Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

Teron

Vyšetřovací i konzultační trojka nám ještě trochu více srostla a na rozdíl od Codexu Gigas se vrhla na téma, které dlouhodobě odolává celosvětovým kapacitám. A navíc natočit v našich poměrech mysteriozní detektivku, která rozhodně nepůsobí trapně a nemusí se uchylovat k přehnanému digitálu nebo trapnému humoru, to je výkon hodný mistra - takže podruhé také za pět:-) http://umenivyberu.cz/filmy/ztracena-brana-runa-simova-a-sumara-podruhe/ ()

brasek

Veľmi slušná a pútavá trilógia pretkaná tajomstvom Voynichova rukopisu. Príbeh je vyrozprávaný kvalitne, držal ma pri obrazovke celú stopáž všetkých troch častí. Postavy by si zaslúžili lepšie vykreslenie a koniec bol tak trocha na domyslenie, ale celé to takto ako to bolo natočené funguje. ()

ariari

možno tá skomponovaná hudba k sérii je dobrá ako celok,cítim talent tvorcu, ale strihači ju naprosto znemožnili tým, že pri tupých pársekundových nudných švengoch na celkom nedôležité tváre filmu sa zakaždým ozvalo strašidelné úpenie fagotu. Takto film pôsobí ako fraška. Pričom to nechápem,. film má miernu tajomnú zápletku z oboru fantazy, muzika mala byť kompozične samozrejmá,jasná hudobne silná,skrátka česká oporou filmu. Po prvom dieli som sa musela až smiať, ako debilne zvukári a strihači zmrdili hudobný podmaz. Preto ten film vyznieva ako lacná detektívka.... Ale no tak, veď Česi sú majstri hudobníci, a takto dogabať inak slušný film! ()

Mozenrat

Kdo by čekal jen odvar z Ďablovy lsti, nedočká se. Naopak, Ztracená brána je hutnější, vyzrálejěí, s více dobrými herci a humorem který opravdu pobaví. Sehraná a sympatická hlavní dvojice (trojice) postav by si určitě zasloužila ještě jeden troj-film. Je-ště jeden! Je-ště jeden! ()

david666

překvapivě zajímavé zakončení - díky němu se jedná o lepší díl než Ďáblova lest, kde konec nebyl vůbec zvládnutý ()

zigy

Tleskám ještě o něco víc než v případě geniální Ďáblovy lsti. Ztracená brána totiž opouští jistou pohádkovost a vydává se do říše neprobádaných záhad našeho světa takovým způsobem, že nahání opravdový děs. Známá záhada Voynichova rukopisu je zdramatizována tak, že se Vám budou v závěru ježit vlasy na hlavě a budete kroutit hlavou, jak to vlastně tvůrci mysleli? A tak je to správně, o paralelním světě můžeme snít a domýšlet si, podle naší vlastní fantazie, protože strážce brány nám tajemství jen tak nevydá. ()

kpt.Johanson

Solidní záhadologický epos z roukou pana Vašíčka. Na hledání nesrovnalostí je prostě něco napínavého, zvláště těch historických. Čistě pro zajímavost vnitřní dvůr a interiéry policejního ředitelství jsou natáčeny v Domě elektrických podniků v Holešovicích. ()

Jevablo

Po prvním dílu jsem napsal, že to má náběh na nejlepší českou detektivku za poslední rok. Téma dobré, nepřekonatelný Trojan coby Runa, spousta hlášek, solidní humor, dobrou práci odvádějící dvojice hlavních představitelů. Výborně jsem se bavil i u druhého dílu a jako malý školák na konci srpna, i já se podobně těšil na díl finální. No, z pěti hvězdiček je nutné slevit. Opět kvalitní filmařina, ale celé pasáže s agenty byly spíš trapné a závěr vyloženě slabý. Musím to napsat, kamenujte mě, stejně je to pravda. Pokud nám šlo jen o mystiku, mohlo se to říct na začátku, jenže my jsme přišli na detektivku, chápeme? Takže hvězdička dolů a pro příště, aby neodešla další, prosím tvůrce, aby se zamysleli nad nezbytností rozumného ukončení díla. Takhle ne... ()

tulen

První díl, přes očekávání propadáku jako byl Santini, celkem dobrý, ale druhé pokračování už jen přežvýkávalo a nudilo ... Uvidíme dneska, ale jsem skeptický, že by z toho autoři vytáhli nějaké nečekaně dobré finále. ... Po třetím díle snižuji hodnocení na jednu hvězdičku - místy až směšná trapnost diialogů a hereckých výkonů (cholerický policejní šéf, snaha o "zápaďácký" styl a frajerství) už byla opravdu těžko snesitelná a klesající úroveň od prvního do závěrečného dílu vedla až k závěrečné nudě ... Rukopis režiséra byl na mnoha místech zřetelný a nemyslím to jako pochvalu ... Proč se pořád naši autoři snaží dělat věci ve stylu zahraničních filmů nebo seriálů, když to zákonitě dopadá fiaskem - protože to není naše realita, naše mentalita. A protože to nikdo z nich neumí. Výsledkem je umělá, kašírovaná trapnost. ()

vito_s odpad!

Talentovaný režisér Jiří Strach touto televizní mini sérií ujel do naprosté televizní podprůměrnosti. Laciná kriminální atmosféra jak z Malého pitavala z velkého města a tajemnost tak na úrovni Rychlých šípů se všemi těmi baterkami kam se do temných zákoutí hrdinové vydávají. Těžko uvěřitelné dialogy, neuvěřitelná strojenost. Scény snímané bez nápadu, celkově to nemá žádný spád. Už jste si někdy všimli jak v českých filmech nesmí chybět scéna, kdy jde někdo po schodech? Takzvané fotogenické schody tu "hrají" co chvíli. Nelze hodnotit jinak než stupněm "odpad" ()

Naby

U to tohle filmu jsem byl rozpolcen. Celkový verdikt 2,8*. Detaily níže: Pro: Kupa hvězdných herců hrajících slušně. Pardubice olé! Slušnější námět. Aňa Geislerová. Pokud máte radí zamotané a dlouhé příběhy. Proti: Život je moc krátkej než abych koukal na něco bez konce. Život je moc krátkej než abych koukal na něco bez konce přes 200 minut. Celkem hrozný muzikální doprovod. Jiří Dvořák Nesmysly ve filmu (jako že zapomenutou kulku, kterou nenašlo komando policajtů najde za 1 minutu hlavní hrdina o týden později). ()

krijka

Tak jsem shlédl epochální dílo České televize. Po pravdě mě udivilo, že ho ČT vůbec natočilo, myslel jsem, že tato stanice dnes jede pouze v reprízách Televarieté, Banánových rybiček a Mamba Show, ale pak mi došlo, že to bylo se třemi díly skoro jako seriál a proto to vedení dovolilo, neb natáčet seriály se může. Přes to, že to bylo výborné, zůstalo několik životně důležitých otázek nezodpovězeno. Tak například, chceme-li propíchnout rabína tupým pravítkem, je nutné do něj předem navrtat díru a nebo záleží jen na tlaku na pravítko? Kdopak zastřelil pana Zábranského? Jela v tom finanční agentura, jeho zaměstnavatel? A jak se stalo, že česká rozvědka se stala strážcem brány, jíž se na povrch Země mohou dostat neskutečné hrůzy? To je tak fakt tak dobrá, když si ani neumí pohlídat sklep, aby se jim pak po agentuře nepromenádovali nadraní policajti? Může policista po desíti vodkách řídit legálně, nebo je to nelegální? Proč je poručík (kapitán?) Sumara považován za špičku oboru, když se vesměs chová jako hysterický idiot (to není nadávka, ale psychologický termín)? Stane se teď Runa novým strážcem brány (panem Zábranským) a bude superhrdinou, když dovede číst myšlenky? A bude taky vraždit zednáře, až se znovu budou pokoušet otevřít bránu sicherkou? Tolik otázek a to zdaleka nejsou všechny. Snad se odpovědi dozvíme ve třetím díle trilogie. Ale teď vážně. Filmařsky je Tajemná brána zvládnutá dobře, těžko něco po řemeslné stránce vytknout, ale příšerně pokulhává po stránce scénáristické. Jedním slovem, po stránce scénáře je to děsná blbost, což jsou vlastně slova dvě. Váhal jsem v hodnocení, zda dvě, nebo tři a nakonec jsem dal tři, protože k českým opusům je třeba shovívavost. ()

artcha

Jiří Strach si nejen vybírá správný námět k filmu, skvěle ho narežíruje, vybere ty správné herce, zahraje si malý štěk.... ale i krásně zpívá Kyrie eleison! 4****. Doufám, že A. Vašíček už píše další pokračování!!! ()

Venus7

Režiséru Strachovi fandím a na jeho filmy, hlavně ty s mysteriózně-kriminální zápletkou, se vždy těším. Bohužel tentokrát musím konstatovat, že Ďáblova lest byla v porovnání s tímto o chlup lepší. Scénář Ztracené brány mi přišel místy trochu odfláklý, některé scény dost přitažené za vlasy, logika dostávala zabrat - o některých nesmyslech se již zmiňovali jiní - a pití alkoholu před řízením auta mě docela nadzdvihlo. Každopádně v tvorbě české televize se jedná o počin nadstandardní a jsem ráda, že jsem si ho nenechala ujít, napětí bylo slušné, lokace zajímavé a herecké obsazení příjemné. Budu se těšit na příští díla pana Stracha, jen doufám, že to nebude flákat víc a víc a nasazenou laťku minimálně udrží. ()

Bohulib

Tahle exkurze do oblasti záhad z minulosti se Jiřímu Strachovi (na rozdíl od Santiniho jazyka) povedla. Jedinou výtku bych měl k závěru, kdy Ivan Trojan coby doc. Runa pohodlně a bez překážek dojde k bráně do jiného světa, která je navíc osvětlena svíčkami (to je tam strážce brány Zábranský chodí pravidelně vyměňovat?). Ale jako obvykle mě potěšily drobné nenápadné vtípky: prof. Haluzka z botanické zahrady, sám Jiří Strach coby mnich (kdo by si nevzpomněl na Lotranda), atd. ()

pirate

Celý příběh je tajemný, má dobrou atmosféru, jen některá sprostá slova byla zbytečná. Nejhorší mínus všeho je však náhlé rozuzlení a to jen toho, kdo je vrah, sedmý zednář a kde je brána, na hromadu otázek a věcí vůbec nedostanete odpověď, ani jiné vysvětlení a zdá se mi, že se ani neobtěžují to poskytnout. Prostě se dozvíte naprostý základ děje a zbytek si musíte domyslet. Obrovská chyba, která v jeho předchůdci nebyla. 50%. ()

Bohdy67

Kdyby to kolegyně neměla stažené na mém notebooku,tak bych o to asi ani nezavadil, neboť televizi kromě sportu vůbec nesleduji. Ale asi bych litoval...Výborná kriminálka s excelentním obsazením (ikdyž se postupně hodně ztenčuje) se skvělým Dvořákem...Příběh hodně napínavý, záhadný a pro mě bohužel trochu nedořešený. ( co bylo za branou? věděla ta tajná služba o úloze Zábranského? atd..) Nicméně určitě stojí za shlédnutí...81% ()