Vinaři (TV seriál)

Vinári

Komedie

Česko, 2014 - 2015, 31 h 5 min (Minutáž: 32x58 min)

Václav Postránecký, Tereza Kostková, Hynek Čermák, Miroslav Táborský, Tomáš Matonoha, Lucie Benešová, Jitka Smutná, Pavel Liška, Oldřich Navrátil, Zdeněk Junák, Tomáš Materna, Karel Roden, Robert Nebřenský, Jan Brožek, Ivana Jirešová, Karel Zima, Anna Fialová, Václav Kopta, Martin Maxa, Jakub Uličník, Alžběta Vaculčiaková, Jana Paulová, Radim Novák, Matěj Ruppert, Norbert Lichý, Marian Roden, Lukáš Langmajer, Zdeněk Pohlreich, Jan Vlas, Žilvinas Tratas, Zuzana Norisová, Ladislava Něrgešová, Vojtěch Záveský, Ester Kočičková, Jitka Čvančarová, Marek Taclík, Petr Vaněk, Jiří Vyorálek, Pavel Šimčík, Eliška Křenková, Anežka Rusevová, Vojtěch Machuta, Jiří Langmajer, Viktor Antonio, Svatopluk Říčánek, Denisa Pfauserová, Johana Freywaldová, Pavel Nečas, Roman Slovák, Josef Jelínek, Ondřej Malý, Jindřich Kriegel, Kateřina Šildová, Sandra Nováková, Leoš Noha, Daniela Choděrová, Zuzana Smijová, Simona Peková, Rostislav Gajdoš, Libuše Billová, Eva Jelínková, Vlastimil Čaněk, Zdeněk Bařinka, Sebastian Pošmourný, Tomáš Vican, Jiří Knot, Magdalena Zimová, Věra Nerušilová, Václav Lexa, Iva Pazderková, Veronika Petrová, Jiří Maria Sieber, Petr Borovec, Petr Kocourek, Lenka Jurošková, Jiří Ployhar ml., Jakub Žáček, Kristýna Maléřová-Podzimková, Zdeněk Sedláček, Martin Sitta, Otmar Brancuzský, Karel Hynek, Josef Kaluža, Petr Janiš, Martina Kavanová, Lukáš Král, Zdeněk Vřešťál, Jiří Beneš, Jakub Hajner, Amáta Skalová, Jana Gerleová, Pavel Kovář, James Tratas
  • Sabrewulf

"Eště chvílu a budeš MÍT....." Co to jako je? Šak tak sa na Moravě vůbec nemluví! Jakýsi mišmaš z teho udělali. Pražáci si hrajů na Moraváky, šak to mňa poser. A když už chcu udělat nejaký laciný kontrast mezi Moravákama a Pražákama, že si třeba vesničan vede kozu na provaze, tak proč tam jako žádný Pražák teple nezpíve? Hele, viď? A vůbec sem sa nesmál. Že komedie, šak to vůbec není srandovní. Sa to akorát podobá těm ostatním seriálovým sračkám. Hlavně že tam je protekční Kostková. Sice bych ju nejrači přehnul přes židlu, ale to je tak všecko. Ani nevíja, jak sa pije víno. A co má byt jako to Činaski? "My máme rádi víno." Olympiáda o nejprimitivnější text? Taká zbytečná blbina to je.(15.9.2014)

V případě tohoto seriálu jsem ochoten zahmouřit obě oči a přehlídnout i tu jinak neodpustitelnou okolnost, že byl evidentně natočen v tendencích nějakého regionálního fondu evropské unije pro kohezi regionálních specifik, tedy jako reklama na moraváky a to jejich nepitelný kyselý víno, a to z toho důvodu, že tam hrajou samí normální český herci, v jejichž podání to moraváctví vyznívá spíš jako parodie, a tím už tak vtipný seriál dostává (aspoň pro mě) další humorný rozměr. Nejlepší díl byl o Kladeňácích, o kterých (jakožto bývalý dejvičák) něco vím, u toho jsem se moh posrat smíchy.(2.2.2015)

Nepiju víno, neznám život na vesnici, neznám život na Moravě a nemám ráda Kostkovou jako hérečku (s věčně nasazeným připitomělým oduševnělým úsměvem). Čili jak to tady čtu, pokud jsou v sejrálu nějaké nesrovnalosti, co se týká vína / dialektu / života na vesnici / na Moravě tak to nedokážu a nechci posuzovat. Jinak mě to celkem baví, má to atmosféru (slunečná a pozitivní, ta na mě funguje) a ten úvodní song je fajn.(3.11.2014)

• Mr.Hawkeye

Těžko hodnotit po dvou dílech, ale nějak tomu celému nerozumím. Ačkoliv se tvůrci od začátku distancovali od Bobulí, které si dle nich dělaly z vinařů a Moraváků tak trochu srandu, prezentují nám něco, co už od počátku vypadá jako jakýsi spin-off. Podobný vizuál (malebné letecké záběry na Pálavu, teplé barvy...); titulní píseň, kterou měla nazpívat podobně jako u Bobulí a 2Bobulí skupina Kryštof (ale nakonec tak neučinila); podobné obsazení... jako proč ne, Bobule mám určitým masochistickým způsobem rád, ale nějak se jim nedaří ten deklarovaný odstup - zase tu defiluje řada bodrých Moraváků, kteří nedělají nic jiného, než že chlastají a trousí moudra svým specifickým nářečím - o to specifičtějším, že většina účinkujících jsou rodilí Pražáci (ze zde vyjmenovaného obsazení je jich celkem 8 z Prahy, takže jeden rodilý Brňák [Matonoha] a dva usadivší se [Liška, Junák] to nevytrhnou). Připadá mi to, jako když já mluvím slovensky. Mí slovenští kamarádi mi vždy říkají: "Nerob to, hovoríš ako Maďar."(8.9.2014)

Hodně jsem zvažoval 4*, ale nakonec se přikláním k 3*. Důvody jsou prosté celý příběh se motá kolem moc málo postav na 16 hodinových dílů a hlavně nejeden díl postrádá humor či logiku. Na stranu druhou je zde mnoho hlášek i super scének + povedená úvodní znělka + kvalitní a příjemné herecké obsazení (u mládí to povedené volby nejsou vyjma krásné Anny Fialové). Co se obecně vytýkaného záporu s nářečím týče, tak ano není to ono, ale co je to ONO? Hledáte hlavní zápor tam kde ho je zbytečné hledat jde o příběh, herecké výkony atd.. Strháte filmy za horší dabing, či horší titulky? Strháte The Big Bang Theory za to, že v českém znění jsou ty hlasy dost jiné a nevyzní to? Tady to je to samé. "Praví" Moraváci z Mikulova se na tento seriál dívají a berou ho jako recesi a srandu ví že to není logické, ale vůbec neřeší zda tam mluví tak či tak. Podívají se usmějí se hlouposti režie, atd.. ale nedělají z toho vědu. (ověřeno v Mikulově ve sklepě u "domorodců"). Zkrátka a jednoduše seriál dokáže dobře zabavit, ale není to něco co bude člověk sledovat s chutí několikrát do roka spíše to bude tak jednou možná párkrát za život.(28.11.2014)

• - Některé scény byly natočeny ve Vinařství u Kapličky v obci Zaječí. V tomto vinařství byl natočen i film Bobule (2008) a 2Bobule (2009). (facojurka)

• - V seriálu hrají Tomáš Matonoha a Lucie Benešová, kteří spolu žijí v soukromém životě. (M.B)

• - Přestože děj probíhá ve vinařské oblasti na jižní Moravě, valná většina herců pochází z Čech. Poznat to lze v rozhovorech, kdy se postavy snaží mluvit v nářečí, které ale ve scénáři ani v hereckém podání jižní Moravu přesně nenapodobuje. (Maulincio)