Film prakticky stojí na (povětšinou velmi zdařilých) efektech, od X-tého pokračování X-série asi nelze očekávat bůhvíjakou invenci v charakterech nebo scénáři (taky ji divák ani nedostává). Čirá předvídatelnost se vlastně také dala předvídat. Ale svůj účel snímek podle mě splňuje, pokud tedy mluvíme o touze pobavit a odreagovat se a vypnout na chvíli mozek, aby se vám v něm žádný telepat příliš neprohrabal. A zde více než jinde platí, že účel světí prostředky. Nutno přiznat, že se i pár dobrých myšlenek v apokalypse objevilo, herecké výkony McAvoye a Fassbendera zdařilé (když už mají tu a tam co hrát), ale notná (nikoli bohužel nutná) dávka klišé, všude a neustále létajících předmětů a mutantů sráží hodnocení na lehký nadprůměr. 70% [ČSFD premiéra 18.5.2016, CineStar Anděl](19.5.2016)

• Marigold

Vlasy mi z toho nevypadaly, ale kdybych si tenhle kousek mohl vymazat z paměti, udělám to hned. Fajn, že si Singer ve filmu, kde nefunguje vlastně vůbec nic, neodpustí vtípek na trojku. Jenže ta proti tomuhle maglajzu vypadá jako dílo poloboha. Největší okamžiky lítosti a bezmoci prožívám u postavy Erica, které Singer a spol. přichystali jednu z nejhorších přerodových scén, jaké kdy byly v komiksácích k vidění (Ptáci meets Polski Robin Hood). Casting nových ksichtů se musel konat pod heslem "najděte herce s nejmenším množstvím charismatu". Korunu tomu nasazuje "ryšavý klenot" filmu, nová Jean Grey, která připomíná šikanovanou Máňu ze střední. Oscara Isaaca člověka ani nemůže být líto, protože mu jeho maska dovoluje jednu grimasu (nasraný předkus). Co dál? Přefouklá stopáž, která odráží problém mnoha dalších blockbusterů – neobratně se tu hledají alibi pro závěrečnou bitku, v níž se postavy chovají podle záhadné mechaniky. Ne že by si člověk ty twisty nedokázal zpětně odůvodnit, ale ta řídká kejda před tím k tomu nedává žádné opodstatnění. Jsem rád, že si Wolverine zasloužil svůj lesní jogging, chtěl jsem běžet s ním a ty usoplené pejsky nechat daleko za sebou. Kdyby mě film alespoň odměnil vymazleným vizuálem, ale skoro všechno tu působí uměle. Pamatujete, jak druzí X-Meni budovali svět, na kterém záleželo? Postavy, které nesly příběhy a nebyly jen věšáky na super-schopnosti? Tady se už jenom efektně čaruje – prd se transformuje v ještě větší fialový prd. Pevně doufám, že Bryan s výstavbou svojí neforemné pyramidy už nadobro skončil.(8.1.2017)

Čeho je moc, toho je příliš. To je tak, když se Brian Singer otrocky drží komiksovosti, všem hrdinům nesmyslně přizpůsobuje vzhled či hlavně úbor a zdržuje tím celý děj filmu. Celý příběh je na víc o řád horší a hůře pojatý než DoFP a nevím, nakolik tomu pomohl hrůzný český dabing, ale Apocalypse v diktátorských řečech o konečném řešení působí směšně a neurvale. A co je snad úplně nejhorší, z První třídy mi nejvíce vadil Nicolas Hoult, ale jeho Beast je fajn spolu s McAvoyem, Fassbenderem a Lawrence tvoří pevný koukatelný základ týmu, ovšem mnoho prostoru je věnováno (staro)novým mutantům v mladším podání, ze kterých vyčnívá pouze Sophie Turner (nevěřil jsem, že to někdy řeknu) nad Emo-Kurtem Wagnerem, odpudivým Scottem Summersem a po modifikaci pěšinkovou Storm (ani si raději nechci zapamatovat jejich jména). Jestli nás čeká New Mutants nakonec v tomto podání, tak to snad radši ať Apocalypse propadne. Quicksilverova scéna pouze potvrzuje Singerovo nedostižné mutantské vyhoření. PS : Nejlepší scéna na přehradě známá z druhého dílu a z Origins, která už naštěstí nejela to samé a přinesla přesně to, co jsme chtěli..oslí můstek na něco velkolepého. X-force čekají..PS : Po druhém shlédnutí (hlavně v původním znění) je dojem o něco lepší a nakonec 7/10(19.5.2016)

Tradičně nerozhodný Erda Magneto a lkavý profesor Chuck se do toho snaží vnést trochu hloubky, ale jejich počínání je přeměněno v marnost, když vidíte, jak se v troskách po řádění Avengers prohánějí v barevných kostýmech odění šedí panáci. Řadová komiksárna bez autorova osobního vkladu (záchranu mutantního potěru z vybuchujícího sídla považuji za samoúčelnou onanii stejně jako třeba kostelní řežbu v Kingsmanovi), která ani není schopná předložit kvalitního záporáka. Zestárlý Jim Carrey z Masky, který chce ukojit mesiášské sklony tím, že vyhladí lidstvo? Při divákově znalosti, kde na chronologické ose tato historka leží? Nuda. Zív. Vrať se do hrobu, Fantomasi.. Dvě věci jsou v tuto chvíli nad slunce jasné. Že profesor Xavier může parkovat blízko vchodu do nákupního centra a že Singer i přes četnost pokusů musí žít při krutém vědomí, že X-Meny, jeho vlastní krev, umí někdo líp než on (a ani nemusíte mít telepatické schopnosti, abyste věděli, že nemyslím Ratnera)..(24.11.2016)

Tento díl je v mnohém podobný předchozímu. Je pocitově snad ještě příšerněji natažený, ve prequelovskému vztahu k sérii je snad ještě zbytečnější a highlightem filmu je Quicksilver. Asi by se slušelo jít na průměrnou trojku, ale těch podstatných plusových bodů je hned několik. Digitální bordel je celý ve dne, je destrukční ale nezběsilý. Pro mě velice příjemná věc této sorty po dlouhé době. Záporák je mytologický, nepřihřátý a váže pozornost díky manipulaci s vedlejšími postavami. Já považuju X-men za srdcovku a nejlepší komiksovou sérii, takže i když přiznávám, že se sám v těchto dílech a návaznosti na původní sérii mírně ztrácím, červenou zábavu jsem si při Apokalypse i tak užil. Mohl bych říct, že jsou tyto nové díly úplně zbytečné, ale na to nemám celou sérii dostatečně zrekapitulovanou, takže bych tvůrcům v tomto smyslu nerad křivdil. 70%(18.9.2016)