Mosura tai Gojira

Sci-Fi

Japonsko, 1964, 89 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

Tento Godzillí crossover má v sobě díky eco-fantasy rovině ukrytou jak zvláštní poetiku tak infantilnost i pohádkovou naivitu v nejvyšší možné míře. Hodná Mothra je až dojemná a díky její neantropomorfnosti dostávají souboje opravdu bizarní charakter: buď obletování v motýlí podobě či panožení a hryzání do ocasu v podobě housenčí - no bavil jsem se náramně. A i triky už jsou mnohem zdařilejší než dříve, nedočkáme už se trapných igráčků a i tančíky už nepůsobí natolik modelovitě. Klišé jsou tak monstrózně absurdní, že občas opravdu těžko hledat, zda je přesah ke komičnosti záměrný čí nikoli (proč hrozící a hrozivá Godzilla neustále zakopává?) - o to je však zajímavější tyhle filmy sledovat.(20.11.2007)

6) GODZILLA vs MOTHRA (1964)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Mothra mě ze všech godzillích protivníků baví nejvíc. Má zajímavé „zázemí“ (božský původ, mytický ostrov, noblesní vzhled) a její „děti“, hlásné trouby a verbální kontakt s lidstvem v jednom, tedy dvě malé víly v oranžových šatičkách s kožíškem přes ramena, mě vždycky dostávají. Zde mají v godzillí sérii poprvé prostor a pomocí jejich sladkého zpěvu „Mosuraja, Mosuraja“ přemluví Mothru, aby lidstvu pomohla zničit Godzillu. Následuje mnoho soubojů Godzilly s Mothrou, s lidmi a se dvěma larvami (které se vylíhnou z obřího vejce, vyplaveného z moře a ukrytého do obřího inkubátoru), z nichž jedna se zakousne Godzille do ocasu a druhá na ní ze zálohy, ukrytá mezi skalami, stříká žlutý lepkavý sekret. Takže vcelku příjemný díl a óda na papundekl, plyšovou můru, modýlky tanků, letadel, vrtulníků, raketometů, kulisy ostrova, které jakoby z obrázku Strážní věže vypadly, přehrávající herce, spoustu patosu a všudypřítomného vážného tónu :o)(9.12.2010)

Mothra je super - už ako larva sa vie inteligentne uhýbať spŕške kameňov, ako motýľ vie vláčiť samotného Godzillu za chvost a neodmysliteľne k nej patria víly-dvojičky, ktoré vedia ľúbezne spievať. O posledné spomenuté som sa síce pred sledovaním obával, no nebolo treba. Godzilla nie je iba prehliadka monštrier, je to aj naivný príbeh plný pátosu a do neho tieto rozprávkové víly zapadli bez problémov. Akokoľvek však môže byť príbeh fajn, stále je jednoduchý a moju pozornosť vyše hodiny neudrží. Ubrať tak 10 minút ľudskej drámy v prospech Godzillých súbojov a nemal by som čo vytknúť. Súboje sú totiž aj tentokrát vrcholom filmu. 70%(24.8.2014)

Velká zábava, která naivitu vyvažuje tučnou porcí parádně zpracovaných soubojů, skoro až fantasy feelingem a hlavně malou porcí debilního japonského humoru. Může být.(19.10.2014)

Kvalitná campy zábava. Najväčším plusom je poctivý príbeh so zaujímavou mytológiou okolo Mothry, i keď chcelo by to osekať tak o desať minút, resp. dať do filmu viac Godzilly, keďže tá sa objaví až po polhodine a oproti minulým dielom jej ničenie je obmedzené. Každopádne záverečný súboj Godzilla vs. Mothra a Godzilla vs. megalarvy je bohovský!(20.4.2014)

• - V pásu vlajících vlajek v bouři na začátku filmu lze zahlédnout i vlajku českou. (Kmotr76)

• - Poslední díl Showa série, kde Godzilla hraje záporáka. (Spinosaurus)