Bowling for Columbine

• Kanada Bowling for Columbine (více)

Vážný i humorný, sarkastický pohled na posedlost USA zbraněmi. Na pozadí masakru na Columbineské střední škole se režisér Michael Moore vydává na pouť po Spojených státech, aby blíže prozkoumal příčiny, které ženou Američany neustále žít v paranoidním strachu před zlem, servírovaným všemocnými médii. Slavný celovečerní dokument se stal kasovním trhákem a vyvolal vášnivé polemiky mezi diváky. (oficiální text distributora)

halogenka

Moore je velký manipulátor, ale mě to v tomto případě baví. A taky už konečně vím, proč jsem nikdy neměla ráda Charltona Hestona :-) ()

willow666

Pět hvězdiček? Ani náhodou. Ano, v tomhle dokumentu je spousta pravdy. Já nesdílím názory Michaela Moora, nudí mě ta věčná protibushovská agitace a taky mi opravdu vadí, jak je většina lidí proti USA, aniž by o nich něco věděla, prostě proto, že to je Amerika. Je podivné, že se tam děje tolik vražd, je to zvláštní země, uznávám - paranoidní. Ale opravdu je nutno ji prezentovat v takhle jednostranně špatném světle? Neřekla bych. ()

Skip

Vynikající dokument. Sice nedokážu přesně říct nakolik je manipulativní, nicméně výpověď o stavu americké společnosti, neustále masírované médii a udržované v pocitu ohrožení všeho možného druhu, podal dost věrohodně. ()

Toj

U jiného Mooreova filmu to asi neřeknu, ale účel světí prostředky a zde se prostředky nezdály být zas tak zlé... ()

radektejkal

Svižně pojatý autorský film "podle skutečných událostí" s mnoha překvapeními. První, které si nechal jako poslední, je "poslední role Charlese Hestona", reportáž z palácové pevnosti chráněné zámky a mřížemi a nabitými zbraněmi povalujícími se v každém rohu, jak mu to zaručuje a zároveň přikazuje druhý dodatek ústavy (tedy dodatek, a ještě druhý). Michael Moore však hledá kořen věci (byť i on sám je členem National Rifle Association) a nachází ho: je jím medializovaný strach z toho, že neúspěšný (především finančně, jiné neúspěchy jsou běžné a tolerované) člověk skončí na stará kolena jako outsajdr, CHUDÝ A SÁM. Přesto, že v jiných částech světa a v jinak formovaných společnostech je právě toto cílem poslední dvojdekády (60 - 80 let) lidského života. Nemyslím tím jen "sanjásinství", i když právě ono poskytuje základní představu: chudobu, skromnost a šetrnost ke všemu. A navíc: lidé tohoto typu nepotřebují žádnou charitu, příspěvky na stravu, bydlení ani energie. Jedinou podmínkou však je, že to musí mít v hlavě v pořádku. - Případ vraždy šestileté Kayly Rollandové stejně starým spolužákem si musí každý zrekonstruovat sám, tak jak to uděll i Mr. Moore. V oficiálním seznamu mladých vrahů nefiguruje, není známo ani jeho jméno. ()

kinderman

Ať už si o metodě zákeřně návodných otázek, manipulativního střihu, snaze nacpat se před kameru, i když to není nezbytně nutné, či aranžování šokujících konfrontací M.Moorea myslíme cokoli, pravda je, že na Bowling for Colombine jen tak nezapomenete. Asi nejtvrdší odsudek (týká se amerického středního školství) v něm pronese tvůrce South Parku Matt Stone a "drsňák" Charlton "Jen přes mou mrtvolu" Heston působí v závěru jako politovánihodný, nemocný stařík, což asi v době natáčení už byl. ()

Eldrick

Někdy si říkám, že můžu bejt vlastně rád, když jsem se narodil v Evropě. Američani jsou vážně zabedněný idioti. Nejlíp to vystihl Marilyn Manson. Závěrečný rozhovor s Charltonem Hestonem tomu celýmu nasadil korunu. ()

Huntelaar

Jak mě ale v průběhu filmu začala sr*t ta Moorova neomalenost, brát svůj skreslený pohled za světanázor. Na druhou stranu, hezky-česky, na každem šprochu, pravdy trochu. ()

Nuala

Přestože Moore občas manipuluje s fakty, mnohem víc manipulují Američané sami se sebou i se svými dětmi. Manson, který je v Americe pokládán za minimálně polovičního ďábla, má mnohem více inteligence než lidé, kteří zakazují jeho a minisukně, ale ke zbrani klidně pustí každého, i dítě. ()

Joe321

Dokumenty Michaela Moora jsou hodně takové propagandistické. Tím myslím, že ukazují hlavně to, co hraje jemu do karet, co šokuje. Ale taky si myslím, že je to docela i správně, potože jak jinak upozornit na nějaký problém. Tady vlastně dal dohromady jasný výsledek: američaní se střílí protože mají hodně zbraní a hlavně protože je drží ve strachu vláda. Tohle je samozřejmě velmi šokující, hlavně v Moorově podání, kdy mixuje různé události a záběry (což mu de výborně). Nejvíc mě asi dostal Heston, kterého mám rád, ale tady předved teda pěknou habaďůru. Jinak Bowling for Columbine je asi Moorův nejvyváženější dokument (autentičnost x údernost). -"Well, here's my first question. Do you think it's kind of dangerous handing out guns at a bank?" ()

dezorz

demagog politickym dokumentaristom? bezne je skor demagog politikom. co uz, v amerike je mozne vsetko, ked uz sa neda zarobit vladou mocnych, preco nie ucelovou kritikou vlady mocnych, ze? ()

deepend

Souhlasím s kleopatrou, po tomto filmu moje averze vůči američanům vzrostla. Scéna s Charltonem Hestonem...maras! ()

cariada

Pohled na USA, která je plná násilí a vražd. K tomu se podíváme na stejný problém v Kanadě a můžeme srovnávat to jak v Kanadě jsou lidé mírumilovní a nezabíjí se jak na běžícím pásu. Hodně sarkastický pohled na nejmocnější zemi světa a úkázka toho jaké trhliny má ve své společnosti. po tomhle dokumentu vás asi přejde chut bydlet v USA a radši stejně jako Romové (je vidět, že tak blbý nejsou) zamíříte do Kanady. Ps- zvláštní jak se v Kanadě nezamykají to tady u nás nepřipadá v úvahu. ()

lebowski!

Moore na vrcholu...zde si ještě nemusel přikreslovávat fakta aneb věčné téma USA vs. zbraně. Výborné zpracování i nápady! ()

Mefistofelle

Tento dokument Michaela Morea je sice v mnoha ohledech přehnaný a ukazuje prakticky jen oboustranné extrémy, ale svůj účel plní. Představuje nám USA jako zemi, kde je téměř nepředstavitelné, že nemáte zbraň pod polštářem. A ukazuje také, co se může stát, když se ke zbraním dostane duševně narušený teenager, který nemá rád své spolužáky. Dokument se tedy vlastně skládá ze dvou částí - první je příběhem masakru v Columbine, snaží se vysvětlit, co vedlo dva kluky k tomu, že pozvedli zbraň proti svým spolužákům a rozpoutali masakr. Zpovídán je zde mj. Marilyn Manson, který byl podezříván z toho, že to byla právě jeho hudba, která je k podobnému činu dovedla. A neodpustím si citaci z tohoto interview: More - "Co byste řekl pozůstalým po obětech masakru v Columbine?" Manson - "Já bych jim neřekl vůbec nic, nechal bych mluvit je." To o lecčems vypovídá... Druhá část dokumentu se zabývá ozbrojeností Američanů. Z pohledu Čecha je to zajímavá podívaná, protože dostat zbraň zdarma k uzavřené pojistce je pro nás přeci jen trochu nepředstavitelné. Syntéza obou témat probíhá na základě diskuze, zda by k podobnému maskru jako byl ten v Columbine muselo dojít, kdyby Amerika neměla tak liberální zákony vůči držení zbraní. Na závěr nám ovšem není servírován jednoznačný "správný" názor z pohledu Morea nebo kohokoli jiného, jsou představeny jen různé a velmi odlišné úhly pohledu jednotlivých skupin a tak je divákovi ponechán dostatečný prostor pro vlastní názor. ()

Attta

Velmi zajimavý dokument, který se zabývá velice zajimavými věcmi, jako dostupnost střelných zbraní v USA, porovnání společenských vlivů na vnímání a výchovu dětí, agresivitu medií.... Musím říct, že tento snímek na mě udělal velký dojem a i přes to, že se zabývá převážně tragickými příběhy dost často jsem se i zasmál. Každopádně tenhle dokument můžu doporučit. ()

cubajz

další anti-americký dokument, tentokrát od klasika žánru - známého tlouštíka v kšiltovce, Michaela Moorea.. V celém filmu se vrtá v americké politice a slabé psychice amerického lidu (což by nemuselo pro někoho působit až tak poutavě), ovšem mistr Moore to umí podat tak zábavnou a přesvědčivou formou, že se spolu s ním budete pousmívat u americké fascinace zbraněmi, vládou vyvolané paranoii a atmosféře strachu vládnoucí v ulicích. Výsledek = američani jsou hloupí militaristé, kteří neberou v potaz fakta a nechají se manipulovat a zastrašovat vládou a masovými médii. A co je nejlepší: jsou na svou tupost patřičně hrdí! Další nenudící dokument, určitě stojící za shlédnutí. ()

Shame on you Mr. Bush!

Shame on you Mr. Bush!

26.09.2006

Známý výrok Michaela Moora vyslovený při přebírání Oscara za dokument Bowling for Columbine v roce 2002 byl jedním z prvních otevřených útoků na Bushovu administrativu a takříkajíc zavedl nový trend … (více)