Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

SonGokussj

Četl jsem na to nic moc komentáře. Tak jsem to 7 let odkládal. Musím říct, příjemně překvapilo. Enger je věrohodný malý kluk, který je poctěn vyšším IQ a taky se tak chová. Výtečné herecké obsazení. Samozřejmě i jiných herců, jejich role jsem jim věřil, nebylo to jen "jee, jsem ve filmu", na to, kolik jim je let. Dovedli zahrát jak profesionální vojáky, tak i občasné děti, kterými i ve filmu prostě jsou. Příběh se mi zdál velmi uspěchaný, což po názoru Geminiho má asi logiku, nevěděl jsem totiž, že existuje knižní předloha. Seriál by nemusel být špatnou volbou. Konečná "fight" se dala předpokládat s reakcí přičumujících dospěláků hned ze začátku, takže žádné překvapení, avšak posledních 5 minut překvapení bylo. Skončilo to vemi zajímavě. "I'm not your enemy!" "I'm not sure, sir" 75 % ()

Macejko

Ako čerstvému znalcovi geniálnej predlohy mi bolo úplne jasné, že pokus o jej adaptáciu na pôde jedného celovečerného filmu (a pod taktovkou režiséra ohavného Wolverinea!) môže dopadnúť iba prehrou. Zostávalo iba zistiť, aká veľká a strašná tá prehra vlastne je. Bude treba brať vidlä, valaškä i faklä a ísť si to do Holý-údu vybaviť s pánom režisérom/scenáristom osobne? Po opustení kinosály môžem spokojne konštatovať - našťastie nie. Iste, pozrime sa pravde do očí - ten film neobsahuje takmer ani zlomok z psychologicko-emocionálneho podložia knihy. Nepoznamenaný divák nepocíti mrazenie z testovania hraníc ľudskej morálky, tlak až-na-dreň hraničných situácií, spaľujúce ambície a nestane sa svedkom psychického rozkladu hlavného hrdinu. Skrátka - nespozná to, na čom Cardov román stojí predovšetkým. Teda aspoň nie v takej miere, v akej by mohol. Druhá hlavná linka knihy, zameriavajúca sa na Valentinu a Petra Wigginovcov (Enderových súrodencov), navyše úplne absentuje a všetky tieto faktory by hravo stačili na to, aby som prskal oheň a síru. Lenže! Je tu jedna maličkosť, ktorá Enderovu hru zachránila. A tou je prekvapivo sám Gavin Hood. Nejde iba o to, že ako režisér drží všetko pevne v rukách a výborne vedie výborných hercov (Asa Butterfield milo prekvapil a Harrison Ford si pre seba kradne takmer každú scénu). On totiž v prvom rade ako scenárista POCHOPIL, že grunt Cardovho diela proste nie je možné do dvojhodinového filmu adekvátne preniesť. A následne urobil jedinú logickú vec - to, čo spracovateľné je, spracoval tak, aby bežného diváka ani nenapadlo, že sa díva na adaptáciu. Ako čitateľ nemám a ani už nikdy nebudem mať možnosť si to overiť na sto percent, ale mne sa jednoducho zdalo, že to po filmovej stránke (expozícia, gradácia atď.) všetko krásne funguje. Nenatrafil som na miesta, kde by skratky a škrtance v dejových líniách bili do očí, nevšimol som si, že by bolo niečo bez predchádzajúcich vedomostí potenciálne nepochopiteľné. Jednoducho to celé fungovalo ako film, nie ako ilustrácia príbehu z iného rozprávačského média. A aj keď to z predchádzajúcich riadkov nevyplýva, tak zdrojový materiál je natoľko bohatý a originálny, že aj napriek množstvu vynechaných a upravených vecí sa tento počin svojou neotrepanosťou vyčleňuje zo stáda. Seriálová forma by tomu slušala oveľa viac, ale aj tak... rešpekt. Naozaj veľký rešpekt za takúto úctyhodnú prehru. ()

Lum3n

Velice příjemné překvapení. Čekal jsem nudnou genericky natočenou YA sci-fi, ale dostal jsem myšlenkově bohatý (dozajista zásluha předlohy), sebevědomě zrežírovaný snímek podtrhnutý skvělým Jablonského OST. ()

erased

I přesto, že jsem podle všeho zasloužené nadšení z knižní předlohy Enderovy hry přijal od jejích čtenářů téměř za své a zároveň chápal, že stejně jako Hunger Games bude muset být film co do explicitnosti dost osekaný, ty kompromisy a plochost ve mě veškerá očekávání ubily. Co hůř, když už jsem teda začal doufat, že by se dojem mohl zlepšit alespoň áčkovými efekty a povedenou akcí, sci-fi verze famfrpálu a startrekovské strategie pro mimina mě udolala. Kupodivu pak nakonec jako nejzábavnější část vychází právě těmi do očí bijícími kompromisy prošpikovaný Enderův trénink. Děcka jsou sice krutě nesympatická a zahrána hereckými poleny (jak je možné, že do stamilionového blockbusteru nedokáže casting najít alespoň ucházející mladé talenty, zatímco nezávislý film to v USA pravidelně zvládá se zlomkovou produkcí?), šikanu, ať už jako výcvikový drill nebo konflikty mezi vrstevníky, si divák může pouze domýšlet, a celková zápletka o (ne)bojování s mimozemšťany a související podivný virtuální vývoj hlavní postavy je vyloženě přiblble naivní, ale přesto ti caparti ve skafandrech, a hlavně nejspíš Harrison Ford a Ben Kingsley, ten film utáhnou. Dokud se však autoři v případných pokračováních budou držet současného trendu, vývoj filmové značky mi nemůže být víc ukradený ,protože ke kladnějšímu hodnocení mě přehoupl Jablonského standardně epický, ale povedený soundtrack. ()

gogos

Ačkoliv knihou nepolíben, musím říct, že mě Enderův svět pohltil! Už dlouho jsem neviděl tak zajímavou sci-fi, která je nejen originální a zábavná, ale také skvěle obsazená a zahraná, vyvážená a také samozřejmě skvěle vypadající. Jak mladí, tak staří herci se opravdu činí a i díky nim Hoodův takový, že bych si moc a moc přál pokračování. Jestli má nějaký ze současných rozjezdů ság potenciál stát se dalším Potterem apod., je to právě Ender. Paradoxně asi největší mínusem tohodle snímku je jeho krátkost. Film má plno zajímavých postav, myšlenek a linek, které by si určitě zasloužily pár (desítek) minut navíc. Chci Enderovu hru v o půl hodiny delším sestřihu a chci další díly! (což je bohužel vzhledem k tržbám velmi nepravděpodoné). Hodně dobré 4*! ()

Alementina

Dejove je pro vetsina filmu naprosto nesmyslna, chapu, ze pubertak ma urcite neotrelou bojovou strategii, ale moc se mi nechce verit, ze by mu sverili takovou flotilu...to se opravu vymyka zdravemu rozumu. Navic, kdyz se na prvni pohled jednalo o nevyzralou a nevypocitatelnou osobnost. Vizualne je to ale krasne zpracovane, bojova arena hodne pripomina Tron Legacy. 4* je za prekvapivy zaver. ()

kaylin

Docela dlouho jsem neviděl nějaké pořádné, klasické sci-fi, které by mě bavilo. Tohle mě bavilo, jenže jsem si celou dobu říkal, jak skvělé to musí být v knížce. Tam by ani ten konec nevyzněl tak hrozně. Rozhodli se ale natočit film, který je silný, emotivní, má zajímavé postavy a silné momenty, ale také slabiny, kde hlavně trénink bez gravitace vyznívá tak nějak hluše a divák moc nepochopí, o co vlastně jde. Při celkem vysokém rozpočtu snímek vyznívá možná až moc komorně. Pořád se ale něco hýbe. ()

ABLABLABLA

"I'm Ender. - Ender? What kind of name is that? - What's your name? - My name's Bean." Bacha Spoilery. Jo tyhle filmy prostě můžu sci-fi s úžasnou grafikou, nějakým příběhem, mírně vychcaným hlavním hrdinou, na nějž se ale vzhledem k jeho postavě kost a kůže nedalo moc dívat a hlavně napětí, akce, překvápko a pár dobrých hlášek. "You do not speak unless spoken to. Am I clear? - Sir, yes, sir. - Even if i have a legitimate question. - Shut it, Wiggine!" Ten had z koberce... přemýšlím jestli je to Snake alert nebo ne.. ale řekněme že ano, protože byl dost reálný. A jako závěr? Ty hovada mu lhaly? Wtf? Takže on aniž by to věděl, tak zabil několik stovek možná i tisíců mužů a vyhladil celou rasu (tedy téměř). Hmm nechtěla bych být v jeho kůži. ()

Mikita

Dostat kouzlo knihy na plátno je opravdu těžké, zajímavé ale je, že já si jako v knize přišla, což je u filmu trochu nepraktické. Čekala jsem něco více výtvarného, pestřejšího, rychlejšího. Tohle dílko má ale své kouzlo a pomalu se dostává pod kůži. Zdánlivě nudně vyhlížející příběhy nakonec zapadnou do sebe v grandiózním finále s promyšleným strategickým tahem. Celý zážitek nespočívá ani tak v tom, jak vypadá film, největší síla je v příběhu, který vychází z nás samých, z toho, jak vnímáme osudová rozhodnutí druhých v porovnání se svým svědomím. A tak nakonec absence tempa či promyšlených filmových fíglů nahrává příběhu a Enderovi. Opravdu chceme mír za takovou cenu? ()

..Lucas..

Více než akční mi Ender's Game přišla jako drama. Ale v tom dobrém smyslu slova. Film plyne možná trochu pomaleji, ale to vůbec nevadí, po celou dobu nenudí a přichází se zajímavými zvraty. ()

DH3Factor

Knižní předlohu této psychologicky laděné vesmírné ódy jsem ještě přelouskat nestihnul, takže nespadám do početné skupiny hlasitě prskajících haterů, kteří by film nejraději spálili a režiséra s gustem ukamenovali, ani k intelektuální obci mlaskající blahem nad inteligencí mnohovrstevnatého děje. Osobně z filmu již od začátku cítím čísi silnou snahu o okleštění všeho, co by jen zavánělo nevhodným obsahem. Kina tak možná zaplnily hordy rozjívené omladiny, ale pro starší scifaře se z toho stává sterilní podívaná. Až roboticky působící dětičky, střílející po sobě ze srandovních pistolek střídané vojenským vymýváním mozku ala šedivějící Han Solo, prostě nudí. Samotný Ender, zmítaný protichůdnými pocity jako dívka v pubertě, je pro mě silně nesympatický, a tak nějak nechápu o co mu kráčí. Význam postavy Kingsleye s pomalovaným ksichtem breptajícím hůř než yoda mi také stále uniká. Možná nějak zaostávám v rozplétání nevyřčených nuancí příběhu a rozpoznávání důležitosti jednotlivých postav, ale mě tenhle souboj dětí velících flotilám pod dozorem party vojenských exotů a útlocitných vesmírných mravenců vyloženě nebavil. ()

Kaluž

Tohle bolelo. Vypadá to jako něco, co dávají odpoledne na Déčku ve vysílání pro školou povinné caparty. S tím rozdílem, že v tom sem tam se zkostnatělým přednesem zahláškuje Harrison Ford. Divák starší třinácti let by si ten film mohl odpustit, riskuje totiž genocidu mozkových buňek. Ale nebudu škarohlíd, mé třináctileté já to s přivřením oka hodnotí jako lehký nadprůměr. Takže děcka, nešlapte na mravence a jezte více zeleniny. ()

Helo

A já tomu těch pět dám. Není to sice čistých pět, ale míň by zase bylo málo. Vždyť to mělo nápad, bylo to chytré, emočně vypjaté, Jablonsky tam těch pár not taky docela trefil, herci v pohodě a pointa/zvrat drsná. ()

MATADOR

Ford plácá jednu a tu samou větu pořád dokola, mladí herci se pubertálně projevují ve snaze tvářit se děsně krutopřísně a hlavně malý Rambo řídí hvědnou flotilu a zachrání tak galaxii před (nebezpečnými?) nepřáteli. Tohle je vážně ta nejhorší záležitosti za poslední dobu. Ztracené dvě hodiny života, koukat z okna by bylo lepší! ()

PogoJoe

70% - někdy mi fakt vadí, že na csfd není desítková stupnice hodnocení. Pěkná audiovizuální stránka, většinu filmu jsem se celkem bavil, ke konci už trochu nuda a konec divný. Knihu jsem nečetl, takže nevím, co vše je jinak, co chybí, apod. A vidět film v kině, možná by to byly čisté 4 hvězdy... ()

runner85

Ak máte nejaké vyššie poslanie tak netreba moc pozerať na okolo a ísť si pevne za svojim cieľom. Ender je chlapec ktorý má nielen guráž ale je to i dobrý stratég čo sa o tej xxx ktorý sa vo filme volá Bonzo povedať nedá. Film vypráva o tom, že najlepšia obrana je útok len je potrebné sa presvedčiť kto je naozaj nepriateľ ... ()

Aiax

Některým předlohám bohatě stačí stopáž večerníčku, některé jsou akorát na ty dvě hoďky, jiné jsou na minisérii. Enderova hra je ten poslední případ. Tohle prostě není knížka na celovečerák, Hoode. Z takové Hvězdné pěchoty jde klidně udělat dějový výcuc, obložit prďáckými triky a přihodit prsa Diny Meyerové a divák o nic moc nepřijde. Psychologii Enderovy hry ale nelze nahradit ani lejzry, ani vetchým Hanem Solem. Pokud nicméně filmová verze dokáže navnadit alespoň pár procent diváků k přečtení románu, nebude dalším příkladem zbytečně proplácaných kilometrů filmového pásu. ()

Falconica

Hoode, ty vesmírnej patlale, totálně jsi mi zruinoval Wolverinea a zkazil mi kladnej vztah k němu. Takže takhle dobrej kus bych od tebe ani za sto zlatejch ingotů nečekala. Z fám jsem sice tušila část pointy filmu, ale stejně se napětí v mym břiše dalo ke konci krájet. Hrdina skrz bláto a krev nevinných, ty kujóne, ty jsi mi dal přesně takovou postavu, jaký mám vždycky nejradši. Tohle je on. Leto II Atreides těsně předtím, než se smířil s rolí Tyrana, než zavedl totalitu a obětoval svojí lidskost pro vyšší dobro lidstva. Tenhle je trošku víc nevinnej a soucitnej (přecijen ho porovnávám s v podstatě Fremenem), ale fandim mu. I Solomon Kane by ho bral do party:-D Jedno ale vytknu...všechny ty hry a strategie. Víš, všichni tam pořád dělali, jak je to děsně chytrý a co úžasnýho vymyslel. A přitom se nemohu ubránit dojmu, že ty takzvaný strategie byly děsně primitivní. Asi jsi nečetl Césarovy zápisky z Galský války, já jo...mástr-strategie vypadá ještě trochu jinak:-) Ale to vcelku nevadí, teda aspoň pro mě ten film i tak fungoval. Za to překvapení roku ti dám ty patlale i tu pátou hvězdu, kdybych to bejvala viděla v kině, tak bych nad plným počtem dozajista neváhala. (Technická: knihu jsem nečetla, díky Jossie za nástin knihy, díky tomu si jí asi seženu a přečtu.) ()

FilmFan24

Filmové sci-fi od kterého jsem moc nečekal a o to víc se mě to líbilo. Myšlenkově a technicky velice kvalitní biják, který nenudí... ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013