Chaplin

Kamera:

Sven Nykvist

Hudba:

John Barry

Robert Downey Jr., Dan Aykroyd, Geraldine Chaplin, Paul Rhys, Anthony Hopkins, John Thaw, Milla Jovovich, Moira Kelly, Kevin Kline, Diane Lane (více)

Ve švýcarském Vevey píše Charlie Chaplin s pomocí přítele George Haydena své paměti … Ve vzpomínkách se vrací k nuznému dětství, kdy ho spolu se starším nevlastním bratrem Sydneym vychovávala matka Hannah. Mnohdy neměla synům co dát do úst a tak se stalo, že jí je odebrali. Charlie strávil rok v chudobinci … Pak se matka začala živit šitím rukavic, brzy se u ní ale projevila duševní choroba. Mívala světlé dny, ale bylo jich stále méně. Nakonec skončila v ústavu ... Charlie byl od útlého věku nadaný imitátor, a když se později seznámil s Fredem Karnem, majitelem londýnského podniku „Hackney Empire“, začal tam účinkovat jako komik. Obecenstvo si ho záhy oblíbilo a jeho popularita rostla. V té době se seznámil s Hetty Kellyovou a když zanedlouho odjížděl do Ameriky, oba si představovali, že se po jeho návratu opět setkají a budou pokračovat ve známosti. První zastávkou Charlieho v Americe bylo Butte ve státě Montana. Tam se také poprvé setkal s filmem, který ho okouzlil. Odjel do Kalifornie, kam ho telegramem pozval režisér a producent Mack Sennett. Při prvním setkání mu sice Charlie právě nepadl do oka, ale svými kousky si ho brzy zcela získal. Chaplin začal natáčet a stal se svědkem počátků filmového průmyslu. V kostymérně si jednoho dne vybral tmavý obnošený oblek, k němuž přidal buřinku. Když si ještě přilepil knírek, byla na světě postava Tuláka. Charlie se brzy začal zajímat i o režii, toužil ale po vlastním pořadu a proto opustil Sennetta, aby se dal dohromady s Broncem Billym Andersonem. V jeho filmech byla cítit kritika poměrů v zemi, před čímž ho důrazně varoval Sydney, který za ním přijel i se svou manželkou Minnie. Také mu sdělil, že Hetty se provdala … To už byl Charlie Chaplin slavný a účastnil se nejrůznějších večírků s tehdejšími hvězdami. Jeho přítelem se stal Douglas Fairbanks a také na filmovém nebi oslnivě zářící Mary Pickfordová, jeho manželka. Na jednom večírku potkal i svou první manželku, tehdy jen šestnáctiletou Mildred Harrisovou. V necelých třiceti letech měl vlastní studio a brzy ho s otevřenou náručí přijal i Hollywood. Při oslavách konce 1. světové války se setkal s Johnem Edgarem Hooverem, prvním šéfem FBI, jehož nabubřelé řeči a očividná nenávist k přistěhovalcům se ho nemile dotkly. Dal to najevo a udělal si z něj doživotního nepřítele. Když zjistil, že Mildred mu nalhala, že je těhotná, ačkoli to nebyla pravda, rozhodl se ji opustit. V rámci rozvodového řízení se mu Mildred pokusila sebrat nedokončený film, se kterým Charlie spolu s bratrem a jeho ženou uprchli do Salt Lake City. Podařilo se jim vyzrát na pronásledující je policii a film byl zachráněn. Do Ameriky za Charliem přijela i matka, on ale jen velice těžko snášel její záchvaty šílenství … Rozjel se zpět do Londýna. Opět se setkal s Karnem, který mu sdělil smutnou novinku: Hetty hned po válce zemřela na chřipku, která tehdy mezi obyvatelstvem řádila. V Londýně ale čekalo Charlieho zklamání: při návštěvě hospody ho lidé sice poznávali, ne všichni mu ale byli příznivě nakloněni a od některých se dočkal i nadávek. Pochopil, že svou vlast ztratil a rozhodl se, že se definitivně usadí v Americe … V té době se pomalu začínal prosazovat mluvený film, ale Charlie si nedokázal představit svého Tuláka, jak mluví. Fairbanks ho také několikrát varoval před jeho politickými postoji, které Hoover, jenž ho celá léta neúnavně špehoval, pokaždé využil k tomu, aby ho označil za komunistu. Chaplin se podruhé oženil s Litou Greyovou, se kterou měl dva syny.  Později se rozešli a žili odděleně. Dokončoval natáčení filmu „Zlaté opojení“ … Další Chaplinovou manželkou se stala nadaná herečka Paulette Goddardová, vlastním jménem Levyová. Chaplin se účastnil módního života a sám žil v luxusu. Přesto ho nepřestávala znepokojovat politická situace, hospodářská krize a bídný život prostých lidí… (TV Prima)

campix

Charles Chaplin byl rozhodně pozoruhodná postava filmových dějin. Obrovská hvězda s obrovskými problémy a i přes podmínky ze kterých pocházel se stal naprostým kultem své doby. Skvělý herecký výkon Roberta Downeyho jr. a celkově celého hereckého obsazení. Kvalitně odvedená práce po všech směrech. Sám Chaplin se rozhodně nemusí stydět za svůj životopis. ()

okkac

Životopisné filmy mají problém, že jsou dlouhé a nudné. Tady by to bylo optimálně za 3*, ale za Downeyho Jr. ještě jednu přihodím, jelikož si to zaslouží. ()

tom88

Takmer dokonalý životopisný film Richarda Attenborougha o Charlie Chaplinovi, ktorý si takýto film rozhodne zaslúžil. V hlavnej úlohe sa objavila moja nová hviezda z Iron mana Robert Downey Jr., ktorý ako vidím vie zahrať rôzne úlohy veľmi dobre. Pri filme som sa pomerne dobre bavil aj keď je to skôr dráma a to veľmi silná a kvalitná. Vo filme je to najhviezdnejšie obsadenie. Je to krásny film o celom Chaplinovom živote. 80% ()

eye candy

ze by me tento snimek nejak extra nadchnul se rict neda, r. downey jr. se snazi a docela mu to jde, ale samotny film je pomerne zdlouhavy a nezabavny. Pripadlo mne trochu zbytecny, zamerovat se tolik na chaplinova manzelstvi [kolik jich bylo?] Samozrejme, ze je opravdu tezky natocit tak rozsahly zivotopis, aby byl zaroven zabavny a drzel se predlohy, ale jde to a r. attenboroughovi se to povedlo jen lehce nadprumerne ()

Columbus

Koupil jsem to jako DVD v pytliku a za tech 40 Kc to asi stoji, jinak krute nezvladnutej zivotopis. Rozvlacne, nevtipne, Downey je bozi, ale zde nefunguje. Opravdu spatne masky, nevhodne namixovana doprovodna hudba. Umorne a nezajimave natocene pletky se slavnymi hereckami. Daruji za odvoz. ()

chelseaman22

Co bych si v této filmové komunitě počal bez pseudomouder rozumbrady jménem GOLFISTA?! Jeho glosa ve znění: "Vměstnat knihu do jednoho filmu je složité.", je tak geniální, že absence v zajímavostech je vážně zajímavá. Každopádně knírač Čárlí prezentovaný Železným mužem celých 140 minut poukazuje na rovnici: JSI BOHAT + TVÁ SLÁVA PŘESÁHLA HRANICI OKRESU = MŮŽEŠ SOULOŽIT S ABSOLVENTKAMI Pomony či Berkley za stravu a výživné na dítě! 83% ()

filmmovier

Pravděpodobně málokdo měl tak zajímavý život, jako Charles Chaplin, a i přesto, že jsem knihu nečetl, je mi jasné, že nemůže být nic veselého nacpat do jednoho filmu... no, skoro všechno. Ale Richardu Attenboroughovi se to povedlo a Robert Downey jr. byl neuvěřitelný (nejlepší role... ale víte co, Iron Man) a já si v tom filmu nedokážu představit nikoho jiného. Film zábavný i dramatický, neskutečně zajímavý od první do poslední minuty, herecky naprosto perfektní (všichni) a i na ploše dvou hodin a dvaceti minut nestačí nudit, je jaksi zkratkovitý a vlastně by mi ani nevadilo, kdyby byl delší - což by asi uvítali všichni, Charle by si to zasloužil. Vskutuku výtečná záležitost, asi nejlepší životopisný film, se kterým jsem se dosud setkal. Pro Chaplinovy fanoušky povinnost, ale tahle věc nemůže zklamat nikoho - nejen pro nezměrnou zajímavost, ale také proto, že je tam perfektně zachycená i doba a prostředí. Ještě jednou aplauduji Downeymu a vznáším jedinou výtku a sice to, že je škoda, že Chaplin je absolutně nehodný pozornosti našich televizí. 100%. ()

Motinski

Film stojí v prvom rade na výkone Downey Jr. Prijal by som možno trochu viac humoru ale čo sa týka životopisných snímkov tak určite prehľadné a zaujímavé aj pre neznalých. Remeselne dobre zvládnuté ajkeď možno až moc formálne a bez nejakých prekvapení a osobitejšieho prístupu. ()

HonzaBez

Toto životopisné drama se věnuje spíše osobnímu nebo profesnímu životu krále komiků Charlie Chaplina. Divák se tak může dozvědět ledacos o jeho nuzném dětství, o nelehkém  vztahu v dospělosti se svou matkou trpící psychickými problémy, ale hlavně o jeho čtyřech manželstvích, v nichž vždy vyhledával potěchu ve společnosti velmi mladičkých slečen.  O samotném natáčení se toho zas mnoho nedozvíme. Je tu jedna vtipná scénka, v níž Chaplin všechny na place překvapuje svou schopností komediální improvizace a je tu vcelku zajímavá sekvence, kdy se Chaplinova groteska o tom, jak se jeho tulák snaží ukrýt před zájmem policie, umně spojuje s realitou v jeho životě, kdy utíká před svou po majetku toužící exmanželkou. Čeká na nás též setkání s další hereckou legendou němých filmů Douglasem Fairbanksem, s nímž Chaplina pojilo přátelství. A v samotném závěru dojde i na trocha toho sentimentu, kdy stařičký Charlie (v ne úplně nejlepší masce) slzí při předávání ocenění v Hoolywoodu za celoživotní mistrovství. Všechno to filmové vyprávění krásně propojuje emotivní hudba Johna Barryho. Ve finále je to za mě tak něco mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale zůstanu zatím přeci jen u těch čtyř. ()

karlik4801

Jeden z mála životopisných filmů, které mě donutili si zjišťovat o hlavní postavě informace. To je velký úspěch s napěchovaným dějem. Prostě chcete vědět jak dopadne život hlavní postavy a ne jak skončí film. Řekl bych, že zde jsou ztvárněny nejdůležitější momenty z Chaplinova života. Pro Roberta Downeyho tohle nebyl vůbec lehký úkol, když se s tím ale popral, nemohl jsem odolat pěti hvězdám. ()

Mr.Husts

Jako skoro každý týnejdžr Roberta žeru především díky jeho poletování v červenozlaťoučkém oblečku a legendárním hláškám v každé druhé větě. Chtěl jsem se tak na něj podívat v roli, která ho v té době nejvíc proslavila a musím říct, že jsem se jím nechal znovu překvapit jak charismaticky zvládnul zahrát tak vážnou roli, o komické scény jsem strach neměl a samozřejmě v nich válel a skutečnému Charliemu konkuroval bez problémů, ale jeho výraz v momentech kdy se stane něco dost smutného a zásadního byl zkrátka až za hranicí geniálnosti. Film si už jen za Robertův výkon zaslouží jednu hvězdu navíc ke třem, které bych normálně dal, jelikož si umím představit záživnější a směrodatnější zpracování Charlieho života. Na těch 150 minut je to na můj vkus moc velký chaos a přirovnal bych to spíš k dokumentu, než k filmu. ()

Mrkvič

Dlouhé, ale zajímavé. Jen jsem z filmu nebyl nadšený, jako jsem myslel, že jsem dříve byl. Ve srovnání s novou českou divadelní hrou Chaplin je hlavně motání kolem všech těch Chaplinových žen takové lajdácké a ne moc vysvětlené. Naopak Douglas Fairbanks a Chaplinovi filmy tu jsou šikovně připomenuty. ()

Dado

So životopisnými filmami je to neraz ťažké. Niekedy pojednávajú o ľuďoch, ktorí nie sú dostatočne zaujímaví (alebo ich životy tvorcovia nedokážu dostatočne zaujímavo poňať) na to, aby im bola venovaná kvalitná celovečerná snímka. Inokedy sa tento formát zdá byť, vzhľadom na nesmierne zaujímavé osudy týchto osobností, priveľmi obmedzujúci. Práve druhý prípad vystihuje môj hlavný problém, ktorý mám s filmom Richarda Attenborougha. Napriek tomu mu však nemožno uprieť to, že za takýchto okolností dokázal spracovať svojrázny charakter a (najmä súkromný) život Charlieho Chaplina s mimoriadnym citom a bez akýchkoľvek výrazne rušivých momentov. Dokonca musím pochváliť aj režisérom odmietané zakomponovanie fiktívnej postavy vydavateľa, ktorého interakcia s komikom dodáva celému rozprávaniu potrebnú ucelenosť a prehľadnosť. A keď sme už pri oceňovaní, je nevyhnutné vyzdvihnúť prinajmenšom dve ďalšie osoby - Roberta Downeyho Jr. za jeho stvárnenie legendárneho tuláka a Johna Barryho za očarujúci hudobný sprievod. (80%) ()

Elví

Chaplin, to je on, mého srdce šampión.... Nevlídné dětsví, raketová kariéra a sláva po celém světě; a nakonec vyhnaství....To vše zabalené v nádherném obale filmu jako vystřiženého z 20. let plného efektních stíraček a zatmívaček, zrychleného pohybu již dávno vyhynulých grotesek... ()

Nutrička

Skvělý film s celou plejádou výborných herců. Smutně veselý, tak trochu jako Chaplinovy osudy. Moc se mi líbily scény ze života natočené stejným komickým stylem jako ty známé krátké černobílé filmy, které i po tolika letech stále baví a okouzlují. ()

Pavlínka9

Životopisný snímek o jednom z nejlepších komiků v historii, jehož život byl ale podle mého názoru dost smutný a zcela jiný. V tomto filmu je to podle mého názoru dost vidět, jelikož přestože bavil miliony - on sám se nedokázal moc bavit a jeho život byl plný trápení a strachu. Vychvalovat Roberta Downeya Jr. je zcela zbytečné - už to udělali miliony přede mnou a zcela souhlasím s tím, že jeho kariéra by se dala rozdělit na "před Chaplinem" a "po Chaplinovi". Režisér Attenborough podle mě v počátku filmu ale dost váhá o čem vlastně snímek bude - zdali o Charliem a nebo celkově o počátcích filmového průmyslu - alespoň tak to působilo na mě. Pokud by se měl film zabývat nejvýznamnějšími životními situacemi Charlieho Chaplina, musel by být promítán v původní délce cca 240 minut. ()

venison

Další velice zdařilá autobiografie fenoména :-) Robert Downey Jr. se pro tuhle roli narodil :-) Hezké bylo i účinkování dcery Charlieho Chaplina - Geraldine Chaplin :-) Překvapivě hvězdně obsazeno - Dan Aykroyd, Anthony Hopkins, Milla Jovovich, Kevin Kline, Diane Lane, Marisa Tomei, David Duchovny atd. ()

progression

Vynikající životopisné drama Richarda Attenborougha ), který jen potvrdil, že životopisné filmy (Gándhí) zatraceně dobře umí. Příběh o jedné z největších legend filmového plátna převedl do filmové podoby nezapomenutelným způsobem. Od Chaplinových nesnadných začátků, přes úspěchy (i neúspěchy) v jeho superdlouhé kariéře, ženy jeho života s upřednostňujícím důrazem na osobní život na úkor daleko více známé kariéry filmové. Ta byla nesmírně bohatá a k jejímu výstižnému zmapování by asi nestačil ani seriál. Skvělá hudba Johna Barryho a životní role pro Roberta Downeyho Jr. , který se jí (ve všech obdobích Chaplinova života) zhostil opravdu na výbornou a tak, že málokdo na jeho ztvárnění filmové legendy jen tak lehce zapomene. Ztvárnit na filmovém plátně jednu z největších filmových legend opravdu nemohl být zdaleka jednoduchý úkol, ale tento "casting" vyšel opravdu na výbornou. Výborných bylo i mnoho dalších hereckých výkonů v hvězdném obsazení tohoto životopisného filmu, ženami Charlieho života počínaje (skvělá představitelka Oony) přes "představitele" z branže až po poněkud fiktivní postavu v podání Anthonyho Hopkinse. Já sám mám z celé rozsáhlé Chaplinovy filmografie nejraději "Světla ramp", ve kterém se (kromě jiného) už objevuje motiv bilancování stárnoucího umělce. ()

mikestiff

Bohužel dost nudné odvyprávěný život ve kterém se jen střídá práce s jednou ženskou za druhou. Jediná světlá chvilka je velmi povedený 'retro' zfilmovaný útěk po rozchodu s prvou ženou. ()

Zemřel Richard Attenborough

Zemřel Richard Attenborough

25.08.2014

Devadesátka je požehnaný věk a právě v tolika letech nás opustil významný herec a režisér Richard Attenborough. Rodák z britského hrabství Cambridge se mohl chlubit titulem lord, mnohem víc respektu… (více)