Metod (TV seriál)

Krimi / Thriller / Drama

Rusko, 2015, 16x53 min

Jurij Bykov

RyanOtter

Konstantin Chabenskij, Paulina Andrejeva, Jurij Kolokolnikov, Alexej Serebrjakov, Timofej Tribuncev, Vitalij Kiščenko, Sergej Sosnovskij, Sergej Beljajev, Jekatěrina Dubakina, Sergej Romanovič, Nikita Kukuškin, Gleb Podgorodinskij, Alexej Komaško, Vladislav Větrov, Ivan Dobronravov, Jan Capnik, Jevgenija Simonova, Igor Savočkin, Jurij Bykov, Makar Zaporožskij, Galina Anisimova, Igor Vorobjov, Denis Švedov, Vladimir Čuprikov, Julija Aug, Maxim Kostromykin, Tagir Rachimov, Alexandra Lupaško, Lidija Bajraševskaja, Jurij Berkun, Janina Kogut, Vladislav Toldykov, Tamara Spiričjova, Dmitrij Titov, Julija Polynskaja, Ivan Gordienko, Arťom Bystrov, Natalja Ungard, Apollinarija Daškovskaja, Maxim Artamonov, Alexandr Petrov, Emilija Glagoleva, Alexandr Cekalo, Jevgenij Volockij, Alisa Majorova, Maxim Pavlov, Sergej Guzejev, Jekatěrina Kulčickaja, Kirill Poluchin, Sergej Belov, Marina Pravkina, Pavel Sborščikov, Oleg Vasilkov, Pavel Basov, Dmitrij Gusev, Vera Panfilova, Taťjana Smirnova, Sergej Byzgu, Marina Blake, Arsenij Perel, Viktor Cekalo, Marija Lisovaja, Marina Kondratěva, Olga Viničenko, Ilja Isajev, Prochor Zikora, Oleg Dobrovan, Igor Pazyč, Jevgenij Kulakov, Alexandr Mironov, Anton Pulit, Sergej Kalašnikov, Alexandra Bulyčjova, Michail Solodko, Jana Jenžajeva, Maxim Žitnik, Taťjana Filatova, Michail Trojnik, Oleg Zima, Oleg Knyš, Vjačeslav Kulakov, Alexej Agryzkov, Jurij Konopljannikov, Sergej Rakša, Kristina Bekanova, Michail Guro, Dmitrij Mitin, Světlana Jegorova, Marija Jevstafjeva, Viktorija Verberg, Ivan Piljavskij, Alexandr Kovaljov, Alexandra Vinogradova, Alexandr Katin st., Michail Muchin, Alexej Ejboženko ml., Margarita Šilova, Pjotr Koroljov, Michail Samochvalov, Konstantin Grišanov, Valentin Samochin, Michail Konovalov, Zoja Kajdanovskaja, Alexandr Štendler

Je to celý divný a k tomu ještě ruský, ale chytlo za srdíčko. Ruská verze Sherlocka se s tím nesere a v prostředí totálně hnusných kulis rozmrdaných ulic a skličující krajiny předkládá nekonformní řešení, přičemž je zaděláno na slušnou jízdu. Uplnej respekt tomu, kdo to nedá, protože hlavně ze začátku se to zdá jako velký wtf, leč postupem času na to přistoupíte a hle, nějak to funguje.(16.8.2020)

Rusové kašlou na ratingy a nebojí se ukázat věci tak nějak naturálně a většinu příběhu nepodsunují vše úplně na stříbrném podnose.. První díly jsou trochu vlaženější, ale postupně jsem tomu spolu s poznáváním dou hlavních postav přicházel víc na chuť.(19.8.2020)

Kdyby postavu Sherlocka Holmese nevymyslel Artur Conan Doyle ve viktoránské Británii, ale někdo jiný v jelcinově Rusku, vypadal by slavný detektiv přesně takhle. Jako zpustlý alkoholik s rozpadajícím se zevnějškem a pravděpodobně ještě odpudivějším vnitřkem. Svou genialitu by ovšem neztratil. Rodion Meglin je svérázný i na velice benevolentní měřítka svých nadřízených. Ale má výsledky, takže jsou ochotní mu lecos odpustit a zbytek radši nevidět. Zlo s nímž se potýká by totiž obyčejný člověk neunesl. Scenáristé tvrdí, že všichni maniaci byli inspirování skutečnými lidmi. Několik jsem si jich vyhledal a i když je seriál občas až sureálně krutý, realita za ním moc nezaostává. Pochválím ještě vynikající hudbu.(6.6.2020)

Что делает людей жертвами? Надежда. —— Myslím, že všeobecně nadšené reakce jsou podobně jako nadšené reakce na česká teskná dramata z dob socialismu především výsledkem celkové úrovně ruské produkce, která je prachbídná (ačkoliv na poli seriálů není situace natolik tristní jako u pokusů o blockbustery). Bykov samozřejmě má řemeslo v ruce a dokáže zručně zrealizovat jakoukoliv koláž, udělat přechody, vést herce, postavit scénu, i s pár triky si tu potykal. Proto mě mrzí, že svoje know how využívá k laciné nápodobě zatuchlých západních epizodních kriminálek a imitaci jejich atributů. Takže tu je cool detektiv - cynik / alkoholik, ucho, co se v tom učí chodit, vágně načrtnutá osobní linka v pozadí, která nikoho nezajímá, triviální středně prošlé případy, u kterých divák povětšinou vaří, žehlí nebo plánuje pětiletku. Po většinu času zcela spotřební kriminálka pro nenáročné diváctvo, která náhodného neruského kolemjdoucího zaujme hlavně neotřelým prostředím, totálně kuči kuči hlavní hrdinkou a bizarním kytarovým soundtrackem. Nicméně! V leckterých momentech však dává tušit, jakým potenciálem se tu mrhá - najednou se přestane levně xeroxovat CSI Las Vegas, hudba nahodí výrazně temnější tón a Bykov, vytírajíc si prdel s jakýmikoliv ratingy, ukáže svůj autorský fištrón, a seriál náhle začne fungovat jako velmi svérázná a osobitá alternativa ke všem pochcaným Specialistům a Kriminálkám Anděl. Škoda, že patrnou východní náturu ubíjí tak tuctové meh balení a scény typu “zničehonic si vylévám srdce a u toho hraje hudba jak z Nespoutaných srdcí” nebo “вы сказали Меглин и рамки в одном предложении?” (потому что он супер крутой и невероятно особенный и нам надо подчёркивать это каждый раз, когда о нем идёт речь). Whatever, pokud do někoho vkládat své naděje v kontextu ruské tvorby, tak do Bykova (i po Zavodu). 6/10 PS: Dycky Nižnij!(13.12.2020)

Zajímavě pojatý krimi seriál, kde je ústřední dějová linie vyprávěna skrz jednotlivé případy, které jsou jednotlivých dílech řešeny. Velmi dobře napsané a zahrané hlavní postavy, nečekané, ale ne neuvěřitelné zvraty, vzhledem k žánru přiměřené množství krve a mrtvol a především velmi nertodoxní (avšak velice efektivní) metody velmi neortodoxního vyšetřovatele, který je nasazován na zvlášt obtížné nevyřešené případy.(9.4.2020)

• - Seriál byl natáčen v Moskvě a v Nižném Novgorodu. (Jehova)