Ghost in the Shell

• Japonsko Kōkaku kidōtai (více)

„V blízké budoucnosti se korporátní sítě dostávají až ke hvězdám, elektrony a světlo proudí vesmírem. Pokrok v komputerizaci však ještě nevyhubil národy a etnické skupiny…“ V roce 2029 jsou počítačové implantáty v kyborgicky upravených tělech samozřejmostí a Japonsko se stalo jedním velkým městem, které je zasíťováno tokem informací. Vyšetřovatelka Motoko, napůl člověk, napůl stroj, řeší případ zločinné umělé inteligence, která vznikla v počítačové síti zvláštní obdobou evolučních procesů. Následuje nejen mocenský boj nadnárodních organizací, ale také boj o hranice těla, ducha a soustrojí… Mimo Akiry (1988) je Ghost in the Shell bezesporu nejslavnější filmová adaptace na základě komiksové předlohy vůbec. Dle anime z konce 80. let autora a ilustrátora Masamune Širóa ji natočil režisér Mamoru Ošii, který se rovněž postaral o povedené pokračování snímku, zvané Ghost in the Shell 2.0 (2008). Původní dílo z roku 1995 na jednu stranu vydatně čerpalo z tzv. kyberpunku, literárního směru, který ustanovili spisovatelé jako Bruce Sterling, William Gibson či Philip K. Dick. Na stranu druhou ale Ghost in the Shell zásadním způsobem ovlivnilo další, podobně laděná díla, jako Matrix, A.I. Umělá inteligence, Dredd, Avatar či Ex Machina. Ošii se scenáristou Kazunori Itóem s detailní bravurou vykreslili realistický svět až znepokojivě blízké budoucnosti, v níž se odvíjí hypnoticky pojatý příběh o samé podstatě lidskosti, při němž si nelze nevzpomenout na dědictví uměleckých sci-fi jako Solaris či 2001: Vesmírná odysea. Na svébytném výrazu existenciálního filmu se zásadním způsobem podepsal rovněž hudební skladatel Kendži Kawai, jehož skladby, v čele s "Making of a Cyborg", jsou neopakovatelnou ukázkou směšování tradice a moderny. To platí i pro výtvarné ztvárnění Ghost in the Shell, dobově pokrokové, snoubící kreslenou animaci s digitálními efekty. O kultovním postavení snímku svědčí fakt, že roku 2017 vznikl v mezinárodní koprodukci hraný remake stejného jména, stejně jako existence bobtnající franšízy, která zahrnuje filmy, televizní minisérie, komiksy či počítačové hry. (Česká televize)

tragos

7/10. Potvrdilo se mi, že japonská animéčka (a především sci-fi animéčka) nejsou nic pro mě. Za velkým příběhem se skrývá velké nic. ()

fr3ak

Moje první shlédnuté anime a taky jeden z nejlepších filmů co jsem měl možnost vidět. Vizuálně úchvatné, příběhově lehce nepřehledné (v tomhle případě se to dá s klidným srdcem odpustit, při druhé projekci už mi všechny kousky skládačky pěkně zapadly). Zařazení do žánru akční bych velmi zvažoval, akce tu mnoho není, ale pokud na ni přijde, vždy to stojí zato. Jen mám obavy, jestli některým divákům nebude vadit poněkud nejasný konec, ale to už je věc názoru. ()

gumbo

75% Lehce nadprůměrné anime s hluchými pasážemi a místy až nesnesitelnou hudbou. Na svou dobu, ale překvapivě zručné a technicky na úrovni. P.S. Když se tu probírá ten Matrix, tak ten je u mě rozhodně víš, ikdyž je to proti tomuto jen čistá akce. A co se týče filozofování o životě existují daleko lepší anime. ()

Axident

Za prvé: nejsilnější zážitek ze symbiózy geniálního soundtracku (Kenji Kawai) a neméně nápaditého a filozoficky hlubokého námětu. Podobně intenzivní dojmy ve mě napoprvé vyvolal snad jen tématicky nikoliv zcela odlišný Blade Runner a Vangelisův majstrštyk. Osmdesát minut jsem ani nedutal - přesilný zážitek a další důkaz, že Japonci jsou šílenci - kdo neviděl a neuchopil, nepochopí. Je to tak jiné a škoda, že na první omak velmi klamné. Prokliká-li člověk tohle anime, získá dojem, že je to nějaká drsná sci-fi detektivka, se špičatou, japonskou animací, kterou kde kdo (včetně mě) nemusí. A ejhle, on je to klenot jako prase! ()

Radek.SCH

Je to inteligentní, je to sci-fi, je to filozoficky/meditativní a má to dlouhé, táhlé záběry plné zvláštní muziky, která se k tomu geniálně hodí, a mám takový pocit, že jsem to ne-úplně pochopil. Ale Donnieho Darka jsem taky tak-úplně-nepobral a stejně se mi setsakramentsky líbil. - 90% ()

Wolvie

Ghost in the Shell názorně předvádí celou onu tajemnou genialitu anime,která rozhodně nepůsobí na každého,ale kdo jí podlehne,ten už se jí nikdy nebude chtít vzdát.Dokonale promyšlená sci-fi,na kterou se člověk může dívat třeba padesátkrát a ona si pořád zachová svoje tajemství.Jediný nedostatek je,že jsem ji viděl až po Matrixu,který na ni vytrvale odkazoval,takže jsem si ji nemohl užít zcela nepoznamenán.Přesto naprostý vrchol nejen japonské filmové tvorby. ()

CyriC

Vcelku neotřelé téma, které pěkně předstihlo všechny ty Matrixy. Jen bohužel ve stejný den jsem si znovu pouštěl Blade Runnera a u tohoto filmu jsem už usínal. Nějak mi to přišlo prázdné a nevyužité, potenciál to mělo, ale zdálo se mi to tak nějak nedotažené. Spousta zbytečných citátů, které jsou řečeny do větru a někdy vytržené z kontextu a přepoetizování mělo za následek nudu. ()

Hapretor

Jedna * za opravdu povedenou animaci. Hlavní představitelku udělali zbytečně moc "sexy" - na robota. Jinak strašná nuda. Opravdu strašná. Zahackoval se mi mozek a málem jsem usnul. AD: Tak jsem pro pořádek skouknul obojí - vzor i remake - v původním filmu se tam podle mne soustředili na skvělou hudbu, podmanivost jednotlivých scén a sdělení myšlenek pomocí hlasu hlavní hrdinky ... nedávalo mi to moc smysl a v ději jsem se ztrácel ... na konci jsem vlastně věděl úplný prd, co vlastně tvůrci chtěli divákovi sdělit - ve filmové verzi - remaku - jsem se těšil hlavně na prdelku Scarlett J. obeplou koženou černou kombinézou ... což nakonec vůbec tak nebylo ... dějově se mi to konečně pak osvětlilo ... o čem ten duch v mušli vlastně má být ... remake to dějově pro mne velmi ujasnil a podal mnohem lépe ... však se vytratila podmanivá hudba a kouzlo jistých scén ... nemohli vybrat lépe než Scarlett ... byla velmi podobná originálu ... a jestli jednou budou fakt takový roboty vyrábět jak na běžícím pásu ... tak jestli se toho ještě nějak schopně dožiju, tak si to-ji hned pořídím ... do jakýho módu to-ji zapnu můžete hádat třikrát ... ()

BOURQUE

Motívy z Blade Runner vo svete anime. Jeden z najdôležitejších anime snímok z 90-tych rokov (ale aj vôbec) s veľkým počtom myšlienok a otázok. Stačí len pozorovať a na konci len premýšľať o tom, že čo ste vlastne videli... Osobné hodnotenie: 95% (*****) ()

Folky

Naprosto opojný zážitek, který se dá slovy těžko vyjádřit. Kyberpunk v praxi, jak nejlíp může vypadat. ()

skleboun

V ději jsem se zase až tak neztrácela - až jsem byla sama překvapená :) možná tím, že po trilogii Matrixu (hlavně posledních dvou dílů) mám laťku nepochopitelnosti cyber filmů nastavenou trochu jinak :) jinak - na filmu je spousta i zdálnivých maličkostí, které stojí za to vidět, včetně záběrů "stvoření" nebo ranního vstávání doplněnou sugestivním japonským zpěvem ...a samozřejmě nesmíme zapomenout na vizuální zpracování, které na deset let starý film vypadá pořád hodně dobře :) ()

Skleni

Tak prepletené a nesúvislé až z toho hlava bolela. Taký je prvotný dojem. Po ďalšom rozmýšľaní som dospel k záveru, že to bolo dobré, no akoby.. nedomyslené. Napr. komický vedľajší hrdina, mocný zabijak zo sektoru 9, by v takomto serióznom dramate nemal čo robiť. Potom aj tá rýchlosť postupu deju mi bola cudzia. Všetko sa dialo rýchlo. V jednej chvýli niekoho zabíjali a potom zrazu boli oni pod paľbou. Ale určite je myšlienkou tento film výnimočný. Kyber punk mi osobne nič nehovorí, ale v takomto podaní sa to dalo zniesť. Rovnako ako záver. Dalo sa:). 80% ()

vojnov

Loutkař je projektem, který má Sekci 9, resp. jejím bossům, umožnit, díky jeho schopnosti hacknout se do mysli kohokoliv na světě, prosadit jejich zájmy, popř. zájmy vybraných organizací. Loutkař si však během svého "putování" uvědomí svou existenci. Tak jako člověk se dál množí a stává se čím dál geneticky dokonalejším organismem, když jeho vyvíjející se a umírající buňky po sobě zanechají budoucím buňkám informace v podobě DNA, tak stejně i Loutkař, coby shluk virtuálních informací, touží po spojení s kybernetickou Motoko, aby spolu vyslali do sítě svého dokonalejšího "potomka". ()

PEZ

Komplexný film, definícia kyberpunku. Je tu všetko a je tu len jeden jediný dôvod prečo nedávam 5* - videl som to až teraz. Vidieť to v čase vzniku, dosť dlho pred Matrix-om (ktorý sa vo viacerých smeroch GITS-om inšpiroval), bol by to kult a film v mojej Top10. Takto tam je Matrix. Ale inak spokojnosť, film na viac pozretí a ako zdroj dobrej filozofickej debaty. Uvidíme, či sa moje hodnotenie nezdvihne po druhom pozretí. UPDATE Jún 2017: Aj po druhom pozretí ostávam pri rovnakom hodnotení. Tentokrát som úplne pochopil trošku zamotaný príbeh a rozhodne je to stále kvalitka, no jednoducho už sme v dnešnej dobe trochu ďalej a film síce nie je prestarnutý, no už mu chýba istý drive. Napriek tomu stále vynikajúci kyberpunk s aktuálnou výpoveďou (kyberpriestor, implantovanie umelých častí, hrozba umelej inteligencie). Atmosféra a hudba fungujú aj dnes. ()

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu

10. ročník Future Gate sci-fi film festivalu