkové žánrové etiky, které se film celkem věrně drží. Nemělo by vás proto překvapit, že po první hromadné bitce leží většina těch hodných bradou vzhůru a je především na Uwaisovi, aby v tomhle domě zjednal pořádek. První čtyři patra (a třicet minut filmu) připomínají Hard-Boiled. Náboje ještě nedošly, takže máchání rukama nekončí loktem do lícní kosti, ale průstřelem obličeje. The Raid je ale přeci jenom spíš vzdálenou poctou Game of Death a končetiny Iko Uwaise mají nábojů nekonečno, takže je jen otázka času, než se přejde k rukám, nohám a mačetám. V tu chvíli snímek definitivně ukáže zuby a užaslý svět spatří nový milník akční choreografie. Nepodobá se ničemu, co jste kdy viděli. Způsob jakým se tu bojovníci postupně vyšťaví fakt nemá obdoby a vás bude ke konci bolet každá rána. Nadupané tempo, navzdory tomu, že snímek je stejně dlouhý jako Merantau, je dáno jednak tím, že se děj odehrává v reálném čase, a druhak tím, že tu nikdo nemarní stopáž dlouhým vykecáváním. Když na vás běží dvacet mladíků s mačetami a vy máte v ruce vysílačku, těžko s ní budete volat příteli na telefonu. Prostě zdrhnete, nebo je všechny zkusíte seskládat na hromadu. Nutno dodat, že Iko Uwais se k hulákajícím zmetkům staví vždy čelem a to co následuje, lze popsat jako lekci bojových umění a lidské anatomie v jednom. Právě bezděčná brutalita a frenetičnost akce dává Raidu neopakovatelnou příchuť. Je to přesně ten železitý vlhký pocit, který cítíte na jazyku, když vám dá někdo pěstí. Ano, jste zvyklí na lokty a kolena do obličeje, Tony Jaa občas vyblokoval holýma rukama dvoumužnou pilu, ale akční scény v Ong-Baku a Tom Yum Goong byly vždycky kašírované pro kameru. Prostě je někdo vymyslel tak, aby vypadaly sexy. Tonyho souboje v duchu filmových tradic vždy vypadají "učesaně", připomínají taneční choreografii, ve které všichni vědí, kde mají stát, kam spadnout a jak křičet. Dojem připravenosti ještě umocňují sportovní replaye těch nejlepších úderů - prostě si vždy uvědomujete, že tohle všechno pro vás někdo dlouho připravoval a chtěl, abyste se dobře bavili a žasnuli nad ovocem mnohaměsíčního tréninku. The Raid je roztěkaný, hektický a bolestivý boj o vlastní život. Ano, zkušené oko vidí za choreografií pečlivé plánování a spoustu dřiny, ale kombinací rychlého, leč přehledného záběrování a chvatové ekvilibristiky, se daří dokonale prodat pocit "pekla na zemi". Je to patrné z hromadných řeží Iko vs. všichni, kde instinktivně uhýbáte spolu s hrdinou, ale zejména při trojcestném "duelu" Iko vs. Donny vs. Yayan, kdy budete potřebovat nějaké ty sacharidy po ruce, jinak už jen ze sledování téhle bitky omdlíte vysílením. Způsob jakým se tu bojovníci postupně vyšťaví fakt nemá obdoby a vás bude ke konci bolet každá rána… The Raid opravdu umí navodit viscerální pocit soucítění s mláceným hrdinou i jeho oběťmi, bez ohledu na to, jestli jste někdy dostali pěstí, nebo znáte pravý hák jen z videoher. Zmíněný souboj je do jisté míry opakovačkou bitky Iko vs. Yayan z Merantau (vrchol snímku odehrávající se ve výtahu). Připomínám to proto, že Yayanův Mad Dog se od víceméně civilního Erika v Merantau vzhledově dost liší a nemuseli byste ho poznat. Kope mu to ovšem ještě líp a mám pocit, že v rozjetém módu udělá stejnou paseku jako dělostřelecký granát hozený doprostřed vojenského šiku. Není to hezký pohled - krví zbrocená trička nevyperete ani v Persilu, kosti je potřeba složit zpátky dohromady jako puzzle od Ravensburgera - ale stejně jen těžko odtrhnete oči. The Raid je zadostiučiněním pro všechny fajnšmekry. Po relativně dlouhém suchu jsme se zas dočkali něčeho, co nakopne nejen konkurenci (i když třeba Donnie si hmatatelnou brutalitu se zbraněmi (SPL) i bez nich (Flashpoint) vyzkoušel do sytosti), ale především zájem veřejnosti. Akční snímek osekaný na samotnou dřeň, ale přesto dokonale funkční a "zábavný". Já jen doufám, že Gareth Evans teď nepodlehne svodům hollywoodských producentů a nevrhne se do nějaké sedmdesátimilionové čupr pecky s Channingem Tatumem. Potřebujeme ještě dva, tři podobné filmy, než se někdo zblázní (nic ve zlém, Tony), nebo podlehne mamonu a začne dělat kompromisy. Ale i kdyby Evans už nikdy do stejné řeky nevstoupil, děkujme bohu, že do ní alespoň jednou spadnul až po uši. 90% () (méně) (více)

Lukys

Líbil se vám John Wick? Fajn, tohle pravděpodobně taky. Přímočarý děj, jednoduchá až tupá zápletka, plus mínus ploché postavy, vybledlý vizuál...tak proč 4 hvězdy? Prvotřídní ační nářez s vynalézavou kamerou, stylovostí, skvělou kinetikou a úderností. Děj místo postav a dialogů posouvá propracovaná akce a to mě pro skvělý zážitek stačí. V součtu se jedná o dost nevděčnou látku, která dost lidí odradí už ze začátku, ale pokud nejste beznadějný nadšenec artu a oscarových ubrečených dramat, za zkoušku to stojí. SCÉNÁŘ 2/5 POSTAVY 3/5 HUDBA 2/5 VIZUÁL 2/5 AKCE 5/5 = ODVÁŽNÝ AKČNÍ JÍZDA, KTERÁ KAŠLE NA VŠECHNO OSTATNÍ ()

WUTEN

Těžce jsem snášel ten dabing, to bylo jak dabované německé porno nějaký instalatérem, tam jsou snad jen dva hlasy. Nemohl jsem najít nedabovanou verzi, očividně žádná není. Na to že to byl Indonéský film hraný bambusákama, samozřejmě režírovaný bělochem, tak to bylo docela slušné, hodně akce, spoustu rvaček, prostě asijská vyvražďovačka která mi velice připomínala Kill Bill. Samotná Indonésie je snad víc multi-rasová než jsem si myslel, jeden vypadá jak Číňan, další jako Vietnamec, negroid, Ind, ale vcelku to všichni zahráli dobře, hlavně ty jejich rychlé chvaty, útoky, prostě celková hbitost herců. Za výkon herců, akci, trocha toho napětí dávám 3*. ()

Teron

Bohové to byla sračka...jako vim, že to má bejt akční nátěr, ale když ona ta akce prostě postrádá smysl a smíchaná s tupým předvídatelným scénářem těch neakčních míst vytváří vražedně debilní kombinaci. Jo, jedna za úvodní vstup komanda a jedna za toho neutahtelnýho týpka v hnědým triřku a odpravení šéfa. Ale jinak je to prostě prázdný, prázdný, prázdný...poprvé jsem po 30 minutách málem usnul a podruhý měl v půlce chuť to vypnout. Nakonec proklikáno do konce. ()

Saxos

Počítám jak blázen, kolik jich vlastně tou malou dodávkou k 15ti podlažní vybydlence přijelo. Muselo se jich tam vejít, tak 50 až 60. Jinak by skoro každou chvíli nemohl někdo zařval. Klady: Indonésie? kde se v nich bere takový tah na akční bránu. Zápory: budova měla asi dobrou klima, jinak by jsme přes dým střelného prachu, nic neviděli. Závěr: když tě baví mlátičky, tak ti doporučuji. ()

Pavlosos

Tak tohle bylo lepší než hrát videohru. Přímočarý masakr, který si nezadá ani s tou nejlepší hollywoodskou optikou, právě proto že v Hollywoodu nedovolí být tak brutálně nekorektní. Vyjma Johna Wicka, kterého by srovnal do mletého masa během páru, ted dvou minut Rama. Naprostá pecka a 100 %. ()

darthboal

Akční meganářez, jakej jsem nikdy předtím neviděl a dlouho potom taky ne(mimo pokračování), kterej mi náhodou kdysi dávno pustil na intru spolužák jež byl fandem podobného žánru. Nečekejte žádný extra silný dialogy apod. ale pokud nevíte co a máte chuť na pořádnou akci tak Serbuan Maut je to pravý. ()

brasek

Podpriemerný amatérsky film s nevydareným príbehom, bez patričnej akčno - krimi atmosféry. Špeciálne komando, kde členovia sa majú držať niekde vzadu!? To naozaj ľudia vám stačí streľba a litre krvi? ()

PeteBuck

Tak ja Vám fakt neviem. Špeciálna jednotka, ktorá v evidentne ilegálnom zásahu sa nechá zmastiť ako banda amatérov a robí školácke chyby. Na druhú stranu vraj pripravení gangstri vyzerajú, akoby boli prekvapení. More logických lapsusov, kde chlapík plače nad svojim druhom v zbrani, aby ho zmastil spútaný týpek, ktorý má schovanú mačetu pod stolom, atď., atď. Teda nie že by akcie bolo málo, alebo súboje nemali peknú choreografiu. Rozuzlenie tiež ušlo, ale inak som nad tým krútil hlavou. Nezdá sa mi to byť až taká pecka, ako tvrdia všetci naokolo. Ale dalo sa to. ()

endrix

Výborná variace na akční žánr obležení. Zápletka neurazí, akce i zpracování jsou výborné. První polovina se mi líbila asi o něco víc. V druhé se záhadně ztratily skoro všechny zbraně (Nic proti bojovým uměním, ale ne všichni jsou Mad Dog a minimálně nějaký nůž nebo mačetu by si každý normální člověk do ruky vzal, nehledě na to, že všichni ti odstřelovači a chlapíci s kalachama si očividně na druhou polovinu došli na oběd.) a taky logika podle mě trochu zvolnila, když se trojice přeživších policistů dostane k big bossovi až podezřele snadno. Celkově ale velmi slušná záležitost. ()

PTuranyi

Brutálne martial arts na steroidoch. Nevydarený záťah v drogovom brlohu sa zmení na dychberúcu akčnú mlátičku, kde sa počet mŕtvych neráta. Herci a kaskadéri odviedli nepochopiteľné fyzické výkony. Strih, kamera, produkcia na americkej akčnej úrovni s indonézskou krutosťou. Top naspeedovaný tajtrlík umláti o hlavu vyššieho policajta a neskôr s kusom žiarivkovej trubky sa mláti s ďalšími dvoma, ale to už neprežije. Korupcia v polícii je všade ale náš hlavný hrdina prežil a dá to do poriadku. 70% ()

Mukade

no až také nevídané to zas nebolo, a tie súboje mali napr aj tú chybu, že keď bojujem na život a na smrť, tak používam predsa aj smrteľné údery a hmaty a nejaké lámačky (až konečne na konci si na ne hlavný hrdina spomenul, keďže za hodinu nevedel spolu s bratom dobiť toho truľa), nie len také ako z kickboxerského ringu.....................update 8.2015: džíz, nesúhlasím s tým čo som tu popísal predtým (a zvyšujem z 3* na 5). Asi som bol slepý vtedy či čooo xD ()

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

Remake akčního Raidu je v nejlepších rukou

11.01.2022

Čtvrtí Expendables našli hlavního záporáka

Čtvrtí Expendables našli hlavního záporáka

27.10.2021

Čtyřka Expendables už je téměř hotová, a tak nyní na veřejnost prosákla informace už i o tom, kdo nakonec ve filmu ztvární hlavního záporáka. Proti týmu vedenému Sylvesterem Stallonem a Jasonem… (více)

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

Režisér Raidu a Tom Hardy míří na Netflix

20.02.2021

Nadějná režisérka a drsný akční komiks

Nadějná režisérka a drsný akční komiks

03.06.2020

Victoria Mahoney má za sebou jeden celovečerní film a pár seriálových epizod, jejím dosavadním kariérním vrcholem tak byla režisérka druhého štábu na Star Wars: Vzestup Skywalkera. Nyní ale dostane… (více)