Život

Život

• Austrálie

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2017, 104 min

Dvě věci nikdy nepochopím. Zaprvý proč má kačer Donald po sprchování kolem pasu ručník, když nikdy nenosí kalhoty a zadruhý, proč když někdo udělá vynikající film vy ho zadupete, protože tu před čtyřiceti lety byl Vetřelec... To je argument jak od Hurvínka. Taky si občas vzpomenu na první lásku, ale asi kvůli tomu nebudu do konce života frigidní, že jo. Za mě je Život jeden z nejvyspělejších filmů letících Vesmírem. Hutná atmosféra, Calvin jako od Kleina a zvukovej podres rezonující až v patě. Věčně se ve všem šťourat, co je a co není blbost, nedostal bych se nikdy přes pokladnu. Takhle zařezanej v sedačce jsem byl naposledy když jsme doma odváželi do šrotu naší stodvacítku, která měla místo pásů režnou nit.(7.4.2017)

• kingik

Pojmenovali jej familiárně Calvin. On se ale až tak kamarádit nechtěl. Organismus z Marsu, vykazující inteligenci německého ovčáka, následně udělal vánek v kosmické raketě. Kdyby udělal pořádný průvan, tak bych ještě přihodil body, ale tenhle recyklovaný sráč Vetřelce a Věci je natolik nedomrlý, nedynamický a nepříliš zručně natočený, že ho nechám shořet v atmosféře. Je úplně jedno, jestli má film elitní herecké obsazení, klidně by v něm mohli hrát herci z odpoledních seriálů, vyšlo by to úplně nastejno. Charaktery šestičlenné posádky nejsou nijak prokreslené, tudíž z diváckého hlediska na nich nezáleží. SPOILER/Životnost hvězdného Ryana Reynoldse ve vesmíru je jen velmi kratičká, odsere to jako první. Monstrum, vypadající něco mezi chobotnicí a placatkou rumu, se možná chtělo vyřádit na hvězdném Jake Gyllenhaalovi a jeho partě výživným způsobem, podpořeným gore, ovšem do kina si kupte kečup, abyste pokečupovali plátno, jinak je to suchá podívaná v tomto ohledu. Klaustrofobní zážitek už byl v minulosti v daném žánru k mání nejednou, tudíž u mě převládal pocit, že tvůrci spolu s organismem někde v šuplíku našli scénář, který se v něm povaloval od osmdesátých let. Kohosi napadlo to natočit, šoupnout to do kin pod ne úplně všeříkajícím názvem, navrch se přihodí hvězdná jména. Snad se z toho vyloupne ambiciozní a nesmrtelný film. A já tvrdím, že za rok už tenhle film bude technicky vypadat zastarale a trapně. To výše jmenované filmy mají ještě i dnes, po x letech, určitou fazonu a šmrnc. Prostě tenhle film má jen nemnoho zajímavých momentů, které vypadají jakžtakž svěží a neokoukané. Jenže už samotná posádka astronautů si ve vesmíru počíná jak banda leváků, což se nedá přehlédnout, s neznámým organismem nakládá naprosto tristním způsobem, vše korunuje přítomnost tělesně postiženého černocha. Film mě vůbec v ničem neoslnil, celé téma je ohrané, celé je to i blbě natočené. Trestuhodně obkreslený film, a to recyklované filmy toleruji, tohle už bylo i na mě moc. Dívat se znovu, jak posádku (bez většího nápadu) decimuje mimozemský tvor, opravdu není nutné. Ani se nedivím slabé návštěvnosti filmu. 4/10(17.4.2017)

• Happens

Nechápu, jak se k tomu mohl Jake snížit. Gyllenhaal se může rozkrájet, aby svým hereckým talentem vytáhl z bahna vesmíru na výslunní světla tento béčkový sci-fi horor. Dál už jen spoiler. Reynolds jen tak na skok ve filmu teatrálně skoná při druhé úvodní scéně v boji se super želatinou. Film je audiovizuální skvost, ale je bez příběhu, je předvídatelný (včetně konce a la puding útočí s ručně ovládaným plavidlem v rychlokurzu z autoškoly Bédi Koumáka..) a prostě pomoc.(22.3.2017)

Na začátek nutno napsat, že se jedná čistě o sci-fi thriller, protože pár krvavějších scén se v dnešní době přece nedá považovat za horor. Moc normálních filmů o mimozemských formách života se v poslední době ale netočí, takže bez debaty jedno velké plus. Další plus za vcelku originální nápad, který se i podařilo v rámci možností využít - navíc, když se celý film odehrává jen v několika malých prostorách a kolem stanice. Ve výsledku je to ale takové bez chuti a táhnou to rutinním způsobem známé tváře. Musím ovšem uznat, že chtít od takového filmu víc ani není třeba.(24.3.2017)

Fajný záver, ale ináč je to iba remeselne ok zvládnutá žánrová šablóna, ktorú zrodila možnosť použitia audiovizuálnych trendov z Gravitácie. Nuda pri nej nehrozí, napätím funguje a na jej hereckú partičku sa dobre pozerá, ale dejové klišé, občasná nelogičnosť a minimálne dve zle zostrihané scény ju z dlhodobého hľadiska zhadzujú do zabudnuteľného priemeru.(31.3.2017)

• - Druhý film, v ktorom si herec Hirojuki Sanada (Sho Murakami) zahral astronauta.  Tým prvým bol Sunshine (2007). (beso74)

• - Pôvodnú premiéru 26.5.2017 v amerických kinách, sa kvôli silnej konkurencii v podobe Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales (2017), rozhodlo štúdio Columbia Pictures presunúť na 24.3.2017. (beso74)

• - Prvý film produkovaný spoločnosťou Skydance Media, ktorý vznikol mimo spolupráce so štúdiom Paramount. Tento projekt totiž produkčne zastrešilo štúdio Columbia Pictures. Zároveň prvý Skydance Media film klasifikovaný známkou "R", a teda mládeži do 17 rokov prístupný iba s dospelým doprovodom. (beso74)