Nezapomenutelné mistrovské dílo Ptáci jsou jedním z nejděsivějších filmů mistra napětí Alfreda Hitchcocka. Když přijíždí krásná blondýnka Melanie Danielsová (Tippi Hedren) do Bodega Bay za svým čerstvě vystudovaným přítelem Mitchem Brennerem (Rod Taylor), je nečekaně napadena rackem. Najednou do města vletí tisíce ptáků a místní obyvatelé se stanou terčem jejich šílených útoků. Brzy se ústřední postavy nejděsivějšího filmu o přírodní katastrofě, který kdy byl v Hollywoodu natočen, Melanie i Mitch, ocitnou uprostřed smrtelného souboje s nezastavitelnou a nevysvětlitelnou sílou. (Magic Box)

sheen

Tak mám splněno. Jeden z těch základních filmů Hitchcockovy filmografie. Atmosferický a trikově podmanivý. Je to můj 18 Hitchcock film, není rozhodně nejlepší ale řadí se k tomu lepšímu. Jo a Hitchcock si uměl vybírat herečky, opět půvabná blondýna :) ()

Rosomak

Nevím jak vy, ale já jsem nedýchal. Nejdřív mě Hitch chlácholil dlouhou expozicí a pak nasadil ten nejtěžší kalibr, co měl v rukávu. Jak udělal scény s ptáky je pro mě dodnes záhadou... ()

Aky

Ptáci a Psycho - to jsou bezmála synonyma pro Hitchcocka. Přitom natočil spoustu jiných krásných filmů, které měly k hororům daleko a jsou stejně nebo podobně geniální. Ale pravda je, že když horor od Hitchcocka, tak Ptáci. A Psycho. ()

Disk

Tentokrát plný počet nedám, protože Ptáci mají strašně protahovanou úvodní expozici. Druhá polovina je naštěstí opět mistrovská a závěrečná půlhodina geniální. ()

Ruut

UPDATE 2018: Jasně je to klasika - klasika na nedělní odpoledne při dělání důležitějších úkonů nebo úplný relax…Ovšem závěrečná půlhodina v domě je i nyní mistrovským kouskem napětí. A nedokážu si představit co by tohle se mnou udělalo v šedesátých letech. ----- Tentokrát slabších 5 hvězdiček. Půlku filmu zabere strašně dlouhá kompozice, která ale dokonale seznámí s herci. Uznávám že ten kdo očekává nonstop řežbu mezi lidmi a ptáky bude zklamát. Já byl naopak uchvácen i přes slabší triky s ptáky. Vše vynahrazuje skvělá kamera, hudba, atmosféra a hlavně výborný herecký výkon Tippi Hedren a samozřejmě mistrova režie. Dokud jsem neviděl Ptáky, tak bych nevěřil že "monsterhoror" může mít nejlepší hodnocení. ()

Rominator

Režisér snímku Alfred Hitchcock má v úvodu filmu cameo jako muž vycházející z obchodu se zvířaty se dvěma bílými teriéry. Na CSFD a IMDb má film pěkné hodnocení a pravdou je, že jsem od mistra napětí čekal něco víc. Tippi Hedren je matkou herečky Melanie Griffith. ()

misterz

V čase vzniku snímku to musela byť hororová, atmosferická bomba, vôbec sa nečudujem, že sa Vtáci stali takým kultom. Zub času ale už z celkového pozitívneho dojmu niečo nahlodal. Z môjho pohľadu je tu pár naivnejších scén a vadila mi aj istá "kečupovitosť". Útok vtákov bol však zvládnutý veľmi dobre, napätie tu fungovalo a tiež ma očarila záverečná apokalyptická scéna. Môžem len odporučiť. 80/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

HAL

První hodina čistokrevné old-school romance, druhá hodina čistokrevného monster hororu. Krása. Ale doporučuji černobílou verzi, ta barevná ubírá na atmosféře díky viditelně zastaralým trikům. ()

Vančura

Skvělý film, který mě i při druhém zhlédnutí přikoval k obrazovce. Osobně si nemyslím, že by to byl zrovna horor - až na několik proslulých přízračných záběrů na ulice obsypané ptáky zde toho strašidelného moc není. Kdysi jsem myslím někde četl, že mistrovství tohoto filmu tkví v tom, že se v něm Hitchcockovi podařilo zdánlivě nemožné - naučit lidi bát tak mírumilovných stvoření, jakými ptáci jsou. Tomu ale moc nevěřím a ani v nejdivočejším snu si nedovedu představit, že by mohlo dojít k tomu, aby ptáci typu racci nebo kosi jaksi "uklobali" člověka k smrti. Ta představa je zcela absurdní až směšná, a vede mě k domněnce, že hejna zdivočelých ptáků zde mnohem spíše představují symbol, který po mém soudu velice trefně psychoanalyticky určil Slavoj Žižek v dokumentu PERVERZNÍ PRŮVODCE FILMEM: "Divoké ptačí útoky jsou zřejmě třaskavé výbuchy mateřského superega, mateřské osoby, která se snaží zabránit sexuálnímu vztahu. Takže ptáci jsou surová incestní energie." Z tohoto pohledu jsou PTÁCI vlastně úplně jiným filmem, než se jeví při povrchním sledování, a tento interpretační rámec je posouvá do zcela jiné roviny, kde vlastně vůbec nejde o zastaralou úroveň triků a podobné podružnosti. Záleží jistě na každém, aby si názor udělal sám, ale osobně si skutečně myslím, že tento film si přívlastek "mistrovský" zaslouží. UPDATE 30.8.2019 - I na potřetí mě ten film vrcholně bavil, protože je prostě tak dobrý. Tippi Hedren (stále žije a je jí 89 let!) je pro mě osobně asi nejúchvatnější hitchcockovská blondýnka (Rod Taylor mi zde napak dost vadí), děj je neuvěřitelně zábavný a vtáhne do sebe od první minuty, celé to má fantastickou atmosféru a neuvěřitelně dokonalou kameru - některé kompozice záběrů zde berou dech - a finální záběr je tak nádherný, že ten film prostě působí jak z jiného světa. Pro mě osobně jsou Ptáci jedním z nejlepších Hitchcockových filmů, který vůbec nestárne a s lety zraje jako víno a je čím dál lepší. ()

kingik odpad!

Já jsem se nebál, ale smál jsem se na celé kolo. Triky k smíchu, herci k smíchu. No, jako komedie super, ale jako horor k zblití. Horor si představuji úplně jinak. Fádní scénář a fádní zakončení filmu, to je opravdu klenot mezi hrůzami. ()

Omnibus

Tenkrát tak šíleně sugestivní film, že jsem pak při každém opuštění budovy bedlivě sledoval ploty s střechy, koruny stromů a hlavně nebe nad sebou, jestli se nějaký ty svině opeřený už nezačínají houfovat... Ale na rozdíl od Čelistí mi Ptáčci nevydrželi na celý život, to bych si totiž dávno musel hlavu ukroutit. Po čase jsem přesvědčil sám sebe, že to byl přece jenom film. Mistr Hitchcock a matka příroda prominou...zrovna téhle její konkrétní pomsty za plundrování už se dnes bohužel moc nebojím. Ale nějaká ta fóbie z opeřenců ve mě asi přeci jen zapustila kořeny. Můžete se zeptat mojí švagrové, jak jsem u ní na návštěvě vyváděl, když jim v obýváku ulítla andulka z klece ! :-) ()

InJo

Skvělý důkaz toho, že i tak "nízký" subžánr, jakým je zvířecí horor, může disponovat kvalitním scénářem, který věnuje postavám (nutno dodat, že výborně charakterizovaným i zahraným) a vztahům mezi nimi mnohem více prostoru než oněm ptačím útokům (což ale jistě spoustu hororových nadšenců značně otráví), které působí spíše jako katalyzátor dění než jako ústřední motiv. PTÁCI jsou tak ve výsledku bezchybným (stárnoucí triky jsem ochoten odpustit) a komplexním mixem hororu, katastrofického thrilleru a rodinného dramatu s prvky romantiky. A gradace děje je zde skoro stejně tak precizní jako v OKNU DO DVORA. 100 % ()

Legas

Všichni tvůrci apokalitptických filmů třeste se před mistrovským kousek, vašim vzorem, Hitchcockovými Ptáky. Stavba hlavních charakterů zde není jen nějakým plochým odrazovým můstkem před kupením strachu a mrtvol, ale žije svůj samostatný příběh a mohla by klidně naplnit celý samostatný film. Ptáci také vynikají absencí, u hororů jinak nepostradatelné, hudby. Práce se zvuky šustících ptačích křídel je vzorovým příkladem budování strachu před očekávaným střetem, který třeba ani nepřijde. Mrazivá tečka v podobě závěrečných záběrů zaručeně zůstane v paměti i těm, kterým by se snad předchozí děj o ptačí agresitivě zdál směšný. ()

Webb

Jeden z nejkultovnějších, nejnapínavějších, nejatmosféričtějších filmů Alfreda Hitchcocka, který svojí bezchybnou režií nechal strach zadřít nám divákům pod nehty. Mistrovské dílo, které by měl vidět každý. [8/10] (Alfred J. Hitchcock, Universal) (Technicolor /// Produkce: Alfred Hitchcock /// Scénář: Evan Hunter podle povídky Daphne du Maurierové /// Kamera: Robert Burks /// Nominace na Oscara: Ub Iwerks (vizuální efekty)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

Anderton

Budovanie napätia. V tomto sú Vtáci jeden z najvydarenejších filmov histórie. Mnohými režisérmi opakovaný námet, aj keď s inou hrozbou. Od Romera po Shyamalana. Záverečná pasáž je jedna z najikonickejších pasáži hororového žánru. Filmov, ktoré ju napodobnili, alebo jej vzdali hold je neúrekom. Od ticha cez postupné občasné zakrákanie po omračujúci hluk späť k absolútnemu tichu. ()

Frajer42

Tak už jsem tento klenot, u kterého jsem správně předpokládal, že strach bude jednou z posledních emocí, kterou zde lze očekávat, viděl i já, a to jsem měl takřka 3D zážitek, neboť mě během celého sledování pozorovala oknem z protějšího stromu mlsně civějící sova pálená. Myslím si, že je třeba brát v potaz, že byl snímek považován za nejděsivější, jaký byl kdy stvořen v roce 1963, což pokud se jen letmo kouknete do kalendáře, bylo dost dávno. Hlavní herečce to docela sekla, člověk by pro ni skoro až skočil do římské fontány, tedy za předpokladu, že se skutečně koupala nahá. Příběh mi vyloženě nevadil. Bohužel mě neskutečně iritovaly veškeré ptačí efekty, které působily naprosto směšně. Oslavovanost tohoto snímku pro mě zůstává záhadou, ať už k Hitchcockovi chovám sebevětší uznání. Další ze snímků, který byl pohřben časem. Dokonce ani oslavovaní herci mě nikterak nedostali. Lepší dva kousky. ()

Kothy

Hitchcockova klasika. Je až neuvěřitelné, jak tohle dokázal natočit bez použití digitálních efektů. Některé scény jsou přímo děsivé. Natáčení muselo být určitě šílené. Film postupně buduje atmosféru a útoky ptáků se stupňují. Přežijí to hlavní hrdinové? Tippi Hedren je v centru dění a je tu opravdu okouzlující. Dnes to asi těžko někdo překoná. "Je tu konec světa!" ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (více)