Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

Skuby47

Doporučovala jsem tento film dceři, ale když se zeptala o čem je, tak jsem zaváhala. Nelze ho jen tak popsat, ten se prostě musí vidět. Je to drama osobní, romantické či politické? Příběh je jednoduchý, komorní, s velmi působivou atmosférou, ale bez výrazných zvratů. Hopkinsovo charismatické ztvárnění panského sluhy, který zcela potlačil své city, rozumové přesvědčení i svědomí ve prospěch bezvýhradné otrocké oddanosti svému povolání, bylo excelentní. Připomněl mi majordoma Mr.Carsona v podání Jima Cartera ze seriálu Panství Downton. Emma Thompson mu rovnocenně sekundovala. Bylo to dokonalé. ()

Tyny

Co bych dala za to, abych Soumrak dne mohla vidět znovu, znovu poprvé.Když jsem snímek viděla prvně, nic jsem si o něm nemyslela, protože mi to má hlava nedovolila. Byla jsem filmem tak zaujata, že jsem neodepřela oči z obrazovky a prostě jsem poté jen sledovala konečné titulky. Já věděla, že jsem někdy na nějaký film čekala, ale ještě jsem ho neobjevila. Tohle je on. To je ten film přesně pro mně. Táhlý děj, na který se člověk musí soustředit a hltat každý detail. Časem se příběh rozvine do fáze, kdy nevíte co se může stát a co se stane a nakonec z toho vyjde úplně něco jiného než jste očekávali. A o tohle právě jde. Krásně decentní film. Šarm Hopkinse je ve všech směrech nepřekonatelný a ta energie co z filmu vyzařuje, nemám slov. Kéž by takovýchto filmů bylo více. Vše tak pomalu plyne a přitom je toho strašně moc ke sledování. Až po asi druhém shlédnutí Soumraku dne jsem si všimla, že si tam zahrál Hugh Grant, jelikož jsem ho předtím ještě jako herce vůbec neznala. Až poté jsem si přečetla, že prohlásil, že Soumrak dne patří mezi jeho nejlepší filmy v celé filmografii. Krása. ()

danoo

Dokonalá dráma Jamesa Ivoryho je strhujúcou analýzou typicky britského fenoménu lojality služobníctva. Anthony Hopkins exceluje v roli chladného majordóma, ku ktorému sa pokúša priblížiť Emma Thompsonová - nová komorná. Avšak pán Stevens k životu teplý ľudský dotyk nikdy nepotreboval, nepotrebuje a ani ho potrebovať nebude... ()

marvan

Ivoryho adaptace na mě působí jako didaktická pomůcka pro ty, kterým se nechce číst jejich knižní předlohy. Nejsou to svébytné interpretace jako např. Truffautovy Dvě Angličanky a kontinent nebo Portét dámy od Campionové, které žijí svůj samostatný a na předloze nezávislý život. Ivoryho adaptace zůstávají spojeny pupeční šňůrou se svými knižními vzory a zůstávají stát v jejich stínu. ()

dANo

Vydarený film o láske a vzťahoch na šlachtickom vidieku v Anglicku začiatkom minulého storočia, kde je hlavne radosť sledovať výkony hlavných postáv... Aj napriek tomu, že je to trochu dlhé a rozťahané, patrí tento kúsok medzi tie najlepšie z tejto kategórie. ()

Natabar

Jeden z nejvíce nedoceněných filmů. Klenot, na nějž se neprávem zapomnělo. A ještě i na Oscarech měl smůlu, že soutěžil v ročníku se Schindlerem a spol. (A zrovna Hopkins měl po právu získat Oscara za hl. mužský výkon.) ()

Hennesy

Precízna drobnokresba jedného anglického panstva na pozadí neblahých historických udalostí. Natočená tak pútavo, že bolo zaujímave sledovať aj čistenie mosadzných kľučiek. Poctivé, herecky brutálne presné do posledného detailu a najmenšej emócie. Hopkins je herecky v integalaktickej lige. Krásny a veľmi pútavý film. Svojho času mal 8 oscarových nominácii, tak som si pozrel s kým prehral. Pred 30 rokmi prehral so Shindlerovým zoznamom, s Pianom, s Philadelphiou a pod. To boli časy... Dnes by prehral s farebným čínskym treťoligistom.. nuž, to sme to dopracovali. ()

VanTom

Tématem (zdánlivě) odtažitý příběh distingovaného komorníka britského lorda pod povrchem vře, jak proplouvá službou (jakož i životem) na pozadí dějinotvorných konferencí a schůzek před 2. světovou válkou, srdcem (alibisticky) oddaný chladné pracovní tradici dokonalosti. Ze střípků událostí skládáme jeho duši i charakter, přičemž famózní, mimořádný výkon Anthonyho Hopkinse (ne)dává za profesně netečnou tváří pocítit každičké hnutí mysli, hluboko uvnitř skrývané osobní emoce, názory, nesouhlasy… a také city k podobně vynikající hospodyni Emmy Thompsonové. ()

klima777

Ne, tohle není romantický film. Británie 30. let, tísnivá atmosféra panského sídla a mezilidských vztahů, které jsou pokřivené (a nebo v horším případě pokřivené a nenaplněné). Nade vším se vznáší přízrak II. světové války (a nemám na mysli jen fašizujícího Darlingtona). Pak je zde Mr. Stevens (upjatý; neschopný vyjádřit vlastní názory a emoce). Anthony Hopkins v této roli podává výkon na hranici lidských možností a také snesitelnosti (člověk neví, zda pro něj uronit hořkou slzu nebo jej zahrnout nadávkami nejdrsnějšího kalibru). E. Thompson jej zdatně doplňuje. Remains of The Day je děsivý film (osobně jej snáším velmi těžce, v jistých okamžicích mi téměř způsobuje nevolnost…). A přitom se jedná „pouze“ o krajně realistické drama s výbornými herci a spoustou otázek ohledně svobody, loajality, ceny soukromí atd. Tento film by se mohl promítat v rámci imaginárních kurzů „Jak promarnit vlastní život“. Zastávám názor, že některá umělecká díla by se neměla hvězdičkovat; prostě proto, že se běžné hodnotící škále zcela vymykají: Jsou totiž až příliš skutečná. Nicméně se protentokrát oprostím od privátních pocitů (konec konců hvězdičkovala jsem i Nebeské jezdce) a dám plný počet. ()

ghatos

Polozapomenutý klenot ze začátku devadesátek. Soustředěná vnitřní psychologická řežba, kde se stále více utahují šrouby...💔. Vtahující prostředí, topové herecké výkony a nadčasové vyobrazení politiky, které je velmi aktuální třeba vzhledem k Ukrajině. Lež, přetvářka, zbabělost a osobní (ne)odvaha ve válce dějin a boji svého ❤️. 92%. PS: Mnichovská zrada a její rozpitvání z hlediska anglického myšlení je výborné 👍. ()

Autogram

Anthony Hopkins a ten jeho pokerface je v tomto filme nanapodobiteľný. Na pozadí veľkej vojnovej politiky sledujeme osudy služobníctva a zvlášť majordoma pána Stevensa. Ten pocity nevyslovuje, iba ich prežíva, a o to viac ich prenáša na diváka, a na mňa tiež. S filmom som prežil dvadsať rokov jeho života a nebolo to márnych dve a štvrť hodiny. –––– Kdybych' poslouchal, o čem pánové mluví, odvádělo by mě to od práce. –––– Proč, pane Stevensi, proč pořád tajíte své city? ()

manonfire

Stěžejní dílo mého vnímání platoniky. Ta neschopost projevit své vyznání, které se po celé té snaze a touze ztratí v bezchybně distinguovanou galantnost.90% ()

Almásy

ked sa laska stretne so lojalitou. dom, kde sa odohraju zasadne udalosti britskych dejin a dom, kde jeden bezvyznamny komornik prezije najvacsiu lasku svojho zivota. sentiment vsak necakajte, jeho neuveritelna oddanost panovi a nepripustnost akychkolvek ,,rozptyleni,, mu nedovolia vztah k domacej naplnit. vsetko sa to sustredi na male naznaky, na male gesta a na najjednoduchsiu a predsa najkrajsiu milostnu sekvenciu vsetkych cias, kedy aj jemu aj jej staci jediny pohlad, jedno slovo aby si uvedomili ze miesta ich oboch su niekde inde a ze snad v inom zivote bude ich vztah mozny. s odstupom casu (po dopozerani som nemal taketo silne dojmy) vo mne tento film rezonuje ako asi najgenialnejsia romanticka drama aku som kedy videl. hopkins, ktory sam v jednom interview poznamenal ze rola v Remains of the Day patri spolu s Hannibalom k jeho najoblubenejsim, predvadza minimalisticky vykon, ktory vyraza dych. herectvo skutocne podla mojho gusta- najvacsie city je schopny prejavit jedinym zachvevom poondiateho vlasu, perfekcionalisticky premysleny prejav, absolutne dokonaly vykon a i ked to bol velmi silny rok na muzske vykony, tom hanks vo filadelfii nesiaha hopkinsovi v tomto filme ani po kotniky. obdobne velky vykon predvadza Emma Thompsonova, ktorej pani Kentonova sa zaradila medzi moje najmilsie zenske postavy vobec. moj prvy film Jamesa Ivoryho dopadol teda naozaj silne. toto je film z vesmiru. ()

Pecival

Velmi zvláštní film, stojící na vynikajícím hereckém výkonu jak Hopkinse tak Thompson (například scéna kdy jí říká, aby neoslovovala jeho otce jménem je z její strany balada). Příběh o komorníkovi, který obětoval práci vše a jeho přístup hraničí až s fanatismem je poměrně jednoduchý a nikam nespěchá, ale nudit se trošku citlivější divák nebude. Kromě zmíněných herců (a mladičkého Granta) mě zaujalo vyobrazení meziválečné anglické smetánky (teď jsem nedávno četl nějaké knihy od Agathy Christie, kde se to různými mojordomusi jenom hemží, takže o to větší spokojenost). ()

latvar

James Ivory dokázal vytvořit neskutečnou komorní atmosféru v Anglickém panství. Hopkinsovi role komorníka pana Stevense náramně sedla, komorník, co by autorita a vůdčí osobnost pro personál zvládal svou roli bravůrně a zasvětil své práci celý svůj život, dokonce i volné chvíle. Měl absolutní přehled o každé věci, která kam patří. Ale se vztahama k ženám a vyjádření svých citů k okolí s tím měl problémy. Hodně zajímavá podívaná na kterou se v brzké době určitě ještě jednou kouknu. 90% ()

Fox85

O tomto filmu jsem kdysi četl a hrozně jsem ho chtěl vidět. Konečně se poštěstilo a zážitek to byl vskutku výborný [LFŠ2017] ()

P1tr

Povedená a povětšinou věrná adaptace knižní předlohy, která, jak je u filmových verzí knih zvykem, musí zkracovat a tak zejména cestovní část příběhu není tak detailní, jako v knize, ale i při vynechávání některých pasáží je stále zachován hlavní duch a myšlenka příběhu, což je ve výsledku nejpodstatnější. Anthony Hopkins i Emma Thompson jsou ve svých rolích excelentní a minimalistická režie dává vyniknout právě hercům a pohlednému prostředí panství, které spolehlivě zaujmou a táhnou úspěšně celý film. Stejně jako v knize zamrzí konec, kterému chybí tah na branku a ačkoliv se jedná o dojemné zakončení a v rámci chování postav v průběhu děje dává smysl, nelze se přesto ubránit dojmu, že dramatičtější a výraznější konec by zanechal větši stopu, ale i přes méně výrazný konec se jedná o velice příjemné pokoukání. ()

James87

Anthony jako majordomus vede domácnost pevnou rukou, Hugh "slizoun" Grant není skoro poznat a Emma v roli hospodyně je prostě svá. Kdo se vyžívá v etice, tak bude s filmem určitě spokojen. ()