Lupin III: Cagliostrův hrad

• Japonsko Lupin sansei: Cagliostro no širo (více)

Mistr lupič Lupin III. hodlal zakončit svoji kariéru ve velkém stylu, ale tvrdě narazil. Z kasina si odnesl balíky peněz, ze kterých se ovšem vyklubaly dokonalé padělky. Společně se svým kumpánem Džigenem se proto vydává do zapadlého evropského hrabství Cagliostro – údajného ráje padělatelů. Cestou se setkávají s princeznou Clarisse, která se má proti svojí vůli vdávat za hraběte Cagliostra. Její záchrana ale nebude jednoduchá. Lupin se totiž spolu s Džigenem, svojí nevyzpytatelnou Fudžiko a šermířem Goemonem musí probojovat skrz chodby plné pastí, smrtících sklepení a armádu profesionálních zabijáků. Dokáže Lupin zachránit dívku v nesnázích, uniknout svému úhlavnímu nepříteli inspektoru Zenigatovi a získat tajemný poklad skrývající se v Cagliostrově hradu? (Piece of Magic Entertainment)

Othello

Mijazakiho v tom příliš nenajdete. Místo toho ale dostanete pečlivou rekonstrukci chlapeckých fantazií opírajících se o to, že boháči a aristokrati si staví svá opulentní sídla s desítkami tajných chodeb, propadlišť a posuvných zídek, která vám nabízejí k loupežným dobrodružstvím. Obecně přemýšlím, že by se mohl udělat zákon o tom, že superbohatí by svá bohatství museli mít uschovaná v nějakém velkolepém mansionu a bylo by legální je vyloupit, pokud byste se byli schopni dostat před všechny jejich ochranné mechanismy. Alespoň by všichni lapkové a boháči napnuli pozornost správným směrem. (jo a kdyžtak sorry, rošťácká povaha filmu se včera při projekci promítla do zadních řad, kde jsem si udělal takovou soukromou párty, v důsledku které si nepamatuju jak jsem se dostal z kina a proč mám rozflákaný mobil, tak pardon jestli jsem tam dělal nějakej bordel) ()

mm13

Škoda, že som to nevidel ako dieťa. Jedná sa o dodnes nie často vídaný žánrový mix, pritom je to ale zároveň po okraj hravé a staromilské dobrodružstvo, plné zaujímavých postáv a postavičiek. Jeden ani nevie, na čo sa skôr sústrediť, na čom sa viac zabávať; čo scéna, to výbuch nápadov a lásky k tomuto typu príbehov. ()

ScarPoul

Miyazakiho prvé filmové dielko, ktoré ešte síce postráda čaro jeho nadchádzajúcich filmov, ale ktoré nie je o nič menej zábavné. Lupin je zloduch, ktorý má ale dobré srdce a ktorý je vlastne celkom sympatický aj napriek tomu, že mu neustále ide po krku Japonská polícia. Má to nádych tajomna, je to zábavné, skvelo vyvážené prvky dobrodružstva a romantiky a hlavne kopec roztomilých postavičiek, ktoré už len tým, že sa objavili v Miyazakiho filme sa stali pamätnými. Skvelá rozprávka, ktorá balancuje medzi dospelým a detským divákom a ktorú si podľa mňa užijú obidve vekové kategórie po svojom. ()

M.Macho

Bláznivost. Parodie a zároveň citace. Cítil jsem v tom Bondovky i hru s Fantomasem. Svět, který mi připomínal zejména panoráma Švýcarska se skrze poměrně zajímavou detektivní zápletku zprvu tvářil jako "průměrně zvláštní a zajímavý...", posléze jsem ovšem z úžasu už nevyšel... ()

joehot

Nejdějovější Miyazaki. Lupin v sobě pojí Indiana Jonese, Jamese Bonda, Hitchcockovy filmy, Fantomase, vše s lehkostí a dynamikou. Snad abych sehnal seriál. ()

corpsy

Verím, že nie som jediný, komu toto pripomenulo ( a možno sa aj inšpirovalo ) Tintinové dobrodružstvá. Viem, že zástanci anime by ma za to zrejme krajne inzultovali, ale istá podoba sa uprieť nedá. Grotesktné animované dobrodružstvo, ktoré som od tvorcu ako je Miyazaki, rozhodne nečakal. Aj napriek tomu, že to bol jeho celovečerný debut. ()

GodComplex

Miyazakiho debut a hned takova totalni dokonalost. Jeste zde sice neni zcela zretelny jeho rukopis a jeho typicky element divnosti a alternativity, ale o to vic je to uderne a zerete to od zacatku do konce. Jedna se v podstate o anime variaci na Bonda krizeneho s Indiana Jonesem a podobnymi archedudes - akce, specialni vybavicka, historicky element, ancient lokace a predevsim cool hlavni hrdina, ktery byl fakt super animovany typek se skvelym smyslem pro humor a usmevem. Vubec ty charaktery byly vsechny uzasne, Lupinovi sidekickove the godfather a samurai nebyli o nic mene cool. V roce 1979 sice technologie na tvorbu animaku jeste nebyly zcela optimalni a muze se to projevit podstatne zretelnejsi jednoduchosti a kostrbatejsi animaci v porovnani s dnesnimi kousky, coz je ale uplne jedno, protoze hezke je to tak jako tak a o to vetsi mohl byt kladen duraz na pribeh a naslapnutost celeho projektu. Nudit se zde nestihnete ani na minutu. K tomu pro Miyazakiho nezvykle elektronictejsi hudba a Lupin se razem pomalu zarazuje mezi me nejoblibenejsi kousky jeho tvorby. 9/10 ()

ABLABLABLA

Lupin III. a zámek Cagliostro byl poslední celovečerní film, který jsem od Miyazakiho neviděla. Dnes se situace změnila, a tak už mi nezbývá, než se snažit ulovit nějaké ty mnou ještě neviděné kraťasy. Ač viděno jako poslední, Lupin je vlastně Miyazakiho první celovečerní film, a přesto je už top! Animaci netřeba komentovat - perfect! Příběh je naprosto skvělý akční film o "lupiči" něco ve stylu Ocean´s eleven se potká s Bondem, plný stříleček, honiček, triků, vtipu, napětí a promyšlených plánů a samozřejmě nechybí element záchrany krásné slečny. Sice bych to neoznačila za klasického Miyazakiho, jak jej většina lidí zná, ale rozhodně je to velké a milé překvapení. Skvělý koment od Divočáka - pobavil :D ()

Toshiro

Novější Miyazakiho filmy mám moc rád, ale tohle bylo zklamání. Příběh je strašně moc „evropský“ a to nejen pozadím příběhu. Navíc stojí na nějakém seriálu, takže postavy jsou dané a moc se nepředstavují ani nevyvíjí. Nejhorší jsou ale absurdně přehnané akční scény, ty mě zkazili dojem nejvíce. Takže nakonec jen průměrný film, místo očekávaného výborného. ()

Hamaradža

Starosvetské dobrodružstvo epických rozmerov. S šarmantným lapiduchom, princeznou a zámkom. Taktiež s interpolom, lasermi a granátmi. Preplnené kreativitou, no ani na chvíľu nie prekombinované. S Lupinom som doteraz nemal skúsenosť, bál som sa, či netreba mať znalosť seriálu. Dávkovanie informácii však funguje na jednotku. 95% deja divák rozumie bez problému, zvyšných 5% si domyslí z kontextu a navyše ho to navnadí na ďalšie samoštúdium predlohy. Absolútna výhra. ()

Dexter1

Zlodej džentlmen Lupin III v začínajúcich géniových rukách. Určite mi vo filme chýbali nejaké vodítka a bližšie vykreslenie charakterov postáv, keďže je to len dáka časť z mnohých. Ale ak by som hodnotil len samostatne sa odvíjajúci príbeh tak som bol viac ako len spokojný. Menšie vtípky potešili a bolo vidieť ako sa tu prejavuje isté Miyazakiho umenie ktoré naplno rozprúdil vo svojich ďalších dielach. ()

GILLWANDER

Vôbec prvý film od Miyazakiho. Vo filme sa môžme stretnúť zo všetkým možným. S humorom, sviežou dynamikou, bláznivými dobrodružstvami až po romantiku. Lupin je skvelý zlodej aj postava ako taká. Gestá a výrazy v tvári čo predvádzal...no musel som sa s chuti zasmiať. Dej bol bravúrny, pre každú vekovú kategóriu. Nech mi nikto nehovorí, že je tento film určený len pre menších divákov. Ani náhodou. I dospelý si príde na svoje a zoberie si z neho dosť ponaučení. Krásny úvodný a záverečný soundtrack tak tiež samotná hudba robili s filmu majestátne dielo. Ja som nad mieru spokojný. Dostal som to, čo som chcel. Krásny animák. 90% ()

(mOnkey)

Snad se ostatní páni režiséři nebudou zlobit když řeknu, že z těch Rupanových dobrodružství, které jsem měl zatím možnost vidět, tohle jednoznačně vede. A to nejsem žádný fanatický zastánce práce Mijazaki-sana (ale mám ho rád, to příznávám). Prostě se jen domnívám, že si k zfilmování lepší scénář ani nemohl přát. Příběh je tentokrát značně polidštěný, takže se zde tolik nesetkáme s nadlidskými schopnostmi hlavních hrdinů, které bychom jindy tolerovali jen proto, že se jedná o Rupana a tak nějak to k němu prostě už patří. Takže ano, i obávaný potomek známého zlodějského rodu může být zraněn a musí se tak mít na pozoru. I tentokrát si do sytosti užijeme dokonalých převleků, bezradného inspektora Zenigaty, protřelé Fudžiko a především pořádné špionážní nálože, za kterou by se ani James Bond - ze kterého ostatně tato série čerpá - nemusel stydět (i když Rupan by mu nakopal zadek). Tento snímek tak nezbývá než všem doporučit a doufat, že se český distributor konečně uráčí ho vydat na DVD (nějaké Mijazakiho fláky se chystají, ale tento mezi nimi, myslím, zatím bohužel není). 85% ()

JohnRambo

Keďže som do toho išiel s vedomím že ide o Miyazakiho dielo, mal som isté očakávania ktoré sa aj splnili. Ide o film s trochu iného súdka ako jeho ďalšia tvorba, ktorú som mal možnosť vidieť, ale aj tak to bolo príjemné pozeranie. Miyazaki mal slušný začiatok kariéry. ()

Numinek

Musím přiznat, že tohle je můj nejmíň oblíbený film od Miyazakiho...ale viděla jsem ho v češtině, tak dám jisté tři hvězdy, na které by se to určitě v japonštině dostalo.. ()

C0r0ner

Mijazaki je objektivně špičkový tvůrce, ale subjektivně mě to anime ani ty příběhy jednoduše nebaví. Nevím, čím to je, ale fakt málokdy mě dokáže něco podobného nadchnout. Takže ještě průměr, a to spíš ještě s jedním okem přivřeným. 50% ()