Jak básníci čekají na zázrak

• angličtina How Poets Wait for a Miracle (více)

Štěpán, Kendy a Karas zůstali i po dvanácti letech sami sebou. Jsou to nerozluční kamarádi s nevyčerpatelným smyslem pro humor i schopností sebeironie, i když už s lehkým nádechem skepse. V něčem jsou však jiní. Dospívají, ale svým typicky básnickým stylem. Je jim padesát a cítí, že by měli dát svým životům nějaký řád a splnit si svoje touhy a přání. A jak je známo, zázrakům je třeba pomáhat! Kendy už má plné zuby reklam a jako buldok jde za svým snem o natočení celovečerního filmu. Karas se rozhodl hýčkat své vysněné auto Blue dream již pouze virtuálně. Více ho zajímá pohledná učitelka Drábková. Štěpán dělá zástupce primáře v nemocnici, kde urputně válčí s neústupnou ředitelkou. Tou není nikdo jiný než Vendulka Utěšitelka! Štěpánovou největší starostí je však jeho třináctiletý syn Junior, kterého po smrti Aničky-Zrzečky vychovává sám. Tedy samozřejmě za vydatné pomoci strejdů Karase a Kendyho. Na lásku a psaní básniček už Štěpán rozhodně nemá čas ani věk. Nebo ano? (Bioscop)

Gary

Film je za 40% (hrozná kamera, chatrnej scénář, stařecká režie, scény nepříjemně připomínající Kameňák...) a 20% navrch přihazuju za skvělýho Pepíka Somra. ()

Tommassi3

"To muselo trvat třicet let, Štěpánku, než jsme se spolu vyspali ??" ;) Eine Kleine Kameňák, že ?! Sice Trošku odpudivé, leč příjemně cynismuplné a v důsledku i souvislostech s celou sérií poměrně slušné.. ()

GeusX

Překvapilo mne, že film byl takový příjemný a milý. Rozhodně lépe zpracovaný než přecházející "Jak básníci neztrácejí naději" natočené o 13 let dříve. Z filmu je cítit nostalgie a bilancování s historií, naštěští ne přespříliš přehnaně. Vydařená rozlučka. 67% ()

argenson

Jako samostatně stojící komorní melodrama slabší průměr. Jako zbytečně nastavované pokračování legendární básnické série úplně o hovně. Jako nevšedně podaná pocta Josefu Somrovi dejme tomu. ()

Pink.Panther

Vždy když slyším dětský hlásek Lindy Rybové čekám, že za její postavou najednou vykoukne nějaký malý Cipísek který bude tím hlasem skutečně mluvit. A ono zas nic. Žádné překvapení. Básníci už jsou hodně dlouhou dobu, více než přes čtvrt století, jen takové šedé myšky. Prostě ani tentokrát se zázrak nekonal. Produkce: Bio Illusion ()

Padme_Anakin

Milé, úsměvné, příjemné, povedlo se. Trojlístek mužských je pořád sympatický a zábavný, dětští herci mi sedli, klika a pan Somr to vystřihl v kvalitě A+. Bylo mi potěšením. ()

NinonL

Dobře zvládnuté dětské role a trochu "unavení" hlavní hrdinové. Ale dívat se na to dalo, i když některé scény byly dost nepřirozené (opilá Eva Holubová, Vendulka utěšitelka všeobecně ap.). Celkově hodnotím jako průměr. ()

Lukrecie

Ach jo, takové to bylo celkem smutné a nostalgické. Jakoby platilo, že čím je člověk starší, tím méně žije. :( Na druhou stranu v poslední době celkem výjimečný film, kde se objevuje láska, vtip a pravda. Pro mě docela milé překvapení. Na to, že je to již šestka, tak to mělo aktuální děj a dobré i vtipné hlášky. Konečně taky hezká, mladá, šikovná herečka, která nepůsobí, když to řeknu slušně, lascivně! ()

kaylin

Hezky nostalgické, vlastně celkem dospělé, místy docela pěkné, ale nemůžu si pomoct, jako kdyby už básníci neměli co říct, jen trochu nostalgicky si zavzpomínají na lepší časy. Ale jo, tohle rozhodně není takový průšvih, jak jsem se bál, že z toho bude. Vlastně to bylo... no takové milé. Nijak mě to neurazilo. ()

blackrain

Zázrak je něco, v čem vidí člověk jednat Boha. Dají se tímto slovem označit události, ve kterých se zvlášť zřetelně projevuje Boží moc k záchraně člověka. To o zázraku říkají učenné knihy a myslím si to já, protože je to pravda, pod kterou se můžu podepsat. Že by konečně byl Štěpán Šafránek zachraněn? Fakt mu to přeju. Bohužel nemůžu skákat nadšením ke stropu. Při sledování jeho dalších peripetií jsem se nudila a to se pomalu blížím ke škatulce, pro kterou je film určen. Ještě, že máme nostalgickou notičku, která nám z původních básníků zbyla, když už nic jiného. Škoda, působí to jako recyklát. ()

slunicko2

Stejná schémata a stejné zápletky, které jsme už viděli v minulých pěti dílech. 1) Zatímco první trojice filmů byla novátorská, vtipná a jasně se vymykala, další tři už jasně hrají na divákovy nostalgické pocity stylem: a co se stane, když... Musím ale připustit, že tento závěrečný díl se z popřevratových dílů povedl asi nejlépe. 2) U tvůrců se projevuje pokročilý věk - na místo akce nastupuje pobavené přihlížení. Zdravý organismus vydrží každé léčení. 3) Film mi připomíná atmosférou novější díla Marie Poledňákové. 4) Zajímavý koment: BoredSeal (odpad). ()

italka63

Prostě stárnu s nimi a život je přesně takový, chlapi mají svoje příběhy, ženy taky. Zdravé jádro zůstává na celý život. Skvělý pan Somr a vůbec, všichni hráli s chutí. Dost dobré. ()

topi

Myslel jsem, že už Dušan Klein nechá básníky pod drnem a on ne a ne a ne! Zcela náhodou jsem další pokračování shlédl v televizi a z minulé odpadní žumpy Štěpán Šafránek vylézá jen s posranými kalhotami. I když je další pokračování opravdu zbytečné, pár světlých momentů se oproti minulému průseru přece jen najde, má i sympatický Křížův protějšek v Lindě Rybové, jako jeho další potencionální partnerce. Vrací se spousta dalších postav z dřívějších dílů, ale strašně zestárlých, že bych si radši uchoval vzpomínku, když byli mladí, Zejména tedy Eva Jeníčková jako Vendulka utěšitelka, ta vypadá jako oživlá mrtvola. Kříž alias Štěpán kouká spíš pohledem uchyláka. Jeho třináctiletý syn je samozřejmě chytrolín jako tata. Nejlíp snad hraje Josef Somr v roli profesora Ječmena, který je upoután na lůžko v LDNce. Jinak je to slabota. Navíc film působí jako nějaký díl Ordinace v růžové zahradě a ne jako film, který se pouští v kinech. Vtípky a situace jsou víceméně trapné, parta dědků, co se pořád hádají v hospodě v sestavě Abrhám, Hrušínský a Lábus je zbytečná a ta strašlivá tlama Holubová se nakvasí všude. Nesympatickej Vaculík taky není žádná výhra. Hudba Uhlíře a Brzobohatého vyznívá jak nějaké infantilní odrhovačky pro děcka. Já už bych další pokračování určitě vidět nechtěl. ()

Dr. Hawkeye

Svým způsobem je šestý díl básnické sextalogie světový unikát. Ústřední postavy hrají 34 let (většinou) stále ti samí herci. Zvláštní je, že šestý díl svým product placementem nevadil tak moc, jako dík pátý (možná jsem si už zvykl, nebo se to tvůrcům povedlo zakomponovat lépe). Ale... problém filmu je, že jde od nikud nikam. Je mnohem více slepencem scén, scének a epizod, než uceleným příbehem (i když ten tu je, tedy již po šesté stejný - Štěpán Šafránek hledá opět partnerku). Osobně mám slabost pro původní trilogii. Ostatně na to pravě tento film spoléhá. Jde o velmi nostalgický snímek, který podobně jako babička s orosenýma očima otáčící listy rodinného alba, vytahuje z minulosti (předešlých filmů) herce a určité útržky. Ale podobně jako babička trpící Alzheimerem tyto útržky vytahuje jakoby nahodile, bez nějakého hlubšího významu a cíle. A tak se nám vlastně rozmělňuje i samotná podstata hlavního hrdiny. Jak jinak si vysvětlit, že první Štěpánova básnička zazní až po hodině filmu a celkem zde proběhnou snad jen dvě veršovánky (nepočítám-li reminiscenci starších, vylovených z truhly). Pavel Kříž i David Matásek (který je podobně jako zbytek obsazení odsouzen k roli nahrávající stafáže) vypadají velmi zachovale. Nečekaně překvapila i Linda Rybová, která dokázala sousedce vtisknout i na tom relativně malém prostoru velmi sympatickou tvář. Škoda jen, že celé je to takové natahováné a rozmělněné, takže i závěrečný metavtip, kdy Štěpán Šafránek vymyslí Kendymu titul pro jeho celovečerní debut (ano, po více jak třech dekádách), poněkud vyšumí... ()

JohnMiller odpad!

Ako ma komunistický básnici nikdy nebavili a ani "sebareflexní" reunion na tom nič nezmenil. Akoby si rejža nostalgicky zaspomínal a v srdci si prial aby sa vrátili staré časy... To sa mu vtedy za režimu nakrúcalo hehehe.. Na vlastné oči som videl ako pri tom staré ročníky zaplavovala nostalgia na "staré dobré časy" no fuj.. ()

kajas

Tak tohle docela bolelo. Na původní trilogii se můžu podívat v podstatě kdykoli a nepohrdnu ani zatracovanou pětkou, ale tenhle "zázrak" Kleinovi odpustím jen těžko. Jedna nevtipná scéna bez pointy střídá druhou, divný střih a tak vůbec. Neštěstí zachraňuje Rybová, která je přesně ten správný typ Štěpánovy múzy (žádná Ute), a pánové Matásek s Vaculíkem. Závěrečná titulková píseň ale moje hodnocení málem srazila na 1*. ()

Colonist

(Dr. Max!) Tak nějak nevím, co si mám o tomhle filmu myslet. (Dr. Max!) Je sice lepší než předcházející, pátý díl Básníků, který už navždy zůstane tím nejhorším v celé sérii, ale i tak to není dobrý film. (Dr. Max!) V porovnání s prvními třemi díly šestka neobstojí. (Dr. Max!) Od čtyřky prostě přestali být Básníci vtipní a snaha o poetiku též nefunguje. (Dr. Max!) Většina starých postav se mi kvůli předchozímu dílu víceméně zhnusila a ty nové jsou otravné (Štěpánův syn Filip Antonio je snad to úplně nejhorší v celé sérii, kam se hrabe vietnamský Pseudo-Mireček z pětky). (Dr. Max!) I když je pravdou, že Linda Rybová, kterou moc nemusím, mi tady zas až tak nevadila. (Dr. Max!) Oceňuji, že už je to snad opravdu poslední díl a Štěpánovu cestu za štěstím tak zakončili celkem důstojně. (Dr. Max!) Znovu musím opakovat, že je to o třídu lepší než pětka. Ale to není zas takové přičinění, horší by to snad už být ani nemohlo. (Dr. Max!) Je to zkrátka taková nudná rozlučka se Štěpánkem Šafránkem. Jedno zhlédnutí se dá přežít. P.S. Zmínil jsem, že se ve filmu objevuje opravdu nenápadný a nenásilný product placement lékáren Dr. Max? Tereza Brodská tu hraje v jedné dlouhé reklamě... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám