Mothra tai Godzilla

Mosura tai Gojira

Godzilla Vs. Mothra

Sci-Fi

Japonsko, 1964, 89 min

Trvalo tři roky než se obě monstra postavila proti sobě. Paradoxně se tak stalo v době, kdy od následujících dílů změní Gojira strany a začne pomáhat lidem. To však nic nemění na tom, že souboje obou monster do jisté míry uchvátili většinu fanoušků této monster série. Začátek filmu probíhá opět kolem již vyzkoušené šablony, kdy se diváci nejprve seznámí se všemi důležitými postavami v ději. Tentokrát však nechal Tokio oddychnout a rozhodl se trochu poničit jiné město. První polovina filmu se točí okolo obrovského vejce, jehož obsah zůstává zahalený pod rouškou tajemství. Tedy ne pro ty jenž svědomitě sledují režisérovy filmy pěkně popořadě. Byl jsem rád, že zde opět zazněla lyrická píseň "Mosura No Uta". Ta už bude s Mosurou navždy spjata.Opět zde máme šanci sledovat již zaběhlé triky, které už snad ani nemůžou nikoho znechucovat. Někoho možná nebaví se dívat na ničení papírových baráků a přehlídku dětských hraček viz modely tanků a aut – jenže právě tyto momenty japonští diváci na této sérii milovali společně s gigantickými hrdiny nejvíc. Lidé si už totiž zvykli, že se ničeho lepšího nedočkají ( což měli pravdu, protože se tyto triky objevují až do posledního dílu celé série) a tak nad nimi přestali lámat hůl. Pokud se vám zdají hrozné, nudné a nezajímavé, tak se na ostatní Gojiry ani nedívejte! S každým dalším dílem jde totiž kvalita celého snímku rapidně dolů. Tedy až na pár výjimek.(14.7.2011)

Upřímě Mothru mám ze všech monster nejméně rád, a to hlavně díky těm dvou scvrklím Japonkám které mě doslova pijou krev. Tady je proti Godzille což bylo fajn hlavně akční scény stály za to, jen je tu další naprostej špatně danej humor kterej na celé sérii nesnáším. No já si dávám od Godzilly zase nějaký čas pokoj.(23.12.2012)

Tento Godzillí crossover má v sobě díky eco-fantasy rovině ukrytou jak zvláštní poetiku tak infantilnost i pohádkovou naivitu v nejvyšší možné míře. Hodná Mothra je až dojemná a díky její neantropomorfnosti dostávají souboje opravdu bizarní charakter: buď obletování v motýlí podobě či panožení a hryzání do ocasu v podobě housenčí - no bavil jsem se náramně. A i triky už jsou mnohem zdařilejší než dříve, nedočkáme už se trapných igráčků a i tančíky už nepůsobí natolik modelovitě. Klišé jsou tak monstrózně absurdní, že občas opravdu těžko hledat, zda je přesah ke komičnosti záměrný čí nikoli (proč hrozící a hrozivá Godzilla neustále zakopává?) - o to je však zajímavější tyhle filmy sledovat.(20.11.2007)

6) GODZILLA vs MOTHRA (1964)___ORIGINAL SHOWA SERIES 1954-1974___Mothra mě ze všech godzillích protivníků baví nejvíc. Má zajímavé „zázemí“ (božský původ, mytický ostrov, noblesní vzhled) a její „děti“, hlásné trouby a verbální kontakt s lidstvem v jednom, tedy dvě malé víly v oranžových šatičkách s kožíškem přes ramena, mě vždycky dostávají. Zde mají v godzillí sérii poprvé prostor a pomocí jejich sladkého zpěvu „Mosuraja, Mosuraja“ přemluví Mothru, aby lidstvu pomohla zničit Godzillu. Následuje mnoho soubojů Godzilly s Mothrou, s lidmi a se dvěma larvami (které se vylíhnou z obřího vejce, vyplaveného z moře a ukrytého do obřího inkubátoru), z nichž jedna se zakousne Godzille do ocasu a druhá na ní ze zálohy, ukrytá mezi skalami, stříká žlutý lepkavý sekret. Takže vcelku příjemný díl a óda na papundekl, plyšovou můru, modýlky tanků, letadel, vrtulníků, raketometů, kulisy ostrova, které jakoby z obrázku Strážní věže vypadly, přehrávající herce, spoustu patosu a všudypřítomného vážného tónu :o)(9.12.2010)

Kvalitná campy zábava. Najväčším plusom je poctivý príbeh so zaujímavou mytológiou okolo Mothry, i keď chcelo by to osekať tak o desať minút, resp. dať do filmu viac Godzilly, keďže tá sa objaví až po polhodine a oproti minulým dielom jej ničenie je obmedzené. Každopádne záverečný súboj Godzilla vs. Mothra a Godzilla vs. megalarvy je bohovský!(20.4.2014)

• - Film je zmíněn v epizodě seriálu Lovci duchů (od r. 2005) s názvem The Benders (2006), a to ve scéně, kde se Dean (Jensen Ackles) baví s malým klukem, který viděl přízrak. (PECHY15)

• - V pásu vlajících vlajek v bouři na začátku filmu lze zahlédnout i vlajku českou. (Kmotr76)

• - Poslední díl Showa série, kde Godzilla hraje záporáka. (Spinosaurus)