Mosura tai Gojira

Sci-Fi

Japonsko, 1964, 89 min

Iširó Honda

Akira Ifukube

Tento Godzillí crossover má v sobě díky eco-fantasy rovině ukrytou jak zvláštní poetiku tak infantilnost i pohádkovou naivitu v nejvyšší možné míře. Hodná Mothra je až dojemná a díky její neantropomorfnosti dostávají souboje opravdu bizarní charakter: buď obletování v motýlí podobě či panožení a hryzání do ocasu v podobě housenčí - no bavil jsem se náramně. A i triky už jsou mnohem zdařilejší než dříve, nedočkáme už se trapných igráčků a i tančíky už nepůsobí natolik modelovitě. Klišé jsou tak monstrózně absurdní, že občas opravdu těžko hledat, zda je přesah ke komičnosti záměrný čí nikoli (proč hrozící a hrozivá Godzilla neustále zakopává?) - o to je však zajímavější tyhle filmy sledovat.(20.11.2007)

Kvalitná campy zábava. Najväčším plusom je poctivý príbeh so zaujímavou mytológiou okolo Mothry, i keď chcelo by to osekať tak o desať minút, resp. dať do filmu viac Godzilly, keďže tá sa objaví až po polhodine a oproti minulým dielom jej ničenie je obmedzené. Každopádne záverečný súboj Godzilla vs. Mothra a Godzilla vs. megalarvy je bohovský!(20.4.2014)

Trvalo tři roky než se obě monstra postavila proti sobě. Paradoxně se tak stalo v době, kdy od následujících dílů změní Gojira strany a začne pomáhat lidem. To však nic nemění na tom, že souboje obou monster do jisté míry uchvátili většinu fanoušků této monster série. Začátek filmu probíhá opět kolem již vyzkoušené šablony, kdy se diváci nejprve seznámí se všemi důležitými postavami v ději. Tentokrát však nechal Tokio oddychnout a rozhodl se trochu poničit jiné město. První polovina filmu se točí okolo obrovského vejce, jehož obsah zůstává zahalený pod rouškou tajemství. Tedy ne pro ty jenž svědomitě sledují režisérovy filmy pěkně popořadě. Byl jsem rád, že zde opět zazněla lyrická píseň "Mosura No Uta". Ta už bude s Mosurou navždy spjata.Opět zde máme šanci sledovat již zaběhlé triky, které už snad ani nemůžou nikoho znechucovat. Někoho možná nebaví se dívat na ničení papírových baráků a přehlídku dětských hraček viz modely tanků a aut – jenže právě tyto momenty japonští diváci na této sérii milovali společně s gigantickými hrdiny nejvíc. Lidé si už totiž zvykli, že se ničeho lepšího nedočkají ( což měli pravdu, protože se tyto triky objevují až do posledního dílu celé série) a tak nad nimi přestali lámat hůl. Pokud se vám zdají hrozné, nudné a nezajímavé, tak se na ostatní Gojiry ani nedívejte! S každým dalším dílem jde totiž kvalita celého snímku rapidně dolů. Tedy až na pár výjimek.(14.7.2011)

Mothra je super - už ako larva sa vie inteligentne uhýbať spŕške kameňov, ako motýľ vie vláčiť samotného Godzillu za chvost a neodmysliteľne k nej patria víly-dvojičky, ktoré vedia ľúbezne spievať. O posledné spomenuté som sa síce pred sledovaním obával, no nebolo treba. Godzilla nie je iba prehliadka monštrier, je to aj naivný príbeh plný pátosu a do neho tieto rozprávkové víly zapadli bez problémov. Akokoľvek však môže byť príbeh fajn, stále je jednoduchý a moju pozornosť vyše hodiny neudrží. Ubrať tak 10 minút ľudskej drámy v prospech Godzillých súbojov a nemal by som čo vytknúť. Súboje sú totiž aj tentokrát vrcholom filmu. 70%(24.8.2014)

Není to žádná tragédie-pořád je to příjemná zábava, ale tentokrát mi tam pár věcí prostě nesedlo. Ty dvě malé zpívající trpaslice mi lezly pekelně na nervy, nemůžu si pomoct ale měl jsem pocit, že herec v godzillím obleku je po většinu natáčení namrdaný jako čolek-no a pak je tu finální absurdní "bitka" godzilly s dvěma larvama při které se dozvíme, že asi nejzranitelnější místo godzilly je špička jejího ocasu(ten hysterický amok co spustila jsem trochu nepobral :D) a, že Godzilla která se lehce vypořádá i s celou armádou(tentokrát až překvapivě vynalézavou) vlastně porazíte, když jí hodíte do moře obalenou do záclony........No peklo :D(15.7.2013)

• - Film je zmíněn v epizodě seriálu Lovci duchů (od r. 2005) s názvem The Benders (2006), a to ve scéně, kde se Dean (Jensen Ackles) baví s malým klukem, který viděl přízrak. (PECHY15)

• - Poslední díl Showa série, kde Godzilla hraje záporáka. (Spinosaurus)

• - V pásu vlajících vlajek v bouři na začátku filmu lze zahlédnout i vlajku českou. (Kmotr76)