Muž, který uprchl z psychiatrické léčebny, je nebezpečný svému okolí. Je stále o krok před kriminalisty v čele s majorem Špalkem. Co spojuje muže, které pachatel s důrazem na symboliku nastražil policii do cesty? Filip zjišťuje, že jeho vzpomínky na dětství v tomto kraji jsou možná klíčem k vyřešení případu. (Česká televize)

rumczeis

Ta přímočarost scénáře mi trochu připomněla advetury nebo podobné hry. Možná by se na to scénář hodil víc než na epizodu seriálu. Ovšem na druhou stranu je vidět jak je Marvan smířený s tím, že je v kómatu a tak odevzdaně hraje tu hru, kterou mu jeho mysl vytváří. Chování postav tak neodpovídá realitě roku 1982, ale je to to co Marvanovi vytvořilo podvědomí a on se dokonce stává jediným myslícím prvkem v daných kulisách. Trochu mě mrzí některé kulisy a technické detaily, které do roku 1982 úplně nezapadají, chtělo to větší preciznost (ale v tomhle jsem asi zhýčkaný západní produkcí). Lepší než předchozí díl a začíná se mi to líbit. ()

jefff

Dobře natočené výživné pátrání socialistických detektivů, kteří k dopadení pachatele maximálně popíjejí turka a pronáší akademické analýzy. Neužil je sice pořád prkenný, ale dá se to přežít. Druhý díl o fous lepší než první. ()

klukluka

Tenhle díl je vymazlenej, fakt. Kriminálka s pátračkou podle indicií, to mi přišlo úžasný. A blázen jako jedinej normální člověk. Tomu říkám sladká pomsta socialismu. Nad tím vším pak ční akademik Govoruchin, vynálezce sovětské zmrzliny. Přišel na ni, když hledal palivo do rakety Vostok. Když jí člověk sní moc, vystřelí ho to do vesmíru. Tohle nesmím zapomenout! ()

Nine

Po všelijakém rozjezdu (pilotu) pecka díl! Skvělá rozehrávka pro další epizody, na které se opravdu těším. Baví mě, že jak začal svou situaci Filip Marvan brát vážně, zvážněl i seriál. ()

IvcaSammet

Sice malinko slabší díl než první, ale pořád výborný. Příběh se stále krásně rozjíždí a dokonale mě dokáže přilepit k obrazovce, protože se neustále něco děje. Opravdu se ze seriálu klube velmi podařený počin České televize. ()

mh.mail

50% — Život na Marsu, seriál, podle kterého byl tento natočen, jsem neviděl, takže nejsem nijak ovlivněný, což považuji spíš za výhodu než nevýhodu. Až ve druhém díle jsem tak pochopil, jakým směrem asi budou jednotlivé díly směřovány. Případ samotný nebude až tak důležitý a bude vytvářet spíš výplňovou vatu, důležitější však budou odkazy na původní život hlavního hrdiny, kterých tento díl nabídnul poměrně dost. Předpokládám, že až všechny tyto střípky ze všech dílů zapadnou do sebe, dozvíme se pointu a hlavní hrdina dojde své katarze. Bude tak, podobně jako u seriálu Rapl, hodně záležet na tom, jak budou jednotlivé výplňové případy zajímavé. Tento byl takový těžko uvěřitelný — člověk podivným způsobem uteče z blázince a jde si to vyřídit s lidmi, které nějakým způsobem viní z podílu na smrti své manželky, resp. na jejím posmrtném okradení. Do nemocnice nebo do krematoria by se asi mohl dostat celkem bez větších problémů, ale do chemičky a ještě k řediteli? To bylo setsakramentsky střežené místo. Škoda, že nám autoři neukázali, jakým způsobem to dokázal.Taky jsem nepochopil, jestli nám tvůrci chtějí představit reálné esenbáky té doby, nebo jenom karikatury k zasmání. Zatím to až na Trojanovu postavu vypadá spíš na tu druhou možnost. Kopta sice od dob Občanského průkazu povýšil, ale jinak předvádí stejný typ policajta jako tam, Budař karikuje agilního přesvědčeného komunistu, až je nereálný, a Jeřábek hraje stejného mamlase jako v Raplovi. Ale jak už jsem psal. Díl jsem nebral jako věrohodnou ukázku tehdejší reality, ale jako střípek do mozaiky celkového příběhu. Jen nevím, jestli deset dílů není až příliš mnoho. ()

MiniMinion

Mnohem lepší než úvodní díl, byla v tom přiměřená akce, humor, všechno. Neužil se mi začíná čím dál tím víc líbit, jen ty jeho kostýmy mi lezou na nervy (což není chyba). Obsazení celkově je vážně skvělé, a tenhle díl mě v tom jedině utvrdil. Soudruzi SNBáci jsou co věta, to perla, hlavně Trojan a Kopta, ikdyž Budař a Jeřábek taky nezahálejí. Líbí se mi taky ta serióznější linka s Filipovým otcem. Celkově tenhle díl hodnotím velmi kladně, a těším se na další. Čest. ()

inachisio

Nyní nás filmaři hodili do děje příběhu, který je od začátku napínavý a kvalitní. Trojanovy hlášky a komunistické proslovy nás drží od začátku v dobré náladě a zajímavá zápletka ve střehu a v napětí. Dokonalé je prolínání s realitou a fikcí, které je opravdu propracované. ()

topi80

Tak to byl opravdu hodně vypečený pachatel, takový pohodář. Ale koneckonců, Filipova hlava si může dělat, co chce. A on samotný se stát v příběhu tím, kdo všechny pochytá, přestože ve vyšetřovaných případech hledá něco úplně jiného. ()

George8

Konečně se z Marvana stává chlap! Opravdu se říkalo “sovětská zmrzlina” ? Tomu se mi moc nechce věřit, každopádně to jde dobrým směrem .... vidím tady potenciál. Škoda, že v téhle epizodě Ivan Trojan nedostal více prostoru. ()

fugyx

Druhý diel bol bezpochyby lepší, keďže sa bez potrebných úvodných vysvetlovačiek pre diváka rovno prechádza k deju. Neviem ako to bolo v pôvodnom seriáli, na základe ktorého vznikol SpH, ale zasadiť (mysterióznu) kriminálku do ex-regime bol dobrý nápad, skvele tu vidno všemožné kontrasty - nielen tie typické (totalita x demokracia), ale aj tie hlbšie ako napr. zásady, hodnoty jednotlivca. Retrospektívne zábery sú podľa mňa pochopiteľné, keďže sa hlavná postava vrátila do čias svojho detstva a postupne - v prvej časti to už naznačené bolo - sa snaží vyrovnať s minulosťou, týkajúcou sa smrti otca. // Momentálne prebieha v bratislavskej Umelke výstava kostýmových výtvarníkov a práve jedna z nich dostala otázku, aké sú pre nich najlepšie a náročnejšie kostýmy na tvorbu. Najradšej majú dobové kostýmy kvôli veľkému priestoru pre fantáziu v realizácii. Spomínam to tu práve pre odpoveď na druhú otázku - za jednu z najnáročnejších prác označila sedemdesiate a osemdesiate roky, a to práve pre ich relatívnu blízkosť, kedy je náročnejšie zachovať autenticitu doby, ktorú si väčšina dobre pamätá. A práve v tomto si dali tvorcovia seriálu evidentne záležať - od áut, telefónov, až po plagáty, prapodivné názvy všelijakých ustanovizní atď. A nepochybne i kostýmov, účesov (o tom sa zmieňovala aj Judit Bárdos v niektorom rozhovore). // Čo sa týka daného príbehu - mal dobre našliapnuté, jasná zápletka, jasný podozrivý / páchateľ, napätie, everything good so far, a potom príde záver - možno príliš jednoduchý. Trojan menej hovoril, ale začína čosi tušiť. Amen. ()