• Japonsko

• Japonsko

Ghost in the Shell / 攻殻機動隊

Animovaný / Akční / Sci-Fi / Thriller

Japonsko, 1995, 82 min

Nejlepsi anime vsech dob? Ha ha, ani omylem, ani vzdalene! Cokoliv od Miyazakiho tohle roznasi na kopytech. Miluju sci-fi, cyborgy, umele inteligence, futurismus atd., napr. tematicky a atmosferou podobny Blade Runner je jeden z mych TOP10 filmu ever, ale tohle me pouze bezmezne nudilo a predevsim nehorazne zklamalo. Nebyt naprosto fantasticke hypnoticke hudby, sel bych i na 2*. "I refer to myself as an intelligent life form because I am sensioned and I am able to recognize my own existence, but in my present state I am still incomplete." 5/10(17.5.2010)

Krásné holky a velké zbraně - tak jsem si ve své naivitě představoval legendami opředené anime - Ghost in the shell. Nakonec jsem shledal, že to je opravdu "deus ex machina" - akční a zároveň nesmírně přemýšlivé - pro mě filosofický vrchol je scéna v níž tank v muzeu roztřílí "Strom života". Kdo je člověk, cyborg a kdo je něco mezi? Netuším. Tenhle film mi ochvějnou odpověď nenechal... A přitom je tak jednoduché se připojit...(17.11.2006)

Je to vydarená animovaná akčná sci-fi dráma. Má výborný príbeh oodohrávajúci sa v blízkej búducnosti, keď je svet prepojený rozsiahlou počítačovou sieťou a ľudia si vylepšujú svoje schopnosti pomocou umelých orgánov, pričom tieto výhody samozrejme využíva aj nebezpečný typ zločincov, hackerov a preto bola zriadená aj špeciálna policajná jednotka. Práve im robí problémy mimoriadne schopný hacker, bábkar, ktorý sa dokáže dostať do myslí nevinných a ovládať ich, ale dvojica schopných agentov urobí všetko preto, aby ho zastavila. Spracovanie sa mi páči, ale k dokonalosti tomu ešte trochu chýba. Najviac ma mrzí, že mi to schémou prišlo skôr ako epizóda televízneho seriálu, chýba mi tu plnohodnotný úvod, prakticky aj záver, no hlavne lepšie zoznámenie s postavami, za čo môže aj tá až príliš krátka dĺžka. Ale inak môžem len chváliť, dej je po celý čas skvelo zvládnutý, obsahuje plno zaujímavých prvkov a skvelých nápadov, sadla mi chémia medzi dvojicou hlavných postáv a hlavne to celé pôsobí tak inteligentne, pomerne originálne a dokonca aj celkom filozoficky, takže k plnému pochopeniu je potrebné sa aj sústrediť. A navyše sa to nesie v perfektnej, v až takej temnej a hypnotickej atmosfére, ktorá sa postará o pár veľmi pôsobivých sekvencií, hlavne tá hudobná v stredne fáze, ktorá síce pôsobí trochu samoúčelne, ale s tým nemám žiadny problém, keďže sa mi dosť páči. Akcie je tu priemerné množstvo a som s ňou spokojný. Nájde sa tu pár dlhších akčných sekvencií tvoriach prevažne prestrelky, ale poteší aj nejaká tá naháňačka alebo súboj, pričom všetko je to veľmi dobre natočené, nápadité a aj dostatočne krvavé, takže sa na to pozerá skutočne dobre. Veľkým plusom sú aj postavy, síce ako som spomínal, chcelo by to trochu lepšie zoznámenie s nimi, ale aj tak mi obzvlášť hlavná hrdinka a jej partner veľmi sadli a nesklame ani tých pár výraznejších vedľajších postáv. Jedine by som uvítal lepšieho záporáka, ale o toho tu zase až tak moc nejde. Pri animácii už síce vidno čiastočnú zastaranosť, ale aj tak mi tento štýl vyhovuje a navyše mi pre tento žáner a atmosféru príde aj najvhodnejší. A veľkým plusom je aj hudba, tá sa veľmi vydarila. Takže skutočne škoda iba tej krátkej dĺžky, ktorá mi neumožňuje hodnotiť lepšie, ale aj tak je Ghost in the shell zaslúžený kult, ktorým sa inšpirovali aj ďalšie filmy a jeden zo základných kameňov cyberpunku. 79%(1.7.2014)

Temná kybernetická metafyzika. Dialógy majú tendenciu biť sa s animáciou o prvenstvo, pričom sa skvelo dopĺňajú a zvláštny futuristický celok strojov-indivíduí a kvanta technologických bizarností v mierne chaotickom obale mechanického chladu s myšlienkami, na ktorých sa priživil napr. MATRIX. Úchvatne zachytený inteligentný cuchvalec konektorov, káblov, čipov , počítačov a inej seba-uvedomelej elektroniky, z ktorého sa divák len tak nevymotá bez kopnutia sci-fi prúdom v ňom obsiahnutom.(23.1.2013)

Je až nespravedlivé, že v době, kdy euroamerická kultura ještě stále nevědomky čekala na Matrix a dokonce i takový Johnny Mnemonic teprve putoval do kin, japonská mládež už mohla zoufale utápět své ubohé lidské mysli v úžasném cyperpunkovém světe Ghost in the shell. Nechápu lidi, kteří tenhle film mohli nepochopit, protože když pozorně sledujete, co se před vámi děje, všechno vám do sebe nakrásně zapadá. Jako student filosofie můžu navíc říct, že film má opravdu hluboký filosofický přesah a nejde tak jen o prázné pseudofilosofické tlachání, za které se většina podobných žánrovek snaží schovávat. Celkový dojem navíc perfektně dokresluje na svou dobu špičková animace a taky úžasná hudba, díky kterým se občas přistihnete při tom, že vlastně ani k ukojení vašeho audiovizuálního libida nic víc než záběry na noční město a hypnotickou Kawaieho hudbu nepotřebujete...(2.5.2007)

• - Agent Batou během filmu pije pivo značky San Miguel - jde o celosvětově rozšířenou značku s hlavním pivovarem v Barceloně ve Španělsku. Chuťově mírně připomíná Gambrinus 10°. (tomeek)

• - Pro zvýšení realističnosti, štáb odjel mimo Japonsko, aby mohli testovat různé zbraně a jak ničí různé předměty. Vidět je to obzvláště v závěrečném souboji, kdy střelba do kamene nevydává žádné jiskry, které jsou do mnohých jiných filmů dodávány pro dramatický efekt.. (Harroc)

• - Dlouho dobu se spekulovalo, v jakém městě se příběh odehrává, protože ve filmu se o tom nemluvilo. Spekulovalo se, že je to Tokyo, ale režisér řekl, že město je vytvořené podle Hong Kongu. Navíc pivo San Miguel (které pijí některé postavy) je velmi oblíbené také v Hong Kongu. (Harroc)