Anthropoid

Opération Anthropoid

Operácia Anthropoid

Historický / Thriller / Válečný / Životopisný

Velká Británie / Česko / Francie, 2016, 120 min

„Řekni mi, milá spolukonspirátorko a spoluatentátnice, máš nějakou kamarádku, která je stejně rozkokošná jako ty?“ „Jasně, Lenku!!!“ A pak na randevú přitáhne Gajslerku!!! IksDé! Naďmároš si s vytlemenou Kanaďankou při tom romantickém popichování během čekání na Hajdyho vcelku polepšil oproti době, kdy v Padesáti odstínech rozčvachtával jezdeckým bitchíkem odpornou Terezu Kostkovou, ale Gabčíkovi muselo s Aňou to antentátničení dost zhořknout, a není divu, že si raději prostřelil hlavu, než aby se jí znovu dostal do spárů. No chudák Cyprián, tomu říkám kástingová pomsta! Kromě této ryze komediální vložky nám mnichovští zrádci rekapitulují tu historii pojmenování maďarské elektrárny vcelku s grácií, jakž takž věrně, svižně, překvapivě poutavě a dramaturgicky i herecky na výši. Tedy až na ten grandiózní lingvistický paskvil. Angličtina tu má být češtinou (popř. maďarštinou), měli tedy obsadit výhradně rodilé mluvčí, nebo ty nerodilé předabovat. Když si Naďmároš povídá s bábou Moravcovou jako „Čech s Češkou“, akcentově to připomíná etudu, jak se Angličan snaží sklepat cenu kundy z Boženky na bazaru v Istanbulu nebo vysvětlovat downovi integrální počet. A také Naďmárošovo „kurva“, procítěně vložené do velké britštiny, znělo velmi kubišticky a okamžitě se mi vybavilo toto. Nicméně jinak zcela bez výhrad! Tahle čajochlemtsko-žabožroutská klika by klidně mohla strkat nasliněný prst do našich historických análů i nadále a příště konečně pořádně zmáknout třeba ony žhavé trampoty otylého středověkého protestanta pod názvem John Goos, nebo zarejdit ještě hlouběji a natočit velkofilm Overmind Plougher o bájném zakladateli Přemyslovské dynastie. (Pozn. překladatele pro polykokoty: To je ten, co píchal Libuši.)(20.10.2016)

Měl jsem trochu strach z toho, že když se do toho pustí amíci, tak to bude na dvě věci...že úplně nepochopí smysl této velké akce, ale nestalo se tak. Je to bravurní dílo hodné Lva...(škoda jen trapnosti Masaryka) Sice si museli svlažit chuť po akci neúměrně prodloužených scénách bojů a hromad plných zásobníků, ale tady se na to hezky dívalo....Jen tedy nechápu proč Aňa měla jako být ta "super" kočka... když je to stará vychrtlá zdrápanina..která sice dobře hraje, ale opravdu krásná již není.. tak aby prozradila dva agenty :-)(16.5.2017)

• zipS

velmi velmi slaby filmovy odvar. Dornan nech sa vrati ku 50 odtienov. Cillian predviedol nutnu rutinu, kde toho aj tak moc nenahral.. Scenar silna nuda. Skoro 2 hodiny sledujete frasku takmer bez deja. Odporucam film pretocit len na cast s atentatom a potom uz len na akciu v kostole.(25.5.2017)

Rozhodoval jsem se, co se týče hodnocení, mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami. Druhá možnost zvítězila, avšak se ve filmu i přes jeho dějovost najde nějaké to hluché místečko. Naštěstí jich není tolik, aby z filmu byl pouhý průměr. Přesto musím konstatovat, že druhá polovina filmu byla koneckonců, co se filmového podtextu týče, přijatelnější, tudíž bych první polovinu filmu, kdy se atentátníci připravovali na atentát, o něco zkrátil, ač místy jsem si myslel, že po atentátu film skončí. No naštěstí neskončil a film přidal na obrátkách, tudíž o napětí nebyla nouze. A ještě bych chtěl podotknout, že filmaři se rozhodli dobře, když je film prezentován jako historický thriller "především", nikoliv jako "jen válečný", i když se děj filmu odehrává ve válečném období, avšak přesto je to skutečně natočené jako thriller, protože podobné přestřelky jsou i v neválečných žánrech. Abych to specifikoval, existují snímky označené pod válečným žánrem, a přitom exhibice války je v nich minimální. Jinak přes všechna tato slova byl film o dost lepší, než jsem očekával. Přesto koneckonců, když se člověk nad tím opravdu zamyslí, se jedná o velmi depresivní film s depresivním tématem o depresivní absurdní akci Anthropoid, která byla natolik nedomyšlená, že i když zdechl jeden z nejhorších tvorů v lidské podobě tak by se to dalo spíše nazvat jako Kopnutí do vosího hnízda bez protekce proti ubodání žihadly. Tohle se mělo více propracovat, a ne za každou cenu uspěchat. A nebo v tom byl jen záměr Londýna přesměrovat nacisty od angličanů k čechům? To je sice těžko prokazatelné, ale koneckonců je to zajímavá úvaha.(31.5.2017)

Není to kdovíjaký filmařský zázrak. Ale je fajn, že takový film byl natočen. Tím myslím zahraniční film o atentátu na Heydricha. Obsazení celkem fajn, po historické stránce jakž takž. Negativa: zbytečná love story a melodramatický konec velmi ploše a schematicky podaná postava Karla Čurdy Podivná angličtina Je to film, který člověk, který ty věci okolo atentátu zná, vidět nemusí. Film v tomto ohledu nepřináší nic nového. Ale pokud to uvidí lidé venku, tak OK.(2.6.2017)

• PanIncognito

Jsem trochu zklamán. Z tohoto snímku by se dala vytěžit strhující podívaná, což se bohužel nekoná. Místy film dokonce nudí a to kvůli režii a scénáři, neboť herci a jejich výkony špatné nejsou. :-/ (viděno s dabingem)(11.6.2017)

Kvalitu filmu zde asi netřeba komentovat, protože se jedná o vskutku precizně natočený film, jenž nám rekapituluje události během 2. sv. války a až na pár odlišností i vcelku pravdivě. Zde bych jen vyzdvihl statečnost všech zúčastněných a in memorian prohlásil: děkujeme hoši!!!(17.6.2017)

Osmdesát procent filmu je nuda, romantika, nuda, rodinné drama a zase nuda. ALE! Od Čurdova udání je to taková akce, že si to zaslouží minimálně 75%. A závěrečná bitva v chrámu byla absolutně bez chyby - tedy až na ten smutný výsledek. Je to poprvé, co jsem u filmu měl podobné pocity jako při sledování národního hokejového týmu v boji o zlatou medaili. A byl jsem hrdý!(17.6.2017)

Jelikož mám porovnání se Sequensovým Atentátem, musel jsem dát pouze 3 z 5.(18.6.2017)

• vobrn

po recenzích, co jsem četl na CSFD jsem byl natěšenej, když mi v Londýně Netflix nabídnul Anthropoid. Proč? Proč to takové množství lidí hodnotí tak pozitivně? Ano, příběh je to silný, ale film je strašný. Volba czenglish je děsná (navím, jeslti je to i dabované). Bý britem, či "amíkem", tak jen za angličtinu a příjemnost poslechu 1-2 hvězdičky dolů. Film je dramaticky extrémně nevydařený. Celá první polovina o ničem, příběh není vykreslen vůbec do hloubky a do souvislostí (Heydrich, jeho role..., jen nuda. Druhá půlka je rádoby akční, ale opět nuda. Ano, je super, že v Británii natočili film o nás. Ale to je tak vše.(16.7.2017)

V prvej polovici mi aj trochu klipli oči a pôsobilo to trochu mdlo,ale druhá polovica od samotného atentátu stála naozaj za to.Bol to kus poctivej filmárčiny so skvelými hereckými výkonmi a hudbou,ktorá mi zaliezla spolu s tragickým príbehom siedmych parašutistov pod kožu.(26.7.2017)

Ano, chápu, že se jen vzal příběh a podle toho se muselo přizpůsobit vše, aby se otevřely slzné kanálky a peněženky. Ale historických chyb je tam hodně, takže teď si anglicky mluvící turisté budou myslet, že mladý jim prozradil úkryt, že počítali s tím, že odsaď vypadnou, že při odhalení skrýše se všichni proměnili ve hru Wolfenstein a vraždili Němce po tunách...(2.8.2017)

Kvalitný počin o našich národných dejinách z pohľadu zahraničných tvorcov. Áno, znenie v angličtine trhá uši ale to je asi jediná výtka. Film graduje na dvakrát a to pri samotnom atentáte a hlavne pri záverečnej prestrelke v kostole, hlavne tá je skvostná.(13.8.2017)

Výborný film. Seděla jsem jak přikovaná. A moc se mi líbí jeden komentář tady......"česká angličtina". Ano, to dodalo filmu to správný "koření". Já osobně filmy s titulka nevyhledávám. Nejsem tak dobrá v angličtině, takže mě titulky naopak ruší a nemůžu pořádně sledovat děj, ale "česká angličtina" mi hodně pomohla!! SUPER!(1.9.2017)

Báječné. Při filmu jsem si asi ukousal všechny nehty na rukou a na nohou z nervozity. Celým filmem Proudila atmosféra která nebyla doprovázena hudbou a na konci hudba která nebyla doprovázena dialogem.(6.10.2017)

Filmu nic nechybělo. Byl tam silný příběh, vývoj postav (třas rukou), střílení, i troška milostných vztahů. A hlavně měl film po celou dobu gradující atmosféru, i přes delší stopáž se pořád něco dělo a byl dobře obsazený. Pět hvězd.(7.10.2017)

Anthropoid........cizinci natočili a dost dobře jeden důležitý historický akt v dějinách Československa. Zahraniční diváci asi budou kritizovat český přízvuk, ti čeští zase legrační výslovnost českých jmen a to je spíše jen kosmetická věc. Film má pomalý rozjezd,ale pak mají věci rychlí spád ....no a famozní,říkám famozní přestřelka v kostele, mi tento film dala do sekce oblíbené. P.S film Smrtihlav(ač je natočen i jinak a je hlavně o Heydrichovi) mu nesahá ani pod........(1.11.2017)

V kině jsem nebyl schopen překousnout zvukovou nebo spíše hlasovou stránku filmu. Nedávno jsem snímek viděl v dabingu, a to byla mnohem větší spokojenost. Cillian Murphy je od dob 28 dní poté můj oblíbený herec, ale jako Gabčík se mi příliš nelíbil. Dobře udělaná scéna útoku na Heydricha, avšak závěrečná akce byla trochu přehnaná a hodně vzdálená tomu co uvádějí historikové.(10.11.2017)

Ťažko sa to hodnotí, nakoľko tieto udalosti sú mi dosť známe a preto sa nemôžem odosobniť od toho, že je veľmi veľa vecí pozmenených, alebo úplne vymyslených...Škoda toho, film stráca veľmi na autentičnosti. Osobne mi vadí tá angličtina s "východným" prízvukom...Je veľká škoda, že to nenatočili Češi, pekne po Česky a Slovensky...Mohlo to byť celé oveľa lepšie. Potenciál to má. U mňa 50%...(30.11.2017)

Film bych rozdělil na dvě části, jedná část to je první hodina, je hlavně o přípravě, vzájemném seznamování. hádkách, zkrátka kecání, tlachání, kvákaní, žblekotání atd. Druhá část filmu je už o samotném atentátu, tam už jsem se těšil, taky po hodině čekání to stálo za to. Vadilo mě proč Murphy mluvil tím srbským přízvukem, to už je lepší mluvit anglicky, stejně když to nehraje čech tak přízvukem to nezlepší akorát naopak, to se týká i ostatních herců, čekal jsem že aspoň pár vět promluví česky, nic ani slovo. Druhá půlka nabitá napětím, akcemi, škoda té angličtiny, to ubírá na autenticitě, pro mě hrozně nepřirozené, atmosféra se také rozjela v druhé polovině, a konec opravdu propracovaný. Samozřejmě na konci filmu museli připomenout ten jeho plán konečného řešení s Žiďákami, tak ten film je o atentátu na Heydricha a oni stejně připomenou Židáky, jako kdyby ostatní národy netrpěli a neumírali, jako kdyby ani neexistovali a oni pořád brečí ty svoje sloní slzy, nejvíce zemřelo slovanů a konkretně rusů během války a to nepočítám čistky ve 20.letech, gulagy atd.(16.1.2018)

O tuto událost jsem se jednu dobu hrozně zajímal, ale když se mi naskytla příležitost si pustit právě tento film, který nádherně znázorňuje událost atentátu na Heydricha, tak jsem neváhal a šel jsem do toho. Musím říct že lepší válečný film jsem už velmi dlouho neviděl, a ještě k tomu tak dobře natočený film podle skutečných události, jsem neviděl jakbysmet. Když jsem ve filmu slyšel cizince říkat české jména a české názvy ulic apod., tak mě to příjemně pohladilo na duši, že se naše historie dostává i do zahraničních filmů. A tolik českých herců a hereček, které máme možnost ve filmu zahlédnout tak to je snad to nejlepší, co může českého diváka ve filmu potkat. Krásně natočené (hlavně pravdivě, né jako tomu bylo ve filmu Smrtihlav), dobré obsazení a poslední věc kterou nepíšu u každé recenze, ale musím velmi pochválit kameru. Dvě hodiny které jsem strávil u tohoto filmu, tak vůbec nelituji. Koho baví české dějiny tak mohu jen doporučit. Lepší film o této události snad už nebude, takže vřele doporučuji!(10.6.2018)