Spectre

• Velká Británie Spectre (více)
Velká Británie / USA, 2015, 148 min

Režie:

Sam Mendes

Hudba:

Thomas Newman

Daniel Craig, Christoph Waltz, Léa Seydoux, Ralph Fiennes, Monica Bellucci, Ben Whishaw, Naomie Harris, Dave Bautista, Andrew Scott, Rory Kinnear (více)

James Bond dostane záhadný odkaz z minulosti, který ho přivede na stopu známé zločinecké organizace. Postupně rozplétá složitou pavučinu lží, aby nakonec odhalil děsivou pravdu o SPECTRE. (Forum Film CZ)

TwoFace

Stejně jako předchozí Skyfall, se i jeho pokračování silně inspiruje Nolanovou The Dark Knight trilogií a skvěle prolíná nejrůznější dějové linky, nové i staré, s parádně natočenou akcí a přitom se opět soustředí především na postavy samotné. Léa Seydoux se k Danielovu Bondovi skvěle hodí a hned po krásné Daniele Bianchi ze Srdečných pozdravů z Ruska je mou nejoblíbenější bond girl. Konečně se dostává i na Bondova úhlavního nepřítele, jeho nemesis, která v pozadí tahá za všechny nitky, geniálního Blofelda v podání fantastického Christopha Waltze. Spectre dokonale tvoří a zachycuje esenci Bonda v moderní době. Vlastně je zde všechno, co má v klasické bondovce být, ale trochu jinak, v novém. Vyzdvihnout musím i naprosto dokonalou kameru a povedený soundtrack. Přestože je Spectre filmem více blockbusterovým a méně komplexním a temným než Skyfall, narozdíl od předchozích třech dílů mě v něm však bavila každá scéna a film jsem si tak doopravdy užil od začátku do konce. ()

Renfield

Po Skyfall velmi nečekaný krok mnoho let zpět k Bondovi, co nezná bolest a dokáže si poradit i v naprosto bezvýchodné situaci, při čemž mu často pomáhá velká dávka štěstí. Je zajímavé, že i Spectre má na svědomí Sam Mendes, tedy ten, který dal Bondovi snad nejvíce emocí. Snaží se o ně i zde, ale příliš úspěšný není. Vztahové vzplanutí Bonda s Madeleine nefunguje, což je zásadní problém i pro finální scény. A lépe na tom není ani Christophem Waltzem překvapivě nevýrazně pojatý Blofeld a zase jeho "vztah" k Bondovi. Vůbec po dialogu, jenž by měl být zásadní pro celou sérii... jako kdyby se nic neřeklo, prostě jedeme dál. Spectre je více zaměřené na akci, to mezi ní jakoby nebylo tolik podstatné, čímž dost momentů postrádá smysl. Naštěstí to při kvalitě akčních scén tolik nevadí, stačí vzpomenout na kameramanskou jízdu v Mexico City, nebo automobilovou honičku v Římě, ale i pěkně po staru kontaktně ve vlaku. Finále k nim zařadit nemůžu, je slabší právě díky zmíněným vztahům a především působí jako pocta starším bondovkám. Což svým způsobem vůbec není na škodu, ale ke Craigovu pojetí Bonda mi tohle tak úplně nesedlo. Že by to bylo přítomností Blofelda? 65% ()

IvcaSammet

Musím se přiznat, že ještě do nedávna mě Daniel Craig jako Bond nezajímal. Protože jsem byla "odkojená" na Bondovi coby Brosnanovi, samozřejmě se mi Daniel do role Jamese Bonda nehodil a proto jsem ani neměla zájem se na "nové bondovky" dívat. Můj zájem stoupl až když se v kinech objevil Skyfall a já jsem vlastně snad úplně poprvé uviděla trailer s oním novým Bondem ... A jak mi spadla brada! Až v té chvíli jsem si vlastně uvědomila, že Pierce Brosnan Danielu Craigovi nesahá ani po kotníky. I přes to, že jsem od té doby začala tvrdit, že je Craig "nejlepším Bondem" jsem se ale ke shlédnutí tří posledních Bondovek nedokopala. Sledování jsem odložila na "neurčito". Když ale právě do Spectre obsadili Andrewa Scotta, zjistila jsem, že nemůžu jít na premiéru dvacátého čtvrtého Bonda bez toho, abych viděla předešlé tři ... Celkově se mě opravdu líbí, že na sebe všechny čtyři filmy navazují. Myslím, že scénáristi s Craigem převedli Bonda na "jiný level" ... Kromě závěru, který byl na mě zase až moc "pohádkový", se mi film ale opravdu velmi líbil. Bohužel se ve filmu zase objevily některé až přehnaně nereálné scény, ale příběhově i zpracováním se film dokázal předchozímu Skyfall vyrovnat. Sice byl o trošku slabší, ale i tak jsem si sledování opravdu velmi užila ... A co se týče výstupu Andrewa Scotta ... Tvůrci mě zase trochu zklamali tím, že se ve filmu nevyskytoval tak často, jak by člověk z traileru očekával, a "osud" jeho postavy mě samozřejmě hodně zamrzel, ale samotnému Andrewovi se opravdu nedá vyčíst vůbec nic. Je to opravdu úžasný herec se skvělým potenciálem! ()

Brejlil

"Ne, nechci být Bond. Ale neumím nic jiného, nejsem nic jiného. Jsem líc toho samého světa, jako je Blofeld jeho rub." Všechno v téhle bondovce je unavené. Nebo psychopatické. Nebo oboje. Potemnělý svět mrtvých, kteří se ovšem už od úvodu, kdy je Bond jedním z nich, zatraceně hlásí k životu. Dokonce i stará dobrá M promluví ze záhrobí. Postavy naprosto nevyhraněné, které se vynoří a opět zmizí, jako Lucia. Které jsou, ale kdyby nebyly, nevadilo by to, jako Madeleine. Které mluví o budoucnosti, ale jsou jen prodlouženou rukou minula, jako C. Světu mrtvých odpovídá i velmi pomalé tempo a příšeří i za plného slunce. Nedivím se, že pro mnoho diváků je film zklamáním. Pro mně je spíš překvapením. Kam až se dá zajít se zavedenou značkou, aniž se to celé zhroutí? Spectre je doslova a do písmene na hraně. A myslím, že dále už určitě jít nelze. Ale kdo ví? ()

Jaroslaf odpad!

Po půl hodině jsem se začal tak neuvěřitelně nudit, že jsme z kina raději odešli. Díky bohu, že Craig to už má za sebou a teď už bude nakopávat řitě zloduchům maximálně tak Cuba Gooding Jr, takže s potěšením budu sledovat jak celá tahle přehajpovaná megasérie kterou sem nikdy nijak zvlášť nemusel, půjde do sraček .) ()

abc345

Tři a třičtvrtě. Všechno co od Bondovky očekávám, jsem dostal: akce, dobrej padouch, vtípky. Mělo to ale být o půl hodiny kratší. ()

Eterninox

Se Spectrem se Craigův Bond, dosud asi "nejlidštější" verze agenta 007, v mnoha směrech vrací k polo-superheroickému žánru, ve které se nesly například Brosnanovy filmy. A moc nadšený z toho nejsem. *** Nejenže zápletka nápadně připomíná druhého Kapitána Ameriku, ale dost nešťastně je zpracovaný i hlavní záporák. Ten je sice předestřen jako Bondova mysteriozní nemesis a šmahem tím retconuje všechny tři předchozí filmy (bez valného narativního přínosu), ale po odhalení své identity degeneruje v celkem generického komiksového padoucha, a to i přes Waltzovu tradiční excentričnost. Bautistův bezejmenný pohůnek pak postrádá jakýkoliv rozměr mimo "ukrutně drsného hromotluka". *** Moc velký dojem na mě neudělala ani romantická podzápletka - Léa Seydoux je sice sympatická a rozhodně se na ní dobře dívá, ale nic na její postavě mě (narozdíl třeba od Vesper v Casino Royale) nepřesvědčilo, proč zrovna ona by měla pro Bonda znemanat víc než jeho bezpočetné avantýry. *** Z čistě řemeslného hlediska ale není mnoho co vytýkat. Většina scén je poutavě natočená (nejvíc asi ta úplně první v Mexiku) a i díky Newtonově epické hudbě mají i dobrou atmosféru. Protože ale nejsou příliš dobře propojeny vypravěčským aspektem filmu, působí často nahodile a nedůležitě. *** Bohužel tedy nejde o další Skyfall, ale i tak i je to velmi působivá špionážní zábava. Komu to tak stačí, není proč nebrat. 65% ()

Shagrath19

Ta provázanost s posledními třemi bondovkami mě velice bavila a přinesla důstojné vyvrcholení série.Scénář není z nejlepších,ale na to sere pes,mě se Spectre líbilo hodně a opět tleskám Same Mendesi!!Filmem roku je pro mě Mad Max-Fury Road. ()

kecinzer

Oproti Skyfall mi přišel Spectre rozhodně mírně slabší. I když o akci nebyla nouze, něco mi tam chybělo. Celkově je to však rozhodně povedený Bond. ()

Caine

Chvílema dost nuda, chvílema dost divné. Bond působil dost unaveně - myslím že to Craigovi už nesvědčí. Příběh je docela přímočarý a jednoduchý a Monica tam byla přidána asi jen pro efekt (ale to ji měli použít na něco takového tak před 10ti lety). Ale ještě pořád se mi to líbilo víc než Skyfall. Z té bombastičnosti už jsem docela nešťastnej - jak by asi mohl vypadat takový aspoň lehce nezávislý Bond s náklady tak do 50ti miliónů??? ()

Swoser

Skvěle udělané, ale pořád to samé. Christoph Waltz byl naprosto skvělý jako záporák. Lepší než Quantum, ale na Skyfall a Casino Royale to asi nešahá. 7/10 ()

Strike

Asi bych chtěl dát pět hvězd, ale vzhledem k celkově divné úvodní scéně z Mexika a úvodnímu songu prostě nemůžu. Bitka ve vrtulníku je opravdu strašná a to co jí předchází je také dost podivné. To jsou ale v podstatě jediný záporný připomínky, zbytek se mi velmi líbil. Hlavně technická stránka filmu je skvělá. Některé scény jsou opravdovým uměním (v podstatě vše doma u Monicy Bellucci). Bavily mě nové postavy - novodobý Zub Deva Bautisty (ne, nemyslím si , že zemřel), Walzův Blofeld (bude příště osvobozen Zubem?). Podle mě je dobře rozehráno na příští odlehčenou ,,klasickou" bondovku, kde Craig bude drtit jednu hlášku za druhou. Moc bych si to k jeho závěrečnému dobrodružství přál. 8/10 ()

Greg25

Za mě lepší než Skyfall, protože tady aspoň bylo poznat, že je to Bond aspoň s některými svými atributy. Sice během sledování máte pocit, že by to už mohlo skončit, ale vždycky to něčím krapet zbytečným nastaví. Vývoj Bonda jako postavy je krapet násilný, samotný konec symbolického charakteru jakoby sem tak úplně nepatřil vzhledem k předchozímu. Ono vůbec jakoby se ta Mendesova poetika obrazu občas prala s tím zbytkem. 65% ()

Gulde

Klasický Bond, jen mi přišlo, že tentokráte s více odkazy na minulé díly, což je obecně dobře. Bohužel už ne tak pro mne, který si je už příliš nepamatuje. Ale líbilo se. ()

Wancohoff

s Bondom to ide dole vodou... umelo natahovana nuda na 2 a pol hodiny, s nezaujimavou zapletkou a ... a ostatne vsetko priemerne... 40% ()

jerenymo

Myslím, že by měli Bonda nechat nějakou dobu odpočinout. A během odpočinku mu vymyslet nějakou pořádnou zápletku, páč tohle byl "vejškrebek", který s Bondem neměl nic společného. Kde jsou ty doby kdy se Bond proháněl po Moskvě tankem ? ()

maty39

Spectre je nejlepší bondovka od Casina Roayale. Jen označení bondovka je poněkud nepřesné. Sledujeme spíše tuctový thriller, kde hlavní hrdina odkrývá spiknutí a tajnou organizaci plánující nový světový pořádek. Zajímavé je, že ve Spectre najdeme všechny bondovské propriety... výše zmíněnou zločineckou organizaci, bose a jeho poskoka, M, Q, Moneypenny, honičky, padouchovo vysvětlování svého plánu, trademarkové hlášky a (téměř) závěrečnou likvidaci padouchova sídla. Akorát je to celé takové divné a podivně utlumené. Bondovky bývaly one man show. Tady má velký prostor jak nový M, tak i hacker (?!?) Q a Moneypenny. Skoro by se dalo říct, že sledujeme týmovku jako Mission Impossible. Uznávám, že akčních scén je dost a nejsou úplně mizerné. Rozhodně jsou lepší, než akce v předchozích dvou filmech. Přesto mám pocit, že jim chybí taková ta hravost, nadsázka a drajv, který se bondovek držel v minulosti. Nejlepší jsou bondova setkání s padouchovým poskokem. Likvidace Blofeldova sídla (nebo co to je) je hodně odfláklá (jeden výstřel a bum). Ani bondgirl nepatří k tomu povedenému. Je nevýrazná a ani se nechce věřit, že by Jamese donutila k závěru, jaký nám tvůrci naservírují. V porovnání s předchozími dvěmi misemi agenta jejího veličenstva je to ale slušný krok kupředu. 75% ()

Illy

Docela zklamání. A když se Madeleine loučí s Bondem na ulici.....omg, myslel jsem že koukám na parodii. Plus totálně slabé využití jindy výborného Waltze, plus ten konec..........tohle byl průměrný film s opět zbytečnou stopáží. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

Kolik stála reklamní kampaň na nového Bonda?

09.10.2021

Nové bondovce Není čas zemřít se v kinech daří. Snímek s loučícím se Danielem Craigem má z mezinárodních trhů už přes 120 milionů dolarů, po druhém víkendu míří přes 150 milionů, a americká premiéra… (více)

Bond s Venomem vládnou kinům

Bond s Venomem vládnou kinům