Dirk Gently's Holistic Detective Agency

• Velká Británie Dirk Gently's Holistic Detective Agency
USA / Velká Británie, (2016–2017), 12 h 49 min (Minutáž: 41–53 min)

Předloha:

Douglas Adams (kniha)

Elijah Wood, Samuel Barnett, Christian Bako, Neil Brown Jr., Aaron Douglas, Fiona Dourif, Michael Eklund, Mpho Koaho, Hannah Marks, Dustin Milligan (více)

Série(2) / Epizody(18)

Todd Brotzman (Elijah Wood) vede bezduchý život – dalo se by se říci, že prakticky nikterak odlišný od života kohokoli jiného. Vše se však změní, když se kolem něj začnou dít podivuhodné věci, jejichž pomyslnou třešničkou jsou vraždy. A co víc by si mohl Todd (jemuž se v poslední době příliš nedaří) přát, než být přímo podezřelým? Aby toho nebylo málo, na scéně se objevuje výstřední holistický detektiv Dirk Gently (Samuel Barnett), který, jak se zdá, je nejspíše jedinou nadějí Todda Brotzmana v tomto komicky bláznivém seriálu na motivy knih Douglase Adamse. Nadějí, jaká mu kompletně obrátí život naruby a postaví ho do nových (šíleně vedených) kolejí vedoucích k ještě ujetějším dobrodružstvím. (P. J. D.)

ganz

Doctor Who na cracku. S předlohou to nějak extrémně nekoresponduje, ale takhle parádní divnojízda to ani nepotřebuje a jede si místy až šíleným tempem do krásně šíleného finále (myslím, že je to popis použitelný pro obě série...) ()

TroiMae

Sherlock Holmes a John Watson v holistickém pojetí. To je poprvé, co i já musím uznat, že kniha a její provedení jsou dvě odlišné entity. Douglas Adams tvořil jedinečné LITERÁRNÍ dílo. Podobně jako Terry Pratchett. Byl stejně tak tvořivý, originální a vtipný. Možná ještě na jiném levelu, protože kde si Pratchett zahrával s fantazií, tam Adams posouvá hranice pravděpodobnosti do každodenní absurdity za horizont všedních dní. Ale vedle nepravděpodobných hrdinů a hrdinek, jako bůh Thor nebo lednice, je to především letální level vtipnosti. Takové té důvtipné a chytré, na které se mozek stane závislý jako na kokainu… Je to můj nejoblíbenější autor/autorka na pátém místě. Dlouhý, temný čas svačiny duše… Adams je nepravděpodobně vtipný až k slzám. Na Dirka Gentlyho se pozapomíná, ale v jaké jiné detektivce může být součástí děje bůh hromu Thor nebo hledání poloviny ztracené kočky? Zlobím se na Adamse, že zemřel… A kromě Stopařova průvodce po galaxii stačil napsat jen dvě a půl knihy o Dirku Gentlym. Literární vtipnost knihy tedy nejde převést do filmu, jen postavy a náměty. Navíc seriál je o dost víc raw. Ale autistický (to je dnes dost trendy) Gently je ve filmu o dost hezčí (nicméně… já jsem se ve své fantazii taky od předlohy poněkud odpoutával… :P A nová raw postava. Holistická vražedkyně (žena ;) A výměna rukojmích na mostě… je ikonická. ()

andalin

Po dlouhe dobe serial, co me fakt hodne bavil. Spousta zvlastnich skvele napsanych postav, ktere si zamilujete, a zvlastni pribeh, co dlouho nedava smysl, dokud se vsechny dilky nespoji. Ta kreativita a originalita spletena s blaznivosti a zaroven i dramatem a vtipem! Casto na tenhle serial myslim a jsem moc smutna, ze se mu nedostalo pokracovani... Rada ho doporucuju dal, je to opravdu zazitek. ()

P1tr

Maxu Landisovi se poprvé od Kroniky konečně zase něco povedlo a výtečně pro nás po svém zadaptoval populární knižní sérii o jednom netradičním detektivovi, kterého byste k Poirotovi, či Columbovi přirovnali jen těžko. Tvůrci berou podivnou povahu hlavního hrdiny za svou a jeho zvláštnosti ještě umocňují, což vystihuje celý seriál, který je hrozně šílený a neobvyklý, ale velmi chytlavým způsobem a jakmile s ním začnete, nebudete moci přestat, neboť ujetosti jdou ruku v ruce s chytlavým a tajemným příběhem, který se hýbe vpřed pohotovým tempem, které vám nedá čas vydechnout. Dirk Gently je zkrátka hodně svůj a my za to můžeme být jedině rádi. ()

Gogo333

Wood si po Wilfrededovi vybral další povedený seriál a to rovnou adaptaci od kultovního Adamse, který snad nesmí chybět v žádné knihovničce. První série si bere na paškál hrátky s časem a prohazování těl. Je to perfektní ujetá jízda, která pobaví, zaujme a chytne. K tomu tu máme i McMahona (Nip/Tuc), který dodává své charisma. Druhá série je ještě ujetější a podíváme se zde do fantasy světa s různými tvory a magií. Do herecké posádky přibylo pár mých oblíbenců: Tudyk (Firefly), Labin (Reaper) a Hannah (Spartacus). Seriál mě hodně bavil a tak jeho ukončení po druhé sérii zamrzí. Nezbývá mi tedy nic jiného, než abych vytáhl nějaký dil Gentlyho z knihovny a další příhody si přečetl. ()

Bingos

Na začátek: Moc tlačení na pilu v melodramatických vztazích postav a možná i moc přestřelek na můj vkus, občas to rušilo / vyznívalo do prázdna. Ale to jsou fakt jen stopové prvky, ostatně název televizní stanice by neměl mít za 'BBC' slovo 'America' pro nic za nic, žeano. Ale jinak jsem nadšený! Asi podobně nadšený, jako když jsem v létě před šesti lety viděl první sérii tehdy ještě prakticky neznámého Sherlocka. Spíš než Sherlocka připomíná však Dirk Doktora na kokainu, který se srazil s Frequently Asked Questions About Time Travel. Teda jako srovnávat to s předlohou je vlastně předem prohnaný boj. Je tam pár drobných odkazů, původní protagonista a koncept vyšetřování, ale jinak je celý ten mumraj vystavěný na zcela nové a neméně šílené zápletce, která reálie tlačí ve všech směrech do ještě větších a komplexnějších rozměrů. A hádejte co, fachá to jak švýcarské hodinky. Všechny postavy jsou nádherně ujeté a srkznaskrz sympatické (drummer girl Amanda, sexy černoška, holistická zabijačka, Rowdy Three i ten huhlající záporák), je to kompletně uhozené, Monty Pythonovský humor se kloubí se šťavnatě krvavou brutalitou (vybaví se jméno Edgara Wrighta) a v kýženém finále, ze kterého jde hlava kolem, to prostě celé klapne. Radujte se. Max Landis stvořil kultovku! Co říct na závěr? Závěrečný cliffhanger jdoucí ruku v ruce s oficiálním oznámením druhé řady dává tušení, že tohle ještě bude velké! A že už je to dost nemalé. ()

Zombi

Tenhle seriál je opravdu šílený, nebudete vědět co se děje a proč se to děje, ale bude vás to bavit a ke konci to začne dávat smysl, alespoň ve světě holistické detektivní kanceláře... Druhá série trošku slabší, ale pořád dobrá zábava. ()

toi-toi

Nebudem riešiť, že to je sprznenie predlohy, i keď je škoda akým spôsobom to výborná kniha od Adamsa schytala. Žiaľ, to čo malo byť na seriály najlepšie, samotný Dirk, je najväčšia slabina. Barnett to hrá na Sheldona Coopera s mozgovou porážkou, je otravný a nevtipný. Wood predvádza svoju klasiku, ublíženého hobita so smutnými očkami. Čo sa týka samotných udalostí, sú zväčša nezaujímavé a humoru je málo. Vyťahujú to vyššie iba sekundárne deje a postavy ako Bart alebo Amanda. ()

DaeGurth

Zábava na úrovni Prci, prci, prcičky. Vzhledem k tomu, že knížky znám, tak jsi jdu na spravení chuti pustit britskou verzi z roku 2010, která mi osobně, přes nižší hodnocení, příjde mnohem lepší. ()

LeitoSE

Klasický Douglas Adams, je to o všetkom a zároveň o ničom. Má to myšlienku aj to nemá myšlienku. Postavy sa preto len plácajú bezcieľne z miesta na miesto a všetko je ponechané náhode, ktorá je tu ekvivalentom osudu, čo sa tak nejako nedá tomu ani vyčítať, keďže to bolo hlavným zámerom spisovateľa aj tvorcov seriálu. Najsilnejším prvkom preto zostávajú len samostatné absurdné scénky náhod s postrehmi postáv, z ktorých sa dá dokopy len veľmi ťažko poskladať nejaký funkčný seriál. 8/8 - 60% ()

Qeo

Dirk Gently je konečně zase něco nového a neuvěřitelně zmateného. Až jsem se začal bát, že se to nakonec všechno vysvětlí...Nestalo se tak úplně...Naštěstí. Balancovaní mezi komedií a sci-fi a něco mezi tím je báječné. A Elijaha Wood je naprosto famózní. ()

Raziel_cz

Vesmír pro vás má plán, takže seďte na zadku a nechte ho pracovat. Je to haluz, ale funguje to. Komplexní děj má vražedné tempo, a zatímco u první epizody si nebudete jistí, na co vlastně koukáte, kam to směřuje a jestli to dává smysl, u poslední si budete rochnit, jak to do sebe všechno pěkně zapadá. Navíc se na to moc příjemně dívá, je to barevné a vtipné a brutální a punkové a má to Elijaha Wooda a Samuela Barnetta. Jo, tohle se Landisovi povedlo. Těším se na pokračování. ()

P. J. D.

Seriál působí prve zmatečně, avšak to je zcela účelné. Jednak to odráží styl psaní Douglase Adamse, na jehož předloze (byť co vím, tak se vlastně téměř s dějovou linkou neshoduje) tento počin vznikl, ale rovněž to staví i na faktu, že takto lépe pochopíme samotné hlavní postavy. Prvotní laxnost (posunu v ději) tak představuje Todda a jeho počáteční monotónnost, následná zmatečnost Dirka (a jeho chaotickou osobnost) a takto bychom mohli pokračovat dál a dál. To oceňuji. Seriál má proto co do scénáře a režie mnoho chutí, což však může občas působit na škodu, uvážím-li, že ne každému to může sednout (mě ale ano). Jednotícím prvkem je zde však hlavní příběh. Dá se říci, že je utvářen dílčími prameny, jaké se následně shluknou do jednoho a konečně (byť lehce bizarním způsobem) začnou dávat smysl. Vše je propojeno – jak hlásá seriál od začátku a nám to začne dávat smysl, až v posledních dílech první série. Seriál má dostatečný podklad (tzn. scénář, dílčí charaktery, hudba a režie) na to, aby nepůsobil průměrně, ale je fakt, že někdy k té průměrnosti sklouzne a to obzvláště v momentě, kdy je potřeba čímsi vyplnit zbytek dílu (tzn. zbytečné přílišné natahování scén, přechody mezi scénou A a B a jejich návazností, či scény zbytečné vůbec sami o sobě). Takhle je to na 4 hvězdičky, ale je klidně možné, že v příští sezoně to čímsi vytáhne (nechme se překvapit). ()

Torgal

Milujem knihy Douglasa Adamsa a dokonca som dakedy prečítal aj predlohu tohto seriálu. Som si celkom istý, že seriál sa ňou len inšpiroval, ale to nevadí, lebo jej potrhlého ducha zachytil veľmi verne. Tento seriál je totiž iný. Čudné náhody sú tu pravidlom, každá postava je nejakým spôsobom vyšinutá a svet v ktorom sa pohybujú je tiež vykĺbený z mantinelov reality. A práve táto inakosť v kombinácii s chytro vymysleným detektívnym prípadom bola pre mňa veľmi osviežujúca. V druhej sérii už ale tvorcovia popustili uzdu fantázii asi až príliš. To dúhové rozprávkové kráľovstvo bolo už aj na mňa priveľa, sympatické postave to ale ťahali ďalej. 7+/10 ()

Anayka

Po většinu série mi Dirk dost lezl na nervy a i jakožto velkému fanouškovi Douglase Adamse mi to celé přišlo jako mega úlet. Ovšem poslední tři díly byly epické. Chceme ještě! ()