• Isherwood

Zvábeni vidinou miliardové tržby aplikovali Foxové marvelovský koncept a výsledkem je režisérova genocida vlastních dětí, která spočívá v tom, že detailně vyprofilované hrdiny omladil zaměnitelnými tvářemi a bez rozmyslu je nechává poletovat mezi digitálními kulisami, přičemž zapomíná na svoji hlavní devízu – silné charaktery – takže o nějakých vazbách, motivacích a nedejbůh pnutích nemůže být ani řeč a divák dostává producentský film, který sto padesát minut dokonale trefuje diváckou cílovku (není to nuda ani vteřinu), ale zaprodává přitom vlastní duši (zásadní momenty se alternují z minula) a zlomená srdce fanoušků toho, co pracně šestnáct let redefinovalo komiksový žánr, nechává umírat v agonii.(18.5.2016)

Tradičně nerozhodný Erda Magneto a lkavý profesor Chuck se do toho snaží vnést trochu hloubky, ale jejich počínání je přeměněno v marnost, když vidíte, jak se v troskách po řádění Avengers prohánějí v barevných kostýmech odění šedí panáci. Řadová komiksárna bez autorova osobního vkladu (záchranu mutantního potěru z vybuchujícího sídla považuji za samoúčelnou onanii stejně jako třeba kostelní řežbu v Kingsmanovi), která ani není schopná předložit kvalitního záporáka. Zestárlý Jim Carrey z Masky, který chce ukojit mesiášské sklony tím, že vyhladí lidstvo? Při divákově znalosti, kde na chronologické ose tato historka leží? Nuda. Zív. Vrať se do hrobu, Fantomasi.. Dvě věci jsou v tuto chvíli nad slunce jasné. Že profesor Xavier může parkovat blízko vchodu do nákupního centra a že Singer i přes četnost pokusů musí žít při krutém vědomí, že X-Meny, jeho vlastní krev, umí někdo líp než on (a ani nemusíte mít telepatické schopnosti, abyste věděli, že nemyslím Ratnera)..(24.11.2016)

Nikdy jsem se neopovažoval dráždit tu masu X-menovského universa, je evidentní, že stvořitel Bryan Singer má tuhle látku hodně rád, pro mě ovšem krevní skupinu asi nikdy úplně představovat nebude. Užil jsem si rezignovaného a na vše naštvaného Logana, který nabídl nevyleštěný vizuál a nepřipitomělou destrukční jízdu, tady jsme ovšem zas a znovu použili kopírák v nezajímavém balení, které sice strhne náctileté oko a ucho, ale v podstatě nemá co nabídnout. Silné charaktery jsou pryč, přístup k postavám je mělký, mnohé (omladina s novými ksichty) vůbec nezaujmou, záporák zrovna tak, Magnetovo tápání nemá potřebné grády, ač je Michael Fassbender znovu skvělý. Aspoň Jennifer Lawrence je pořád sexy. Což se nedá říct o bezduché digitální destrukci. Za mě únava materiálu.(4.4.2018)

Ve své podstatě souhlasím s tím, co píše Isherwood. Je to předigitalizované, umělé a nemá to vlastní ksicht, protože se až příliš jede na budování dalšího univerza/světů podle marvelovské šablony. Jsem rád, že Singer končí a předává štafetu. Z X-Men Apocalypse totiž čiší únava z materiálu. Na druhou stranu po podprůměrných trailerech příjemné překvapení. S postavami se totiž pořád dobře pracuje, má to nějaký dramatický oblouk a všichni (až na noname mladé hrdiny) mají charisma a dobře hrají. Zasazení do 80s jsem si náramně užil, ale bylo to přesně takové, jako film. Postavy se dívají na Knight Ridera, paří Pac-Mana a diskutují o nových Star Wars. Tedy máme tu akční vložku Quicksilvera, Magneto opět nerozhodný, Raven v centru dění a do toho pár hlášek a akce...a k uzoufání nudný záporák. P.S. o nejlepší (až eRkovou) scénu se zasloužil Jackmanův nasraný Wolverine, který příkladně navnadil na svou poslední sólovku. Do té doby nechci o X-Menech nic slyšet. [Přesná stopáž: 144 min](11.9.2016)

Film prakticky stojí na (povětšinou velmi zdařilých) efektech, od X-tého pokračování X-série asi nelze očekávat bůhvíjakou invenci v charakterech nebo scénáři (taky ji divák ani nedostává). Čirá předvídatelnost se vlastně také dala předvídat. Ale svůj účel snímek podle mě splňuje, pokud tedy mluvíme o touze pobavit a odreagovat se a vypnout na chvíli mozek, aby se vám v něm žádný telepat příliš neprohrabal. A zde více než jinde platí, že účel světí prostředky. Nutno přiznat, že se i pár dobrých myšlenek v apokalypse objevilo, herecké výkony McAvoye a Fassbendera zdařilé (když už mají tu a tam co hrát), ale notná (nikoli bohužel nutná) dávka klišé, všude a neustále létajících předmětů a mutantů sráží hodnocení na lehký nadprůměr. 70% [ČSFD premiéra 18.5.2016, CineStar Anděl](19.5.2016)

• - Natáčelo se od 27. dubna do 23. srpna 2015 a od 23. ledna do 27.února 2016 v Kanadě. (Varan)

• - První volbou do role Apokalypsy byl Tom Hardy. (Spidey3)

• - Hugh Jackman v roli Wolverina tímto filmem zlomil svůj vlastní rekord v počtu hraní jedné a téže komiksové postavy. Jedná se o osmý X-menovský film, ve kterém si zahrál. (Stoka)