Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

Mylouch

Klasika o agentovi a femme fatale, která ve mně probouzela bujné radostné ržání kromě hereckých výkonů zejména mistrovskými scénáristickými hříčkami s předvídatelností, klišé i zvraty. (Objevila se scéna v polní pustině už někde dřív ?) ()

Courtemanche

Určitě doporučuji, tentokrát ne kvůli Hitchcock ale kvůli Cary Grant. Nádherně s humorem, líp se na ten film dívá, - i ten kdo se ,,bojí,, starších filmů, může udělat výjimku. 4,5/5 ()

andrii

Nepravý "třetí" muž, pravý grand. V nebezpečí, pronásledován. Hrdinný hon za imaginárním dublem, fyzicky patentované převtělení se v klam. Pověst nelhala. Pod hlavičkou akce, pod prezidentským dohledem, někdo musí z kola ven, z vrcholu hlav státníků být shozen. Cary Grant je zvlášť podezřelý. Sledujte ho, chyťte ho a nebo ještě lépe, drink v báru nebeském mu objednejte. ()

Decker

Naprosto brilantni zalezitost mistra Hitchcocka. Cela rezie a vubec scenar jsou tak skvele a krasne citelne poskladane, ze jsem nemel jinou moznost nez blazene hltat kazdou dalsi scenu. Zapletka a cela gradace nema chybu. Jedna se o jeden z nejlepsich filmu od AH a navic je zde videt ten velky duvtip a krasne filmove remeslo nebot je evidentni, ze lze tocit a natocit filmy temer bez kapky krve a ze maji mnohdy nekolikanasobne tizivejsi a napinavejsi atmosferu. ()

Klenotka

V tomhle filmu jsem si zamilovala jak Caryho Granta, tak Alfreda Hitchcocka. Je to skvělý špionážně-dobrodružný thriller, kterým mě HItchcock opět přesvědčil, že předběhl svou dobu. Oblíbené téma "nesprávný člověk v nesprávnou dobu na nesprávném místě" tu je doveden k dokonalosti, a nechybí tu ani oblíbené režisérovy elementy - blondýnka v hlavní ženské roli a problémy s matkou. Na sever severozápadní linkou je mezi Vertigem a Mužem, který věděl příliš mnoho, v mé pomyslné velké trojice Hitchcockových filmů, které považuji za nejlepší. ()

Hafran

Perfektní. Sice pro dnešního diváka se tam nachází více pomalých momentů než na kolik je zvyklý, ale z každého záběru sálá naprostá čitelnost, záměr a promyšlenost. I když mi film připadal chvílemi už trošku moc pomalý či nadsazený, nemůžu dát méně než 5* jelikož z každé scény tepe režijní vize. Ale myslím že dnešní divák si musí i prostě na takového, ve své době silně komerčního, klasika jako je Hitchcock dlouho zvykat. ()

Cedr

Vynikající thriller se skvělými dialogy a pořádnou porcí napětí. Bezchybný Cary Grant a několik legendárních scén dělají z tohoto dobrodružství jeden z nejlepších Hitchcockových filmů. ()

Doudis19

North by Northwest, jedna z nějvětších klasik světového filmu opravdu stojí za shlédnutí i dnes. Jistě znovu se k tomu člověk jen tak nevrátí, ale i po tolika letech je příběh úžasného Caryho Granta jako omyly zmítaného muže natolik působiví, že přinutí konstatovat:"co se týče dialogů, postav i napětí, nemá Alfred Hitchcock konkurenci." ()

chelseaman22

Po zhlédnutí North by Northwest jsem jistou dobu přemýšlel, jestli by nestálo za to, změnit orientaci kvůli Cary Grantovi :-D. Castingu se povedl skvělý kousek, když do role dvojí agentky nasadili Evu, jež dokázala, že i ženy z 50' mohou být fresh. 91% ()

LeoH

Další klasika, co mi léta unikala, a tentokrát nemám proti statusu klasiky námitek. Ten film je jeden velkej hodinovej stroj a každej zoubek přesně zapadá, včetně oněch „naivních“ pasáží – to by bylo jako vyčítat bondovkám, že se neberou dost vážně, aneb nepleťme si film natočený pro potěšení z koukání (a koukat na tenhle je čirá rozkoš) s realistickým dramatem. ()

tatanapope

Výborný film , zajímavý děj , spoustu příjemného a milého humoru a líbila se mi i nepředvídatelnost děje . Od druhé poloviny filmu sice film ztratil trochu grády , ale přesto to byl velmi povedený kousek . Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

VaHo

Skvělé! Napínavý thriller, který se nebere vážně. Fungující romance a odlehčený humor. Charismatický Cary Grant, který je zde takový předchůdce Jamese Bonda. Výborná (skoro až westernová) scéna „Čekání na Kaplana“ s vyrušením dvouplošníku. To vše v balení z roku 1959. Vůbec to nezestárlo. Tedy… v rámci možností. Těch 5* si to ale bezesporu zaslouží. ()

filmmovier

Klasická Hitchovina - pomalý rozjezd, ale postupně gradující atmosféra i napětí. Jeden z nejlepších mistrových filmů? Dost možná. Herecké obsazení je perfektní, režie opět dokonalá, příběh dostatečně zajímavý a strhující. Naháněčka s práškovacím letadlem a finále na Mount Rushmore patří k vrcholům filmu. Jediné, co mi na tom vadilo (ale jenom trochu) byla ta délka, která možná byla lehce přepálená. Ale to je asi jediná vada na kráse tohoto mistrovského kousku. 90%. ()

Motinski

Tento film má snáď všetko čo divák potrebuje k zážitku. Postupne budované napätie, prepletený scenár, akciu, odľahčené pasáže, skvelého Caryho Granta a Bondgirl. Je tu množstvo ikonických scén a všetko je správne nepredvídateľné. Určite jeden z najlepších Hitchcockových filmov, no stále nie z tých vrcholových ako napríklad Psycho, alebo Vertigo. Veľa veci tu technicky a rozpravačsky predbehlo dobu a špionážne trilery môžu ďakovať za krásnu inšpiráciu. ()

senor

Z tohoto filmu jsem si odnesl takový tik. Vždy když vidím práškovací letadlo, tak se trochu přikrčím. 1958 - Vertigo, 1959 - North by Northwest, 1960 - Psycho. Tak tomu se říkají plodná léta. ()

Mirokukii

Obrovské očekávání, a proto mírné zklamání. První půle naprosto skvělé filmové vyprávění, které uteklo jako voda. Úprk Caryho Granta před letadlem v poušti je vrcholem celého filmu. Poté už se film, ač celkově napínaví, lehce vleče, krom nejzábavnější pasáže z aukční síně, kde hrdina "elegantně" vybruslil z obklíčení. Osudová a tajemná žena mi tentokrát, i přes hluboké city ke Grantovi, vůbec nesedla a byla mi nesympatická. Výborný soundtrack. ()

Tyny

Hitchcock dokázal nemožné a tohle je pravý důkaz. 130 minut nepřetržité akce a minutu po minutě více stupňovaného napětí, prokládáno příjemnou atmosférou a vztahem mezi Rogerem a Evou. Skvělá podívaná. ()

Dado

Očakával som, že by mi film starý 60 rokov mohol v niektorých ohľadov pripadať zastaralý. Napriek tomu ma však trochu prekvapilo, že týmto dojmom na mňa nepôsobilo ani tak technické spracovanie, ako skôr samotný obsah. Na rozdiel od mnohých kritických hlasov nemôžem tvrdiť, že by som sa nudil, ibaže prekombinovaný scenár, ktorého snaha o vyvolanie napätia dnes už pôsobí skôr naivným a úsmevným dojmom, v mojich očiach dokáže obstáť prinajlepšom v porovnaní s priemerom svojho žánru. Navyše mi ťažko nesadlo obsadenie hlavného hrdinu (Carymu Grantovi som skutočne nebol schopný „zožrať“ premenu z bežného chlapíka na dobového Ethana Hunta) a pozitívnejšie dojmy vo mne nezanechali ani papierom šuštiace repliky, z ktorých, ktovie prečo, išla svojho času do kolien nejedna filmová hrdinka, hoci mohla byť svojmu nápadníkovi pokojne dcérou. (60%) ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007