Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

Campbell

Film Ptáci jsem poprvé viděl jako malé ptáčátko asi v 7 letech, ten film mě bavil. A v dnešní době???? Neztratil nic ze svého kouzla. Pravda že začátek je tak trochu dost dlouhý a nic moc se tam neděje. Ale když ptáci zautočí tak je to děsná zábava, která si nezadá s dnešníma srajdama typu Kaw či Birdemick. Je pravda že je to slabší než Psycho, ale nic nemůže překonat nejlepší film, že?:-) Film doporučuju ať jde o fanoušky Hitche nebo hororvé fanoušky, já se po první hodině královsky bavil. ()

nascendi

Tak už asi neuvidím žiaden Hitchcockov film, ktorý by ma nadchol. Vtáci boli mojou poslednou nádejou. Ale napriek tomu, že obsahujú niekoľko naozaj skvelých scén, hodných majstra, obsahujú aj neprimerane veľa nudy, naivity a prehrávania. Ani herci neboli starostlivo vybraní. Medzi hlavnými predstaviteľmi to nemohlo iskriť, ani keby boli svorkami pripojení k zdroju. A filmové triky tiež zodpovedajú dobe vzniku, takže dnes už nemôžu nikoho prekvapiť, nieto šokovať. Ostáva legendárne budovanie napätia a mene tekel tri hviezdičky za všetko. ()

Zodd

Opravdu to tolik zestárlo? Pokud jste viděli více hollywoodských filmů z 60. let, lépe ještě k tomu něco od mistra Hitchcocka předtím, tu atmosféru musíte ocenit. Přesto už natočil lepší, protože nakonec tohle je “jenom” horor. ()

PetrPan

Gradace napětí je prostě Hitchcockova parketa, jedna scéna mi vzala dech..hořící benzínka z pohledu přilétajícího hejna ptáků. Dějová linie bez ptáků mi však přišla taková nemastná, neslaná... proto nakonec jen za 4. ()

Slarque

Podle definice, kterou uznávám já, je to jediný horor mistra napětí. Na začátku se děj točí kolem loskutáka a papoušků, ale nebezpečí představují zcela normální opeřenci: od racků přes vrány až po obyčejné vrabce. Navíc si divák díky chybějící hudbě užije všech ptačích zvuků a zjistí, že i obyčejné zašustění křídel může znít děsivě. Scéna s Tippi Hedren na lavičce před školou je parádní ukázkou Hitchcockovy práce s napětím a triky jsou vzhledem k roku vzniku neuvěřitelně přesvědčivé. Zkrátka (další) Mistrovo mistrovské dílo. ()

WANDRWALL

Jako dítě za 3, ale to jsem teprve poznával život, takže co mi kdo předložil, to jsem sledoval. Dneska je to ale už hodně ohrané a málo vzrušující. Navíc jsem se ptal ornitologů, a Ti mi potvrdili, že je to nesmyslné, aby ptáci takhle vyváděli. ()

Willy Kufalt

,,Ptáci přece sami bezdůvodně nenapadají lidi," říká jedna z postav kdesi uprostřed filmu. Nicméně v rámci celkého vyznění filmu Hitchcock s McBainem alias Hunterem ten důvod jaksi nedomysleli. Čekal jsem, že bude více ještě rozvitá myšlenka, která zazní v baru od jedné staré paní, že ptáci začali po spiknutí útočit, protože lidi jim ubližovali opovrhováním a válkou. Ale konec mi připadal dost odbitý a motivaci ptáků, které před tím stejně tak náhle jak začali útočit, náhle pro změnu jen všude kolem v úplném pokoji seděli, jsem nerozuměl – chybělo mi v tom výraznější poselství. Přesto dávám nakonec 4 hvězdičky, neboť navzdory výhradám i vlažnějšímu rozjezdu mne Ptáci bavili a pokud jim náhodou chyběla temná atmosféra (na tu jsme si museli velkou část filmu počkat), tak určitě nechybělo minimálně dobře vybudované napětí a několik nezapomenutelných mistrovských scén. Líbily se mi i triky a ze všech osobitých scén mne nejvíc zaujala asi ta, kde ptáci před školou postupně přilétali na své bidlo a v pozadí dětský sbor v škole zpívá dlouhou píseň (zajímavá dvojitá gradace v přibývajícím počtu ptáků i v písničce s dokola opakovaným stupňujícím se refrénem). 75% (Horror Challenge Tour) ()

Bachy

Ptáci jsou zvláštní. Je tu pár scén, kde si říkám:"Já koukám na klasiku. To je něco." Na druhou stranu je tu dost scén, kde se směji v pasážích, kde bych se měl bát. Hitchcock mě vždycky bavil hlavně dialogy a psychologií postav. Dostal mě v Oknu do dvora a zničil mě v Psychu. Ptáci také mají fajn dialogy (tedy spíše ti lidé) a mají krásné prostředí. K tomu ty úžasné scény jako finální odjezd, či přílet vran ke škole. Přesto mi to nějak nesedlo. Netušil jsem, že následující větu někdy použiji i ve spojení s Hitchcockem, ale - Z tohoto námětu šlo vytřískat ještě daleko víc. ()

Rocky62

Kultovní dílo nadaného režiséra, které mě sice nevyděsilo, ale byl jsem jím upoután na celé 2 hodiny. Inteligentní dialogy, působivá atmosféra a hlavně ,,přítulní ptáčci'' mě nutí okusit další Hitchcockova díla. Alfredova tvorba se mi začíná pomalu, ale jistě zamlouvat. ()

eLeR

Vizuálne naozaj nádherné, príbeh zaujal, atmosféra môže byť, triky na rok 1963 zvládnuté slušne, trojica hercov (Tippi, Rod a Jessica) sympatická a koniec tiež Alfred nepokazil. Scéna, kde Melanie ide autom a vezie papagáje, tak tá nemá chybu - to synchronizované nakláňanie sa operencov v smere jazdy, tak to som si pustila asi 3x. A aby som nezabudla, krv mala otrasnú farbu. ()

Tommy987

Klasika mistra Hitcha, z ktorej mám trochu zvláštne pocity. Čakal som napínavý thriller/horror s dokonale vybudovanou atmosférou od začiatku do konca a čo som dostal... Začalo to ako romantická komédia - blondínka sa stretne so sympatickým chlapom, preskočí iskra, no ani jeden z nich nič neiniciuje, neskôr blondínka vyhľadá sympaťáka... (ubehne 25-30 minút - žiadne vtáky). Pokračovalo to ako rodinná dráma - sympaťákovi pred pár rokmi zomrel otec a teraz sa matka bojí, že "stratí" aj jeho, plus sa zapletie aj sympaťákova bývalá, ktorá ho, ako inak, má ešte stále rada... (ďalších 15 minút - prvá čajka útočí). V týchto momentoch som sa už zamýšľal, či pozerám správny kanál, a vtedy to konečne začalo. Čajky, vrany, vrabce, lastovičky (ešteže tam neboli pštrosy :-)) začali útočiť v plných kŕdľoch, dostavila sa mrazivá atmosféra a skutočné filmárske umenie, na ktoré som od začiatku čakal. Len škoda toho (dlhého a nudného) začiatku: 7/10 ()

klerik

Ak si uvedomíme, že na tomto základe sa dodnes stavajú horory, rozhodne ide o výnimočný film. Keď si uvedomíme, v akej dobe bol natočený, rozhodne je to brutálny film. Napriek tomu, že je starý, aj dnes dokáže šokovať, aké všetky finty musel Hitchcock použiť, aby vznikol takýto kolos. Áno, je to veľkofilm. Áno, toto je ten jediný horor, ktorý Majster natočil. Brutálna kombinácia kultivovanej filmárčiny a hororovej béčkovej témy. Film je dosť pomalý, hudba často absentuje, takže máte miesto preľaknutia len divný pocit. Dostatočne divný, aby som filmu dal plný počet... ()

Crocuta

Pozoruhodný, zpočátku trošku rozvláčnější snímek, dodnes vyvolávající znepokojení, byť poněkud jiným způsobem než jeho pochmurný literární předobraz. ()

korbitch22

Já vím že je to od mistra hororu,že na tu dobu to je výborný,že prostě blablabla a tak dál.Mě se to prostě nelíbí,takže jen z nějaký trapný úcty to nebudu vynášet do výšin.Nehledě na to,že ty ptáci dost vytrpěli. ()

Chrustyn

Hororová klasika od mistra žánru a zároveň jeden z nejslabších filmů, které jsem od Hitchcocka viděl. Prvních cca 50 min. se vůbec nic neděje a režisér se nesoustředí na budování atmosféry ale zaměřuje se na "jiskření" mezi hlavními hrdiny. Ze začátku se tudíž jedná spíše o romantický film než o horor. Po první půlce se už konečně objeví ti na které celou dobu čekáme a na které odkazuj název filmu. Ale ani v tu chvíli se nedá říct, že by se film rozjel. Najdou se sice nějaké napínavé scény ale rozhodně se nejedná o něco nezapomenutelného a většina scén s útočícími opeřenci už v dnešní době vypadá nechtěně komicky. Na to, že se jedná o jeden z nejznámějších Hitchcockových filmů musím zde napsat, že je to velké zklamání. ()

classic

Chcel by som byť bezstarostným človekom, ako je MITCH BRENNER, ktorého trápi tak maximálne jeho autoritatívna matka Lydia. Vôbec, Mitch je chlap šťasteny, čo má viac šťastia, ako rozumu, profesiu má taktiež atraktívnu, ako právnik trestného zákona, tak sa musí nejako odreagovať, a tak čírou náhodou natrafí v San Francisku, v obchode s vtákmi, na krásnu blondínku MELANIE DANIELS, ktorá sa prezentuje, ako predajca, lebo Mitch si to takto myslí, že je tu zamestnaná, a tak duchaprítomná Melanie sa zhostí dvoj / role, a zahrá sa, a obalamutí Mitcha... Tento sympatický chlap pracuje v San Francisku, prišiel sa pozrieť na papagájov, ktoré by chcel dať svojej oveľa mladšej sestre Cathy, tá žije s matkou. Všetci traja bývajú, cca 100 km odtiaľto v Bodega zálive, malé mestečko zapadnuté, kde každý vie o každom, tak keď si niekto prdne, vedia to všetci... Bohužiaľ, tieto vtáky, nie sú momentálne k dispozícii, tak Melanie sa zhostí, že mu potom papagáje prinesie, jednak nie je v meste, čiže bude musieť vyštartovať na cestu do Bodega bay, kde sa udalosti po príchode nádhernej blondínky Melanie, začnú prudko meniť, považujú ju za prekliatu, lebo odkedy prišiel tento DIV do mestečka, odrazu všetkým idú oči vypadnúť, alebo pomaličky sa rozbiehajú útoky vtákov na ľudí, z čoho sa neskôr pritrafia húfy zbesilých, trafených vtákov, ktoré si zmysleli, že teraz začneme terorizovať obyvateľov Bodega, že im vyďobať pekné, milé tváričky, je samozrejmosťou, panika, strach a útoky, ktoré sa menia na štvanicu na ľudí. Utekať, čo nohy stačia niekedy nestačí... Mitch sa, DE - FACTO do Melanie zamiloval, asi na prvý pohľad, a tak pracuje na tom, ako sa do nej zamilovať aj v reálnom živote, nie len tak platonicky, bude to mať ťažké, lebo matka mu znepríjemňuje novú známosť, ale veci sa vyvinú podľa prianí, dôjde i na starú lásku, ktorá sprvoti žiarli, ale je taká sympatická, že sa skôr, či neskôr na neho vykašle... Alebo nebude mať čas už čokoľvek ovplyvniť... Perfektný HITCHCOCK, prekrásna TIPPI HEDREN, úžasný scenár, ktorý vyniká v prešpikovaných, špičkových rozhovoroch dvoch postáv, alebo viacerých, napríklad v reštike, kde som sa čudoval, ako to pekne všetko do seba zapadá, atmosféra sa čoraz viac stupňuje, postavy zomierajú, ale nie hlavné, ústredné... Bravúra spočíva v Tippi a v scenári, ktorý je jednoznačne to najlepšie vo filme + réžia Hitchcocka, a kamera Burksa, sú maximálne doceneným, zrejme posledným, poriadnym dielom, legendárneho hitmakera, kedy ďalšie réžie Alfreda Hitchcocka, majú najlepšie časy dávno za sebou. Práve THE BIRDS, je tou rozlúčkou... Užite si na tú dobu veľmi slušne prepracované triky, ktoré mali pôvodne ukázať obsypaný GOLDEN GATE BRIDGE, týmito vtákmi, to by bol pekný pohľad... ! A to mal byť taký : THE END. ()

Arsenal83

Presne ako hovorí Trevor: Svojho času legendárny film, ktorý dnes možno už v ľuďoch nezanechá až tak dobrý dojem. No je presne jediný problém tohto filmu, pretože na neho nemožno pozerať prizmou súčasnej doby a technológii. Treba sa vcítiť do rokov šesťdesiatych a pri tých možnostiach to bol horor priamo dokonalý. Pritom ide len o vtáky, no zrežírované a nasnímané to je tak, že ten nepríjemný pocit je u človeka určite vzbudený. Navyše sú tu zaujímavé charaktery, dej, reakcie ľudí na niečo nadprirodzené. Plus pekná farba a štýlovo oblečené dámy, ktorým dnešné ludry nemajú ako konkurovať. Žiaľ pri hodnotení sa mnohí nechali strhnúť pocitmi z dnešnej doby a Vtáci sú pre nich nefunkčným hororom. Asi preferujú iné vtáky. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)