Wolverine (Hugh Jackman) se vrací. Jenže je na tom nyní trochu hůř. Jeho schopnost uzdravování pomalu vyprchává a elánem také zrovna nehýří. Navíc je na vše skoro sám. Z X-Menů přežívá ještě Charles Xavier známý také jako Profesor X (Patrick Stewart), který je ale vážně nemocný, ztrácí paměť a trpí nebezpečnými záchvaty ohrožujícími jeho okolí. Společně se ukrývají v opuštěné továrně na americko-mexické hranici. Jejich utajení ale skončí, když se objeví Laura (Dafne Keen), dívka, která má překvapivě stejné schopnosti jako Wolverine a v patách má navíc nelítostné pronásledovatele, kteří se jí snaží zmocnit. Ve chvíli, kdy Wolverine a Profesor X přijmou Lauru „do rodiny", stávají se z nich štvanci, kterým jde po krku velmi brutální a vytrvalý nepřítel. Hrdinové na útěku mají k dispozici jen zbytky sil starých X-menů a Lauřiny schopnosti, které však ona sama těžko zvládá. A tak přichází čas, aby Wolverine v sobě našel zbývající vůli a sílu nejen k boji, ale i k tomu, aby Lauře předal své zkušenosti. (CinemArt)

Maynard.

Tak asi začnu tím, že sem nebyl asi tak po 10ti letech v kině vyhu, ale za to sem byl ještě pěkně namr. z předchozího večera :o). S Fíkovejma sme si píchli tohle rozloučení s Wolverinem a jeho 17 ti letou érou. Jo, je to mazec jak dlouho je tenhle X Men na scéně. Tenhle film je uplně jinačí než ostatní rosomákovi sólovky, z těch 3 jednoznačně nejkvalitnější, co se týče charakteru postav a takový tý psychologie a zamyšlení. Bohužel tady je vlastně jen jeden+jedna mutant, takže celou dobu se tady jen brutálně kosí „nožema“. Jo, chybělo mi tam více mutantů a jejich schopností, který X menům dávaj to co k tomu patří. Takže co se týče pestrosti efektů, bohužel žádná sláva, spíš uplně obyč. To mi asi chybělo nejvíc a kvůli tomuhle nemůžu dát 5*. Líbil se mi vztah mezi profesůrkem X a Loganem. Co se týče Loganovi dverky, tak masakr, ta když se do toho opřela, tak sem se nestačil divit, podobně brutální dcerka jako Hit Girl z Kick Ass. Čekal sem, že si krapet poprečím, ale rejža nedokázal vytáhnout víc ze dvou smutnejch okamžiků. Uplně si to říkalo v tom okamžiku, když dcerka položila kříž do písmene X, tam to chtělo mnohem víc přitlačit na city. Nedělní večer zakončenej u Batmana Begins, což je prostě mnohem kvalitnější zážitek… Každopádně velmi důstojný rozloučení Wolverina a profesora X, kteří se na to „vykašlali“ v ten pravej čas. ()

herr_carter

Dá se bez nadsázky říci, že jsem nadšen. Tímto filmem jsem si vyloženě spravil chuť po odporném tupém Kongovi a můžu říct, že ze všech filmů o X-menech je tento jednoznačnou lahůdkou a největším překvapením. Jedná se o nejlepší rozloučení s profesorem X a Wolverinem, jakého tvůrci mohli dosáhnout. Film obsahuje přímočarou akci, vtipné hlášky (které jsou ale používány citlivě a přesně tam, kde je jich potřeba) a herecké výkony všech hlavních protagonistů stojí prostě za to. Nejlepší kino za poslední roky !....................moje hodnocení = 9,5 z 10. ()

kenkaku

Jsem zase jednou udělal chybu a naladil očekávání díky úžo-bomba-pecka komentářům. Přestřelená stopáž škodí (a dost), protože díky ní je děj rozbředlý a spíše nudný. Příběh jako takový mě doslova otrávil (tolik idiocie a nepochopitelných věcí najednou prostě X-manům nesluší) a myšlenka "Logan vs Logan" film doslova zabila... To sakra nemají více fantazie? Také celá situace okolo "adamantiové kulky" jen dokazuje, že scénáristé ztrací kontinuitu. Není to náhodou ta, co s ní dostal Logan párkrát do hlavy už v Origins což mu způsobilo max ztrátu paměti? Proč tady pracují s faktem, že ho může zabít? Stručně. Jako rozloučení Jackmana s postavou OK. Jestli ale jde o nejlepšího Wolverina? Tak to ani omylem. První byl mnohem lepší. Tento stavím na stejnou úroveň jako #2. ()

Sdoom

Jeden z nejlepší filmů vůbec, jak naznačuje prozatímní umístění? Určitě ne. Jeden z nejlepších komiksových filmů vůbec? S tím už se dá souhlasit. Po akčním výplachu X-Men Apocalypse se tvůrci ságy X-Men rehabilitovali a obrovskou zásluhu na tom má James Mangold, který už v minulosti dokázal, že je schopným režisérem (a tentokrát i scénáristou). Logan je plnohodnotným filmem se zajímavým vývojem postav, silnou dějovou linkou a nekompromisní, brutální akcí. Hugh Jackman ze sebe mačká maximum a po dvou nemastných neslaných sólovkách konečně dostal prostor ukázat, že je vynikající herec i v takovéto poloze. Obrovské plus dávám člověku zodpovědnému za casting, protože Dafne Keen v roli Laury byla neuvěřitelná. Její role nebyla vůbec jednoduchá a zvládla to na jedničku, což u dětských herců v hlavních rolích nebývá vůbec pravidlem, spíš naopak. Mutantí sága se dočkala vynikajícího završení (pokud je to opravdu završení) a po First Class i druhého nejlepšího dílu. Peněz vynaložených za kino rozhodně nelituji. (kino Premiere Cinemas, orig.) Edit 20.5.2019: I druhé zhlédnutí po dvou letech má smysl, pár věcí jsem zapomněl, ale více utkvělo v paměti, což je známka, že film zanechal opravdu pozitivní dojem. Sice už je pryč pověstný wow-efekt, ale celkový dojem z projekce je jen o chlup slabší než z projekce první, která navíc byla v kině. Stále pěkné 4 hvězdičky. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

skinny

Je to depresivní krvavý nářez plný brutálního masakru s pochmurným závěrem, který každého fanouška Logana dojme, sakra, vždyť jsem tu postavu sledovala 17let, nostalgie jak cyp.....pokračování komentáře až přestanu brečet..... I miss you already, Logan, tímto pro mě končí celá série X-menů. ()

Arkanoid

Najväčšia nervydrásajúca dráma? Nie. Najväčšia komixová nervydrásajúca dráma? Jedna z najväčších. Logan ukázal to, čo pred ním ešte nikto, starobu a pomalé umieranie komixových hrdinov. A spravil to viac než dobre, len čo sa týka drámy, mohol kľudne ešte pritlačiť, hlavne rozvinúť viac vzťah Logan – Xavier. Napadá ma porovnanie s o 3 roky mladším The Judge. V ňom tvorcovia vzťah otec a syn riešili cez ťaživú minulosť a vyťahovanie kostlivcov zo skrine (čo mi tu chýbalo), Logan vzťah Logan – Xavier riešil cez poetiku a väčšiu nostalgiu. Flm sa nevyhol ani logickým lapsusom (SPOILER: Mohli doraziť nepriateľov počas alebo po Charlesovho záchvate, alebo ich doraziť po porážke Loganovho dvojníka. Deti mohli viac bojovať a menej utekať. KONIEC SPOILERU) Rozhodne najintenzívnejší film o mutantoch, asi najnostalgickejší komix, s najlepším Loganom aj Xavierom, s drsným, neštylizovaným násilím a míľnik svojho žánru. ()

Soweek

Všeho moc škodí. V dnešní době je tu už moc superhrdinů. V kině je to samé DC nebo Marvel, obyčejné akční filmy už pomalu ani nevycházejí. Z každého dalšího komiksáku jsem tedy už spíše rozladěn než potěšen. Závěr jako je Logan by pomalu potřebovali všichni. Důležité je umět odejít včas a s hlavou vztyčenou vzhůru. Hugh si už může konečně oddechnout. ()

coscarelli

Par Xmenov som presvihol, teda vlastne skoro vsetkych, ale absolutne mi to nevadi, pretoze nie su mi velmi sympatickí. Az na jedneho rosomaka. Naposledy si ho pamatam z roku 2013, kde mi zdvihol charakter a vysteklil emocie. Navnadeny hodnotenim, komentármi a milym slovom som sa tesil na dalsi rosomakov return. Pekny film. Ale ked mne ta kombinacia akcneho krvavého spektaklu a psychológie postav nejak tu vôbec nepasuje. Logan mal skvely rozbeh, tempo, spad, dej , no obohateny o viacere nudnejsie chvile natiahol stopaz skoro na "nekonecno". Na druhu stranu bodovalo vsetko ostatne, hlavne maly zmrd Laura, dedo Chuck, krvave spliechance, sekle ruky, nohy, hlavy, mini-mutanti a hlavne paradne realisticke prostredie ( to znamena ziadne planéty X, svety Y, ostrovy zmutovaných korytnaciek, vesmirne koraby a opancierovane tarantuly). Kiezby si tie rozbory vystrihol a ponechal do kratkometraku do bonusov na dvd, islo by o ppc cistu nenudnu krvavu akcnu jazdu na horskej drahe - nonstop. Teda myslim si. Ale mysliet je hovno vediet. O neposledne slovo sa hlasi Marco Bé. ()

Circumscriptor

Logana som si predstavoval ako nejaký voľne dotiahnutý súbor dejov, ktoré majú od ságy X-Men pomerne ďaleko. Niečo podobné ako minuloročný Deadpool, ale s vedomím, že sa bude poberať skôr na viac dramatickú pasáž, ako na tú humornú a satirickú. Film je však bezpodmienečne nad moje očakávania, úžasne a dôstojne uzatvára celú ságu s presvedčením, že jej posolstvo tu zostane ešte poriadne dlho. Singerovi a Vaughnovi X-Meni boli typickí tým svojím odhodlaním pre komerčnosť, ktorá sa mi vo veľa ohľadoch nakoniec pozdávala. Toto je ale úplne iný rozmer, neskutočne vyzretý film, ktorý už dôstojnejšie a pokrokovejšie celý príbeh uzavrieť nemôže. Jediné, čo by som mohol vytknúť, sú trochu nereálne, prílišne krvavé scény. Iné negatíva tu už nechecem rospisovať, z dôvodu, že pravdepodobne ani nejestvujú a ich zmienenie by narušilo vrcholne pevnú istotu a hodnotu filmu. Zo smrti a hromadnému vyhubenia všetkých nám známych postáv zo starších dielov je divákovi pomerne smutno, ale dokážem sa nad to nejako povzniesť cez fakt, že film sa odohráva v budúcnosti. A to znamená, že všetky postavy v dnešnej dobe ešte žijú (dá sa to nazvať povzbudivou filozofiou). Už si ani nepamätám, kedy naposledy vo mne nejaký film zanechal tak silnú spŕšku emócií. Obzvlášť záver je dosť silný a spolu so záverečnou hudbou "When the man comes around" od Johnnyho Casha budí dojem naozaj pozoruhodnej mozaiky neskutočného potenciálu prepracovanej do najmenšieho detailu. ()

sedm.1

Nejpřekvapivější filmová událost roku? Ale kdeže! Nafouklá bublina, jejíž úspěch si nedokážu příliš vysvětlit. Jestli tedy diváky natáhl jenom na eRkový rating, tak to je smutný, ale jinak nemohu přijít na nic jiného, čím na sebe Logan tak přitahuje pozornost a přízeň publika. Anebo je prostě jen problém ve mně, kdy sice současný boom komiksových filmů žeru se vším všudy, ale mé nadšení z těchto filmů spíš pramení z jejich až dětinské zábavnosti, hravosti a velkolepé efektnosti, což přinášejí třeba takový Avengers, či Strážci galaxie, ale koukat na komiksové hrdiny, jak jsou staří, na všechno a na vše nasraní a jediným jejich přítelem je deprese, to vážně nemám potřebu vidět a už konkrétně tohle podle mě třeba podtrhlo nohy Snyderovým Batman vs Superman, a Logan se vlastně nese v podobně temném, negativním duchu, tedy s unaveným, pochybovačným, skeptickým, zlomeným superhrdinou. To fakt neberu. Další problém vidím pak i v samotném eRkovém ratingu, který podle mě též do tohoto žánru příliš nepatří, Deadpool to vlastně odstartoval, ovšem tam to působilo spíš až jako parodický prvek, který neškodil, v Loganovi ta krev stříká ale zcela navážno a na mě to působil prostě jako pěst na oko, nevhodně a zbytečně. A na druhou stranu, když už se to tak vezme, tak zase až takový masakr to tedy rozhodně také není, ale to je spíš už na vkusu konkrétního diváka, pro mě jako fandu gore řezničin to byl odvárek :-). Co se jinak týče zápletky, ani ta mě příliš neoslovila, chybělo mi tu opravdu výraznější tempo, nejednou jsem se během filmu i dokonce nefalšovaně nudil, akce pak také není moc a navíc není ani zrovna dvakrát kloudně zpracována, tvůrci spíš hrají na emočno a dramatično, ovšem ani to mě zrovna nepřesvědčilo, no a herecké výkony jsou prostě takové jaké jsou, zmínit mohu tedy snad jen Jackmana, který svého zlomeného hrdinu zahrál sice obstojně a přesvědčivě, nicméně opakuji, takhle jsem prostě Logana vidět nikdy nechtěl. Já zkrátka nevím, já jsem z Logana skutečně upřímně rozpačitý, já s touto negativní formou superhrdinů mám prostě osobní problém, takže ikdyž nebudu tvrdit, že mě to vůbec nebavilo, či bych to chtěl nějak úmyslně záměrně hanit, já tomu musím dát palec dolu. A jen upřímně doufám, že se tímto směrem nezačnou ubírati další superhrdinské postavy. ()

wooozie

Okamžité dojmy po vylezení z kina byly plné euforických pocitů, které se mixovaly s velkým dojetím a možná až se smutkem. Nyní s určitým odstupem musím konstatovat, že při jakékoliv vzpomínce na Logana ve mně emoce cloumají neustále, protože takovou pecku jsem v kině neviděl už hodně dlouho. Dokonalý mix hutného dramatu, akčního filmu, sci-fi a westernu v té nejlepší komiksovce od Temného rytíře, podpořený naprosto brilantním soundtrackem a doprovázený skvělými herci. Doslova o život hrající Hugh Jackman, který se za těch 17 let od prvních X-Manů po Logana vypracoval z nepříliš známého Australana ve všestrannou živoucí filmovou legendu. Vím, že to píšu s nadsázkou prakticky u každých X-Manů, ale Jackman se prostě pro roli Wolverina narodil a o to více mrzí jeho rozlučka, nicméně je nutno dodat, že rozlučka zcela zasloužená a načasována v pravý okamžik. Na závěr ale musím zmínit opravdovou trefu do černého, kterou je naprosto božská Dafne Keen, jejíž každá scéna posouvá film dál a dál k dokonalosti! ()

iXtr3m3

Dráma s pár hrdinami v hlavných úlohách a to všetko od Marvelu? To sa len tak nevidí. Emotívny koniec jednej dlhočiznej 17ročnej púte, ktorá z neznámeho Hugha Jackmana urobila medzinárodnú hviezdu a jednu z dvoch najznámejších komixových postáv vo filmovom svete od Marvelu spolu s Tonym. Logan je však oproti Tonymu a jeho ceste omnoho omnoho depresívnejší, ľudskejší, fakt že dramatickejší a nezrovnateľne drsnejší. Tonyho by si podal. Čo už, jedna éra končí, uvidíme, čo prinesie tá nová, obávam sa však, že Wolverine v podobe Hugha Jackmana bude už navždy len jeden, pretože dnešná doba veľmi nahráva preobsadzovačkám, remakeom, reštartom, rebootom a iným re...niečo, ale nikdy to nedopadne dobre. Je to za nami, normálne som prvý raz v kine pri pôvodne komixe aj keď až v druhom rade po dráme videl slzy od divákov. Buď si zaslúžia Oscara za herecký prejav, ale ich to fakt dojalo dokonca viac ako mňa. Ono sa to nezdá. Je to samozrejme stále len film. Samozrejme ani zďaleka nie je tak dokonalý, ako mohol byť. Ale je to zďaleka najlepšia Marvel dráma zo všetkých filmov doteraz. A česť Jackmanovi, ako sa jej zhostil. Že vie hrať, to už vie každý z jeho iných snímkov, ale niet jeho a Stewarta, tak komixy nie sú tam, kde sú, pretože práve prví Xmeni rozbehli komixovú mániu v inej kvalite, ako tomu bolo pred nimi. Doslovný koniec bol fakt silný, očakávaný a predsa silný, a nielen pre toho, kto na tom vyrastal. Keď si to tak zrátam, tak v podstate Wolverine so svojimi 17-timi rokmi zabral presne polovicu môjho doterajšieho života a tak ako začínal od nuly a predieral sa zo dna cez veľkolepé a megalomanské pokračovania, tak svojou druhou a teraz treťou poslednou sólovou časťou ukončil svoju existenciu totálne minimalisticky a fakt že so cťou. Bojím sa, že takýto koniec jedného hrdinu tak skoro nikto nie že neprekoná, ale ani nedostihne. Toto bol naj(ne)komixový komix, aký som kedy videl, kde sa na to hrabe "realistické" poňatie Dark Knight Trilogy, ktoré inak tiež zbožňujem. Ostatné Marvel snímky sú v podstate fakt že len rozprávky. Toľko bolesti v jednom filme sa len tak nevidí. Aj skutočné a na Oscary tiahnuce drámy mali v sebe menej srdca ako Logan. ()

DavidS.

Jatka, maso, krev a drápy...Brutální úder zbytku filmového komiksového univerza s jeho upnutými kamašemi, PG -13, digi bordelem, recyklací a nesmrtelností...Logan je civilní, akčně fenomenální a bolí... ()

Indy

Toto je už deviaty X-Menovský film, tak dajme porovnávačky. ... Logan je určite naj sólo filmom s Wolverinom, ale podľa mňa nie je naj X-Men filmom, trochu lepšie je na tom X-Men 2 a možno aj X-Men: First Class. A určite to nie je naj comicsový film a porovnávanie s takým Dark Knightom (aj také som čítal) je prehnané. ALE ... Určite je to jeden z najosobitejších comicsových filmov, ktorý si ide vlastnou cestou a je veľmi peknou a viac ako len dôstojnou rozlúčkou Hugh Jackmana s ikonickou postavou s adamantiovými drápmi, ktorá zostane asi jeho životnou úlohou. Na Loganovi by som osobitne vyzdvihol dve veci, R-kový rating je veľkým plusom pri drsných akčných scénach, ktoré nie sú samoúčelné, ale sadnú úplne presne k bezútešnej postapokalyptickej vízii sveta, v ktorom sa film odohráva. Veľkým plusom je, že drápy nevyužíva naplno iba Logan (Wolverine), ale aj malá Laura, čím sa dostávam k druhému veľkému pozitívu. Malá Dafne Keen je celkom slušným objavom, jej nahnevaný kukuč stojí za to a vidieť malé deti pri drsných akčných scénach má svoje osobité čaro už od čias Hit-Girl :) A výborný je aj Patrick Stewart, aby som nezabudol na samotného profesora X. Škoda, že film trošku stratí tempo asi vo svojej tretej štvrtine, a to akčné finále ma tiež úplne nedostalo. Bodka s krížom, ktorý sa zmení na "X" je však viac ako len podarená. Aby som bol ale úplne spokojný, chcelo by to ešte viac sa pohrať s víziou sveta, v ktorom sa film odohráva a bad guyovia mohli byť aj niečo iné ako ďalší experimentátori s mutantami, plus úplne nefalšované dojatie sa nedostavilo, a to sú dôvody, pre ktoré sa úplne neviem stotožniť s nekritickým nadšením, ktorý Logana sprevádza. Ale prajem mu to, rovnako aj veľký komerčný úspech, zaslúži si to. 8/10 ()

HiddenDragon

Nejbrutalnejsi a zaroven nejsmutnejsi komiksovy film, co byl dosud natocen. Opravdu velmi zridka se stane, ze me DC/Marvel produkce dojme k slzam. Naposled to bylo myslim na konci "Dark Knight Rises" (2012) a ted znova. Je to nostalgie jedne koncici 17ti lete ery, H. Jackmana jako Wolverina, posledniho X-Mena. I kdyz film nenavazuje na zadny predchozi dil, je velmi vhodne vpodstate videt vsechny "xmenovky". Clovek jen tak spravne pochopi emocionalni stranku filmu, ktera je zalozena na svym zpusobem tezkem osudu Jamese Howletta, ktery najednu stranu je vpodstate neznicitelny hrdina, nadruhou si prosel vsim moznym - od bolestiveho upgradu sve mutace pri implantaci adamantia, pres clenstvi v zabijackem komandu a ztratu pameti az po nenaplnene vztahy (Jean Greyova). Navic diky sve regeneracni schopnosti starne pomalu. To vse usti v jeho samotarskost a kumulaci (potlacovaneho) vzteku, predevsim na sebe sama. V tomhle stavu ho potkavame zde. Je to snimek vzdalene inspirovany komiksem Millara/McNivena "Old Man Logan". V Papirove verzi je to o neco vzdalenejsi budoucnost, vice postapokalypticka a vice prolnuta s marvelovskym univerzem - dulezitou postavou je tam slepy Hawkeye, byvaly Avenger. Kvuli nesmyslnym pravnim tahanicim, kdy prava na X-Meny nema Marvel ale Foxove, tu logicky nic takoveho ani byt nemuze. Je to ciste "xmenacky" film, presneji road-movie jejich poslednich dvou nejdulezitejsich clenu. Xaviera a Wolverina. Jakysi mix "Cesty" C. McCarthyho a videohry "The Last of Us": Wolverine zivori na mexicko-americke hranici a stara se o churavejiciho Xaviera, trpiciho zachvaty, dokud mu do zivota nevstoupi mala divka, ktera je mu velmi podobna... // Osobne jsem se trochu bal, ze tato holcici role bude nasilne naroubovana a nepatricna. D. Keen me vyvedla z omylu. Tak nasr.nou malou dracici jsem jeste nevidel a osobne bych se bal vzit ji i treba jen bonbon :) Jeji role je esencialni a s Jackmanem vytvorili skvelou dvojici. Jejich cesta pres hranice do Kanady je lemovana mrtvolami a to takovym stylem, ze i maloktery klasicky akcnak by se byl schopen jim rovnat. Usekane koncetiny, probodnute lebky...tenhle film si opravdu nehraje na jemnocit. Zaroven ma ale nekolik velmi dojemnych momentu, ktere vyvrcholi na samem konci a ja fakt smekam. I kdyz se misty zdalo, ze to bude trochu natahovane, jako celek to pri zpetnem pohledu pusobi velmi dospele a vyrovnane. Hudba je taky skvela a cloveka jen mrzi, ze Jackmana uz zrejme v teto roli nikdy neuvidime. Abych parafrazoval posledni dil Poirota...."Byly to dobre roky..." [vpodstate telepatisticky shodna recenze je i zde: http://film.moviezone.cz/logan-wolverine/recenze/] ()

hefoo

Neskutočne silný film. Už dlho som ale nevidel tak depresívny film ako bol tento. Posledný záber filmu len potvrdzuje predchádzajúcu vetu. Už dlho som nevidel tak brutálne scény. Rkový rating nutnosť. Konečne sa Wolverine dočkal. Logan sa vydal na svoju poslednú cestu a Hugh Jackman sa rozlúčil so svojou životnou rolou tým najlepším možným spôsobom. Neviem si predstaviť lepšiu rozlúčku po tých 17tich rokov počas ktorých sa stal doslova Wolverinom. Hugh dal do Logana a do tohto filmu obzvlášť všetko čo len mohol. Má úcta Hugh. Si proste neskutočný borec a máš môj obdiv. Budeš mi chýbať. ()

Jiriczzcek

Jiné, než všechny dosud vydané x-men filmy. Hutný, brutální, ale i smutný film s výbornou hudbou, rychlou akcí a dobrým castingem. Je to takový John Wick v Marvel světě. 5* ()

charlie_ando

Režisér podprůměrného Wolverina James Mangold natočil podle své předlohy víc jak důstojné rozloučení Hugha Jackmana a Patricka Stewarta se svými ikonickými rolemi z vesmíru X-Menů. Dle mého skromného názoru je Logan nejlepší film ze světa mutantů, který se nebojí byt drsný a v akčních scénách doslova brutální, protože tady nikdo s nikým nejedná v rukavičkách. Píše se rok 2029 a na zaprášeném pomezí Spojených Států a Mexika, potkáváme staré známé. Pokročilí věk je k nim neúprosný a nijak je nešetří, o profesora Charlese Xaviera se pokouší stařecká demence a Wolverina sžírá vnitřní zhoubná nemoc, která ho pomalu připravuje o jeho schopnosti. Jejich pomalý a bolestivý odchod z našeho světa, obrátí naruby mala holčička Laura, která má doslova dech beroucí schopnosti a když si dá k snídani zásahovku Policía Federal a jednotku žoldáků je jasné, že už nic nebude jako doposud a krev poteče proudem. Začíná napínavá a strastiplná cesta na sever za nadějí. Opravdová roadmovie okořeněná o westernové prvky, která dala dohromady tak rozdílnou trojici, která si musí probojovat cestu nejen skrz davy nepřátel, ale i cestu k sobě samým. Roli hlavních záporáků si střihli, Boyd Holbrook jako slizký žoldák se železnou pěstí Donald Pierce a Richard E. Grant propůjčil svůj podmanivý hlas doktoru Zanderu Riceovi, možná to je ta nejslabší část filmu, protože ač se oba snaží nemají šanci vyniknout proti skvěle hrajícímu Jackmanovi a hlavně té neskutečné dívence Dafne Keen. Strhující jízdu skvěle doplňuje nevtíravý soundtrack od Marca Beltramiho. Omračující finální boj plný emocí končí, nebojím se říct, silným upřímným rozloučením, které chytí u srdce. Velká filmová událost, která je tak trochu netradiční komiksovou podívanou, mě doslova pohltila svou intenzitou a hloubkou. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu