Vinaři (TV seriál)

Vinári

Komedie

Česko, 2014 - 2015, 31 h 5 min (Minutáž: 32x58 min)

Václav Postránecký, Tereza Kostková, Hynek Čermák, Miroslav Táborský, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Jitka Smutná, Pavel Liška, Oldřich Navrátil, Zdeněk Junák, Tomáš Materna, Karel Roden, Robert Nebřenský, Jan Brožek, Ivana Jirešová, Karel Zima, Anna Fialová, Václav Kopta, Martin Maxa, Jakub Uličník, Alžběta Vaculčiaková, Jana Paulová, Radim Novák, Matěj Ruppert, Norbert Lichý, Marian Roden, Lukáš Langmajer, Zdeněk Pohlreich, Jan Vlas, Žilvinas Tratas, Zuzana Norisová, Ladislava Něrgešová, Vojtěch Záveský, Ester Kočičková, Jitka Čvančarová, Marek Taclík, Petr Vaněk, Jiří Vyorálek, Pavel Šimčík, Eliška Křenková, Anežka Rusevová, Vojtěch Machuta, Jiří Langmajer, Viktor Antonio, Svatopluk Říčánek, Denisa Pfauserová, Johana Freywaldová, Pavel Nečas, Roman Slovák, Josef Jelínek, Ondřej Malý, Jindřich Kriegel, Kateřina Šildová, Sandra Nováková, Leoš Noha, Daniela Choděrová, Zuzana Smijová, Simona Peková, Rostislav Gajdoš, Libuše Billová, Eva Jelínková, Vlastimil Čaněk, Zdeněk Bařinka, Sebastian Pošmourný, Tomáš Vican, Jiří Knot, Magdalena Zimová, Věra Nerušilová, Václav Lexa, Iva Pazderková, Veronika Petrová, Jiří Maria Sieber, Petr Borovec, Petr Kocourek, Lenka Jurošková, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Kristýna Maléřová-Podzimková, Zdeněk Sedláček, Martin Sitta, Otmar Brancuzský, Karel Hynek, Josef Kaluža, Petr Janiš, Martina Kavanová, Lukáš Král, Zdeněk Vřešťál, Jiří Beneš, Jakub Hajner, Amáta Skalová, Jana Gerleová, Pavel Kovář, James Tratas

Víno zásadně nedegustuji do naprostého bezvědomí, věštbám kozy nevěřím a na Pálavu už bez tlumočníka nikdy nepojedu. To jsou v zásadě důvody, proč jsem s návštěvou u Vinařů tak dlouho váhal, ale pak zvítězila zvědavost. Co je to vlastně za seriál, kterému se smějí paneláky v mém okolí tak, až se jim prohýbají plastová okna a přitom ho moudří csfďané hromadně hází do odpadu? Za mne je to tedy neskutečně pohodový seriál a tudíž se přidávám na stranu sprostého lidu, který je natolik předvídavý, že v komediálním seriálu vysílaném na Primě nehledá ani psychologickou hloubku, ani zásadní generační výpověď a už vůbec ne filmařskou kreativitu. Nic takového tam prostě není. Tohle je pouze sranda a na to, že dle česko-pálavského slovníku nejsou všechny dialogy zcela pregnantní, se dá lehce zapomenout při sexu. A já su Hřebec.(17.1.2015)

Seriál mi přijde dost kvalitní a zakyslými Moraváky záměrně podhodnocovaný. Byť je první díl skutečně usvědčen z jisté míry iluzionismu a idealizovaného fetišismu, nelze mu nepřiznat okouzlující kameru, vcelku kvalitní herce a především kvalitní scénář (a toho aby člověk mezi současnými seriály vážně pohledal). Scénář je zaplaťpámbu uchopen tak, aby zněl z úst herců vcelku přirozeně, tudíž divák nezažívá větší pocit trapnosti. Zjevný je také vyšší rozpočet, tudíž se filmaři nemuseli bát rozmáchnout a na krásné vizuální stránce seriálu je to patrné. Přestože mě tam neotravovali extrémně nesympatičtí Hádek s Langmajerem, kteří mi zkazili Bobule, sral mě herec, co hrál toho pražskýho debílka. Postránecký hrál super, Táborský, Liška a Matonoha naštěstí nedostali moc prostoru. Čermák a Navrátil jako vždy skvělí. Kostkové by měl někdo konečně prozradit, že mít slavnýho tatínka a neustále se rozšklebeně tlemit do kamery ještě neudělá z ženský herečku.(2.9.2014)

Nenáročný a v podzimním období ideální seriál. Jak prohlásil Vojtěch Moravec, jde o imaginární vesnici a tudíž o originální jazyk. Nehledal jsem chyby tam, kde ostatní. Vinaři jsou mile vyprávění, nenáročně. Některé díly by si zasloužily 5-ti hvězdičkové hodnocení, jiné naopak odpadové. Postavy většinou sympatické, ale některé mě štvaly. Například od Postráneckého jsem nečekal, že ten jeho přehrávaný hlas, mě po pár dílech bude tuze štvát. Ovšem každý díl mě navnadil si opět zajet do sklípku a užít si zdejší atmosféru. Druhá série by podle informací měla vzniknout, a ani ji si ujít nenechám.(16.1.2015)

• blackrain

Nemůžu se pořád zbavit dojmu, že tenhle seriál dělá z Moraváků akorát tak blbce, kteří si zaslouží jedině výsměch do obličeje. Čekala jsem něco jiného a hodně se na seriál těšila. Moje očekávání se nenaplnilo. Nemám ani chuť si při sledování otevřít lahvinku dobrého vína. Hvězdičku dávám jen za herecké obsazení, i když někteří jsou příliš toporní. Mohl to být pohodový seriál, ale tohle působí nedotaženě a jako spíchnuté horkou jehlou.(9.9.2014)

• castor

Zápletky psané v poklusu na koleně, vztahy mezi postavami na úrovni dětského hašteření na pískovišti a dialogy, které tahají za uši. A pak ještě sledovanost, která děsí. V prvních Bobulích byla atmosféra a vlastně i jakási přirozenost, tady je toho strašně málo. Zkomolené jihomoravské nářečí kritizovat nehodlám, je to asi stejné, jako když se novináři smáli nad primitivností seriálu Redakce nebo policajti nad jakoukoliv detektivní látkou na pokračování. Tohle je křeč na druhou.(8.9.2014)

• - V epizodě Nová generace (2014) si farář (Pavel Liška) nechá udělat test plodnosti, který ukáže, že je neplodný. V epizodě Svatba (2015) ale na otázku Jany Hamplové (Jitka Čvančarová) „A co budeš dělat?“ (míněno po svatbě) odpoví, že děti. To přeci nemůže, když je neplodný. (Bobika16)

• - Vesnici Křetice, v níž se děj odehrává, na mapě nenajdete, protože vůbec neexistuje. Záběry z vinic jsou z velké části z CHKO Pálava. Ve snímku lze také shlédnout záběry na Vodní dílo Nové Mlýny. (wirtr)

• - Některé scény byly natočeny ve Vinařství u Kapličky v obci Zaječí. V tomto vinařství byl natočen i film Bobule (2008) a 2Bobule (2009). (facojurka)