Epizody(3)

Třídílný televizní mysteriózní film Ztracená brána je volným pokračováním divácky úspěšného třídílného televizního filmu Ďáblova lest.  Hlavními protagonisty detektivního příběhu s tajemstvím jsou znovu Ivan Trojan, Anna Geislerová a Jiří Dvořák. Zatímco první triptych byl spojen s existencí Ďáblovy bible, tento se dotýká záhady unikátního středověkého díla, Voynichova rukopisu. Odkud pochází podivná rostlina? Proč někdo opakovaně vraždí kvůli jejímu jedinému listu? V dramatickém souboji s neznámým vrahem odhalují vyšetřovatelé šokující souvislosti. Usilovně pátrají po tajemném pachateli, aby zastavili zlo. Sami se přitom dostávají do ohrožení. Vyšetřování je plné zvratů a nečekaných komplikací. Kulisy televiznímu filmu poskytnou staré části Prahy, dostaneme se i do spletité sítě chodeb v pražském podzemí, kde se děje cosi nevysvětlitelného. Znepokojivé stopy na místech činu zavedou našeho religionistu Ivana Trojana k Zednářské lóži, ale také na tajemné místo, kde se setká s podivnou bytostí. (oficiální text distributora)

filmmovier

Ztracená brána je (minimálně v mých očích) na stejné kvalitativní úrovni jako předchozí Ďáblova lest, tedy na té nejvyšší. Pravda, Lest je o něco tajemnější a Ztracená brána má takový konec-nekonec, jinak je to ale od začátku až do konce minimálně stejně strhující. Interakce mezi Jirkou Dvořákem a Aňou je mnohem ostřejší, mnohem zajímavější, mnohem láskyplnější a přátelštější a hlavně mnohem vtipnější, zápletka je tajemná, zajímavá, atmosféra prvotřídní tak, jak to umí jenom Jirka Strach (:D) a tři a půl hodiny uplynuly v podstatě jako voda i díky prvotřídnímu hereckému obsazení těch nejlepších z nejlepších i návratu několika starých známých. Ani v tomto případě nemám v podstatě vůbec nic, co bych vytknul. Jedna z nejlepších věcí, která kdy v našich končinách vznikla. 95%. ()

RonaMidu

super...žádný dlouhý seriál,ale dílů tak akorát na to,abych zvědavě čekala na příští...občas záhadné,občas skoro průhledné,abych byla zanedlouho vyvedena z omylu...místy nečekaně vtipné,možná až dost mrtvol a v posledních minutách tak trochu očekávatelný konec,ale v celkovém hodnocení - líbilo se mi to,hodně líbilo :-) ()

Helmutek

Je to furt fajn seriál, oproti Ďáblově lsti na to měl Strach očividně víc peněz a zkušeností, takže je to pořádně a profesionálně natočený a celý to působí seriózně. Pro mě osobně už se z toho ale vytratila nějaká ta spontaneita - třeba popichování Sumary (Dvořáka) a Šímový (Geislerový) bylo celkově ironičtější, propracovanější a scénáristicky vybroušenější než v ĎL, ale už to na mě nepůsobilo tak přirozeně (viz i ty kila za sprostý slova - fajn prvek, ale nějak z toho na mě koukal víc ten scénář než to, že by to fakt tak dělali). Sympatický mi byly ale různý hříčky a narážky (ať už na ĎL nebo na seriál samotnej), a to i režijní... Rád bych tomu dal víc, ale lepší než ĎL mi to prostě nepřijde. Strachovi ale fandim, jen ať točí dál a víc! Jo, výrazně skvělej (ne-li nejlepší) byl Pavel Kříž, dobře mi tam sednul kupodivu i Langmajer. WTF moments: Tak třeba že operátor by podle mobilu rozhodně nemohl lokalizovat konkrétní barák - možná tak ulici s přesností plus mínus x desítek metrů. Nebo - zednářský tajemství pečlivě chránící členové lóží si píšou dopisy s adresou "nenápadně" odkazující na jejich funkce v bratrstvu? Nebo si na stolech jen tak nechávaj ležet symbolický předměty? - to se mi nějak nezdá. A je toho víc... ()

Cocacolix

Nejlepší domácí počin od Pout (ne ty rodinný...). Ústřední trojici se daří pomalu řešit záhadu, přestože Trojan už zde moc není. Na škodu to ale není. Místo vysvětlování je zde více prostoru pro vtípky ústřední dvojice, což celkem hezky kontrastuje s temným pozadím příběhu. Měl bych výtky k příběhovým kličkám a k pár nelogičnostem v příběhu, ale za to viním spíš nekompromisní střih. Pořád je to lepší, než většina tuzemské tvorby, co vidíme na plátně... Chválím též výběr postav či výpravu. Když se zde mluví o elitě národa, nevztahuje se to jen na příběh, ale i na mnohé herce. Také chválím za absenci speciálních "nadpřirozených" efektů, kterých jsme se dočkali v závěru předchozí série. Přeci jen jsem radši, že to tentokrát skončilo bez svítících očí světců... ()

lennyd

Nalezené tělo v pražské kanalizaci původně vypadá na obyčejnej mord. Až do okamžiku, kdy se otázky typu co vlastně onen dobře situovaný jedinec dělal v noci v kanalizaci, a proč se u jeho těla vyskytují podivné předměty, zatímco veškeré cennosti zůstaly na místě. Detektiv Sumara (Jiří Dvořák) a jeho kolegyně Šímová (Aňa Geislerová), za vydatné pomoci symbologa Runy (Ivan Trojan) krůček za krůčkem odhalují tajemství pražské zednářské buňky ... Už ze Strachovy Ďáblovy lesti jsem byl hodně nadšený, a Ztracená brána se mi líbila ještě o řád víc (chvilku jsem přemýšlel jestli nedat plné hodnocení, ale přece jen pár výtek bych měl, a navíc musím dát Jiřímu Strachovi prostor ke zlepšování :) ). Co se mi na Ztracené bráně líbilo - skvělý příběh (ideální kombinace napětí a tajemna, a že semtam něco není přesně podle zednářských příruček mi vůbec nevadilo), výborné herecké obsazení (Aňa s Jiřím Dvořákem jsou bezkonkurenční, jejich dialogy jsem se bavil možná víc než zbytkem filmu, Ivan Trojan i zbytek Josef Abrhám, Tomáš Topfer, VIktor Prajs, Pavel Kříž, Jiří Langmajer, Tomáš Hanák...) a kulisy Prahy i jejího podzemí. Co se mi na filmu nelíbilo - upozadění role symbologa Runy, v Ďáblově lesti byla ústřední trojice opravdu komplexní trojicí, zde mi přišlo že si vždycky detektivové symbologa zavolali když byli v úzkých, a pak jej zase hezky poslali domů, některé nelogičnosti (hlavní hrdina má bývalou manželku na onom úřadě, čímž má přístup k tajným informacím, nebo že z podzemí vždycky cesta vede zrovna tam kam potřebují, atd). Celkově jsem ale nadmíru spokojený, a ani by mi nevadilo kdyby měl film o nějakou tu hodinku víc - a nebo ještě lépe, kdyby se Jirka Strach pustil do dalšího nepřímého pokračování v podobné kvalitě a rozsahu... ()

yeniczek

Budu hodnotit až po třetím díle, ale musím říct, že se překvapivě podařilo udržet laťku "první televizní " trilogie. Návrat známých postav funguje na jedničku a případ je dostatečně zajímavý. Musím ještě vyzvednout zábavné dialogy a super slizkého (ač opět mohutně přehrávajícího) Kříže. "Jestli na mě něco máte, tak mě seberte. Jinak.. Jděte do prdele..." :) ....Druhý díl snad ještě lepší a napínavější (nemůžu uvěřit, že to píšu u české televizní věci) a narážka Trojana na původ jeho role v knihách Dana Browna (kdybych věděl všechno, tak učím na Harvardu) dokonalá a ujištění o nadhledu Jiřího Stracha. ...Třetí díl akční a příjemné zakončení, spoustu povedených momentů. ()

MarekLucin

Velmi příjemná žánrovka.Potešily mě cameo výstupy pánů Stracha a Karase.Vaše přátelství je tedy již celuloidové :)Netřeba dodávat, že nám dělá radost každičká role nadané Jany Pidrmanové. ()

zdenny

O této trisérii by se dalo napsat něco podobného jako o trisérii „Ďáblova lest“. Důvod, proč dávám pouze tři hvězdy, je především v tom, že jsem obě série viděl ihned po sobě (tuto tedy jako druhou) a proto jsem vcelku logicky nucen srovnávat. Zde se podle mého soudu již nejedná o čirou mystery kriminálku, protože prostě tak historicky tajuplná zase není. Parta elitářsky smýšlejících lidí si myslí, že jsou něco víc než ostatní lidé, jenže je zde někdo, kdo si myslí, že je pravděpodobně ještě víc než oni. A tak začnou jeden po druhém umírat. Nebýt tam nějaké ty řeči o svobodných zednářích, jedná se o klasickou kriminálku se sériovým vrahem. A takto ji také víceméně beru. Prostě to mysteriózno tam zas až takové nebylo. Nevím, zda se pan režisér o taková témata zajímá anebo chtěl jen navázat na úspěšnou první trisérii. V každém případě je i toto dílo na naše poměry nadprůměrné. ()

fabecc1222

Důstojné pokračování Ďáblovy lsti, které už nedává tolik prostoru Runovi, ale sázi převážně na ústřední dvojici kriminalistů a jejich vzájemnou chemii. První dva díly načrtnou zajímavou zednářskou linku, a od plného počtu jí pak srazí dolu závěrečný díl, který to komplet přeháže. ()

klima777

Jiří Strach je zajisté hodný člověk. A nemíním jeho tradiční katolictví ani rýpání do Jana Husa. Vážně si myslím, že je fajn. Takový trošku monotematický, no. Sem tam čert [v lidském či nelidském (vždycky však neprůstřelně stereotypním, až dementním) kabátku], pár hloupých vtipů, policajtů (i kriminálka Aneňák je schopnější, přičemž musí denně vláčet Poníky slabosti) a rádoby religionista... některé věci mi prostě vadí... Hřejivá atmosféra s podprahovými kopanci do oka... Ale to je přece zenová meditace! Strachu, Strachu s velkýma čistýma očima... Hlavně, že Ztracená brána je COOL. Jinak ovšem celkem bezcenná. ()

Gurtha

Moje první setkání s triem Šímová-Sumara-Runa proběhlo v potemněle impozantním pražském podzemí, zašli jsme na pár a zakončili to meditací nad bytím a nebytím jistého Zábranského. Mám trochu zamotanou hlavu, ale klidně s nima zas někam vyrazím. Bonus body za drahou FF a scénu z metra hodnou Emmy. ()

Magniel

Mám ještě živě v paměti Ztracený Symbol a celý tento upravený příběh mi na Prahu moc neseděl. Zdálo se mi to velmi, velmi zjednodušené pro české potřeby. Zvlášť pak závěr, na který jsem čekal s napětím, jak se s tím poperou. No, moc se poprat ani nesnažili, ale spíše obešli. Ale přes nucené srovnávání s knihou se mi líbil. :) ()

ghatos

Lepší než Ďáblova lest. Na české televizní poměry skoro maximum, co se dá z mysteriózní detektivky vytřískat. Herecké obsazení je špičkové, hlavně září Kříž, Římský a Trojan. Dejte Strachovi víc peněz, je v něm potenciál. 65%. ()

Autogram

Na české pomery celkom nevídané krimi s atmosférou Leonardovej šifry, ale oveľa pozerateľnejšie. V každej minúte sa niečo deje a to ma nepustilo od filmu ani na chvíľu. Botanická záhrada po tomto pre mňa už prestane byť najnevinnejším miestom pod Slnkom, o kanáloch ani nehovorím. To mysteriózno prepletené do bežného vyvražďovania bolo tak akurát, na Fringe by to bolo málo, ale tu spravilo svoje. K tunajším nespokojným komentárom mám len toľko, že ako vyšetrovatelia by sme všetci určite vedeli čokoľvek urobiť lepšie, zachránili by sme skoro všetky obete, ale bol by to potom rovnaký film? Za skvelý záver neváham s plným hodnotením. –––– Jsme normální připosraná kriminálka, která stáhne ocas před kdejakým idiotem. –––– Taky bych si dal panáka, tyvole. ()

vyfuk

Skoro až neuvěřitelně propracované kriminální drama, které se nebojí experimentovat s humorem. Je spíše obdivuhodné, že něco takového je schopná vytvořit i Česká televize mezitím, co jiné programy, za které musíme i platit nám dají jenom to samé, ale nudné jak projev střízlivého prezidenta. Herecké výkony v celku chválihodné. Kříž jenom ukázal docela velký hovno, hlavně protože ta poslední scéna bance vypadala jako kdyby to Kříž dělal čisto jistě pro nějakých pár chechtáků a rohlík s máslem. Na konci jsem čekal trošku větší mindfuck, ale nakonec jsem byl spokojen i tak. Dejme tomu. Těším se na další krimi od pana Stracha. ()

Pedross800

Až u opáčka této další mistrovské a mysteriozní krimi série s výtečnou svatou trojicí Trojan, Dvořák, Geislerová jsem si uvědomil a pospojoval několik různorodých super děl se jménem Jirka Strach. Ten člověk dokáže natočit vedle napínavých krimi i super pohádky nebo výborné válečné drama. Neuvěřitelné, v našem malém rybníčku unikát. A koukám příští rok další dostaveníčko se svatou trojicí u Krve démona, jooo už se těším! ()

made1

No jasně! Pan režisér zase ukázal, že umí. Hodnocení po shlédnutí celého. 2. díl: Lepší a lepší. Těším se na třetí. --- Dotěšeno. Prostě Jiří Strach v nejlepší formě. Já se tak nerada opakuju, ale kdo umí - umí. Pointa mě dostala a já prostě postrádám jako vždy jedinou věc, moji superoblíbenou - nepovedené záběry. To by byla asi lahůdka, že??? No, doufám ve třetí sérii. ()

Ferinka

Možná půjdu proti proudu, ale Ztracenka se mi líbila ještě víc, než Ďáblova lest. Jednak byly dialogy více "hru rozehrávající" a mnohem vtipnější díky odkazům na různé drobnosti, a jednak mi přišly více skutečné. V Pardubicích už pár let skoro žiju, takže se mi líbilo, jak je Dvořák statečně bránil a celkové narážky v každém dílu jasně odkazovaly na minulost předchozí triologie. Dvojice Šímová a Sumara byla sympatičtější než Bonnie a Clyde, což ještě režisér podtrhl tím, že jejich vztah nechal vyzrát jen v rámci alkoholové báze, nikoli v náruči polibků a romancí. Možná, že by někomu mohlo vadit onen nevysvětlující konec - nikdo si na konci nevzal řeč jak Hercule Poirot a sáhodlouze neobjasňoval identitu vraha - ale pokud divák vnímal pečlivě druhý a třetí díl, tak na otázky odpovědi našel. Tímto díky ČT, že končně nastolila trochu té kultury na nedělní večer, a díky panu režisérovi za jeho průkaznou dovednost natočit s nejlepšími herci trochu toho tajemna, které i nás realisty potěšilo. Mimojiné je fajn poznávat místa, jako je např. Převorský dvorek na Strahově apod :) P.S. prosila bych pokračování ()

MaMitti

Hmm...tak u mě to zatím nějak nefunguje...téma slibné, ale filmové provedení mě ani trochu nevtahuje. Herecké výkony místy děsuplné... ()