Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

Sheldra

Nejdřív mě překvapilo, že to není taková nuda, jak jsem čekala. Potom mě zarazilo, že to mi to spíš než horror připomíná směsici špionážního thrilleru a bondovky. Vzápětí se začaly bleskurychle střídat pocity pobavení a znechucení, že tohle už jsem viděla v x dalších filmech a že tu vlastně sleduju jen hromadu klišé - chlápek zachraňující situaci, ženská, která byla vždy samostatná a najednou je zcela odkázána na našeho hrdinu, do něhož se bezhlavě zamiluje, poněkud přestřelený závěr na Mount Rushmore. Háček je v tom, že v době zrodu to nebyla klišé, nýbrž inovativní přístup (aspoň myslím, možná by mě znalci vyvedli z omylu). A upřímě řečeno, nebýt scény s práškovacím letadlem, byl by svět filmu přeci jen o něco chudší. Buď jak buď, Cary Grant je frajer a to mu nikdo neodpáře. ()

maverick10

Film Vas drzi od zacatku do konce v napeti. Ja osobne jsem vse prozival s Cary Grantem. Coz je velice dobra vizitka pana Rezisera. To hovori za vse.Nadherna vyprava dokonali herci a dobra hudba. Libi se mi jak se Hitchcock vzdy sam zapoji do pribehu, byt jeho role trva vzdy par sekund. V tomto snimku si napriklad zahral hned na zacatku dobihajiciho cestujiciho, kteremu prave ridic autobusu zavrel dvere pred nosem. Je to sice detail, ale vzdy se na takovyto usmevny detail tesim. Skoda jen toho konce, happy-end mi tu proste nesedel. Ale i tak si to zaslouzi 5* ()

Beagle

Vynikající (a i po víc jak padesáti letech i velmi sexy) thriller Alfreda Hitchcocka. Naopak, podle současných měřítek by svou kvalitou překonal desítky thrillerů a rádoby špionážních filmů, které jsou o půlstoletí mladší. A Carymu Grantovi to s Evou Marií Saint velmi sluší (ať už na vrcholcích Mt. Rushmore nebo ve všech vlakových kupé, v nichž se spolu v tomhle snímku ocitnou...) ()

honajz2

Nemám v oblibě filmy, které mají dvě hodiny a víc, protože když je má na svědomí špatný režisér, bude to nuda a ztráta času. Vím jenom o dvou režisérech, kteří jsou schopní natočit film nad dvě hodiny tak, aby nenudil - Tarkovskij a Lynch. Hitchcock by mohl být asi třetí, jelikož jsem tady, za celou dobu filmu, neměl nutnost přetáčet. Ten film má všechno, od zajímavého příběhu až po napětí. A kupodivu ani nenudí, ale to už jsem psal. Taky to má dobré herce, je to dobře natočené a má to i dost zajímavé záběry, včetně toho posledního. A taky spoustu legendárních scén, minimálně pole zná každý. A Mount Rushmore (Benning by měl radost). Zkrátka a dobře, tenhle legendární film si naštěstí svoji slávu opravdu zaslouží. 5* ()

Joe321

Skvělá podívaná. Napětí, příběh se pořád posouvá dopředu a člověk se vůbec nenudí díky Hitchcockovu umu, jeho různým dějovým vychytávkám apod. Cary Grant je mistr (parádně zahraný opilství) a jeho sarkastický poznámky nemají chybu. Některé scény se opravdu povedly a zůstaly mi v paměti (opilá jízda, pole s letadlem). Tohle mělo přes dvě hodiny? -"I'm a dangerous assassin. I'm a mad killer on the loose. " ()

/Pablo

Jeden z nejosobitějších thrillerů v historii kinematografie. Scénář přímo srší inteligencí, vtipem a důmyslně ráznými dialogy (především ty ve vlaku). Tolik komentovaná scéna s práškovacím letadlem (a to čekání před ní - napětí k pohledání !) si v lecčems nezadá s vraždou ve sprše z Psycha. Ústřední dvojice, oběť Cary Grant a "femme fatale" Eva Marie Saintová, jednoznačně parádní. Snad jen druhá půle filmu ubírá na skvělém tempu a příběh nečekaně sklouzává k přílišnému sentimentu. Na závěru se už vyloženě podepsal zub času, myslím tím hlavně scénu v Mount Rushmore, byť v tomto směru nelze upřít Hitchcockovi pořádnou dávku originality. Celkově pro mě jeden z nejlepších Alfredových filmů. ()

M.i.k.e

nadprůměrný kousek páně Hitchcockův,který ani po 53 letech od vzniku nepůsobí vyčpěle a spousta soudobých filmařů by se stále mohla učit.K tomu všemu navíc Grant jako prototyp hláškaře.K úplné dokonalosti však jakoby něco chybělo...80% ()

Martin741

North by Northwest je vyborny spionazny film na cele s dvoma perfektnymi hercami : Cary Grant a Eva Marie Saint. Scenar vyraba z filmu perfektny spionazny snimok presne tak, ako mam rad spionazne filmy. Dokreslene a podciarknute kvalitnymi akcnymi scenami a skusenou rukou Hitchcocka. 100 % ()

Rocky88

No to je teda síla! Od tohoto Hitchova díla jsem čekal hodně, a dostal jsem daleko víc. Nedostal jsem jen (opět) perfektní scénář s dialogy, které lahodily mému uchu, perfektní herce (Cary Grant je fakt borec, vymáčkl ze sebe maximum, Eva Marie Saint je kočka k nakousnutí, která umí hrát), nervydrásající hudbu či hustou atmosféru, ale Hitch mi zde naservíroval takovou porci postupné gradace, kterou jsem zažil snad jen při sledování Obchodu na korze. Vzpomínáte, jak pan Úžasňák ve své práci vzal za kliku a jedním zmáčknutím ji deformoval? Tak přesně takhle asi vypadá má židle. . . ()

cariada

Celkem solidní kriminální film o vymyšleném agentovi a jeho živé návnadě. Krásné agentce a spousta akce a zvratů. Na film z roku 1959 velmi slušné. ()

joker.george

Mistrné. Vhodnější slovo, které by dokázalo film popsat, mě nenapadá, i když ho ohodnotit jedním slovem se mi příčí. Věřil jsem tomu, jak se příběh vyvíjel, a nemohl jsem se nabažit postav, dialogových výměn, akce a dnes už kultovních scén, které trvají přesně tak dlouho, jak mají. A režiséři takových děl musí být géniové, když se jim podaří zrealizovat své představy, aniž by se cokoliv rozpadalo, něco přebývalo nebo chybělo a zanechalo to takový dojem. ()

Lopic

Můj nejoblíbenější Hitchcock. Téma nesprávného člověka na nesprávném místě mám rád a v tomto podání to nemá chybu. Cary Grant zvládl roli na jedničku, a přemýšlím jestli by můj oblíbenec James Stewart zvádl roli lépe, vzhledem k tomu, že původně měl ve filmu hrát on. ()

tomtomtoma

Přepsáno v srpnu 2018. Na sever severozápadní linkou je staromilsky éterická a odlehčená filmová zábava žánru akčního dobrodružství. Hrdina je vytržen z bezstarostného koloběhu úspěšné společenské spořádanosti, sarkasmus osudu z něj dělá v okamžiku psance a z běhu na dlouhé trati se rodí idealistický bojovník, který se nezastaví před sebevětší hrozbou. Na sever severozápadní linkou je dalším předobrazem Jamese Bonda, studená válka je právě probuzeným účinným termínem, rozhodující střet si zakládá na ohromení svou monumentálností. Silnou stránkou jsou Hitchcockovy tradiční tvůrčí zbraně atmosféra napětí a jízlivost slov i činů. Účelové zjednodušení povzbuzuje dynamickou pohotovost do srozumitelného vzorce odpočinkového žánru zábavy. Šarmantním hrdinou neznámých a životu nebezpečných špionážních hrátek je Roger Thornhill (příjemný Cary Grant), úspěšný a zaneprázdněný muž z reklamní branže. Osud si libuje v krutých žertících a nic netušícího jedince vrhne do víru zběsilých událostí. Pravda se skrývá v optickém klamu důvtipného iluzionisty. Doposud důvěrně známý svět je nahrazen nestabilní vidinou. Smyslnost útočně zbrojí, důvěřivost se nikdy nevyplácí a z boje o vlastní život se stává boj spravedlivého vlastenectví i idealistického snílka. Naplnění romantiky je nezbytným předpokladem komerčního úspěchu. Hlavní ženskou postavou je Eve Kendall (zajímavá Eva Marie Saint), osudová žena s nejasnou podstatou. Rafinovanost upíná svůj bezelstný pohled a smyslnost rtů pokouší pozornost. Hledání východiska je posledním přáním odsouzence. Důležitou postavou je Phillip Vandamm (dobrý James Mason), hlavní protivník a hlídaný nepřítel vlasti. Posedlost pomstou tvoří megalomanské demonstrace moci a síly. Špionážní hrátky nechávají dostatek prostoru pro osobní invence. Královská chuť dobrodružství a romantiky. K výraznějším postavám patří profesor (Leo G. Carroll), vůdčí představitel americké kontrašpionáže, využívající rozběhnuté události ve státním zájmu. A také Leonard (Martin Landau), oddaná a všehoschopná pravá ruka Vandamma. Z dalších rolí: na podivná synova dobrodružství nedůvěřivě pohlížející Rogerova matka Clara Thornhill (příjemná Jessie Royce Landis), pragmaticky obětovaný politik Lester Townsend (Philip Ober), poslušní Vandammovi pohůnci Valerian (Adam Williams) a Licht (Robert Ellenstein), zaskočený aukční licitátor (Les Tremayne), či spolehlivě výkonná Rogerova sekretářka Maggie (Doreen Lang). Na sever severozápadní linkou je filmařsky poctivou odlehčenou žánrovou zábavou. Bondův předvoj má charisma a osvěžující účinek svého vyznění. ()

Trainspotter

-Co znamená to O? -Nic Dost možná nejpovedenější Hitchcock, jakého jsem měl dosud možnost vidět; thriller se vším všudy: Cary Grant alias Roger Thornhill alias George Kaplan měl charisma na rozdávání, smyslná Eva Marie Saint alias Eve Kendall, zachycená na plných pastelových barvách Technicoloru ve formátu VistaVisionu, mě se svým neskutečným šarmem dokonale odvařila, stejně tak sám velký Alfred H. podtrhnutý Ernestem L. a Bernardem H. Už jen ty originální úvodní titulky, propracované pohledy kamer (tohle říkám poslední dobou často, ale staří mistři to prostě měli nenamakanější) a správně charakteristická zápletka příběhu... AR: 1,85:1 - Hitchockův oblíbený VistaVision ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007