Jak básníci čekají na zázrak

• angličtina How Poets Wait for a Miracle (více)

Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky básnickým stylem. Je jim padesát a cítí, že by měli dát svým životům nějaký řád a splnit si svoje touhy a přání. A jak je známo, zázrakům je třeba pomáhat! Kendy už má plné zuby reklam a jako buldok jde za svým snem o natočení celovečerního filmu. Karas se rozhodl hýčkat své vysněné auto Blue dream již pouze virtuálně. Více ho zajímá pohledná učitelka Drábková. Štěpán dělá zástupce primáře v nemocnici, kde urputně válčí s neústupnou ředitelkou. Tou není nikdo jiný než Vendulka Utěšitelka! Štěpánovou největší starostí je však jeho třináctiletý syn Junior, kterého po smrti Aničky-Zrzečky vychovává sám. Tedy samozřejmě za vydatné pomoci strejdů Karase a Kendyho. Na lásku a psaní básniček už Štěpán rozhodně nemá čas ani věk. Nebo ano? (Bioscop)

Snorlax

Kdeže loňské sněhy jsou! Když si vzpomenu na to, jakým zjevením byli první básníci, až bych tvůrce s chutí zbila, že se kvalitativně proklesali až téměř na samé umělecké dno. Ne, ani ze sentimentu nedokážu tomuhle nedefinovatelnému filmu zvýšit hodnocení. ()

sochoking

Dúfam, že dvere sa nebudú už zamurovávať a toto by bola tým pádom nádherná bodka za básnikmi. Režisér Klein vo svojom pokročilom veku prekvapil (aspoň teda mňa) a z čistého sentimentu, že už to s básnikmi ťahám tridsať rokov, jednu hviezdičku navyše prihadzujem! P.S. Celý čas som hľadel na ten mix Korna s Kaiserom a premýšľal, že :'Boha, kto to je?' a to Vaculík! ()

Dzeyna

Čekala jsem něco otřesného, rádoby vtipného a stařeckého. Ovšem opak je pravdou. Takové to kouzlo "básníků" to neztratilo a mě to bavilo od začátku až do konce. Hodně povedené. ()

Zodd

No vida - český film, který absolutně ničím neiritoval? Tak aspoň podle mé knihy to tak nějak funguje a ta zombie mozek nevysála. Jen ať nikoho nenapadne ji zas křísit. ()

silentname

V mojichi očiach bezpochyby najslabším článkom série. Myslím si, že už bolo dosť týchto príbehov a s postavami by sa asi bolo treba rozlúčiť. Lebo si naozaj neviem predstaviť, že by sa vrátili ešte raz. Viem, že pán Klein má už síce 77 rokov, no rozhodne neviem, či neplánuje ešte jeden návrat. Koniec koncov, kto vie? Ale teraz poďme už na hodnotenie. V prvom rade poviem, že čo na filme fungujú sú decká. Sú vtipné a majú dobré momentky. Vaculík s Holubovou sú skvelá dvojka a majú pár vtipných momentiek. A občas fór skutočne funguje a človek sa zasmeje. No väčšinou som mal pocit, že som len ticho a sledujem čo sa deje a nebolo toho moc. A neustále som mal pocit, že sa točíme v tých istých momentkách. Myslím, že Brodská tu bola úplne zbytočná a neviem prečo bolo potrebné nám ju v tomto filme ešte pripomenúť. Skôr mi bolo ľúto, že hneď v úvode zistíme, že Anička zomrela. So Štěpánom mali dobrú chémiu. A tú rozhodne v tomto filme nevidím s jeho najnovšou láskou susedou Zuzankou Rybářovou. A je mi to smutné hovoriť, no s každou dámou v predošlom filme chémia fungovala. Tu mám pocit, že je všetko nasilu a plus je tu málo momentov, ktoré ako divák dokážem prežiť, lebo neustále sa tu musí dostať prerušenie v podobe: "Mamiii!" A možno raz je to vtipné, ale po treťom raze už je ten vtip otrepaný. Je to sklamanie, no na druhú stranu aspoň si môžem povedať, že som ich videl všetky. Ak ste fanúšikom série, možno si v tom nájdete svoje, no ja mám pocit, že tento film si viac už pozrieť nepozriem. Narozdiel od predošlých. Hodnotenie: C- ()

dopitak

Nic co by vyloženě uráželo, ačkoliv některé scénky se limitně blíží úrovni Ulice (trojice důchodců atd). Naštěstí ŠŠ zůstává nad věcí a s trochu stisknutými zuby i šarmantní, tvůrcům se opět podařilo najít někoho roztomilého na básničky (Linda forever), product placement není kromě Mazdy a Auto Palace tolik postřehnutelný, a odhalená Denisa Nesvačilová je vyloženě oku lahodící (ačkoliv největší kočka je asi ta asistentka od Karase - a na toho jsem si jako na Vaculíka fakt nezvykl). Nelu Boudovou lze jako sexbombu zařazovat snad jen v parodiích, zajímalo by mě, jestli to bylo záměrem. ()

korbitch22

Ty píčo, nečekal jsem, že to bude tak strašný. Pátý díl má mnohem menší hodnocení a přitom je kvalitou od šestého úplně někde jinde.Ve filmu vlastně chybí úplně všechno, co dělalo kdy Básníky Básníkama.Klein to měl ukončit pátým dílem, kdy se Šafránkovi narodilo dítě a tím to mělo končit.Filip Antonio je perfektní herec, tak perfektní, že při každym jeho blbě vyslovenym slovu jsem umíral touhou udusit se polštářem.Scénář je jen snůžka nesmyslů bez jediného náznaku uceleného příběhu.Jen sled scén z hospody (kde se nepochopitelně objevují tři důchodci kteří nemají pro děj žádný význam) scény z lékarny (které fungují jen jako ohyzdná reklama na Dr. Maxe která co vteřinu dráždí váš dávicí efekt) scény z baráku (které na vytvoření lásky mezi ústřední dvojicí nestačí a Šafránek ani nebásničkuje a jen recituje z minula) a pár dalších ve směs nevtipných a zbytečných scén o ničem.Klein byl tak zoufalej, že se pokusil vytvořit nostalgickou atmosféru použitím básní a melodií z předchozích dílů.Svoji absolutní neschopnost vytvořit jakýkoliv fungující vtip dokazuje příšerným Emilem Nádeníčkem, který v prvním díle dělal do Borůvky, která když se rozprskla na borůvkový muffiny vrátil Emilka zpátky do děje Básníků bez jediného důvodu a napsal mu na úplném konci básnické ságy stupidní scénu s opakováním jmen z úředního oddávacího listu...to už sme se na sebe se ženou jen znechuceně dívali.Naprosto nejhorší díl a jen kvůli tomu, že si Vážím pana Kříže a Linda Rybová je krásná žena dám z milosti 2*.Jinak se moc omlouvám...ale tohle byla fakt děsná sračka. ()

triatlet

Básníkovská série má štěstí, že se tandem Ladislav Pecháček - Dušan Klein doplňuje a že jim celých 34 let fungují zásadní body: 1) Pavel Kříž, David Matásek; 2) Pavel Kříž jako Štěpán Šafránek a všechny jeho partnerky; 3) animace Adolfa Borna + písničky (Ondřej Brzobohatý v 6. díle navázal na předchozí autory hudby); 4) další rázovité postavy v podobě Štěpánovy maminky, profesora chemie, řidiče sanitky/ pohřebního vozu, Nádeníčka nebo Vendulky Utěšitelky... V šestce potěšil návrat mistra saunaře :-); 5) hlášky - i ty, které odrážejí dobu (v šestce například hodnotící dotazníky); 6) veršování ()

VášaVF

O jen málo lepší než předchozí Jak básníci neztrácejí naději, ale pořád hodně slabý přílepek k původním básníkům. Snad již úplně poslední díl. ()

honajz

Film je určen především lidem středního věku a výše - všem, kteří už tak nějak začínají bilancovat. Holt mladými básníky můžeme být jen jednou. Trochu jsem se u tohoto filmu bál Lindy Rybové a jejího unylého, leklého hereckého projevu, ale tentokrát naštěstí hraje uměřeně. Sice plácá nesmysly, co se vaření týče, ale to už nejspíš měla ve scénáři. Líbí se mi ale, jak je scénář jinak vystavěn - v podstatě si skládáme dohromady sami střípky toho, co se za těch 13 let stalo, a nechybí nic podstatného. A chápeme i samotné postavy a jejich jednání. Skvělá jsou camea českých režisérů (Ondřej Kepka, Jirka Strach), ale i dalších (Cimický, Mareš, Ringo Čech, Švormová...). A skutečně dojemnou poctou samotnému Josefu Somrovi jsou oslavy 80. narozenin filmového pana profesora. Vtipné je propojení s prvním dílem Básníků, i když se dalo tak trochu čekat. Celkově, přes jistou dávku chytrého (ale občas i laciného - viz opilá Holubová) humoru, je snímek spíše melancholický, posmutnělý, bilancující. Ale nevzdávající se. ()

Ivoshek odpad!

Kdyby to člověk pustil náhodně od půlky, možná si ani neuvědomí, že nekouká na další díl ordinace nebo ulice. V několika místech možná film ani nerozezná od reklamního bloku. Nebýt to x-tý díl Básníků, označil bych to jen za slabé, trapné a televizně čípácké. Takhle nemohu jinak, než to označit za zcela zbytečné. ()

claudel

Divák se žádného zázraku nedočká, ale setká se téměř se všemi oblíbenými i neoblíbenými postavami z předchozích dílů, probudí se v něm nostalgie, zasměje se, rozesmutní se a v podstatě se celkem dobře filmově zabaví a pobaví. Je to čistočistý průměr a velká poklona Lindě Rybové, ta vůbec nestárne a vypadá naprosto úžasně. ()

snaked

Možná už mi měkne mozek, ale nepohoršovala jsem se u toho (jen mě štvalo protonové centrum, které dalo na film prachy). Neznám předchozí díly (že to není možné? ale je.), i tak mě to ale bavilo a hluchých míst jsem tam moc nepostřehla. ()

Lucasion

"Já se na ty reklamy nemůžu dívat. Jak jsou tam všichni šťastný... Nikdo není nasranej..." Ne, že bych s dvojící Štěpánka (Pavel Kříž) a Kendyho (David Matásek) vyrůstal. Ani jsem nemohl, v roce osmdesát dva jsem ještě nebyl ani na světě. Ale přesto mi tahle česká série mnoho říká a doprovázela mě mým dospíváním, ať už na základní či střední škole. Tudíž když byl Konec básníků v Čechách, tak jsem nějak očekával konec oblíbené studijní dvojice. Ovšem básníci neztrácejí jen tak naději a o deset let potom přišla Veverka zrzečka. U čekání na zázrak, jsem já čekal nejen shledání se známými tvářemi, ale taky už nějaké zakončení příběhu. (Které tady už bylo alespoň jednou) V nových básnících nás čekají všechny známé tváře (Jen snad Rodena jsem nepostřehl) a jejich životní příběh jde do finále. Trojice Kříž, Matásek a Vaculík je vykutálená parta a rozhodně s nimi není nuda. Film je vtipný a na několika úsecích i smutný. Přeci jen Básníkům je už přes padesát a koukají na svět jinak. Linda Rybová mi tam zapadne a o hlášky není nouze. Sic nejsem v tom věku, tak i já přesto čekám na zázrak. A Štěpánek se ho dočkal a film mě dokázal bavit po celou svojí délku. Příjemně jsem se smál a příběh je plný lásky i humoru. No a to je to, co jsem od posledních Básníků chtěl. (78 %) ()

Morholt

Asi nejlepší porevoluční Básníci. Kvalit některého dílu z původní trilogie sice film nedosahuje, ale hra na nostalgickou notu se Kleinovi podařila dokonale. Snad jen namísto Lindy Rybové bych si dokázal představit jinou herečku a uvítal bych i víc Emila Nádeníčka, což je jedna z nejkomediálnějších postav série. Každopádně na konci mi bylo tak nějak dobře a to se počítá. 65% ()

aniiicka

Příjemný oddychový film s hlavní mužskou trojicí herců, které mám prostě ráda. To, že jsou to básníci a mám je ráda dělá hodně, protože jinak musím uznat některé kritické poznámky, že se ve filmu objevuje skutečně zbytečně mnoho - občas více, občas méně - vtipných postaviček a scének. Už jsem si říkala, kdo se tam na minutu, dvě ještě neobjevil a to podle mého názoru trošku narušuje spád filmu a občas to byly takové nuceně vtipné hospodské scénky. Přesto to byla příjemná návštěva kina a mezi současnými českými filmy se jedná o příjemnou podívanou se sympatickými herci a v tomto dílu i s větší dávkou optimismu, která chyběla zejména čtvrtému dílu série. A pozitivní filmy s dobrými konci vždy alespoň potěší. Rybová je víla a Křížovi to filmové balení pořád jde :) ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám