Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

J-o-k-e-r

Klasika špionážního thrilleru od slavného A. Hitchcocka. Jaké dobrodružství rozpoutá mylná totožnost tajného agenta. Film je především mixem geniálního napětí a hereckého galapředstavení C. Granta. Určitě nepříjemnější film AH. Jediné, co jsem bohužel nepochopil bylo co vedlo k tomu, že by Roger měl být právě agentem Kaplanem... ()

TheRoller

"Máte niečo s očami?" - "Áno, sú citlivé na otázky." Bravo, pán Hitchcock! Stretávam sa až s nezdravo veľkým počtom ľudí, ktorí si myslia, že biele kone sú len štvornohé slovinské lipicany. Odteraz s hrdosťou, bez akéhokoľvek vysvetľovania, odkazujem na tento film. Svižné, vtipné, napínavé. Kombinácia, ktorou sa nedá opovrhnúť. Scéna s čmeliakom uprostred ničoho je dokonalá! Cary Grant zas a znova ten najväčší Grand! Napriek tomu, bolo tam na mňa až príliš toho, čomu sa Hitch vo Vertigu majstrovsky vyhol - prehnaná romantika na úkor pasáží, kde sa ešte dalo pritlačiť na pílu a až prehappyendovaný záver. Preto "len" 4*. ()

Autogram

Hitchcock je majster thrilleru a nemusí to byť horor, stačí premyslená špionážna konšpirácia. Až tak premyslená, že na konci zostáva množstvo otáznikov, na ktoré mi film odpoveď nedal a asi to ani nemal v úmysle. Keď majster na začiatku filmu nešikovne nestihne nastúpiť do autobusu, rozmýšľal som, akýže to bude mať význam. Nenašiel som ho a rovnako aj bleskový koniec ukončí film bez objasnenia, na aké som zvyknutý z kriminálok s Poirotom. Ale napätie nechýbalo a rozkošné filmové triky dávneho obdobia treba len obdivovať. –––– Vždy, když potkám krásnou ženu, předstírám, že se s ní nechci vůbec milovat. ()

Mr.KarlAdler

V mnoha směrech na Hitchcocka strašně živoucí a svěží, třeba pasáž v aukční síni je opravdu skvostná (a není osamocená). Docela mě překvapilo, jak to atmosféricky funguje ve všech ohledech - v těch dramatických, romantických i v těch odlehčených. Konfrontace postav baví a i jindy běžný Grant je tady charismatičtější než by byl James Bond sám. Když si člověk uvědomí, jakou nemohoucnost a vrženost musí hlavní postava zažívat, tak si říkám, jak jednoduché je během mrknutí oka přijít o všechno. A tenhle film to i přes svůj rok vzniku umí pořád přesvědčivě podat. Jakmile jsem ke konci začínal mít pocit, že Hitchcock začíná zbytečně natahovat, přišel tak useknutý závěr, že mě to shladilo jak ledovej kýbl. Prapodivný. ()

prasacimor

Majsterštuk! Hitchcock je fakt majster akéhokoľvek filmárskeho remesla a žánru. Hlavne práca s kamerou a obrazom je tu fenomenálna nehovoriac o príbehu, ktorý nemôže nechať nikoho chladným. Geniálna zápletka posúvajúca dej do množstva zaujímavých a rozdielnych lokácií s veľkolepým horolezeckým finále. Až sa nechce veriť, že sa toho odohralo v jednom filme toľko a pritom to nepôsobilo prehnane, poprípade to začalo nudiť. Smekám a teším sa na ďalšieho Hitchcocka. Žeby Vertigo... ()

Josefin

Režisér Alfréd Hitchcock byl opravdu mistr, dokázal těžit z ničeho. Tedy jen z kvalitního scénáře a hereckých výkonů a nepotřeboval k gradaci svých snímků triky, bez kterých se dnešní filmaři většinou neobejdou. Cary Grant patřil ve své době k těm nejlepším hercům. V North by Northwest se dostává do lapálií, když je považován za tajného agenta. A nechybí ani sličná blondýna. Výborně zvolená hudba umocňuje veškeré dobrodružné dění. Vrcholná scéna na Mount Rushmoure je úctyhodným nervy drásajícím zakončením. Mimochodem C. Grant hrál v jeho filmech často třeba jako mladík v Spellbound atd.. Pro mě jeho díla zůstanou nesmrtelnou klasikou. ()

Pecival

Logických děr tam sice Hitchock nasekal víc než mají naše silnice (no považte - pošlete chlapa,kterýho chcete oddělat a můžete poslat kamkoliv, na jakýsi opuštěný pole, kde ho budete nahánět letadlem?),ale zábavnost filmu jistě upřít nelze. Ultimátní šarm Caryho Granta přecijen dostal věkem lehčí direkt, nahrazuje to ale parádní Eva Marie Saint s opravdu neskutečně melodickým hlasem. Nicméně opilý, řídící Grant - to je hodně špatné :) ()

Ironfood

Vzhledem k tomu, že komentářů je tady přehršel, omezím se pouze na konstatování, že Cary Grant je sice herecká legenda, ale zahrát opilého je zjevně nad jeho síly:-) ()

latvar

Hodně povedený film a skvěle propletený děj, který bych já do kupy určitě nedal, klobouk dolů před vynikajícím Hitchcockem, který je opravdu legendární režisér. 85% ()

Hollohlaway

Nonšalantní uvolněné herectví Caryho Granta je balzámem na duši a nostalgickou vzpomínkou na doby, kdy se lidé do kina chodili bavit. I přes místy naivní zápletku si musí člověk uvědomit dobu vzniku, a po všech krvácích si užít poctivě vyprávěného dramatu. Grant je prostě fešák se skvělým smyslem pro humor a detail, a Amerika padesátých let je neodolatelná. ()

voleman

Výborný dobrodružný film se skvělím hereckým osazením a perfektní režií. Napínavý snímek od začátku do konce, který i přes svoje stáří dokáže dobře zabavit i dnes. Ovšem i přes všechny tyhle klady mi v tomhle snímku něco málo chybělo, a proto bych dal slabších pět *. ()

P1tr

Hitchcock potvrzuje svojí schopnost vytvořit u svých snímků vtahující atmosféru a tentokrát také ukázal, že se dokáže prosadit i mimo hororový žánr. Na sever severozápadní linkou je zajímavým a napínavým thrillerem, který krásně vypadá a kromě napětí boduje také ústřední chemií mezi hlavními postavami. Příběh není příliš překvapující, ale sympaticky a plynule se sune vpřed a dokáže poctivě zabavit. I přes formální profesionalitu má snímek pár slabších momentů a v některých chvílích se tempo příliš rozmělní a děj se v takových chvílích zbytečně vleče a ztrácí na atraktivitě. Až na těchto pár chvil jde ale o silně nadprůměrný snímek, který ani po letech neztratil nic ze svých kvalit. ()

Ne__Ty

Mistrné. Vhodnější slovo, které by popsalo film, mě nenapadá, i když ho ohodnotit jedním slovem se mi příčí. Věřil jsem tomu, jak se příběh vyvíjel, a nemohl jsem se nabažit postav, dialogových výměn, akce a dnes už kultovních scén, které trvají přesně tak dlouho, jak mají. A režiséři takových děl musí být géniové, když se jim podaří zrealizovat své představy, aniž by se cokoliv rozpadalo, něco přebývalo nebo chybělo a zanechalo to takový opravdový dojem. ()

mozkomor

Jeden z nejblyštivějších skvostů, jaké jsem měl doposud tu čest shlédnout. Už úvodní titluky jsou geniální a to je teprve začátek. Jedna dokonalá scéna střídá druhou a já poznávám, co je to naprostá filmová extáze. Škoda jen, že ke konci už filmu poněkud dochází dech (a to u Hitchcocka obvykle bývá naopak), jinak by měl místo v mojí top 10 jisté. ()

vincent

Severozapad v sebe IMHO neskryval velke napatie. Mnoho z filmu jednoducho pre mna vyprchalo farby zo starej fotografie. Herecke vykony odpovedaju ziadostam vtedajsieho holywoodu, ktore su vsak pre mna dnes len zastaralymi sablonami, ktore som uz videl mnoho krat. Pribeh mi prisiel fajn, dokial som sa v tretej tretine nedozvedel, o co ide. Na filmy ako tento sa dokazem pozerat len ocami moderneho divaka a nebudem si dokazovat, ze je to inak. Nakoniec sa mi tento film do pamati vryl len slavnou scenou s lietadlom (i ked Gallov vystup v Arizona dream sa mi zdal o cosi strhujucejsi :), vybornou scenou v aukcnej sieni a skutocne komickym strihom Grantovych nohavic. Som rad, ze som to videl, ale viackrat si uz asi prosit nebudem. ()

ZkuKol

Skvělý thriller plný napětí, ostrých rysů Caryho Granta a velmi příjemného humoru. Jen zamrzí, že přeze všechnu předvedenou řemeslnost a nápaditost (útěk z OSN apod.) se divák dočká doslova směšné automobilové honičky, tahání spousty hotovosti z právě nabytých šatů, "vysvětlovací" scény jak z "detektivní" tvorby Dušana Kleina a opravu nezvládnuté slézání Mt. Rushmore ( nerealistické, přehnané, nesmyslné a špatně natočené). Film se mi samozřejmě velmi líbil, ale zmíněné situace, prostě nejde přehlédnout, obzvlášť, když oproti skvělému zbytku takto výrazně pokulhávají. ()

Mr.Jackass

Jako vždy u Hitchcocka impozantní hudba. Název filmu bych asi volil jinak, ale jinak jsem s filmem spokojen. a slézat onen památník v podpadkách? to už chce odvahu :-) ()

Maynard.

Uff, docela jsem rád, že mám další film z top 200 za sebou. A co víc, nejspíš mám za sebou i poslední film od dalšího pana velkého - Alfreda Hitchcocka. Mám s filmem podobný problém jako u Vertiga. Opět mě nedokázal připoutat k sedačce tak jak bych si představoval. Do škatulky solečně s takovými kousky jako je Memento, Fight Club a další s názvem "mysteri" bych tento průměrný film rozhodně nezatrčil. Co mi přišlo velice zábavné (určitě nechtíc), tak plán jakým měli gangsteři zlikvidovat hlavního hrdinu. Přilákat si ho na osamocenou křižovatku, okay, no ale pak se ho snažit zabít z práškového letadla? Nevím, co tím chtěl autor říci (nejspíš chtěl ukázat na tu dobu jistě obdivuhodný výbuch letadla), ale takovýhle plán mě sedí spíše k Roxtýdymu s Bíbopem nebo jak se ty dvě paka jmenovali :o). Závěr na sochách prezidentů mě pouze utvrdil v tom, že už si jen tak s Hitchcockem nezadám... Sbohem lásko, nech mě jít... ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007