Na sever Severozápadní linkou

• USA North by Northwest (více)
Thriller / Mysteriózní / Dobrodružný / Romantický
USA, 1959, 131 min

Scénář:

Ernest Lehman

Kamera:

Robert Burks

Cary Grant, Eva Marie Saint, James Mason, Jessie Royce Landis, Leo G. Carroll, Josephine Hutchinson, Philip Ober, Martin Landau, Adam Williams, Les Tremayne (více)

Americká kontrašpionáž si vymyslí neexistujícího agenta. Tajné služby si tohoto agenta ztotožní s reklamním odborníkem Rogerem Thornhillem (Cary Grant), který se tak jako volavka dostane do neproniknutelné hry agentů. Thornhill, pokoušející se celou věc objasnit, jen v poslední chvíli ujde jisté smrti při náletu letadla uprostřed pustiny, jehož iniciátorem byl nepřátelský agent Phillip Vandamm. Pouze krásná Eva (Eva Marie Saintová) mu nakonec podá pomocnou ruku, přestože ho zpočátku oklamala (oficiální text distributora)

danoo

Tento v podstate prvý bondovský film (namiesto Bonda je tu Roger Tornhill) bude o to príťažlivejší, keď si uvedomíme, že všetky neskoršie bondovky sú len jeho slabou a nepresvedčivou karikatúrou ! ()

DonHUS

Po druhém zhlédnutí zvedám na 4 hvězdy. Ten film i po 50 letech pořád slušně odsýpá, tedy až na trochu zdlouhavější závěr. Snad právě díky originální a vtipné zápletce se spoustou zvratů. Celkem se divím, že není v žánru komedie, protože při většině dialogů jsem se musel suchým hláškám Caryho Granta usmívat. Rozhodně mi to ale nepřišlo tak napínavé jako asi většině, což ale nijak nevadí, protože jsem se bavil solidně. 70% ()

Pavlínka9

Klasika, kterou jsem viděla několikrát a vždy mě něčím dostane. Souhlasím s názory, že film je v jistém slova smyslu nadčasový a mnoho jiných filmů z něj čerpalo, jen aby zaujali, jen aby upoutali určitým způsobem divákovu pozornost a on si mohl říct:"To jsem už někde viděl"....:) Charismatický Cary Grant, pro kterého mám nepopsatelnou slabost a dobová výprava, exteriéry a interiéry, které jsou typicky "Hitchcockovské", tohle nejde hodnotit jinak než za 5 * a těšit se na další shlédnutí.. :) ()

lennyd

Aby uchránila tajná služba svého agenta v utajení, vymyslí si nového agenta - kterému platí hotely, útraty - ale nikdo jej nikdy neviděl. Shodou okolností se ale mafie domnívá, že tímto agentem je bezúhonný reklamní obchodník Roger Thornhill. Tomu se znenadání celý jeho dosavadní život převrátí naruby, a musí se hodně otáčet, aby vůbec přežil. Rozhodne se ale všemu přijít na kloub. .. Docela milé překvapení od mistra hororu - fakt jsem zhruba do poloviny filmu čekal, kdy se vyklube ta hororová část, a až po skončení si všiml, že Hitchcock tentokrát natočil obyčejný thriller. Tím obyčejný ale rozhodně nemyslím, že by film byl jen tak nijaký - naopak, už od prvních chvil skvěle dávkuje napětí - v kombinaci s trochou té romantiky ale i humoru (scéna v aukční síni). Co mne trochu zklamalo (a odradilo od plného hodnocení) byl samotný závěr, který byl už i na mne trochu moc překombinovaný... ()

BoncheR

Ľútostivo cítim, že tento Hitchcockov film ma najmenej bavil. Nápad skvelý, aj réžia taká typická Hitchcockovská, no nemôžem si pomôcť že ma to... nesmierne nebavilo. Dĺžka to zabila. 74% ()

elanius

(89/2016) / Ikonické dobrodružstva Caryho Granta. Najlepší Hitchcockov vizuál a jedna dokonalejšia scéna za druhou. Film si vyslovene pýta viac násobné pozretie aby človek mohol objavovať každý ďalší detail. A IMHO najlepšia Hitchova bloncka zatiaľ. (9/10) ()

noriaki

Hitchcock byl génius a Cary Grant herecký titán. Teď neříkám nic objevného, ale pokud je potřeba to někdy zdůrazňovat, tak tady. Jen díky nim vypadá North by Northwest jako velice kvalitní film, přestože ze scénáře celou dobu křičí průměrnost, a ze spousty scén a koneckonců i z celé zápletky sálá naivita. Thornhill je vysoce nepravděpodobná postava a nepůsobí směšně, nebo naopak nevhodně profesionálně jen díky suverénnímu výkonu svého představitele. Ty výše zmíněné scény nebudí zasloužené kroucení hlavou, ale právem se zapsaly do dějin kinematografie. Ze všech Hitchcockových filmů je tenhle asi můj nejoblíbenější, ovšem Okno do dvora nebo Psycho jsou mnohem ucelenější a subjektivně (nejspíš i objektivně) kvalitnější. ()

dANo

Hlavný hrdina v podaní Caryho Granta je absolútne skvelý - jeho vzhľad, vtipy, drzosť, či akčné hrdinstvo. Divák si od začiatku užíva aj tajomný príbeh, kde nejaká tajomná postava menom Kaplan rozhodí celý život tuctového chlapíka z biznis prostredia. Hitchcock to vybalil v plnej kráse, toto je jednoducho filmová lahôdka plná akcie, humoru, ale aj romantiky. ()

nevermore

Osobně bych to prohlásil za film s nejkratší časovým rozdílem mezi závěrečnou akční scénou a spuštěním titulek :) Jinak scénář má fakt spád. ()

hroubek

Moc jsem si to užil. Na sever Severozápadní linkou je klasika, kterou jsem si chtěl pustit několikrát, ale pokaždé jsem to kvůli něčemu odložil. Dneska přišla ta správná chvíle, abych si tento legendární film pustil. Koukání na filmy, které obstály zkouškou času má jednu velkou výhodu. Tou výhodou je, že víte, nebo lépe řečeno tušíte, že dostane skvělý či výborný film. Ale je tu jedna nevýhoda. Je dost možné, že vám byl film vyspoilerovaný a vy to možná ani nevíte. Naštěstí pokud sledujete něco kvalitního, tak vám vůbec nevadí, že víte jak to skončí, protože cesta je mnohdy zásadnější, než samotný cíl. Režisér Alfred Hitchcock natočil za svou kariéru spoustu filmů, které se zapsaly do historie a Na sever Severozápadní linku patří mezi ně. Chytrý scénář, skvělé dialogy, výborná hudba, působivá kamera, vtip a šarm hlavního hrdiny, svůdná žena v nesnázích, a v neposlední řadě spousta napínavých scén. Hitchcock si s filmem hodně vyhrál a kouká se na to moc dobře. Hodně jsem si užil, že film je místy dost vtipný, ale kdyby byl celou dobu vážnější, tak by mi to sedlo o trochu více. Cary Grant si krade každou scénu pro sebe a je výborný, a naprosto s přehledem zvládá všechny polohy. Eva Marie Saint je nádherná a skvěle hraje, a ke všemu má skvělou chemii s Grantem. Film má spoustu parádních scén a já se při jeho sledování dobře bavil. Na sever Severozápadní linkou je velká klasika, která nezestárla. ()

p6qwre

První půlka filmu se skvěle rozjetou zápletkou a dobře stupňovaným napjetím mne opravdu dostala. Paráda. Bohužel, v druhé půli už to zdaleka není ono, a to především od momentu, kdy se z pronásledované oběti stane nebojácný hrdina beroucí zodpovědnost do svých rukou. Klasika neklasika, tenhle film má výrazné mouchy: mizerně zahraná scéna zcela nalitého Granta v autě a několik dalších podobně odfláknutých scén, při kterých jsem se ptal "proč to sakra nenatočili znovu a lépe?" Také pár nelogických děr ve scénáři a občas dost nepochopitelné chování hlavního hrdiny. Závěr filmu ve své době určitě působil velkolepě, mne však už spíše otravoval. ()

Bagr_007

Je to již padesát let a zatím ho v žánru nikdo nedokázal překonat. Hitchcock natočil mnoho filmů s podobným tématem, ale žádný z nich není tak dokonalý v každém ohledu. Skvělí herci, akční scény předbíhající dobu, napětí, které by se dalo krájet, a jedna nádherná romantická linie dělají z tohoto skvostu jeden z mých největších filmových zážitků. Hitchcockův masterpiece. ()

svobik

První polovina letí dopředu neskutečným tempem, když útočí jak brilantními a jiskřícími dialogy, tak skvělým scénářem. Závěr už je však trochu slabší, pokud se totiž začne množit jeden zvrat za druhým, zavání to nudou. Navíc ta kupředu sprintující režie docela zvolní. Ale užil jsem si to, to zas jo:-)) ()

vyfuk

Hitchcock mě asi nikdy zezaujme svými horory (nemůže za to on, nemám horory rád), ale jeho thrillery jsou nebe. Hltám každou minutu - byl jsem již dřívě spokojen s Oknem do dvora a toho mě už utvrdilo, že Hitchcock je úžasný. Ty pád jsou sice trochu přikreslené, ale to je normální. Dvou hodinový plný příběh s plnou a výbornou hudbou a humorným nádechem. Díky bohu! ()

Nolan prozradil název nového filmu

Nolan prozradil název nového filmu

01.04.2019

Věčný tajnůstkář Christopher Nolan (Dunkirk, Memento) už pár měsíců dává dohromady svůj nový film. O tom se až dodnes nic moc nevědělo, do hlavní role byl obsazen John David Washington … (více)

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (více)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007