Život

Život

• Austrálie

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2017, 104 min

Fajný záver, ale ináč je to iba remeselne ok zvládnutá žánrová šablóna, ktorú zrodila možnosť použitia audiovizuálnych trendov z Gravitácie. Nuda pri nej nehrozí, napätím funguje a na jej hereckú partičku sa dobre pozerá, ale dejové klišé, občasná nelogičnosť a minimálne dve zle zostrihané scény ju z dlhodobého hľadiska zhadzujú do zabudnuteľného priemeru.(31.3.2017)

• Jhershaw

Již dva komentáře zmiňují, že abyste si film užili, musíte "vypnout mozek". A mají pravdu. Tedy, u některých snímků se zadaří v tom, že film strhne a divák pak nad nesmysly nezačne přemýšlet, ale tady se to nepovedlo. S vyzrazením zápletky v trailerech je začátek filmu jen natahované čekání na nevyhnutelné. (A zde si zaslouží velkou pochvalu Pasažéři, kteří se s tím v traileru moc neprozradit poprali lépe.) Jak je na první pohled patrná inspirace Vetřelcem, ve druhém plánu je inspirace Prometheem, kde podobně se postavy, které mají být špičky ve svých oborech, chovají nesmyslně. Navíc, kromě občasného "proč ne/udělali tohle" je jedna scéna (Sojuz), kde jsem nějakou dobu vůbec nechápal, co se na plátně dělo. A soudě podle reakcí okolí, nebyl jsem jediný. P.S. se stopáží 1:45 se nejedná ani o svižnou devadesátiminutovku, bohužel. 50 %(22.3.2017)

• flanker.27

To jsem takhle jednou příliš dlouho trpěl abstinencí na kina, že jsem se v nadějích upnul na aliena z Marsu. Bohužel více než s prvním zplozencem Gigera s ďáblem to má společného s Last Days on Mars a samozřejmě s Prometheem. To nejsou dobré vizitky. Nejdřív, proč tomu dám dvě hvězdy, zatímco Prometheovi jsem uštědřil jednu a vážně jsem pro něj uvažoval o odpadu. Prometheus je blbý jak necky, ale myslí si, že je se svou tunou odkazů na stvoření, holokaust a bůhvíco dalšího náramně chytrý, plný přesahů a filosofie. Troufám si tvrdit, že tvůrci Life nic takového v hlavě neměli, jen si jednou řekli: "už tu dlouho nebyl žádný vesmírný šmejd izolovaný pohromadě s malou skupinou jakože vědců/astronautů v kosmické lodi/stanici/základně, proč to nezkusit znovu, tentokrát s trochou serióznosti." Na druhou stranu u toho pokusu zůstalo, protože naplnit se ho nepodařilo. Proč. Podobně jako v jiných filmech (mimo jmenovaných mi přichází na mysl např. Europa Report) ani zde divák při smyslech nemůže věřit, že jde o vybraný výkvět lidstva vhodný pro úkoly podobného ražení. To za prvé. Za druhé, scénáristé si vypomáhají tunou zkratek, nelogičností a vyložených pitomostí, kdy jedna scéna často popírá předchozí. Tak například, na ISS (alespoň na té reálné) se opravdu žádný příklop neotevírá zvenku. Když jsme u téhle scény, když už se chtěla velitelka obětovat, proč se prostě neodstrčila i s "Calvinem" (nebo jak mu to říkali) do volného prostoru. Nebo, jestliže vypustili z modulu Zarja vzduch, jak to, že se v něm pak vesele pohybují bez skafandrů či dýchacích přístrojů. No a co měla znamenat scéna střetu palubního Japonce se Sojuzem, to už jsem v nějakém komentáři zaznamenal, že nejsem sám, kdo tak úplně nebyl v obraze, co že se to vlastně dělo. Calvin nemá dost síly protrhnout rukavici v izolaci, ale dokáže zlomit ocelovou elektrodu a použít ji jako skalpel. "Jak jsou malý, tak jsou chytrý," řekl by Pankrác a děd Vševěd by dodal "nejhorší ze všeho jsou trpaslíci, ti vám vlezou úplně všude." A pak ta následnost. Nejdřív jakože umíráme, a pak jakože si vzpomeneme "nojo, dyť jsou vlastně na palubě dvě jednomístné záchranné kapsle." Přitom měla stanice fungovat jako "firewall", tedy v případě úniku organismu z izolace se nemělo nic dostat dolů na zem. A tak dále. Vedle toho film trpí nedostatkem zájmu o své postavy. Asi polovinu z nich pořádně nepředstaví (nejsou to nezbytně ty, které odejdou na pravdu aliení jako první), některé odchody jsou vyloženě scénáristická svévole a na jakože překvapivý konec si musí člověk trpělivě počkat notně dlouho, přitom kdo v životě viděl aspoň jeden film, tomu musí bejt jasný, co se skrývá v záchranné kapsli, která to dotáhla na vodu. No prostě film na hledání logických chyb jako dělaný. Přitom by stačilo tak málo. Trochu při psaní scénáře myslet. Možná jsem vyslovil protimluv, když "myšlení" považuju za "tak málo", ale bylo mi nedávno řečeno, že prý jsem v pohledu na lidstvo optimista. To čubrníte co.(24.3.2017)

Životu chybí... život. Sice má velmi pěknou tekutou první scénu a velmi ambiciózní výtvarnou stránku, dokonce prý ten macarát, co zmutuje v chobotnici z druhého patra, odpodívá vědeckému poznání. Vědeckému poznání ale rozhodně neodpovídá rytmus filmu, který se rozjíždí jako začátečník v autoškole. Střídání úmorných a toporných dialogů a akčních scén opravdu nepokládám za rytmus, kterému se u podobného thrilleru chci oddávat, Obzvlášť, když motivace k akci je každou minutou vycucanější z prstu. Ta béčkovost by nevadila. Kdyby nebyla překrytá zbytečným nátěrem pokusů o hloubavé áčko a kdyby Espinosa nerežíroval s pravítkem v zadku, mohla to být aspoň taková legranda jako v prvních scénách.(22.3.2017)

• -bad-mad-wolf-

U sci-fi hororu mám problém především v případech, kdy mě neosloví atmosféra (není to hutný, není to osobitý, nemá to schopnost udržet pozornost) a nijak nesoucítím s postavami (trochu dementi, trochu o ničem). Koncept mimozemského záporáka je navzdory neoriginalitě funkční, závěr jako jediný opravdu potěšil a vyšší rozpočet zajistil kvalitní triky i herce, nicméně za rok nebude o tomhle filmu vědět skoro nikdo.(7.4.2017)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu: 4. (Stanley619)

• - Hlavnú úlohu mal vo filme stvárniť Ryan Reynolds, ale kvôli prácam na projekte The Hitman's Bodyguard (2017), si musel vystačiť iba s vedľajšou rolou. (beso74)

• - Hlavní ženská postava, kterou ztvárňuje Rebecca Ferguson, se jmenuje Miranda North, což volně přeloženo znamená Miranda Sever. Na obleku má své jméno M. North napsané normálně a pod ním azbukou, kde má však M. Sever. V ruštině se sice jména konvertují do azbuky, ovšem nepřekládají se do ruského jazyka. (NiWi)