Název filmu odkazuje na roztomilý dvojsmysl. To ale nic nemění na tom, že příběhově je film v první půlce poměrně slušná nuda, aby se v Německu alespoň trošku rozhoupal k některým výkonům a konečně začal být i docela zajímavý. Bohužel i tak se jedná o průměrný životopisný film.(7.2.2017)

Rozpočet $5miliónovTržby USA $19,115,191Tržby Celosvetovo $24,979,245Tržby za predaj Blu-ray v USA $815,535 Tržby za predaj DVD v USA $1,581,131║ športové drámy američanom idú točiť, remeselne zručný Stephen Hopkins opäť zastal svoje remeslo, výborný námet pre film /70%/(31.12.2016)

Načančaná dobová atmosféra mě nadchla, ale bohužel se to dost vleče a těch dilemat jestli má, nebo nemá závodit bylo moc. Druhá půlka na olympiádě je rozhodně lepší. Nacistická monumentálnost funguje a bavil mě ten Goebbels. Šla z něj mrazivost. Kontrasty mezi rasismem v Německu a Americe nebyly špatně podané, ale bohužel je ten film moc dlouhý a používá všechny propriety cukrkandlového životopisného filmu.(12.3.2017)

,,J.C., DĚLEJ JAK MYSLÍŠ, STEJNĚ NIC NEZMĚNÍŠ“… /// Atletická historie je plná výjimečnejch černochů, ale jen jeden dokázal fašistický elitě znechutit Olympijský hry… Film plnej sportovní a politický historie, životopis (vobčas trochu nuda), kterýmu vyšla sázka na atmosféru OH 1936. Dostaneme to, co známe z dokumentů… reálný silný okamžiky, třeba ze soutěže ve skoku, páč Carl Luz Long připomene olympijský ideály. Nacismu navzdory. Slušný multikulti, ve kterým se černí vobjímaj s bílejma (což je i na Ameriku silný kafe), plný sportovních emocí a politickejch pravd. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Dokument „OLYMPIA“ od Leni Riefenstahl mě minul. 2.) Jedu kusy podle skutečnosti. 3.) Miluju černochy. 4.) Thx za titule „sonnyboy“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(27.3.2017)

Rasa nebo Závod, pokud za celý film Carice van Houten neukáže ani jednou kozy, český distributor to může pojmenovat jak chce a stejně to nepomůže. Takřka evropský film o americkém černošském atletovi, který se snaží ukázat hrůznost nacismu a především jeho nestoudnou propagandu, což OH v roce 36 především byla. Zároveň ovšem ukazuje i paradoxní situaci, kdy Američané měli na oko problém s nacistickou ideologií o nadřazenosti vybájené a neexistující árijské rasy a zároveň si u nich doma "negr" nemohl umýt ruce ve stejném umyvadle jako běloch ještě dlouho po skončení druhé světové. Ta kritika na americkou rasovou segregaci je v celém filmu patrná a dá se říci, že hraje prim. Nacismus se pak bere pouze za extrémní měřítko toho samého přístupu a tím dělá z Američanů té doby regulérní imbecilní pokrytce. Problém filmu spočíval v tom, že byl celý protkán lacinými CGI efekty, závody byly zachycené totálně nepřehledně, většinu děje tvořil balast o osobním a rodinném životě Owense, chyběl sebemenší náznak po masovějším komparzu u papírově masovějších scén a především dobové záběry, kdy jsem měl chuť vidět jak to ve skutečnosti bylo a nikdo mi to neukázal ani v závěrečných titulcích. Nacistické figurky jako Goebbels, který zde vypadá jako model předvádějící XS velikosti po konci kariéry a Riefenstahlová, dvorní režisérka nacistické propagandy, která je zde zase sexy liberální milfka, rovněž nevylepšují dojem. Vraždená stopáž pak ten dojem ubíjí úplně a typický nalinkovaný děj ohledně sportovních dramat jakbysmet, ovšem s tím rozdílem, že Owens si to vodí od začátku filmu až do jeho konce, takže zde chybí ten typický zábavný dril a postupné zlepšování se za prolínajících krátkých záběrů znázorňující velké časové období a enormní úsilí v něm vynaložené.60%(5.6.2016)

Na jednu stranu je třeba říct, že historie LOH má mnoho velkých příběhů, takže můžeme být rádi, že Owens dostal svůj film, na druhou je potřeba uznat, že byl jedním z prvních hrdinů a dodnes se k němu přiblížil jen málokdo. Otázkou zůstává, jak by film dopadl, kdyby do něho napumpovali víc peněz, protože i tato chudší verze vlastně docela funguje, i když masy zřejmě neohromí. Až na konci života se mu dostalo uznání, takže filmovou poctu si jistě zaslouží. Většina diváků bude mít problém s obsazením Goebbelse, který je tady za hezouna a není vůbec slizký. Riefenstahlová je zase díky Carice van Houten až příliš sexy a ještě k tomu vykreslena jako čistě kladná postava, což se vzhledem k jejím týmovým barvám skousává dost těžko.(7.8.2016)

"Negr může mít oblek, ale nebude z něj gentleman." Nepovažuju se za rasistu, ale stejně nemám žádnou velkou radost z černocha v obleku hlásícího zprávy, vietnamského zahrádkáře pěstujícího marihuanu, arabského svolávače k modlitbám a ani z indočecha odcházejícího z pošty s dávkami v kapse. Jesse Owens byl prý jiný. Poctivě dřel na bavlnové plantáži, svědomitě trénoval, olympiádu bez Führerova souhlasu vyhrál a ještě k tomu hrdě kráčel na svou oslavu bočním vchodem pro barevné. Tak dokonalý prý byl a já mám takový nepříjemný pocit, že mi kdosi vráží klíny do hlavy. Dokonce i ty jeho zálety byly totiž natočeny s takovým pochopením, že jsem měl chuť prohlásit ho za svatého. Přesto mě Jesse při sportování bavil, ale to míchání politiky do sportu, a zejména do olympiád, už mi trošku leze krkem.(7.1.2017)

Jednohubka, ktorá neurazí, naopak ostro zapôsobí na dušu skrze temnú dobu, no čiste z filmárskej stránky nezanechá v pamäti mnoho scén. U mňa zostala len tá o skokoch do diaľky...(21.2.2017)

Další z těch solidních filmů, z něhož se vyklube zatraceně sympatický příběh.(10.7.2016)

Že Jesse Owens dokázal získat před očima Adolfa Hitlera v Berlíně v roce 1936 zlatou olympijskou medaili, to víme. Že získal ty zlaté olympijské medaile dokonce čtyři, to asi taky většina z nás ví. Ale jaká byla jeho cesta za medailemi, průběh olympiády i život tohoto atleta po jejím skončení? To už nám prozradí tento film, který mapuje život a cestu jednoho fenomenálního atleta za sportovní nesmrtelností. Je fascinující zjistit, jak to vlastně tehdy mohli mít sportovci těžké, a ještě více znepokojující je zjištění, že jeden černošský běžec mohl být Američanům dost dobrý na to, aby pro ně získával zlaté olympijské medaile, ale ne dost dobrý na to, aby byl vymaněn z rasové segregace, která v Americe vesele bujela. Každopádně film jako takový má bezesporu své opodstatnění a já jsem vděčný, že jsem se opět dozvěděl něco více z historie olympismu. Tento velikán sportovní historie si bezesporu svůj film zasloužil a já doufám, že se někdy dočkám filmu o dalším čtyřnásobném olympijském vítězi v běhu, našem legendárním Emilu Zátopkovi. Tento film každopádně hodnotím jako povedený, zajímavý, a kvalitní, a jako nadšenec do olympijských her jsem za něj vděčný. Je to za čtyři hvězdy.(5.2.2017)

Nakonec slabý 4* s odřenýma ušima a to především za silné téma, jehož zpracování, ale mohlo být lepší a mít větší drajv. Owensův příběh je určitě zajímavý a o zfilmování si říkal, nicméně byl jsem zvědavý především na samotné zápolení na OH v Berlíně a tak mi první polovina filmu i když měla něco do sebe přišla trochu únavná a natahovaná, ale souhlasím s tím ústředním mottem a sice, že do sportu by se politika opravdu tahat neměla. Jinak jak moc pravdivé jsou některé zde uvedené historické detaily netuším (já tam nebyl) ale přijde mi to občas trochu idealistické a potřebně upravené, ale ok abych nepíčoval, tak jako příběh šampiona mnohými vnímaného jako loosera který to všem nandal to i přes všechna ta klišé funguje.70%(10.6.2016)

S. Hopkins akoby z filmového revíru vycúval a posledné roky sa venuje skôr seriálom. Dúfam, že po tomto úspechu sa vráti a bude točiť filmy. Berlínsku olympiádu z roku 1936 nám ukázal z niekoľkých uhlov a to nielen vďaka talentovanej režisérke Leni Reifenstahlovej, ktorú vo filme hrá C. van Houtenová známa z filmu Čierna kniha. Máme tu černošského pretekára, rasizmus, bojkot a hlasovanie o účasti USA na olympiáde, ale i pohľad z nemeckej strany, ktorá popri zdobení ulíc stíha vyháňať i nakladať na nákladné autá Židov i všetkých nepriateľov nacistickej strany. Film je urobený kvalitne, obsadený zvučnými menami, hlavne vo vedľajších úlohách a to hlavné - je skutočný. Atmosféra vtedajšej doby sa vydarila, niektoré zábery z berlínskeho štadióna pôsobia trochu umelo, ale to je len malá vada na kráse. Najväčší problém vidím v obsadení Goebelsa, ktorého by som jednoznačne preobsadil, herecky nič moc a podobnosť veľmi slabá presnejšie takmer nulová. 80%.(4.12.2016)

Jesse Owens je opravdová legenda světové atletiky. Jsem moc rád, že o jeho životě natočili film. Za svého života si tu slávu zase tolik neužil. V USA sice neměli rasové zákony jako v Německu, ale tradiční předpojatost a diskriminace černejch byla až do 60. let velmi silná. Např. Roosevelt Owensovi nikdy nepogratuloval. Je docela zajímavý paradox, že životopisný film o jednom z nejslavnějších amerických sportovců se natočil až po tak dlouhé době a navíc v koprodukci Kanada-Německo. A na IMDB má také podezřele nízké hodnocení. ____ Já si užil z filmu každou minutu. Od těch tréninků na univerzitní dráze, až po olympijský závod. Od malých osobních rozhodnutí každého člověka, až po tu velkou mezinárodní politiku nasáklou morem nacismu. Film se úspěšně vyhýbá nejrůznějším klišé. Nestrefuje se jen do nácků, ale i do amíků. Plyne tak nějak přirozeně, jednoduše a uvěřitelně. Každá postava byla uvěřitelná. Každé rozhodnutí každé postavy bylo přirozené a pochopitelné. Chvílemi mě to tak vtáhlo do dění, jako bych měl sám pocit, že jsem ve 30. letech. No a když Jesse poprvé vstoupil na Berlínský olympijský stadión, zatajil se mi dech. Jen ten hukot 100tis davu se nepodařilo do filmu dostat. Ale to už bych chtěl moc. A co říci na závěr? Je jasné, že skutečnost byla asi trochu jiná a film nepopisuje události zcela přesně, ale celková atmosféra je natolik pohlcující, že jakékoli faktické nedostatky přebije. Pro mě jedno z nejpozitivnějších filmových překvapení roku 2016. (Děkuji uživateli Valkyra za dobrý typ.)(20.9.2016)

Rasismus prosvětlený na známém příběhu geniálního atleta Jesse Owense ze všech myslitelných stran. Sympatická je i postava Leni Riefenstahlové, která je zde uchopená možná mnohem objektivněji než mnohé dokumenty.(19.2.2017)

Najprv by si mal každý pozametať pred vlastným prahom, až potom strkať nos do cudzích záležitostí a kritizovať ich... O tom, aj keď sa to tak na prvý pohľad nejaví, je celý film. Kostra dejovej linky sa zaoberá príbehom prvého černocha-športovca, ktorý sa dokázal medzinárodne presadiť aj napriek krajne nepriaznivým podmienkam. Námetovo teda výborné, ale samotné spracovanie ma po dramatickej stránke až tak nechytilo. Zbytočne naťahované pasáže ubíjajú takmer celý stred filmu. Netvrdím, pohľad do zákulisia príprav na olympiádu s prímesou politiky a pár intríg bol celkom fajn, ale bolo toho na mňa moc. Ani postava Goebbelsa ma nijak zvlášť nenadchla - herec typovo úplne mimo, priam až rušivo. Naproti tomuto všetkému ma ale podstatne viac zaujala myšlienka, ktorá sa tu vlastne tiahne celým filmom o tom, ako sa vtedajšia americká verejnosť pohoršovala nad hitlerovskou fašistickou politikou a pritom u nich doma chodili afroameričania takmer po kanáloch, v lepšom prípade vchodom pre personál. Prišlo mi to smiešne. Páčilo sa mi ako boli americkí černoškovia po pricestovaní do Berlína prekvapení, keď sa dozvedeli, že nebudú žiadne separátne miestnosti len pre bielych a len pre čiernych. Všetko to bolo podtrhnuté nevinnou poznámkou jedného z nich, že nacisti majú asi len takú zlú povesť, ale že inak sú celkom fajn - poznámka, ktorá povie všetko a je minimálne na zamyslenie. 70/100(7.6.2016)

Rozhodne viac ako len o športe. Ja osobne som bol najviac zvedavý ako si tvorcovia tohto snímku poradia, respektíve podajú údajne odlišné vnímanie farebných ľudí v USA či židov v samotnom Nemecku. Rozdiel medzi politikou vtedajšej doby vo fašistickom štáte či pohľade na černochov v bohom zasnúbenej zemi bol len minimálny. O tom svedčí aj samotný záver. To že je tento film propagandou vykresľujúcou húževnatý boj za spravodlivé vnímanie židov národom z poza oceánu, ktorý bol počas športových podujatí v samotnom srdci tretej ríše oslavovaný úhlavným nepriateľom rovnako emotívne ako Rocky v Moskve po víťazstve nad Ivanom Dragom je jedna vec, no na druhej, toto je história opierajúca sa o fakty, pričom človeku naozaj neostáva nič iné len skonštatovať, že pri spracovaní obdobných snímkov s podobnou tématikou to americká produkcia s pohrávaním emócií diváka skrátka vie.(29.5.2016)

Race je filmom, ktorý dovolím si smelo tvrdiť ma milo prekvapil. Napriek tomu, že životopisné príbehy mám veľmi rada, narážam na ne vo väčšine prípadov na rovnaký problém, ktorý som už vo svojich komentároch niekoľkokrát spomínala. Životný príbeh Jesseho Owensa a jeho spracovanie v tomto filme je tiež typickým príkladom vypreparovaného príbehu (rozumej: na povrchu pôvodný vo vnútri však prázdny a bez života). To čo tento film v mojich očiach dvíha z fádnej priemernosti, je všetko to ostatné okolo Jesseho príbehu. Veľmi kvalitné vykreslenie vtedajšej politickej situácie. A to nielen čachrov vo vnútri amerického olympijského výboru, ale aj na strane nacistického Nemecka. Vidno, že film nie je americkým produktom vlastenectva. Vo výsledku teda veľmi zaujímavý pohľad na Olympijské hry v Berlíne 1936.(26.5.2016)

Film o športe, o drine, o rodine, o láske, o rasizme, o nacizme, o priateľstve, o športovom duchu, o politike, o ideológii, o zlobe, o víťazstvách, o pohŕdaní, o obdive, o desiatich sekundách slobody a voľnosti ... ale predovšetkým o jednej zaujímavej osobnosti, pretože Jesse Owens ňou bol. A zaujímavým bol aj jeho príbeh.(14.8.2016)

Po dlouhé době sportovní film, který mě vzal aspoň trochu za srdce. Není rozhodně bezchybný, ale vše je zde podáváno v přiměřené míře. Jak téma rasismu a fašismu, je, nebo pevně doufám, že už byl obrovský problém, který tady působí v rámci obou zemí i dost tragikomicky, tak poté přesvědčivé, herecké výkony. Není tady někdo, kdo by ostatní převyšoval, navzájem ale působí všichni herci přirozeně a uvěřitelně. Ale tu pomyslnou, čtvrtou dávám samozřejmě za příběh. Příběh o jedné atletické legendě, která se narodila o sto let dříve než měla. Dneska by to byla obrovská celebrita, tehdy nad ním hloupí lidé ohrnovali nos. Jsem tomu velmi rád, že je to už dávno za námi. A Tobě třikrát bravo, Jessie!(7.6.2016)

V jeden den jsem zhlédl dva letošní filmy věnované olympijským sportovcům. Orel Eddie a zimní olympiáda a nyní Jessy Owens jako atlet letní olympiády. Samotní sporotvci jsou vůči sobě nesrovnatelní, Eddie nadšenec, Jessy opravdový sportovec. Stejně tak nelze srovnávat ty dva filmy. Koukám, že jsem film o Eddiem ještě dost nadhodnotil, ale co už, byly to mé dojmy po jeho zhlédnutí. Zatímco ve fimu s Eddiem se to hodně stavělo na humoru, zábavě a až parodování, tak zde se to staví na příběhu, výpravnosti a tohle se mi líbilo podstatně více. Mělo to mnohem více co říci a bylo to náročnější na zhlédnutí. Navíc se tento film týká olympiády v Berlíně pod vládou Hitlera. Ten příběh a výprava se mi líbil opravdu hodně. Bez servítek ukázána doba, kdy v Americe ještě hodně zle zatápěli jiným než bílým. Bezva bylo, že emoční části, nebyly přehnané, byly prostě jen součástí příběhu, ne něčím co by mělo diváka ovlivnot apak jet dál. To u tohoto filmu je pro mě velmi výrazným plusem. Na rovinu říkám, že letní olympiáda mě nikdy ani z desetiny nebrala tak jako zimní, včetně tamních sportů, ale v tomto podání se mi to líbilo. K tomu sympaticky pojatý hlavní hrdina, moc pěkně zahraný. A doprovodné postavy byly taky fajn, snad jen ten co gral Goebbelse mohl zkusit i něco hrát a nejen se tupě ksichtit.(29.5.2016)

Velmi příjemná podívaná.(1.6.2016)

Olympiáda v Berlíně je událost, která stála za pořádný film. Příběh Jesse Owense je jeden z těch nejdůležitějších a nejlepších momentů v historii Olympijských her. Film se ale nezaměřuje pouze na jeho příběh. Šikovně zabírá tehdejší atmosféru v Americe a v nacistickém Německu. Jsem hodně rád za to, že režisér Hopkins udržel sportovní klišé na velmi přijatelné úrovni. Není to takový ten typický americký film, kde outsider projde přes řadu strastí až do finále, ale spíš se zaměřuje na reakci a zákulisí Olympiády. Každý ví, že Jesse vyhraje a proto nebylo nutné vsunout zbytečné a vymyšlené zvraty. Ve srovnání s jinými filmy s rasovou tématikou je to veselý příběh bez výraznějšího překážek. Spíš celou dobu nutí diváka myslet na nadcházející události druhé světové války. Jesse ukázal, že sport a politika se nemají míchat, ale zároveň ukázal, jak obrovský vliv může mít několik vteřin na trati.(7.12.2016)

Fascinující příběh natočený pietně a s úctou, která nedovoluje vybočit ze zavedených mantinelů tohoto typu filmu. Každopádně ale závěrečná scéna, kde Jesseho Owense vítají v New Yorku jásající miliony lidí a on pak musí na večeři na svou počest uspořádanou v luxusním hotelu vejít ostudně vchodem pro služebnictvo, zapůsobí velice emotivně. Škoda, že se někdy nerozhodnou natočit příběh hrdinů i poté, co už zažili své hrdinské chvíle. Osud Jesse Owense se po vítězství na Olympiádě ubíral hodně křivolakými cestičkami a bylo by zajímavé sledovat hrdinu i v nehrdinském/běžném životě.(3.7.2017)

Asi bych chtěl ještě upřímnější a syrovější verzi Owensova příběhu. Nicméně Race je kvalitně natočený snímek, který dobře pracuje s napětím. Vyobrazení berlínské olympiády je nejlepší částí filmu.(21.7.2016)

Taková pocta z povinnosti. Hezky to vypadá, ale jen do chvíle, než kdokoli promluví, protože pak to je zralé na skřípání zubama. Takové směšné prvky jako Goebbels (jako wtf to nevědí jak vypadal???) a nebo strašně akční Riefenstahl, to spolu se zmíněným scénářem dost sráží. Škoda je, že závody nenesou žádné drama, výstřel - pár roztřesených záběrů na Owense - a vítěz. Emoci dokázaly vyvolat až staré záběry, ze kterých je něco cítit.. škoda, že se nepodařilo zprostředkovat ten neskutečný tlak, kterému Owen určitě čelil. Pocitově bych šel s hodnocením ještě níž, ale určité kvalitní řemeslo tam vidět je.. Jesse Owens by si však zasloužil víc a zároveň míň - tedy méně minut, tohle bylo moc dlouhé.(6.2.2017)

Kvalitně natočený snímek o sportu na olympijských hrách v krutých podmínkách , velmi kvalitní hudba propracováni příběhu, byli to těžké časy. Sportovní příběhy mám rád a pořád je z čeho vybírat.(29.10.2016)

Příjemná sonda do druhé poloviny 30. let, kdy černoušci začali pomalu přicházet na to, že se v životě uplatní i při jiných činnostech než je sbírání bavlny. Jejich ambice dosáhly takové úrovně, že se rozhodli natrhnout řiť samotnému Hitlerovi (myšleno v maximálně nehomosexuálním významu). Další z mnoha filmů o prudkém vzestupu ubohého člověka, o velké dřině a hlavně o boření předsudků. Snímek nemohl napsat nikdo lepší než sám život. Rasismus je ošklivá věc. Šířit nenávist vůči černouškům jenom za to, že mám při společném sprchování s nimi nemalé komplexy mi přijde jako vrchol ubohosti. Naštěstí můžete mít to štěstí, že narazíte na bílého trenéra, který má svůj meč natolik velký, že je vás ochotný brát jako rovnocennou lidskou bytost. Jinak se přiznám, že jsem o podobné události neměl ani tušení. Kdyby mi někdo povídal, že bylo v nacistickém Německu možné něco takového, jako účast černoušků na tamních olympijských hrách, tak bych byl přesvědčen, že mi kecá. Velkou výtku bych měl vůči závěrečné olympiádě, a to konkrétně k tomu, že se ani malinko nedařilo budovat atmosféru. Bylo dost jasné, jak to celé dopadne a divák nedostal ani okamžik, aby snad zapochyboval. Slabší 3 hvězdy. Viděno v rámci Filmové výzvy 2017. Film mi vybral uživatel FFilipCZ.(7.3.2017)

Po dlouhé době zajímavý sportovní film, který není typologicky nastavený jako ty všechny ostatní stereotypní tituly ala "from zero to hero". Chytlavý děj i obsah, který mísí sportovní prostředí s problémy utlačovaných menšin a dobou před začátkem 2. světové války.(13.6.2016)

Jesse Owens pro mne od malička sportovní ikona a jeden z nejlepších sportovců světa (ne jen proto vysoké hodnocení ), Bohužel je klasickým příkladem rčení ,,Světská sláva – polní tráva“: vybojoval pro USA čtyři zlaté Olympijské medaile, přesto musel chodit zadními vchody určené pro černé a celý život pracoval jako školník.. Film má několik rovin. Sportovně historickou. Rasovou politiku v Americe a v Hitlerově Německu, opět bohužel téměř srovnatelnou. Zároveň upozornění na politickou manipulaci, která ovlivňuje a přímo zasahuje do světa sportu, (vědy,umění ) je úplně jedno jestli se píše rok 1936 , 1980,1984 nebo …, protože platí, že politická manipulace ze strany mocných a bohatých je konstantní - čili neměnná .(4.6.2016)

Film střídá lepší i horší momenty, proto takové hodnocení. Místy lehce předvídatelné, což je s ohledem na téma filmu asi pochopitelné, ale někdy to bylo i důsledkem slabšího scénáře. Moc se mi nezamlouvala výprava a nesedlo mi ani obsazení - konkrétně třeba Barnaby Metschurat, který toho Goebbelse svým strnulým projevem až přehrával.(11.9.2016)

Další z antirasistických sportovních snímků tentokrát o Jesse Owensovi, který na olympiádě v Berlíně dokázal porazit nacistickou ideologii méněcenných ras. Škoda, že Američané nenechali ze zištných důvodů ve štafetě běžet dva Židy. Vyvážený historický pohled na události směřující k OH 1936 netočili Amíci, ale z větší části Evropané, což je příjemná změna. Za 3,5 hvězdy.(25.5.2016)

Tvorcovia si nedali tu námahu, aby si zistili, že Goebbels pajdal?(23.12.2016)

Film je skutočnou udalosťou a všetky presné historické okamihy sú potvrdené aj vo filmoch Leni Riefenstahlovej Olympia (1. aj 2. diel). Ak som správne pochopil pointu celého filmu, ten sa zameriava na rasovú otázku. Na jednej strane ukazuje, aký rasizmus vládol v USA a na druhej strane sa snažil poukázať na rasizmus za Hitlerovho režimu. Dej filmu som rozdelil do troch dejových pásiem. 1. je najkrajší a zameriava sa na život a športové úspechy a neuznanie v USA štvornásobného olympijského víťaza z Berlína Josse Owensa. Tu snáď sa mohlo načrtnúť, že Jesse bol silný fajčiar a to vo filme nie je dokumentované a jeho biedny život po tejto olympiáde bol spomenutý len jednou vetou. Biely dom jeho športové úspechy nevzal na vedomie. Predsa išlo o životopisný film, takže sme predsa čakali zo súkromia Jesseho viac. 2. dejové pásmo je o hlavnej manažérke filmu Olympia Leni Riefenstahlovej a o Goebelsovi a posledné pásmo nám približujú spory v amerických olympijských organizáciách a tvrdá rasová segregácia a neznášanlivosť v USA. Ďalšia vec, čo ma prekvapila, že film sa striktne pridržiava faktov. Owens skutočne skočil 8,13m, 7,94m a 8,06m a skutočne zabehol 100m za 10,3 a 200m za 20,7s. O tomto historickom okamihu o XI. letných OH bolo natočených viac filmov. Mimo už spomenutej Olympii z roku 1938 1. diel Prehliadka národov, 2. diel Oslava krásy, to boli 1936 Nacistický olympijský sen, 2016, Berlín ´36, 2009; Nezlomný, 2014. Ale film to bol úžasný, vrelo doporučujem si ho pozrieť..(4.8.2016)

Tak tohle byl pro mne megahit, takhle si představuju pravý, současný, plnohodnotný film. Je v něm vše, co danný žánr vyžaduje. Od prvního okamžiku výborný nástup, žádná slebá místa, výborný postup vyprávění, schopní herci. Dozvěděl jsem vše, co jsem o hostorické události nevěděl. Pěju chválu všem tvůrcům filmu.(8.6.2016)

Těch filmů o barevných sportovcích (a nejen sportovcích), kteří se dokázali prosadit navzdory rasové segregaci, už bylo mraky a ještě jich mraky bude a Race je v tom pytli podobně laděných snímků někde veprostřed. Ničím neuráží, ale ani ničím nevyniká. Ovšem ona je otázka, jestli se dá v téhle šablonovité tématice přijít s něčím novým, což je tak trochu paradox, protože Jesse Owens byl vlastně ten první. V první části filmu mě nejvíc bavily pasáže, které se netýkaly přímo Owense. Jednání v zákulisí amerického olympijského výboru, návštěva amerického emisara v Třetí říši a dohadování podmínek, za jakých by američtí atleti přijeli, to bylo fajn. Owensův příběh byl klasickým sportovním klišé, které sice nebylo špatně natočené, ale nijak mě neoslovilo. Samotné olympijské hry se celkem podařily, ačkoliv i tady to místy hodně smrdělo kýčem. Herecky celkem fajn, akorát ani tady se nepodařilo najít toho správného Goebbelse. 60%(24.5.2016)

Sportovni zanry natocene podle skutecnych udalosti si snad temer vzdy udrzi latku pomerne vysoko. Ne jinak je tomu i v tomto filmu. Pravda, bez nekterych scen a dialogu bych se obesel, jako celek to ve finale ale funguje. Zajimave herecke obsazeni. Ctvrtou hvezdicku pridavam za postavu Leni Riefenstahl a vyobrazeni olympijskeho Berlina.(4.9.2016)

Ano, nejlepší scénáře píše život. Tady si paní Vodnídomová ale připsala tolik nezajímavé vomáčky, až by jí člověk do ruky péro už nikdy nedal. Nebo klávesnici, to je fuk. Kromě hlavní role se ani casting moc nepovedl. Sudeikis je komik a vážná role mu absolutně nesedne. Gébls je zde jak figurka z Monopolů, u van Houtenové si přejete, aby natočila úplně jiný typ filmu a ostatní jen přicmrndávají. Vlastně Irons je standardně ok, málem bych zapomněl. Olympiáda má naštěstí slušné tempo, ale samotné závody jsou bez šťávy. Režisér asi nikdy žádné závody neviděl. Všem naštěstí kryje záda příběh samotný a otevřená kritika pokrytectví USA národu.(12.2.2017)

Netuším, jestli to bylo záměrem filmu, ale podařilo se mu ukázat kazy všech stran, takže tak nějak cítíte, že v těch dějinách není nikdo dokonalý a není nikdo naprostý hajzl. Snad až na Goebbelse. Každý má svoje chyby, ale přece jen tu něco krásně vyniká. Sportovní duch, přátelství a naděje. Nemůžu jinak, tenhle film mě dostal. A přiznám se, že s Leni bych se chtěl setkat.(20.5.2016)

Na tak dlouhý film to odsejpalo celkem rychle. Takže to je hlavní plus. Zajímavý příběh a připomínka toho, jaká byla Amerika rasistická země. Samozřejmě Německu v tomhle nešahala ani po kotníky. Ale tenkrát ještě nemohli vědět jak je Německo k lidem kruté a stejně se snažili bojkotovat účast na Olympiádě, ač se sami chovali k černochům jako největšímu póvlu. Nehledě na to, že nedokázali ocenit takovou osobnost, jakou byl Jesse Owens.(27.5.2016)

Kanadský název je trochu přesnější, protože zde jde více méně i o tu politiku. .. Ale rozhodně dobrá podívaná o něčem, co je dobré znát. .... HODNOCENÍ: 75% (4*)(4.8.2016)

Německo si řeklo, že byli pěkný svině v té době. Kanada si řekla, že USA je takovou sviní po celou svou existenci, akorát to tolik nevyřvává. Tak se rozhodli natočit film o Jessem Owensovi. Černoch, který se doma v USA setkává na každém rohu s rasismem a přijede do země, kde může bydlet i obědvat společně s ostatními (i bělochy). Jenže ne všechno je takové, jak se na první pohled zdá. Protože, i když by Olympiáda, měla být jenom o sportu, tenhle rok to muselo být jinak. Tentokrát to nebylo jenom o závodění. Bohužel, zatímco v Německu už koncentráky nestaví a v USA nemusí černoši sedět v autobuse na zadních sedadlech, příliš se toho za těch 80 let nezměnilo. Alespoň ne v myšlení lidí.(17.8.2016)

Jesse by si zasloužil víc, než jen tohle.(9.11.2016)

Tohle se pěkně povedlo. Má to atmosféru, o něco tam jde. I když je to samé klišé, s klidem se necháte dojmout, bez výčitek svědomí, možná se tomu i trochu divíte, jak snadno to šlo. Nacistický Berlín se vydařil, stadion byl působivý. Pěkný sportovní film s morálním poselstvím. 80%(22.12.2016)

Líbí se mi americká schopnost reflexe vlastní temné historie. Symptomatický konec (Owens přichází na vlastní oslavu vchodem pro služebnictvo) odráží dobové poměry lépe, než mnoho slov.(24.4.2017)

"Race" je rozhodne zaujímavým filmovým počinom. Myslím si, že v rámci histórie to podáva veľmi zaujímavú tému a rozhodne tu sú aj skvelé momenty, ktoré stoja za to. Stephan James je v role J.C.-ho skvelý a rovnako skvelý je podľa mňa aj Jason Sudeikis. Myslím, že zo súčasných hercov, ktorí vyšli v podstate z americkej komédie patrí medzi vtipných, no súčasne aj talentovaných ľudí. Je tu aj dosť historických postáv, ktoré sa mi páčia a film je rozhodne dostatočne pútavý na to, aby nás celý čas udržal. Mám ale trošku pocit, že je to skôr druhá polovica filmu, ktorú chceme reálne vidieť a film sa nezaobíde bez niektorých amerických klišé v prvej časti. A myslím si, že film by bol lepší, keby to urobili v prvej hodinke trošku viac realistickejšie bez amerických prifarbovaní. Keď sa ale dostaneme na olympiádu, vtedy sa dočkáme všetkého čo sme chceli vidieť. A je to veľmi dobre zvládnuté. Myslím si, že fanúšikovia životopisných aj športových a historických filmov si prídu na svoje. "Race" podľa mňa stojí za to vidieť. Takže osobne môžem za seba povedať, čeknite si ho. Hodnotenie: B+(30.5.2016)

Měl sem obavy,vlastně sem ani nechtěl koukat,ale to by nesměl točit Stephen Hopkins,bylo to naprosto v pohodě.70%.(23.1.2017)

Vcelku povedené životopisné drama o nejslavnějším běžci 20. století. Jesse Owens zde přitom dostal opravdu kvalitní áčkovou péči. A to nejen daná postava, ale i doba v níž Jesse sportoval a soutěžil. Zvláště slavná nacistická olympiáda v roce 1936 je zde vykreslena až epicky (což údajně i byla), nicméně samotný příběh zůstává díky Bohu maximálně komorní. Tedy, sledujeme Jesseho sportování, dilemata a peripetie s nimiž se na každém rohu střetává. A podané je to naštěstí natolik záživně, že to nejen rychle uteče, ale i to baví. A toho si moc cením. Pokud máte rádi toto téma a dobu, doporučuji zhlédnout snímek: Die Dasslers - Rivalové: souboj o tenisky, který se natáčel z velké části i u nás a okrajově se i Jesseho Owense týká. A to skrze bratry Dasslerovi, kteří poskytli slavnému černošskému sportovci vlastní boty. 75%(1.12.2017)

Víceméně průměrný semi-biografický snímek o jednom nadprůměrném atletovi. Používám předponu semi-, protože film se dopouští několika zcela očividných historických nepřesností, včetně nepovedených skoků obou dálkařů! Proč? Vždyť to nedává smysl! Vždyť velká část zápletky se točila právě okolo Leni Riefenstahl a jejího natáčení olympijských her. Vždyť jsou z toho záznamy! Ta tzv. básnická licence by mi snad ani nevadila, kdyby sloužila nějakému lepšímu účelu. Zde však nebyla k ničemu jinému, než k oživení děje. Tvůrci zkrátka neměli důvěru v to, že budou schopni odvyprávět příběh stejně tak zajímavě, jak zajímavá byla skutečnost, a proto sahají po laciných a předvídatelných momentech. Rozhodně je to drama koukatelné, a pro lidi, kteří Owensův příběh neznají, snad i poučné, jinak ale dost podstatně postrádá opravdovou závážnost, kterou by mohlo dát příběhu šťávu.(13.5.2017)

75% ... Neísť na OH v Berlíne 1936 ako vyjadrenie nesúhlasu s Hitlerovou rasovou politikou alebo ísť a poriadne ho vyškoliť. Aj toto je príbeh afroameričana Jesseho Owensa - 4-násobného zlatého olympijského víťaza. Miestami to bolo typicky americky sentimentálne, ale odkaz je jasný. No a ten paradox, že po úspešných OH sa vracia naspäť domov, len aby bol opäť súčasťou segregovanej spoločnosti. Absurdné!(31.10.2017)

Film "Barva vítězství" má rozhodně silné téma, ale bohužel postrádá velký balík peněz, který by z toho vytěžil velkofilm.. Aktuální ztvárnění je dobré, ale věřím, že mohlo být daleko lepší.. Silnou dvojku ústřední dvojku Stephana Jamese a Jasona Sudeikise jsem si užívala, ale některé vedlejší role nemohly být obsazeny hůř (např. naprosto šílený Goebbels).. Hodně mi také vadilo, že postavy byly příliš černobílé, žádná šedá hladina charakterů se moc nekonala.. Riefenstahlová byla napsána tak kladně, že celou úroveň filmu pomalu degraduje.. Celkově zážitek příjemný, jen hodně doslazený.. Německo-kanadská snaha o typické americké sportovní drama se vydařila :-D(21.2.2017)

Na prvý pohľad obyčajný športový film o mimoriadne úspešnom bežcovi menom Jesse Owens (4 zlaté z jednej Olympiády sa veru nepodaria len tak hocikomu). Oveľa viac ma však na tom celom bavila nie športová stránka filmu, ale skôr to celé politické pozadie a kontrast nastupujúceho nacizmu v Nemecku na jednej strane a americkej segregačnej politike na strane druhej. Jedno horšie ako druhé! Športová stránka filmu ma zas až toľko nenadchla (to bol bežný priemer), ale to ostatné povýšilo tento film nad hranice priemeru. No a Jason Sudeikis ma v roli trénera celkom prekvapil, keďže doteraz ho bol vidieť zväčša v komediálnych filmoch. Drama mu tiež celkom sadla!(8.6.2016)

"VÍTE TAM NA TRATI, JSTE VOLNÍ. JAK ZAZNÍ VÝSTŘEL, NIC MĚ NEMŮŽE ZASTAVIT. ŽÁDNÁ BARVA, PENÍZE, STRACH ANI NENÁVIST. TAM NEJSOU ČERNÍ NEBO BÍLÍ. JEN RYCHLÍ, NEBO POMALÍ. NA TĚCH DESET VTEŘIN JSTE NAPROSTO VOLNÍ." Výborná pocta jednomu velkému atletu, který aby se prosadil musel dokázat mnohem víc, než jen to, že mu to sakra rychle běhá, protože osud tomu chtěl, že se zrodil do opravdu zvláštní doby. A tak jsme svědky mnoha absurdních momentů, jako třeba toho, kdy jsou černošští atleti v šoku z toho, že na Olympiádě v Berlíně nejsou separátní pokoje pro černé a bílé....a to je na tom filmu to nejlepší. To celkové vyznění a srovnání tehdejších Spojených států s nacistickým Německem dělá z tohoto filmu něco mnohem víc, než jen další z řady životopisných sportovních příběhů. Je to skvělá sonda do tehdejší doby a taky je to sakra dobrá upomínka na to, abych si už konečně stáhnul Olympii. Protože vidět pravého Jessieho a jeho fenomenální vítězství "naživo" za to určitě stojí.(18.7.2016)

Film tak čierny, že vám ukradne peňaženku. Dá sa z neho vyextrahovať veľa zaujímavých informácií o živote tohto slávneho bežca. Technológia išla taktiež dopredu a od Hindenburga až po štadión všetko vyzerá skvelo. Taktiež skvelo dobre zachytená atmosféra a ukázané fragmenty života, o ktorých sa veľa nevie. Škoda len tej nadmernej černoty. 3 z 5(22.12.2016)

Přišlo mi to hodně jakože "velkolepé" - snažili se z toho udělat něco, co se mi ale moc nelíbilo a rozhodně se mi nelíbil ten "styl", jak se snažili klást důraz na to - černoch - nacisti - Goebbels a přísný výraz. Je to jako ve výsledku dobré téma - určitým způsobem v tu dobu pro nacisty dost potupné, ale styl, jakým to bylo natočené mi prostě nevyhovoval. Překvapil mě Sudeikis, který mi připomínal Kevina Costnera a jednoho, u kterého si teď už hodinu nemůžu vzpomenout na jméno :D :D Ale prostě mě to překvapilo v tom, že mi Sudeikis přišel takový "dospělý" a působil na mě hodně vyzrále :) :) :) Ale jinak to bylo takovéto, co si pustíte o víkendu na ČT1 či ČT2 a příjemně si u toho odpočinete...:) Nic víc :)(24.3.2017)

A máme tady další „rasistickej“ kousek. Tentokrát se to odehrává v JŮESEJ, což není nic neobvyklýho, ale co je velká změna, tak že se příběh nějak po půlce přesune za velkou louží a to přímo do Ádovi III říše. Takže tady máme hnedle dva pohledy na černochy. No, ale po pravdě ten americkej pohled byl mnohem růžovější než v ostatních filmech, asi to nechtěl rejža příliš hrotit. O Jessem slyšel asi každej sportovní fanda, takže vlastně i já, ale moc sem o něm nevěděl. Pravda je taká, že sem se toho nedozvěděl příliš mnoho, páč jeho příběh tay začíná rovnou na vejšce, takže z jeho mládí se nedozvíš nic. Co bylo ale skvělý, tak naplněnej Berlínskej staďák, kterej byl jistojistě symbolem velkýho vítězství nácků. Uplně bych chtěl viděl Áďu, když mu před vlastníma očima běhá po jeho antuce černoch, kterej si nakonec odnesl 4 zlatý medaile. Nejrači by ho viděl ve vlaku směrem Polsko, ale takle na Olympiádě by to bylo takový blbý ho rovnou deportovat :o). Jeho konkurent z Německa (skokan do dálky, kterej mu při závodech pomohl a pak si společně oběhli čestný kolečko) skončil o poznání hůř – šoupli ho do první linie, kde to pochopitelně nepřežil. Každopádně bych měl uplně náladu si u tohodle filmu pobrečet, ale rejžovi se nepovedlo zadrnkat na tu správnou citovou strunu. PS před tím sme si dali kousek Orel Eddie a tam teda ta citová struna bručí perfektně, skoro jako guma od trenek :o)).Dobrou(11.5.2017)

Vesměs pěkný film, trošku mi to přišlo s tím fašounskem přehnaný, ale budiž, zpracování filmu poněkud netradiční. Dost ponurá hudba. Sportovní filmy mě převážně baví, tento se řadí k lepším, založeno na skutečné události, trošku přibarveno, ale jinak film zaujal. Hlavní hrdina mi přišel mírně neosobní, moc mi v té roli neseděl, proto 4*.(21.8.2017)

Konečne film aj o jednom z najväčších atlétov, ktorý sa snaží objektívne popísať všetky stránky danej doby. Akurát je škoda, že film sa viac zaoberal politikou ako športovou stránkou. A je vidno, že MOV bol skorumpovaný už aj vtedy pred 80 rokmi.(24.5.2016)

Dosť dobrý príbeh z čias, keď atléti na OH boli aj bieli. Jediný problém je, že tá prvá hodina z čias Jesseho života v Amerike je veľmi šablónovitá a nezaujímavá, zatiaľ čo hry sú urobené veľmi dobre. Príbeh je skratkovitý na to, že USA mali ďalších 50 medailistov. To, že to robili Nemci je vidieť, kladné postavy sú vytiahnuté do popredia a vlastne v Nemecku ani nik nebol zlý, iba ich Fuhrer. Celkom pekne je tiež ukázané, že černosi v Nemecku mali viac práv, než doma, pretože Židia boli ešte nižšie. Herci to ustali so cťou, aj Sudeikis.(30.5.2016)

„Pán Owens, očakávam veľké veci. Čokoľvek iné, než zlato bude pre mňa veľkým sklamaním." – „Určite iba žartoval." Race som si pozrel iba kvôli zaujímavej ústrednej téme "nacistických" letných olympijských hier. Napriek tomu (alebo skôr vďaka tomu), že sa v prvej polovici režisér Hopkins sústreďoval na Owensov vzostup, osobný život i politické čachre-machre v olympijskom výbore a samotné hry boli odbavené v trochu rýchlejšom tempe, než som dúfal, musím povedať, že som nadmieru spokojný. Veľmi zaujímavo pritom vyznieva samotný záver filmu, kde sa dozvedáme, že americká vláda si s tou nacistickou v danej dobe "vďaka" svojej rasovej politike nemali zas tak veľmi čo vyčítať. 80 %(17.8.2016)

Ju..(15.2.2017)

I když se mi to celkově hodně líbilo , tak jenom 60%. Možná to je tím ,že jsem tu historii dost znal a nějak jsem si ve filmu nenašel nikoho , ke komu bych měl nějak blíž. Historicky by mě moc zajímalo jak to vlastně bylo s tou Leni R. A taky se budu muset mrknout na to ,co ona vytvořila o Olympiadě. Jestli ovšem ten film někde doma najdu. .-)(8.7.2016)

Zajímavý život měl ten Jesse Owens. Tenhle film přibližuje to jeho nejslavnější období vrcholící na olympiádě v Berlíně, ale dělá to tak nějak polovičatě, protože fakta si tvůrci upravují, jak se jim to hodí, a navíc to imho nejzajímavější, vyrovnávání se s rasovou segregací, je tady docela odbyto.(27.12.2016)

Myslím, že vše,co tam mělo být, tam bylo. Životopisné drama, ve kterém působí téměř všechno přirizeně a nenásilně. Jesse Owens byl talent a sympaťák. A vidět zase Jeremy Ironse mě vždy víc, než potěší.(31.3.2017)

Tak jak už jsem psal několikrát. Životopisný film má vždy nejlepší scénář...(28.7.2017)

Atletika je sport, který není až tak často zfilmován, proto jsem rád pokaždé, když nám svět filmu nabídne něco nového. Race nám nabídně pohled na atletiku ve 40. letech a zároveň skvělé drama o situaci černochů v USA, Německu a Olympijských her 1936 v Berlíně. Na své si právě přijdou fandové atletiky, a i ten, koho atletika tolik nezajímá, protože dávka atletiky i drama je poměrně vyvážená. Ve filmu je moc dobrých hereckých výkonů, že bych je nevyjmenoval - Stephan James, Sudeikis, Jeremy Irons, Metschurat, který hrál Goebbelse a rád jsem ve filmu viděl i Carice van Houten.(18.5.2016)

Kvalita tohoto snímku mě nepřekvapila, čekala jsem něco takového a mile ráda, mohu říct, že Race splnil mé očekávání. Je to životopisný příběh, už je tohle je pro mě dostatečným hnacím motorem, a pak ta autentičnost S. Jamese. Závěr mě dojal, upřímně, vzdušně a o to víc, mě přesvědčil nedočkaný Happy End, realita totiž žádné dobré konce nemá. 7,5*.(13.8.2016)

Zajímavý životopisný příběh Jesseho Owense nemohl zklamat, jeho zpracování nezklamalo taktéž především díky tomu, že se nepouštělo do zbytečných experimentů a drží se v osvědčených mantinelech svého žánru. Herecké obsazení je povedené, Stephan James je skvělý, překvapil Jason Sudeikis, který mi ukázal, že zvládne i vážnější polohy. Stephen Hopkins dokázal zúročit své zkušenosti a pravděpodobně natočil svůj nejkvalitnější film. Abych ale jen nechválil, občasné digitální "příkrasy" byly zbytečné a vypadají lacině. Na filmové ceny Race určitě není, ale ty více než dvě hodiny určitě nejsou zbytečně promrhaným časem. Stavění rasismu nacistického Německa a Spojených států třicátých let vedle sebe v jednom filmu působí nevšedně.(24.9.2016)

Ak je toto fakt podľa skutočných udalostí, tak fakt že pecka. Super zahrané, super dobové, správne napínavé aj dramatické. Američani športové drámy fakt vedia.(1.1.2017)

• netahlo

Tezko rict kdy lidstvu konecne dojde, ze tahle obracena propaganda, kdy jsou negri, zidi, bukvice a spol zobrazovani jako ztelesneni dobra, neni o nic lepsi nez propaganda nacisticka.(26.3.2017)

Příběh o tom, jak to černošský sprinter parádně natřel náckům na olympiádě v jejich zemi, si o zpracování logicky říká a je fajn, že k tomu došlo. V podstatě standardně odvyprávěný sportovní film, který ovšem sráží poněkud rozporuplný casting (beru, že Goebbels a spol. byli nebetyčné zrůdy, ale fakt je musí hrát herci tak, že vypadají a působí jako dementi? Naopak z umělecké prostitutky Riefenstahlové autoři udělali náckům vzdorující sympaťačku) a šablonovitý styl vyprávění, který některá velmi zajímavá témata opomíjí (podlézavost Brundageho vůči nacistům) a jiná zbytečně zveličuje (rodinný život Jesseho). Nicméně za shlédnutí RACE určitě stojí.(22.4.2017)

Chladnosť a bezočivosť ľudskej duše, ktorá sa aj teraz opakuje. Je smutné to vôbec vidieť opäť okolo nás. Nech znova nejaký Jesse Owens a Luz Long ukážu čo je to ľudskosť (75%).(5.7.2016)

Pěkně zpracovaný sníme o diskriminaci afroamerických atletů na olympijských hrách v roce 1936 v nacistickém Německu. Někdy prostě člověku zůstane rozum stát, co všechno se dělo na úkor sportu. Film podle skutečné události mě prostě vždycky dostanou. Když se k tomu navíc přidá sportovní tématika, nemám co řešit.(22.4.2017)

Nebudu tady pitvat klady a zápory filmu ( i když těch záporů moc nebylo, spíš jen takové drobné vady na kráse). Pro mě prostě jeden z nejlepších filmových zážitků (minimálně letošního roku).(30.6.2016)

Dobré, poučné, emotivní, uvěřitelné, ... má to srdce i hlavu. U mě fakt dobrý.(18.6.2016)

Nádherný sportovní, historický, životopisný strhující příběh o mladém černochovi, který se díky svému běžeckému talentu účastnil Olympijských her v Berlíně v roce 1936 a ukázal náckům, že nejsou se svou arijskou rasou nejlepší. Každopádně je ve filmu zobrazeno mnoho tehdejších prvků, jako hospodářská krize, velký pokrytecký rasismus v USA, sportovní vytrvalost, odhodlání a píle, dále okázalé dobové faktory předválečného Berlína a také slavná osobní Hitlerova kameramanka Leni Riefenstahl (díky ní jsou skutečně zachované krásné dobové filmy z Olympiády 1936) nebo na pozadí Joseph Goebbels, kvůli jehož hereckému obsazení dávám nakonec 4 hvězdy, na tom si na můj vkus nedali tvůrci záležet a je to opravdu škoda. Závěr filmu je velmi výstižný a ukazuje jednu věc - kdyby se v USA dostali k moci nacisté, bylo by to přinejmenším stejné ne-li horší. Vše je jen o lidech. Byli prostě zlí i hodní Němci.(16.11.2016)

Za hudbu a emoce, které jsem cítila při olympijských hrách a hlavně za skutečného Jesse Owense prostě musím dát plný počet.(9.10.2016)

Jako věrný fanoušek atletiky, a současně stále aktivní - i když mizerný - atlet, jsem si tento film nemohl nechat ujít. Je docela poznat, že nejde o made in USA, protože se film striktně drží dobových reálií a nevymýšlí si,jak je u amerických snímků zvykem. Jesse Owens opravdu skočil 8,13m, 7,94m a 8,06m a opravdu zaběhl ve finále v Berlíně časy 10,3s na 100m a 20,7s na 200m. Film má gradaci a logicky nechybí ani politické téma,kterého je tu ovšem trochu přespříliš a příběh Jesseho upozaďuje. Tak a teď k negativům - nikde není ukázáno, že byl Jesse silný kuřák, Adolf Hitler se ve filmu takřka neobjeví, a samotný Jesse Owens se měl po čtyřech triumfech hůř finančně než předtím - což je naštěstí nastíněno v poslední scéně... i tak hodnotím film jak jinak , než pěti hvězdičkami a už se těším na další trenink :-)(25.5.2016)

• Torpid

Asi dost zajímavej námět narvali do brutálně patetický šablony, která je u sportovních filmů běžná. Jenže tady to mnohem víc bolí, protože se hraje na hodně vážnou notu. Nekonečně natahovanej příběh, v kterým se furt dokola řeční jak je nutný přesprintovat Hitlera a přeskočit Goebbelse. No a nakonec amerika jásá a mě posledních 30 minut fyzicky bolelo.(29.5.2016)

Kvalitný športovo-životopisný film, ktorý patrične zachycuje danú dobu a tým pádom viac prehlbuje daný okamih a príbeh v nej zasadený. Navyše, keď sa pozrieme kedy naposledy niečo Stephen Hopkins natočil, tak je až zázrak, čo sa mu z toho podarilo vytrieskať (napriek tomu, že je to pomerne slušný režisér). Možno trochu strnulý úvod so zabednencom Sudeikisom, ale od príchodu do Berlína veľké potešenie s výborným Jamesom. Tým by sme mali spracovaný príbeh skvelého atléta a môžme ísť ďalej. Race rozhodne neuškodil.(28.6.2017)

Až díky tomuto filmu jsem si uvědomil, jak hodně byla Amerika rasistickou zemí. Ačkoli v porovnání s Německem tam byl stále velký rozdíl. Film o rasové nesnášenlivosti a sportovním duchu, tentokrát v atletickém duchu. Krásně zfilmovaný, herci zahráli své role perfektně. Skvěle jednotlivé postavy (trebér, Leni, Lutz...) především zahráli rozdíl mezi tím, když sport byl víc než rasa. Když sportovní duch a zápal se vzepřou určitým politickým ideálůma myšlenkám. Skvěle jsi jimto ukázal, Jesse. Škoda, že sesjen nenarodil ještě jako Žid, to bys to fašismu vrátil v plné parádě.(27.5.2016)

Viiiiiic takových filmu!(4.6.2016)

Tak trochu si Američania chceli prilepšiť, ale len trochu. Pretože vyčítať Nemcom nacizmus je pre černochov tak trochu divné. Inak pekne natočený film, ale mohli tam byť aj zábery z nacistického filmu o olympiáde od Leni Riefenstahl.(10.7.2016)

Postavu Jesse Owense jsem jako sportovní nadšenec zaregistroval již dávno. Věděl jsem o koho jde, ale neznal jsem úplné pozadí onoho příběhu, o to více jsem se na film těšil. Více než dvě hodiny měly náboj, i když bych možná lehce zkrátil období před OH a naopak přidál pár scén do olympijské části. Chválím i role Avery Brundage či Josepha Goebbelse. Samotná kvalita filmu byla velice dobrá, velice uvěřitelná a hezky zrežírovaná. Body pro Hopkinse i za to, že vytáhl takto historický okamžik a natočil o něm film. Hodnotím čtyřma hvězdičkama, 80%.(31.5.2016)

Jak zprudit Ádu ještě před tím, než sám prudit začne? Stačí jeden afroamík s vizáží Michaela Jacksona (za mlada) a jeho geniální výkony, který se zapsaly do historie. Pěkně popsaná politika, výborně nastíněná doba a k tomu nějakej ten zápletkovej kotrmelec. Dohromady se na to dobře koukalo.(1.6.2016)

Dejovo je to veľmi zaujímavé. Sledovať príbeh atléta čiernej pletí, ktorý sa vyberie na olympiádu do nacistického Nemecka v roku 1936, aby reprezentoval svoju krajinu je viac než zaujímavý. Ale bohužiaľ po filmovej stránke to bolo slabé. Z tejto drámy sa dalo vyťažiť viac. Na môj v kus to bolo celé bez emócii, spádu a napätia. Zvuková stránka sa mi nepáčila. Celé to bolo zbytočne dlhé a miestami nudné. Niektoré scény mi prišli až príliš umelé a výber niektorých hercov bol dosť nepresvedčivý. Neviem či Hopkins niekedy videl ako vyzerá Goebbels, ale herec ktorý ho hral (Metschurat) sa ani trochu na neho nepodobal. Takisto aj viacero iných hercov malo k autentickým postavám dosť ďaleko. Až príliš priemerný snímok.(10.6.2016)

Zde se ukazuje jací Američani opravdu byli a jsou. Jejich nejlepší sportovec v začátcích 2.světové válce a nedostane ani uznání od vlády za 4 zlatý, no do prkýnka. A to jen proto že byl černej. Film vynikající, kamera dobrá a příběh úžasnej. Plnej počet bez rozmyšlení(13.6.2016)

Film o Jesse Owensovi nechce byť športovo úplne presný, takže mu nevyčítam, že napríklad taký fakt, že jeden človek za pár hodín zlomí niekoľko svetových rekordov, je tu zobrazený len málo dramaticky a tak trochu z rýchlika. Film sa snaží pochopiteľne zamerať na rasovú otázku, chce ukázať, aký rasizmus panoval v USA, hoci na druhej strane oficiálne kritizovali Hitlerov režim. Aj to by som spochybnil, veď s ním vo veľkom dlhé roky spolupracovali. Daný antagonizmus sa do filmu ale hodil a príbeh tohto muža bol zaujímavý. Zobrazenie Hitlera tu bolo podľa mňa nie najlepšie, ten herec sa na neho veľmi nepodobal, za to Goebbels bol perfektný. Celkovo je to ľahký žáner, ktorý poteší.(18.7.2016)

Kvalitně natočený životopisný film. Bohužel životopis se smrskl na souboj s nacismem během Olympijských her a na popis rozhodování, které tomu předcházelo. To bylo jediné slabé místo, protože dilema nebylo ztvárněno moc chytlavě a divák se může trochu nudit. Hlavně se ztratila energie, která jinak příběh po celou dobu doprovázela. Nicméně události v Německu to napravily. Pozitivní je jednoznačné poselství světu o zrůdnosti nacismu. Jako smutný paradox pak působí závěrečná scéna příchodu na oslavnou večeři. V čem byl nacismus v té době horší než demokracie ve Spojených státech? 3 a velké plus.(26.12.2016)

Hezký film i pro nesportovce.(28.12.2016)

• a0001

Príbeh nula bodov, v tomto filme sa všade iba kladie dôraz na obeť rasizmu, ako keby tento film nebol ani o športe. Tréning skoro žiaden, závody nuda, milostný život až na jednu old school pobehlicu, ktorú stretol v bare tiež nuda. Čo je, ale úplný prepadák to je ten USA "smile" cukor na každom jednom zábere a v každom strihu. Ten film je tak precukrovaný, že divákovi budú musieť podať konské dávky inzulínu.(29.12.2016)

Tímto filmem je moc hezky odvyprávěn životní příběh Jesse Owense a jeho trenéra. A film ukazuje, jaký kus jsme jako lidstvo ušlo v otázkách rasismu a předsudků. Jebnže to ještě není vítězství.(12.1.2017)

Český název filmu je v tomto případě přenější a mnohem lépe vystihuje záměr filmu. Předpokládal jsem, že uvidím životní příběh legendárního atleta od píky až po sladký vrchol. To co ale celému filmu dominuje je rasismus a vše kolem něj. Místo sportovního zápolení a tréninkové dřiny se řeší fronta do sprch nebo společné pokoje. Neříkám, že by to bylo úplně špatně, film se svým rozpočtem jako celek obstál na výbornou, ale je třeba se připravit, že sport není jeho dominanta. PS: Casting na Hitlera a hlavně Goebbelse někdo pořádně zpackal.(14.1.2017)

Byl to perfektní film na který se dá koukat.(5.4.2017)

Solidní, ale nic více. Že by mě to nějak oslnilo, tak to nemohu říci, zároveň ale diváka film nijak neurazí. Když jsem si některé události z filmu "vygouglil", tak jsem zjistil, že ne vše je pravda a že ve filmu byly využity i pouhé drby, které sám pan Owens po návratu z her, komentoval. Za mě tedy slušných 60%.(12.11.2017)

Velmi poutavy sportovni biopic, kteremu ale na ceste k dokonalosti bohuzel stoji sablonovitost a hlavne zkratkove vyliceni postav.(20.5.2016)

Pekný a úprimne natočený film o tom, že olympiáda a akákoľvek športová hra má byť o športe a nie národnosti, o politike a o peniazoch. Zobrazenie Berlína a Nemecka vierohodné ako aj výkon B. Metschurat alias J. Goebbels. Pekný a sympatický výkon od S. Jamesa a J. Sudeikisa. Osobné hodnotenie: 82% (****) (21.12.2016)

Celé je to až neuveriteľné. Černoch priamo v Berlíne pred všetkými tými náckami a samotným Hitlerom vyhrá zlaté medaile, prekoná olympijský rekord a porazí tú ich takzvanú "nad rasu". Príbeh Jesseho Owensa si jednoznačne zaslúžil sfimovanie a Hopkins to urobil naozaj dôstojne.(26.12.2016)

Asi před třemi týdny jsem viděl film "Orel Eddie". Také film o ztroskotanci, který (svým konceptem) nezapadá mezi ostatní lidi, také se chce dostat na Olympiádu a také se jedná o film podle skutečného příběhu z minulosti. Zatímco "Orel Eddie" je podávaný zábavnou formou, "Barva vítězství" je vážný film, který se otírá o politické dění předválečné doby. Nemůžu říct, že se jedná o špatný film, ale na dané téma je snímek příliš dlouhý. Zkrácení o půl hodiny by filmu jen prospělo. Příběh je trošku podáván laxním způsobem, kdy to vypadá, že kdejaký študák se dokáže po jednom závodě dostat na Olympiádu. No, tak jednoduché to asi nebude. Ještěže nebyl v tolika scénách sám Führer.(21.2.2017)

Slušne natočené, ale zbytočne naťahované (hlavne v prvej polovici). Celkovo ale zaslúžená filmová pocta legendárnemu Jessemu.(9.3.2017)

80% - komentář 20ti slovy: Zbytečně natahované a naopak závody uspěchané, ale natočené "sympaticky". 5ti minutová scéna "bez střihu" při vstupu na stadión a závod je maximální top!(8.6.2017)

Vynikající historicko-životopisný snímek, kterému jen málo chybí k dokonalosti. O tom to je, pět hvězdiček už je spíš o detailech v takovémto případě, a až tak se mi snímek zase nelíbil. 84%.(21.11.2017)

• Kazisvet III.

40%, 2/5... Veliká škoda, z motivu se dalo vytěžit mnohem, mnohem víc. Toto bylo takové nemastné, neslané, nezábavné, nevypovídající, přespříliš průměrné.(10.6.2016)

silné téma, solidní zpracování a Leni Riefenstahl v podání Carice - kvalitní práce(4.7.2016)

O * méně za patnáctiletého Hitlera a nepodobného Goebbelse. Jinak super, moc se mi to líbilo.(12.7.2016)

Tieto filmy so športovou tematikou ma vždy dostanú........Jasse Owens bol úžasný atlét a svojimi víťazstvami nabúral celú obludnú nacistickú ideológiu. Bol to nedocenený hrdina. Hold patrí aj nemeckej režisérke Leni Riefenstahl, ktorej dokumenty Olympia - prehliadka národov a Olympia - oslava krásy boli majstrovským dielom oslavy olympionizmu (aj ked s prvkami oslavy nacizmu). Do pozornosti by som dal aj film Berlín 36, ktorý sa zaoberá židovskými nemeckými športovcami pred a počas OH 1936. Fajn, nemôžem nedať päť hviezd.(12.11.2016)

Skvelý životopisný film, avšak keby nevykreslili Leni Riefenstahlovú, ktorá nakrúcala propagandistické videá v tak okato veľmi dobrom svetle, bolo by to možno aj za 5*(15.1.2017)

Film ukazuje, ako si Nemecko na OH chcelo dokázať, že má najlepších atlétov sveta. Avšak mladý Jesse, talent v behaní dokáže cez všetkú tú nenávisť ukázať, že ani politika, ani rasa alebo farba pleti v športe nehrá žiadnu rolu. Myslím, že v tej dobe, to muselo byť ešte drsnejšie, ako nám bolo ukázané. Kto videl Adidas versus Puma si na film prekvapivo spomenie.(5.2.2017)

Všichni si vyprávěli, že mi Hitler v Berlíně odmítl podat ruku. Když jsem se ale vrátil domů, v autobusu jsem si nesměl sednout dopředu," postěžoval si. Prezident Roosevelt nikdy neuznal jeho zásluhy a ani ho nepozval do Bílého domu. "Hitler mě neurazil, to Roosevelt mě ignoroval," vyprávěl Owens.(17.2.2017)

Amerika byla, je a bude rasistická. Tady je jasně ukázané, že nebyli o nic lepší než nácci, pokrytci toho největšího zrna. Tohle je ostuda, jak takhle talentovaného člověka, s takovými zásluhami odkopli, jak kus hadru. A uznání se mu dostalo, až po smrti. Pěkně mě to nakrklo a jestli to byl záměr filmu, tak se mu to fakt povedlo. Jo Amerika země snů :-)!!!!(16.3.2017)

• karnifex

Film obsahuje tolik klišé, že místy připomíná parodii (často se mi vybavovalo Top Secret nebo Žhavá sedla). Ale nejvíce mě zklamalo, že z Jessseho Owense udělali trapnou disneyovskou karikaturu. Jo, a Goebbels ani Dolfík si tam vůbec nebyli podobní - to v celé Americe nedokázali najít herce, kteří by je aspoň trochu připomínali?!(27.5.2017)

Film poukazuje na rasovou nesnášenlivost v Americe, stejně jako Skrytá čísla, snímek, jež jsem hodnotil před tímto a také jsem ho chvíli před tímto filmem viděl. Každopádně mnohem méně. Více se řeší samozřejmě sport a nacismus a především Olympiáda. Životopisné filmy nutně nemusí být dramatické od začátku do konce. A proto nechápu některé hodnotitele, že píšou o nudě. Já mám rád filmy dle skutečných událostí, i když si scénaristi vždycky ještě vymyslí kolem tu omáčku, kvůli dramatičnosti, vím, že tohle se opravdu stalo a proto je to pro mě o dost důležitější. O to víc oceňuji závěrečné fotografie všech důležitých postav a také sdělení, co se s nimi dělo pak. Herecké výkony mě potěšily a dost se povedly i efekty. Podle mě příběh není nudný. Naopak, děj běží jen o něco málo pomaleji než Jesse Owens a je dobře, že Hitler dostal na pr..l. Já víc nemám co dodat. Neříkám, že mě děj přimáčkl k židli a nepustil ani na wc, ale na druhé straně jsem se nenudil a od filmu jsem dostal, co jsem čekal.(30.7.2017)

Důstojný životopisný film o sprinterovi Jesse Owensovi se mi líbil. Navzdory limonádovému a místy moc filozofujícímu odéru to byl fajn příběh, který byl poutavě odvyprávěný a já si zapamatuju asi toto: 1) výpravné retro 2) rasismus v USA vs. rasismus v nacistickém Německu 3) atmosféra nacistického Němeceka na jedničku 4) i jako čistě sportovní film dobré 5) celkem historicky poučné, jak se asi přidělovala olympiáda nacistickému Německu. Za mne čtyři hvězdy asi i proto, že mám slabost pro filmy 2SV a nlízské okolí. http://www.historyvshollywood.com/reelfaces/race/(1.8.2017)

Pro mne úplně dojemný příběh člověka, kterému z celého srdce děkuji za to, že potupil celé Německo a Ádu v době, kdy si Němci mysleli, že árijská rasa je nepřekonatelná. Jsem vděčná tomu, že jsem tuto příšernou dobu na vlastní kůži nezažila, ale být tak na tom olympijském stadionu, když si Jessie doběhl pro poslední medaili, vidět tak ty nacistické ksichty, to by mě dost bavilo. Příběh se věnuje opravdu jenom tomuto sportovci bez nějakých vedlejších ukázek zrůdnosti té doby. Uvědomíte si ale také, jak je Amerika se svým přístupem pokrytecká. Až pozdě uznala Jessiemu zásluhy a také i po jeho slavném návratu musel Jessie chodit všude služebním vchodem. Leni Riefenstahl byla opravdu umělkyně a určitě se ráda podívám na její záběry z olympiády 1936.(12.10.2017)

Nenápadný film, u kterého po dokoukání s překvapením zjistíte, že vlastně šikovně na daném půdorysu zvládnul atmosféru doby, milostnou linku i obě hlavní témata Jak dosáhnout cíle přese všechno + Když máš černého Petra v Americe raného 20. století. Čtvrtá * za dokonale včleněnou německo-nacistickou llinku, a pár črty famózně vyseknuté Goebbelse a Riefenstahlovou (ty by mohl Race závidět leckterý velkolepý válečný film z druhé světové).(25.11.2017)

Nedávno som si hovoril, že filmov o rasovej diskriminácii je tak mnoho a pritom každý z nich opakuje stále tú istú myšlienku. S týmto názorom som sa pustil do Race, bez očakávania. Možno práve to ma presvedčilo v to, že som práve tu, tu zmenu našiel. Inú schému nepodobajúc sa žánrom jeho bratom, odlišné algoritmy emócií. Zapôsobil na mňa tak ten beh? Šport obecne? Perfektný Stephan James? Nacisti, ktorých nikto nemá rád a na druhej strane deutschlanďáci milujú? Rok filmu nabitému emóciami? ... Bolo to všetko a ešte oveľa viac. Možno mi tam niečo chýbalo a niečo by som odstránil, ale výsledok ostane taký istý ako teraz. Od kedy black friend navštívil germáncov, pociťoval som sním každú nadávku na jeho osobu. Jeho vyrovnanie sa s árijským tlakom. Chcel som sa sním smiať, piť sním čiernu rakovinu alebo povedať židovi Samovi, aký jeblý nápad je sa vysmievať nazi so židovskou hviezdou pred očami. Film ma prekvapil. Veľmi. Nabudí Vás telom, dušou ukáže aký sme každý iný a nenechá Vás vzdať aj keď budete posledný.(25.5.2016)

Úžasné téma, kdy jeden malý černoušek natrhnul celou nacistickou řiť. Záhadou pro mě ovšem zůstane, jak to někdo může tak pohnojit a natočit to prakticky bez emocí. Škoda.(26.5.2016)

Příběh tohoto sportovce si zaslouží kvalitní zfilmování a tady se to naštěstí povedlo. Asi i díky tomu, že to není americký film. No vždyť kdyby to američané natočili taky podle pravdy, nevyznělo by to pro ně moc dobře. Sám Owens nikdy netvrdil, že by ho Hitler svým postojem nějak urazil. Mnohem více ho totiž mrzel postoj jeho vlastního prezidenta. „V Německu jsme měli stejné hotelové pokoje jako Němci. Po návratu do USA jsem nemohl ani jet v přední části autobusu, vyhrazené pro bílé. Nemohl jsem žít, kde jsem chtěl. Prezident mě nepozval do Bílého domu, aby mi potřásl rukou. Nestál jsem mu ani za telegram. Hitler mě neurazil, urazil mě Roosewelt,“ poznamenal k celé záležitosti hořce Owens.(28.5.2016)

Jesee Owens. Pre niekoho známa a pre niekoho neznáma postava dejín atletiky. Tvorcom sa podarilo ma tak zaujať, že som po záverečných titulkách pozeral na hodinky a neveril vlastným očiam že už je toľko hodín. Pochopil som to až neskôr, keď som videl stopáž 134 minút. Bolo tu veľmi jasne ukázané, že politika sa do športu montuje už dlhšiu dobu a krivé charaktery sa nájdu na obidvoch stranách aj v rôznych dobách až po súčasnosť. Herecké obsadenie sa podarilo a cítil som sa ako na olympiáde v r 1936. Ďaľší skvelý počin v tvorbe filmov podľa skutočných udalostí.(31.5.2016)

65 %(5.6.2016)

• DoneBone

Další film který překrucuje historii,druhá světová válka je jedna velká lež.(9.6.2016)

Skvelí filmík. Žiadne hluché miesta, výborný herci, skvelý scenár, pekný obraz... parádička... vidieť to všetko a zároveň nacistov, ktorým natrhol prdel nigga je proste na nezaplatenie...(26.6.2016)

Neviem do akej miery je Race spracovaný historicky korektne, ale veľmi príjemne sa na naň pozeralo, určite si ho niekedy pustím zas.(11.9.2016)

Skvěle natočená významná etapa dějin světového sportu, osvětlující postavu významného černého sportovce v kontrastu k postoji myšlení a zvyklostem lidí té doby!!!(22.1.2017)

Für mich - 75%, - /úvodních zhruba 90 minut před olympiádou docela protahovaných a to, jak vypadal Goebbels v podání Barnabyho se teda moc nepovedlo/, + /podle skutečnosti a postavy Carice a Jeremyho se mi docela líbily/, hodnocení - slušný životopisný film o legendě se 4 zlatejma jménem Jesse Owens, celkem to ušlo, takový solidní průměr(8.4.2017)

Ako sa Jesse Owens stal športovou superstar a čo všetko musel prekonať a čo ho medzitým sprevádzalo. 75% Nie je to rozhodne film len o športe ale aj o politike a rasizme.(13.6.2017)

Příběh Jesse Owense stál dozajista za zfilmování. Inu, když černoch vyhrál v Berlíně před zraky Hitlera čtyři olympijský medaile, muselo to pro Führera být takřka to samé, jako když o pár let později přišel o 6. armádu.(5.7.2017)

Úžasný film. 5hvězd. /93%/(16.9.2017)

Sportovní drama,které se chvílemi utápí samo v sobě.Naštěstí přichází úctyhodný závěr,takže dobrý.Trochu až moc dilemat proč nezávodit a proč jo,asi to přišlo autorům málo komplikované. Nejzajímavější je ovšem ukáza života v tehdejší segregované Americe a jeho střet s olympijskou a zároveň i nacistickou myšlenkou.(23.10.2017)