Mosura tai Gojira

Sci-Fi

Japonsko, 1964, 89 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

6) GODZILLA vs MOTHRA (1964)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Mothra mě ze všech godzillích protivníků baví nejvíc. Má zajímavé „zázemí“ (božský původ, mytický ostrov, noblesní vzhled) a její „děti“, hlásné trouby a verbální kontakt s lidstvem v jednom, tedy dvě malé víly v oranžových šatičkách s kožíškem přes ramena, mě vždycky dostávají. Zde mají v godzillí sérii poprvé prostor a pomocí jejich sladkého zpěvu „Mosuraja, Mosuraja“ přemluví Mothru, aby lidstvu pomohla zničit Godzillu. Následuje mnoho soubojů Godzilly s Mothrou, s lidmi a se dvěma larvami (které se vylíhnou z obřího vejce, vyplaveného z moře a ukrytého do obřího inkubátoru), z nichž jedna se zakousne Godzille do ocasu a druhá na ní ze zálohy, ukrytá mezi skalami, stříká žlutý lepkavý sekret. Takže vcelku příjemný díl a óda na papundekl, plyšovou můru, modýlky tanků, letadel, vrtulníků, raketometů, kulisy ostrova, které jakoby z obrázku Strážní věže vypadly, přehrávající herce, spoustu patosu a všudypřítomného vážného tónu :o)(9.12.2010)

Mothra je super - už ako larva sa vie inteligentne uhýbať spŕške kameňov, ako motýľ vie vláčiť samotného Godzillu za chvost a neodmysliteľne k nej patria víly-dvojičky, ktoré vedia ľúbezne spievať. O posledné spomenuté som sa síce pred sledovaním obával, no nebolo treba. Godzilla nie je iba prehliadka monštrier, je to aj naivný príbeh plný pátosu a do neho tieto rozprávkové víly zapadli bez problémov. Akokoľvek však môže byť príbeh fajn, stále je jednoduchý a moju pozornosť vyše hodiny neudrží. Ubrať tak 10 minút ľudskej drámy v prospech Godzillých súbojov a nemal by som čo vytknúť. Súboje sú totiž aj tentokrát vrcholom filmu. 70%(24.8.2014)

Tento Godzillí crossover má v sobě díky eco-fantasy rovině ukrytou jak zvláštní poetiku tak infantilnost i pohádkovou naivitu v nejvyšší možné míře. Hodná Mothra je až dojemná a díky její neantropomorfnosti dostávají souboje opravdu bizarní charakter: buď obletování v motýlí podobě či panožení a hryzání do ocasu v podobě housenčí - no bavil jsem se náramně. A i triky už jsou mnohem zdařilejší než dříve, nedočkáme už se trapných igráčků a i tančíky už nepůsobí natolik modelovitě. Klišé jsou tak monstrózně absurdní, že občas opravdu těžko hledat, zda je přesah ke komičnosti záměrný čí nikoli (proč hrozící a hrozivá Godzilla neustále zakopává?) - o to je však zajímavější tyhle filmy sledovat.(20.11.2007)

Není to žádná tragédie-pořád je to příjemná zábava, ale tentokrát mi tam pár věcí prostě nesedlo. Ty dvě malé zpívající trpaslice mi lezly pekelně na nervy, nemůžu si pomoct ale měl jsem pocit, že herec v godzillím obleku je po většinu natáčení namrdaný jako čolek-no a pak je tu finální absurdní "bitka" godzilly s dvěma larvama při které se dozvíme, že asi nejzranitelnější místo godzilly je špička jejího ocasu(ten hysterický amok co spustila jsem trochu nepobral :D) a, že Godzilla která se lehce vypořádá i s celou armádou(tentokrát až překvapivě vynalézavou) vlastně porazíte, když jí hodíte do moře obalenou do záclony........No peklo :D(15.7.2013)

Takový klasický díl,ale hlavně velice naivní. Honda za to nemůže,ten odvedl kvalitní práci. Může za to fakt,že Mothra prostě není rovnocený soupeř. Mothra jen upí kousat svými pidikusadli a foukat vítr a to proti Godzille prostě nestačí. Ani ten závěr s těmi larvami není tak dobrý jako třeba v Godzilla vs. Monster Zero. Takže průměr. Mothra se ale nemusí za nic stydět. Čeká jí velká budoucnost. A hned to předvede v dalším dílu.(24.2.2007)

• - Poslední díl Showa série, kde Godzilla hraje záporáka. (Spinosaurus)

• - V pásu vlajících vlajek v bouři na začátku filmu lze zahlédnout i vlajku českou. (Kmotr76)

• - Film je zmíněn v epizodě seriálu Lovci duchů (od r. 2005) s názvem The Benders (2006), a to ve scéně, kde se Dean (Jensen Ackles) baví s malým klukem, který viděl přízrak. (PECHY15)