Hobit: Bitva pěti armád

• USA The Hobbit: The Battle of the Five Armies (více)

„Hobit: Bitva pěti armád" uzavírá epické dobrodružství Bilbo Pytlíka, Thorina Pavézy a skupiny trpaslíků. Když se jim v boji proti draku Šmakovi podařilo dobýt zpět svou vlast, nechtěně vypustili do světa smrtící sílu. Rozzuřený Šmak dští svůj spalující hněv na bezbranné muže, ženy a děti v Jezerním městě. Thorinova posedlost hromaděním znovu nabytého pokladu, kterému i přes Bilbovu snahu obětuje přátelství i čest, dožene Hobita k zoufalému a nebezpečnému rozhodnutí. Ale ještě větší nebezpečí je čeká. Sauron, o jehož krocích nikdo kromě čaroděje Gandalfa nic netuší, tajně vyslal obrovskou armádu Skřetů, aby zaútočila na Osamělou horu. S tím, jak se stahují mračna stupňujícího se konfliktu, jsou Trpaslíci, Elfové a Lidé postaveni před volbu, zda se sjednotí či budou zničeni. Budoucnost Středozemě visí na vlásku a v epické bitvě pěti armád bojuje Bilbo o život svůj i svých přátel. (Warner Bros. CZ)

haj

Megaptákovina kvalitativně srovnatelná s Transformers, kde příběh a postavy mají minimální roli a prakticky celý film ovládají počítačové efekty v nepříliš zábavných bitvách. Jedinými pozitivy jsou jako v případě celé Hobití trilogie technická stránka a výprava. ()

zdenny

Nejeden člověk se mě zeptal, co se mi na tomto filmu nelíbilo. Ono to vypadá jako zločin, když člověk nedá Hobitovi alespoň čtyři hvězdy. Já samozřejmě důvody mám. Bolestivě mi zde chyběly válečné a heroické scény. Pokud to srovnáme s „Pánem prstenů“, rozdíly jsou citelné. Tam byl divák přímo na bitevním poli, cítil tu vřavu. Zde se jen dívá jakoby z nějaké hory. Tam přijel Gandalf k Helmově žlebu s posilami a bylo to fantastické. Tam ve „trojce“ ve finální bitvě přivedl Aragorn armádu nemrtvých. A bylo to super. Zde se Pavéza vzpamatuje a s pár trpaslíky jde posílit prohrávající armádu. S pár trpaslíky… Co bylo úžasné, tak to bylo formování trpasličích a elfích armád před bitvou. A pak… nic. Potom parta nejchytřejších jde na horu zdolat toho největšího skřetího hajzla. A když se to povede, je po všem. Dole už se neválčí. Nevidíme bitevní pole, nevidíme prchající armádu skřetů. Nic. Další věc - co to byli ti zeměžrouti? Co tak nebezpečného těm kladným provedli, že o nich ten největší skřetí hajzl mluvil skoro jako o tsunami? A kde byla pátá armáda. To byli jako ti gryfové, co se tam jen tak mihli a budili dojem, jakože to je jeden z oddílů jedné ze stávajících čtyř armád? Otázky, samé otázky. Prostě celkem silně cítím, že si kluci ve studiu řekli: uděláme to řemeslně dobře, ale nebudeme to zase tak moc přehánět, abychom moc nenatáhli rozpočet. Po „Pánu prstenů“ nám na Hobita lidi stejně chodí, tak o co jde? A proto ještě silněji cítím, že tato série nebyla dělána srdcem a místo kamery se používala kalkulačka. Na druhou stranu se té vyprahlosti moc nedivím, protože překonat „Pána prstenů“ bude několik desetiletí nepřekonatelný problém. A myslím si, že Jacksona to už taky trochu nudí. Měl by natočit film z úplně jiného soudku. Talent k tomu bezesporu má. ()

LEGACY

První kinonávštěva s holkou. Ach ...., že já nešel sám. Až teď mi dochází, že tento díl je ze série nejhorší. ()

JohnSmith

Poslední díl trilogie mě hodně zklamal. Je to neskutečně dlouhé a první hodina i celkem nudná, krom slušného úvodu s drakem. Samozřejmě je výborná výprava a triky, ale když to nudí, tak to nezachrání nic. ()

Danny F.

Velký zvrat. Ani velká bitva nedopomohla k lepšímu hodnocení. Vizuálně opět povedené, ale bitva armád byla taková přízemní a nepřekvapila, na což jsem se těšil a byl zvědavý. 80% ()

Midori_Mike

Všechno dobré, jenom mi tam pořád nesedí ten přehršel CGI triků. I tak jsem u tohoto filmu netrpěl, ale naopak si ho užíval :-) . Výprava do Středozemě pod taktovkou Petera Jacksona je vždycky zážitek a nemyslím si, že by to někdo jiný dokázal o mnoho lépe. ()

lykan9

Musím uznat, že se jedná o nejslabší díl trilogie. Stále se však jedná o skvělou podívanou, srdcervoucí scény a dokonalé bitvy. U mě, jak Pán prstenů, tak Hobit bude vždy TOP. ()

fabecc1222

Je zajímavé, že na Bitvě pěti armád jsou nejlepší scény, které se bitvy netýkají... Soundtrack zařadil o stupeň vyšší rychlost a servíruje ty nejlepší znělky z dosavadní trilogie. K tomu se přidá několik vychytaných akčních scén, nejdelší filmová bitva historie a to utvoří grandiózní finále Hobití trilogie. ()

Good Luck

Čekal jsem podobné zpracování jako Pán Prstenů. Bohužel masky nejsou co bývaly (mnohdy je nahradily digitální efekty)... Člověk je tak trochu až moc přesycen těmi efekty... ()

Killda

Tak tohle ani moje lembasová hlava nebere! Skutečný a doslovný vrchol téhle trilogie! Vrchol toho, co si tady Jackson dovoluje! Raději tu nebudu do podrobna rozebírat tuhle "fantasy" grotesku. Jen doporučím místo 9ti hodin filmového Hobita raději ten čas věnovat knize. A prosím, od Jacksona už ze Středozemě nic. ()

vyfuk

Last Goodbye... vůbec nevím co k tomu říci. Jackson si dost vymazlil svou podobu Hobbita, která je zcela ujetá a ztřeštěná. Je to dobře? Ano i ne. Je to dobře, protože Hobbit má tím nové filmové kouzlo a vypouští nový pohled na celou tuto ex klasiku fantasy. Špatně to je, protože je to jako kdyby to jistým způsobem kopírovali kdysi vytvořený příběh, který se skoro celý překopal. Film Hobbit tak trochu spíše beru, že se Hobbitem inspiroval, než aby ho adaptoval. Což je jak už jsem řekl dobře a tak špatně. Ale... to nevadí. Je to něco usazené v mém srdci, i když to má pár odchylek. Poslední výlet do Středozemě. ()

Avari.73

Ti, kterým stačí prostě nějaká řezanice, budou z výsledku vesměs spokojeni. Ostatní by se měli asi připravit na zklamání z toho, co viděli. Zkratkovitost úplně všeho je do očí bijící a emoce vychází jen z toho, co si Jackson vybudoval v předchozích dílech. Celý film připomíná Meddědovu linii z dvojky. Pokud jde o tuhle postavu, tak má ve trojce přibližně deset vteřin, což rozhodně nepřispívá k dobrému dojmu a jeho část z dvojky tím působí naprosto zbytečně (v knize právě on zabije Bolga/Azoga, čímž by se ospravedlnila zastávka u něj a následné vyprávění o Azogovi)! Mohl bych kritizovat ještě pár stránek, ale nikam by to nevedlo. Nyní se dá prostě prohlásit, že trojku dostaneme až za rok a tuhle verzi uvidím ještě jednou kvůli HFR a Atmosu, poté se odmítám na ní někdy podívat. Má přítelkyně to řekla přesně, cituji: „Jackson by měl dostat pár facek, aby se vzpamatoval.“ A to patřím k lidem, kterým se první dva díly v rozšířené verzi dost líbily. Nepochybuji, že až příští rok vyjde rozšířená verze, tak bude podstatně lepší a napraví celkový dojem z tohohle guláše, kde na maximum obstál jen Howard Shore s famózně epickým doprovodem, jenž proberu v samostatném článku. http://soundtracky-recenze.blogspot.cz/2014/12/the-hobbit-battle-of-five-armies-hobit.html P.S.: Až na samotnou bitvu, která nyní dává v rámci koncepce smysl je rozšířená verze zbytečná a můj výsledný dojem ještě snížila. Jalové videoherní intro na plátně. ()

Mr.KarlAdler

Za průběh celé hobití ságy mám problém s tolika věcmi, že se mi už nechce zase rozhořčeně vyjmenovávat. Čím je ale Bitva pěti armád podle mě specifická? Ve výčtu žánrů tentokrát jednoznačně postrádám "komedie" a místy i "parodie na předešlou trilogii". Potíže vidím zářivější, než by si většina milovníků typu „hlavně že jsem zpátky ve Středozemi“ chtěla připouštět. Pokud stavím film (adaptující Tolkiena) na hloubce myšlenek a atmosféře tajemna, může být přidaná hodnota v podobě zbytečných, přepálených píčovin vzrušujícím osvěžením, jako LOTR. Když to ale otočím, nechám zbytečným, přepáleným píčovinám 90% stopáže a do zbylých 10%, aby se neřeklo, narafičím pár hlubokých myšlenek trapně vytržených z kontextu, někoho tím můžu i urazit (nebo rozesmát). A ten neřemeslně vyhlížející digitální vizuál je vážně hnus. ()

JoseBenes

Sterilní podíváná s pár neotřelými, kvalitními nápady. HFR je dle mého názoru dobrý sluha, ale zlý pán a do budoucna by mohlo mít potenciál především při využití akčních sekvencí v kombinaci s normálním snímkováním (jestli je to možné). Jinak i díky tomu a přemíře CGI působí film značně nepřirozeně. Navíc malí trpaslíci a vyčerpaní, sotva ozbrojení lidé zabíjejí skřety v plátové zbroji jedním úderem? Wtf. ()

kklepkaa

Jak jde o Tolkiena, nedokážu být nezaujtá. Ano uznávám, že tenhle film byl poněkud zbytečný... dva filmy by byly až až, ale mě se to líbilo. Bavila jsem se každou minutu a pomalu mi tento díl přišel ze všech nejlepší co se týče Hobita. Trochu mě zklamalo pár scén, kde bylo opravdu hodně vidět, že bylo využito digitálních triků, ale já to P. J. odpustím :-) Jedna scéna s Legolasem byla malinko úsměvná, ale že by mě to nějak pobouřilo... to taky ne. Scéna s radou byla opravdu skvělá. Já odcházela z kina spokojená a u tohohle dílu kor jsem zvědavá na vystřižené scény, protože některé scény se mi zdály až moc useknuté :-) Závěrem chci říct, že je mi líto, že to celé končí... ()

Kosmik 1

Jedním slovem? FASCINUJÍCÍ! Opravdu velkolepá podívaná a já děkuji mistru mezi režiséry Peteru Jacksonovi, že se chopil tak těžké úlohy a natočil tak oslňující a mistrovskou trilogii s názvem Hobit. Znáte ten pocit, kdy něco nezapomenutelného musí chtě nechtě skončit a Vás první co napadne je, že to celé chcete vidět znova? Tenhle pocit mívám vždy, když končí poslední díl Pána prstenu a přesně tentýž pocit se ke mně dostavil dneska v kině po skončení Hobita. Více snad netřeba dodávat. Balzám na duši pro fanouška Středozemě a celé hobití série. Viděno v Cinestaru Ostrava ve 3D. 100% ()

blackJag

Šmak došmakoval, škoda. Bylo to nevyhnutelné, ale když už si Jackson pouštěl imaginaci na špacír, místo ufňukané Tauriel mohl radši popřemýšlet, jak tohoto bezvadného draka udržet v ději až do finále. Co už... Něco se tu hodně povedlo (zmíněný Šmak, Tranduil, zapuzení Saurona), něco trochu méně (nečekaně mdlý hudební doprovod, romance Tauriel) a výsledek? Pořád lepší než drátem do oka :-) 80% ()

Jacob23

Nektere sceny jsou dechberouci,velmi atmosfericke (drak,Sauron,nektere casti bitvy,zakonceni) a nektere jsou tak trapne prestrelene a zbytecne ze to fakt boli.Nema smysl se bavit o tom jak moc je to horsi nez LOTR.Strasne to zachranuje M.Freeman ktery je ve svych 20 min furt skvely,stejne tak Ian McKellen..mno vyhlizim (rok) prodlouzenou verzi protoze konzistence pribehu fakt nefunguje,nektere strihy jsou uplne mimo.Itak jako (skoro) vsichni nerikam ze to je spatny film a pokud ho chcete videt tak jedine v kine..zvuk je treba naprosto dokonaly,dialogy v sinich Ereboru (coz jsou snad nejlepsi casti filmu) opravdu rezonuji 70% ()

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin

Kazmův film zboural návštěvnost českých kin