poster

Mechagodzilla no gjakušú

 • Japonsko

  メカゴジラの逆襲

 • Japonsko

  Mekagojira no gyakushu

 • angličtina

  Terror of Mechagodzilla

Sci-Fi / Dobrodružný

Japonsko, 1975, 83 min

Režie:

Iširó Honda

Scénář:

Jukiko Takajama

Hudba:

Akira Ifukube
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • SOLOM.
  ***

  Patnáctý díl sebou nese příchuť rozloučení nejen s režisérem Hondou, ale zároveň jde o poslední díl původní série, která odstartovala klasikou z roku 1954. Bohužel jsem očekával podobnou podívanou, jakou předvedl minule Fukuda, ale k mému rozhořčení se tak nestalo. Přesto jsem si ho z nostalgie „užil“ alespoň tak, že jsem u toho neusnul. Opravdu jsem se musel ovšem prvních padesát minut neskutečně snažit. Všechno naštěstí zachránil povedený závěr. Díky Hondo za všechno co jsi udělal, ale možná to chtělo odejít do důchodu o něco dříve! Vše mezi 40%-60% procenty je přijatelné, ale jen díky povedené závěrečné bitce trojice monster. Z úcty se nakonec přikloním k vyššímu hodnocení.(23.10.2012)

 • Spinosaurus
  *****

  Z tohoto filmu mám rozporuplné pocity. Je fajn, že se Honda vrátil a důstojně zakončil velkou sérii, ale kdo sakra nevěřil, že to pod Hondovým vedením dopadne dobře? Já jsem věřil v dobrý film už od začátku. Taky jsem ho dostal, ale čekal jsem víc. Celý film se tak nějak seběhl hrozně rychle a já jsem vůbec ani neměl čas vychutnat takové nezbytné prvky jako rozšlapování domečků nebo souboje všech monster. Zkrátka krátký a rychlí film, ze kterého si už jen velmi málo pamatuju. Možná by filmu prospěla větší délka, ale to je asi nezrealizovatelné. Děj začíná tam, kde skončila jednička. Mimozemšťani nedali pokoj a opět plánují zničení Tokia. Mechagodzillu opravili. Do toho se sem přimíchá vědec, který objevil nějaký nový druh dinosaura či co (už si to moc nepamatuju). Hodně mě překvapilo, že Titanosaurus zde má daleko větší prostor než Mechagodzilla, jejíž postava se pohybuje na pomezí vedlejšího záporáka a křoví. Nicméně i to jí stačí, aby diváka uchvátila. Ještě bych se chtěl zmínit o jedné věci, která mě zde zklamala, a to jsou efekty. Je rok 1975 (2 roky do odstartování Star Wars) a ty efekty se od roku 196?(prostě od filmu Mosura vs. Godzilla) nepohli ani o krok. Dokonce bych řekl, že v Útoku z neznáma a Destroy all monsters! byli efekty o chlup lepší. Tohle všechno však nic nemění na tom, že přes velké ambice a lehké zklamání Honda natočil skvělí snímek a důstojně zakončil přibližně 20 let trvající sérii.(25.4.2007)

 • Lima
  **

  16) TERROR OF MECHAGODZILLA (1975)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1975___Legendární Ishiro Honda je mým nejoblíbenějším godzillovským tvůrcem, ale tady je jenom stínem svého slavného období. Ten příběh jakoby odvyprávěl tak na půl plynu, zejména prvních cca 50 minut se zde staticky debatuje více než by bylo záhodno, s vizualizací levné televizní inscenace a děj se nikam neposouvá. A ten název je docela zavádějící. Hlavní prostor zde má totiž podvodní ještěr Titanosaurus, kolem něhož se většina dění točí, Godzilla s Mechagodzillou hrají jenom druhé housle. Samozřejmě oblíbený Hondův prvek – mimozemšťani – zde nesmí chybět. Ale jinak překvapí, že triková úroveň u Hondových filmů od časů ´King Kong vs. Godzilla´ nepostoupila ani o píď. Což mě vlastně i v postavě samotné Godzilly docela cynicky těší, ta zde pořád vypadá – a také v celé sérii naposledy – jako nějaká semišová hračka z dětského pořadu s Dádou Patrasovou a je to docela legrace jí pozorovat při pohybu, které jsou neodolatelně komické a afektované. Až posledních 20 minut – vypuštěním Mechagodzilly ze svého stanoviště – se konečně Honda utrhl ze řetězu a takový wrestlingový souboj Godzilly s Titanosaurem není vůbec marný, i na rány pěstí a kopání do hlavy tu dojde :o) Ale jinak…..lehce pronuděný zážitek.(12.8.2010)

 • kaylin
  ****

  „Mekagojira no gyakushu“ tu jednu éru uzavírá příjemně a poslední pochod gigantického monstra na konci je prostě ikonický, i když se v podobných obdobách objevil i v předchozích filmech. Gojira jde sám do oceánu a sledujeme ho zezadu. Parádní. Film obsahuje skvělé trikové scény, hlavně finální souboj je nabitý akce, bouchá to, střílí se zde, hoří plameny a mlátí se to hlava nehlava. Parádní akční a zábavné béčko.(8.3.2015)

 • xxmartinxx
  ***

  Godzilla skončil neslavně, co si budeme povídat. Z původního monstra zbylo až příliš antropomorfní zviřátko, které se mlátí za lidi, protože... těžko říct proč. Fukuda ani Honda to neutáhli a byla to ke konci dost nuda. Poslední díl se sice loučí na pro sérii mírně nadstandardní úrovni, především díky opravdu ultimátní destrukci na konci (nevadí ani místy chabší choreografie než obvykle), opotřebení a nutnost restartu jsou ale jasné.(10.6.2014)