Jeden mohutný výbuch, a Bondov svet s narušenou naratívnou statikou sa začína vyprázdňovať a rozpadávať, kým do popredia vystupuje starostlivo utkaná pavučina 24-dielnej mozaiky vyše polstoročnej histórie identity agenta s povolením zabíjať (a tiež nezabíjať) na striebornom plátne. S trochou nadsádzky možno Spectre stranou réžie a štýlu označiť za A bout de souffle alebo Raging Bull medzi bondovkami, a jeho význam nie je vôbec malý. Niet sa čo diviť, že väčšina divákov (i vplyvom nedôkladnej znalosti univerza a série) nevie ako k tomu pristupovať. Dúfam, že v nasledujúcej časti bude Mendes ešte radikálnejší. Vecný komentár: Bluntman.(14.11.2015)

Jako byla to docela útrapná podívaná. Spectre je splácané z toho nejjednoduššího nápadu, jaký šel z comebacku titulní organizace vytřískat, takže je celý příběh skrz na skrz průhledný a nepřekvapivý. Ano, tohle u blockbusterů nebývá zas tak zásadní vada. Nová bondovka je ale plíživé dvouapůlhodinové drama, ve kterém akční a dialogové scény soupeří o to, co vás účinněji uspí. Proč James zase slepě vleze do každé pasti? Proč většina putování připomíná některou z předešlých bondovek? A proč tu akční intermezzo vypadá tak, že dvě luxusní káry 10 minut jezdí po perfektně nasvíceném nočním Římě, aniž by do sebe byť jedinkrát ťukly? Jako by na place seděl zástupce té či oné firmy a dohlížel na to, aby se zapůjčenému žihadlu nic nestalo. A Mendes u toho jen rezignovaně plnil jeho přání a suše házel na plátno další a další prachy. Ano, nová bondovka se chlubí fajnovým otvírákem v Mexiku a má stejně precizní audiovizuál jako Skyfall. Ale proboha, proč je všechno ostatní ještě o úroveň horší než minule?! (5/10)(4.11.2015)

Už Skyfall byl precizní reflektování naší doby a pocta současnému inteligentnímu vysokorozpočtovému blockbusteru. Neměl ten tah, emoce a vnitřní sílu jako Casino, nebo Quantum, ale je jasné proč. Tam o NĚCO šlo. Však odkazy Vesper jsou patrné velmi silně i v tomto čtvrtém košatění děje, který byl plně zužitkován právě v prvním Bondovi Daniela Craiga. Stal se však komplexním a plnohodnotným filmem, který příběh agenta 007 posunul ve filmovém průmyslu o level dál. Stal se svými výrazovými prostředky uchopitelným masou, nikoliv záležitostí pro fandy. Logicky není moc kam jít dál, aniž by se to nevzalo do rukou úplně jinak. Což se u následovníka Spectre nepodařilo a bohužel to tak ani nebylo zamýšleno. Fandové se budou snažit "najít to tam" celých 150 minut, avšak nenajdou. Těch pár ikonických scén které zahřejí u srdce, nebo oslní svojí instantní sofistikovaností jsou jen kopie z předešlých dílu (většina scén ve vlaku, základna v poušti). Je jasné, že když se dvakrát za sebou natočí totéž, není to totéž.(7.11.2015)

90% Bond ako detektívka so známym vrahom. Najkontroverznejšia bondovka od Licence to Kill. Práve s ňou má spoločný radikálny odklon od štýlu rozprávania, čo mnohí nepredýchali. Opäť je Bond osamelým pátračom, tentokrát rovno detektívom. Pomalé dusné tempo mi úplne sadlo - to spolu s precíznym vizuálom (dia de los muertos!) a odkazmi na klasické conneryovky (veď vieme...). Pravdu ale majú tí, čo vravia, že scenár hapruje. Hlavne záver v Londýne budí dosť dojem prvého draftu a nie finálneho scenára a stojí na niekoľkých deus ex machina, resp. účelovostiach. Alebo bol tento už aj tak dlhočizný film trochu necitlivo prestrihaný. Danielovi Craigovi by každopádne tie zápästia mohli podrezať. Vzhľadom na ten koniec by to chcelo ešte aspoň jeden diel s ním...(6.11.2015)

Orgastický opening a celkové príjemné výpravné poňatie, podporené odvážnou stopážou, ktorá mi nevadila - naopak filmu dodávala veľkofilmovú rozmáchlosť (Hoytema a Mendes si sadli). Potešilo ma prepojenie s ostatnými Craigovými bondovkami, akčné scény a maličkosti ako drsné prekvapenie vo vlaku či čakanie na nádraží v púšti (pripomienka Hitchovho North by Northwest). Vďaka nim odpúšťam aj sympatického komika v roli rádoby alfa záporáka (WTF?!), lenivo vykradnuté darkknightovské finále (akoby tej inšpirácie Nolanom nebolo dosť) i to, že sa Bond spustil s vráskatou MILFkou (zatiaľ čo jedinú naozaj krásnu ženu filmu nechal v openingu ležať na posteli oblečenú).(3.12.2015)

• - Celosvětová premiéra proběhla 26. října 2015 v Londýně. (Varan)

• - Režie se zhostil Sam Mendes, přestože po premiéře předcházejícího Skyfall (2012) prohlásil, že nebude natáčet další, protože mu jeden Bond stačí. Studio na jeho akvizici však trvalo. (Lucasion)

• - Monica Bellucci sa v roku 2013 rozviedla s Vincentom Casselom, údajne preto, že ju podvádzal s Léou Seydoux. (kacer4)