Jason Bourne (Matt Damon) už poskládal skoro všechny střípky své rozbité životní mozaiky. Potrestal většinu tvůrců zvláštního programu, který z něj udělal stroj na zabíjení. Chce hodit minulost za hlavu a dál pokračovat prostou přítomností, kterou představují ilegální boxerské zápasy. Z tohohle komfortu ho vytrhne bývalá kolegyně, zběhlá agentka Nicky (Julia Stiles), která mu připomene, že na ty nejpalčivější otázky ještě odpovědi nedostal. Když ho pak málem dostane nájemný zabiják, pustí se znovu do boje s Agenturou, teď reprezentovanou tvrdým ředitelem Robertem Deweym (Tommy Lee Jones) a jednou nebezpečně chytrou analytičkou (Alicia Vikander). Jason Bourne se ocitá na staré známé horké půdě, kde nemůže věřit nikomu a ničemu a kde přežití vyžaduje, aby si vzpomněl na to, co se naučil v programu, který díky němu skončil. (Cinemart)

spider74

Slušně zvládnutá řemeslná práce, která neurazí ale ani nenadchne. Jako fanoušek Bournské ságy to v mém případě byla povinnost. Pro mě dobrý film většinou poznám tak, že po jeho dokoukání mám chuť se na něj za pár dní podívat znovu. U tohoto filmu jsem až tak tohle cukání však neměl. Takže jak říkám docela jsem bavil, ale na původní trilogii to nemá ani náhodou...škoda. ()

zbynek.poliv

Ne, že bych někdy agenta Bourna adoroval, ale ostatní filmy jsou na večerní program na Nově skvělé. Tak jsem schválně zkusil i poslední film s toliko nepříjemným, nesympatickým a namyšleným Mattem Damon. První čtvrthodinka je relativně zajímavá z pohledu davů lidí a jejich vzpouře, nepovedený atentát na agenta. I když supertechnoidní hledání, nabourávání a ovládání všech vzdálených kamer a satelitů je hodně laciné. V očekávání výpravy příběhu nebo akce, když už se jedná z velké části o akční film, jsem byl dost zklamaný. Film jako by chtěl být celý akční, bohužel když se nějaká ta akce objeví, stojí za starou Blažkovou. Ani příjezd Bourna do Ameriky nebyl moc povedený, i jako neohrožený agent bez minulosti je předvídatelný a k uzoufání nudný. Ani výprava a samotný příběh mě nijak neoslovily, a že jsem neočekával originální zápletku. Ale to nejhorší na celém filmu, je kamera. Něco tak laciného a lacině provedeného jsem neviděl už několik let doufaje v to, že už se to u žádného filmu neobjeví. Ale jo, roztřesená kamera, neustále zoom-in a zoom-out, sesekaný střih záběrů na dvě tři sekundy. Sranda stranou - rozbolela mě normálně hlava z toho šíleného střihu a zoomování. Kamera degradovala zážitek z filmu o dalších 20% dolů. Nikdy více, agente bramboro! Při nejlepší vůli 3/10 ()

Pavlo

Nový Jason Bourne je slabší než jeho predchodcovia, no zaujímavo dopĺňa dej a vývoj postáv. Pre fanúšikov tejto série povinnosť, pre ľudí, čo majú radi akčné filmy, príjemné pozeranie a ostatní môžte ísť o dom ďalej. :) ()

jizvoun

Ani po letech to nebylo špatný. Akce dobrá, postavy taky. Sice se to už pomaličku vzdaluje od toho původního tajemného tápajícího Jamese Bourna, ale pořád mě to baví. ()

chosan

Za mě už to není nejlepší film ze série za ten považuji Ultimátum. Ale natočit skvělou honičku v Las Vegas dokáže jen Greengrass. Film excelentní, koukatelný, akční. Tedy za mě 75%. ()

ragtime

Tak toto mi prosím niekto vysvetlite. Greengrass a Damon sa dohodli, že s Bourneom končia a dali sa znovu dohromady kvôli tomuto scenáru? To je ten hollywoodsky kalkul tak do očí bijúci naozaj len mne? Áno, z hľadiska naháňačiek, rozbíjania áut a akcii všeobecne je to stále nadpriemer. Ale Jason Bourne v podstate boj zredukoval na trieskanie hláv protivníkov o okolité predmety, ak chcete počítať klišé vo filmoch, tak tu nájdete stále niečo a Alicia Vikander hrala tak príšerne afektovane (a to k tejto dánskej kráske chovám veľké sympatie), že to snáď režisér musel celé myslieť ako vtip. Príbeh sám sa takto dá naťahovať v podstate donekonečna. V 10 filme s adozvieme čo? Že babička hlavnej postavy nosila Hitlerovi kávu a koláčiky? Absurdné. ()

lulinak

zbytecne pokracovani, uplne zbytecne, strasne nastrihane akcni sceny, nulova atmosfera, neuveritelne trapne vazne tvare od zacatku do konce, zlaty prvni dil a pak uz jen a jen z kopce, petka uz doufam nebude. ()

Pythonator

Opět tady máme dalšího Démonova zabijáka a opět tu máme tu příšernou roztřepanou kameru. Tentokrát to ovšem nějak netáhne a až na autohoničku s obrněným SWAT autíčkem, které projíždí skrz řady jiných autíček, film nemá moc co nabídnout. Jednoznačně nejslabší díl. Viděno po předchozím Bórnovu odkazu s Rentiérem a viděl bych to tak, že to je o 99%horší, stejně jako je Démon o 99% horší herec než daleko sympatičtější Rentiér. ()

Zeuke

Jedna cela hvezda,za to ze jsem mela cas prolizt internet,zatim co manzel usnul,takze asi tak...dlouhe,nudne,porad dokola a vlastne o nicem ()

Mates Hradecky

Okoralé jak včerejší obložený chlebíček. V polovině mě už bylo jedno, zda-li zlo bude potrestáno a náš hrdina vyhraje. A to je špatně. ()

Bogrant

Bourne, resp. Greengrass ide tentokrát tak na 3/4 plynu. Bourne už je suverén, no jeho hmatateľné pocity a ľudskosť našťastie pretrvávajú ďalej aj v tomto najnovšom, dosť možno trochu zbytočnom pokračovaní, ktoré už nemá taký vycibrený príbeh, no akcia a celá ta karma okolo Bourna tu ešte je. Určite lepšie ako druhý Jack Reacher. ()

Flashheart

No tak celá hvězda dolů za to, jak se pan režisér na plný pecky svezl na soudobý módní vlně "když nemůžem natočit 4h film, tak natočíme 4h film ve dvou hodinách" - myšlenka je sice fajn, že se tam hodně děje, ale výsledek je, že to tam štěkaj jak ve zrychlený sekvenci a člověk i když stihne číst titulky třeba, tak nestíhá vstřebat, co přesně se děje. Bohužel spousta filmů, včetně tohodle, má ten nádor rozšířenej ze scénáře i na akční scény, takže člověk vlastně ani vizuálně nestíhá, co se děje. Možná to bude i tím, že by jinak viděl a také stihl vidět, že to vlastně nedává moc smysl a že je to blbost. To už se ale dostáváme směrem k tý druhý hvězdě dolů, několikrát zrecyklovaný téma už nemělo moc co nabídnout a změna scénáristy to poctivě zpečetila. Hrozně prvoplánový, hrozně přehnaně černobílý, bezduchý střílení civilistů od CIA zatímco chudáček Jason by pouze zranil i chudáčka hladovýho komára přisátýho na krku. Naprosto dementní jak herečka Vikander, tak její postava, normálně mám sto chutí za to sundat i třetí hvězdu, ale když se podívám, jakejm brakům dvám 2*, tak to zase nemůžu. Slušnej akčňák, ok, ale nemělo to v týhle sérii už vzniknout. Tímto bych nechtěl tupě kategoricky nadávat na moderní navazování na trilogie, v principu je mi vážně šumák, kolik to má dílů, trilogie je jen taková póza, která mě nechává chladným, za mě by těch dílů mělo bejt prostě tolik, kolik je třeba. Samozřejmě v praxi to vypadá tak, že už to většinou dávno stačilo, ale proč z toho nevyždímat další chechtáky, když to ovce zaplatěj, že jo. Tady těch dílů stačilo zhruba tak 2 (souzeno pouze z filmů, knihy jsem nečet, pokud jich za to stálo víc, tak se jich tradičně měli držet, jak se jich tradičně nedržej). ()

Bragi66

Bournovky oproti Cruisovkám nebo Bondovkám držely takový střízlivější kurz, ale tady je to přeplněno neutuchajícícími hoňkami a vzduchem létajícími auty a ještě je to znepříjemněno dost neurotickým střihem. Tommy Lee a Vincent Cassel si tam sice trochu vrznou, ale tu neposednost a nepříběhovost to nepřeváží. ()

mocakardiak

Už mě unavovalo dělat čárky za "yes, sir"., už si nepamatuju kolik jich bylo těch hlášek. Hvězda důle. Dal bych aj další důle, ale je to moja oblíbená séria. ()

Raziel811

Nedávno jsem si snímek zopakoval všechny Bourneovky a musím říci, že toto je jednoznačně nejslabší díl. Z hlediska příběhu se jedná a vyloženě nastavovanou kaši. A co mě i po letech utvrdilo je, že Greegrass opravdu neumí točit akční scény. On vlastně neumí točit vůbec. Jeho chaotická kamera i při dialogu a pomalu epileptické střihy u akčních scén, které se tím pádem stávají nepřehledné = nejsou příjemně koukatelné. I jednoznačně levnější John Wick má akci v porovnání defakto dokonalou. Pokud máte rádi Damona, dejte tomu šanci, ale nic nečekejte. Jede tu spíš na setrvačník, má asi dvě obličejové grimasy a obecně vypadá, že ho to vyloženě nebavilo. Slabý Tommy Lee Jones a ještě horší Cassel tomu také moc nepomáhají. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

08.02.2019

Jason Bourne míří do televize

Jason Bourne míří do televize

17.08.2018

Americká stanice USA si čerstvě objednala 1. sérii nového seriálu ze světa Jasona Bourna, spin-off pojmenovaný Treadstone. Jméno samozřejmě odkazuje na tajný program pro výcvik agentů, kterým prošel… (více)