• Itálie

• Francie

Cliffhanger, traque au sommet

Akční / Dobrodružný / Thriller

USA / Itálie / Francie, 1993, 110 min

Jeden z nejlepších Stalloneho filmů, na který není od věci, pořádně se obléct. Cliffhanger, to je velká jízda po ledových horách, s kufry, jenž obsahují sto milionů dolarů. A o ně půjde. Snímek oplývá mj. vynikající hudbou, ale všimněte si, že v některých scénách komponent Trevor Jones, dosti nápadně vykrádá Predátora. Renny Harlin se po druhém dílu Smrtonosné pasti skutečně zařadil mezi špičkové režiséry akčních filmů, což tímto snímkem potvrdil a mě jen hlava nebere, jak mohl později natočit takové neatmosferické bláboly jako např. Útok z hlubin či Formule. Ale tohle je vážně klasika.(17.11.2009)

Stallone v jednom ze svých lepších filmů. Film z velké části těží z prostředí hor a Stallone se na to dobře připravil, protože jeho svaly by udržely snad i ten vrtulník... (pokud by to ve scénáři nebylo jinak:)). Z dnešního hlediska už to tak úžasné není, ale jako hit z půjčovny v době vhsek tohle fungovalo opravdu skvěle.(20.6.2004)

"Zabiješ pár ľudí a si vrah. Zabi ich milión a si dobyvateľ." Krásne moralne skazený záporák, Travers, atraktívne horské prostredie, drsný a ešte drsnejší Stallone! Film má skvelé tempo, je napínavý a akoby nakrútený v 80tych rokoch. Od kamery, cez účesy postáv, až po štýl. Záporáci sú hajzli, Stallone drsný, dialógy stupídne, k tomu množstvo príjemne nezmyselných scén (Stallone lezúci po horách v krátkom tričko), či mnohé úsmevné vraždy. Proste husté béčko, ktoré sa na nič nehraje a je jeden z najlepších post-80s akčných filmov.(10.6.2006)

Jeden z nejlepších a nejoriginálnějších Stalloneho filmů, stejně tak jako režiséra Harlina. Velkým kladem tohoto snímku kromě prostředí (doporučuji při sledování si vzít svetr) je snad nejlepší záporák, jakého jsem kdy viděl. John Lithgow si to opravu užívá! :) Oceňuji i občasný dobrý humor a propracované akční scény. Existují nejméně dvě verze dabingu, ta s drsnější mluvou více odpovídá originálu.(1.8.2005)

To byly časy, když Harlin se Stallonem vládli (akčnímu) světu. Při pohledu na místní komentáře jsem se lekl, jestli jsem si Cliffhangera v paměti moc nepřikrášlil, ale už jsem zase klidný. Slyovi to v divoké přírodě vždycky slušelo a Harlin válí jednu vypiplanou akční scénu za druhou se zručností zkušeného mistra. Kdybych už měl být hnidopich, párkrát na nás zařve blue screen a z některých záběrů vykoukne studio, ale jinak je to opravdu nestárnoucí klasika s parádním soundtrackem Trevora Jonese.(2.3.2012)

• - Původní film obsahoval dvanáctimetrový skok Gabea Walkera z jedné skály na druhou. Při zkušebním promítání se ale diváci hlasitě smáli, protože v reálu by to bylo absolutně nemožné. Scéna byla přetočena a kratší (počítačově upravený) skok pak vidíme v závěru filmu. (džanik)

• - Celý štáb musel půl roku před natáčením trénovat, aby byl schopen v takové nadmořské výšce natáčet. (camper)

• - Původní název filmu společnosti Carolco byl Gale Force a ve scénáři čelil Sylvester Stallone teroristické skupině během tropické bouře v pobřežním městě. Projekt se však zdál drahý. (džanik)