Soumrak dne

• USA The Remains of the Day (více)

Sloužili svým pánům lépe než sami sobě. Anthony HopkinsEmma Thompsonová v hlavních rolích nenaplněného milostného příběhu... Celý svůj život zasvětil svému povolání. V něm, v jistotě a bezpečnosti tradice, nacházel smysl své existence. Svou malou armádu služebných dokázal ovládat stejně mistrně, jako své pocity a svou tvář. Vždy dokonalý, perfektní, bezchybný majordomus pan Stevens, nejtypičtější představitel typicky anglického fenoménu loajality a služebnosti, dokonale zvládnuté profese, které padá za oběť soukromí i individualita. A přece i v jeho životě nastaly chvíle, kdy se tento neměnný řád zdál být ohrožen. To bylo tehdy, když na Darlington Hall přišla jako nová hospodyně slečna Kentonová. I pro ni byla až dosud služba alfou a omegou její existence. Na rozdíl od pana Stevense jí však v hrudi tlouklo srdce, toužící po lásce... Snímek režiséra Ivoryho a jeho stálých spolupracovníků (scenáristka Ruth Prawer Jhabvalaová, producent Ismail Merchant, kameraman Tony Pierce-Roberts, skladatel Richard Robbins) je – podobně jako Pokoj s vyhlídkou či Howards End – opět dokonalou sociálně-psychologickou dobovou studií. Jeho předlohou se stal román Kazua Ishigura, Japonce žijícího od r. 1960 v Anglii, působivý obraz dnes již zaniklého světa anglických šlechtických sídel. Odehrává se ve dvou časových rovinách: jednak ve druhé polovině padesátých let, jednak – a zejména – před druhou světovou válkou, v rozsáhlých retrospektivách, mapujících kromě osobního života obou protagonistů i naivní snahy jejich pána, lorda Darlingtona, o politiku appeasementu. (Česká televize)

PALINO

Ťažko mi je niečo napísať o SÚMRAKU DŇA, o filme, pri ktorom nemožno pochybovať o jeho kvalitách a o filme, ktorému ale moje filmové svedomie nemôže udeliť vyššie hodnotenie, aj keď uznávam, že si ho z objektívneho hľadiska zaslúži. Tak aspoň niekoľko slov. Hlavnou dominantou filmu je bezpochyby ANTHONY HOPKINS, ktorý si za svoj herecký výkon zaslúži veľké uznanie a ktorému unikol Oscar skutočne len o vlások (že, Tome). Réžia je tiež dobrá, podobne i hudba a ostatní herci a ani ma v podstate nenapadá, čo by som filmu vytkol, snáď len to, že prostredie, v ktorom sa odohráva ma moc neoslovuje a to sa zákonite muselo preniesť aj na samotný film. ()

Seti

Zajímavá lekce britské služebnické etikety, oddanosti, pracovitosti a vytříbeného chování. Profesionalita, rezervovanost a strojová chladnost pana Stevense se však zároveň staly také jeho prokletím, jež z něj učinilo otroka jeho kariéry. Hereckému obsazení kralovali skvělý Anthony Hopkins a Emma Thompson, jejichž vztah se stal učiněnou antickou tragédií i bez krve a dýk. ()

Madluska

Myslím, že se Ivorymu povedlo dokonale vystihnout povahu anglického gentlemana, povedlo se mu naznačit i dějinné události (tak trochu jsem doufala, že se dočkám i zmínky o nepodstatném Československu kdesi uprostřed Evropy - a taky že jo!). Jednu hvězdu snímku ubralo tempo natolik poklidné, že mi klížilo oči. :-) Závěr je ovšem "parádní"! ()

Nemik96

Velmi příjemný film s poměrně komorní atmosférou. Anthony Hopkins, opět dokazuje že zvládne jakoukoliv roli a to s bravůrou sobě vlastní. Tentokrát se představí jako oddaný sluha, který své profesi obětuje celý svůj soukromý život a dokonce i lásku k ženě. Myslím že takoví gentlemani už dávno vyhynuli, alespoň já, ještě žádného nepotkal :) Uděluji 4****. ()

matolas

Hopkinsovo minimalistické umenie dokáže potiahnuť dvojhodinový film, neuveriteľný herecký koncert. Ishigurovu predlohu poznám a som nesmierne rád, že sa sfilmovala a podarila. ()

CSSML

Pomalu plynoucí, melancholické drama, které stojí na hereckém výkonu Anthonyho Hopkinse. Nemohu se zbavit dojmu, že dějový minimalismus, stejně jako stoická necitlivost hlavního hrdiny a nepřítomnost zjeveného náboženství mají svůj původ spíše v japonských kořenech autora knižní předlohy než v britské tradici. ()

Frakira

O citech silných a přesto nikdy nevyřčených....a na mě dopadá soumrak mysli a v hloubi duše pátrám po tom, co že to vlastně bylo, co mě na tom tak uchvátilo... ()

wosho

Vznešené drama, plné vášně skryté pod podvrchem a dumající emoce v mistrovském podání výjimečných herců s podporou scénáristy a podané výjimečnou režií. Soumrak dne je filmem jak z dávných časů. Aristokratem co v době nevzhledné mody pojídající prefabrikáty neví, co si počít. Kám jít a koho oslovit, aníž by ztratil vznešenost ve svých očích, jenž se dávno ztratila v popkultůře moderního světa. ()

Hanys_

Krásný starosvětský příběh a nejlepší role Anthony Hopkinse. Neodrovnalo mě to hned, ale i skoro týden poté ve mě ten příběh pana Stevense a slečny Kentové hodně rezonuje. 9.5/10 ()

ClimbVibe

Velice příjemný film. Hopkins a Thompsonová hrají svoje role na výbornou a táhnou tento hezky nasnímaný příběh o zkrocených citech. ()

Lionheart

Více než dvouhodinový konverzační film, kde drtivá většina pocitů hlavních postav zůstava nejen nevyřčena, ale jen lehce naznačena... díky perfektnímu hereckému obsazení to však funguje naprosto famozně. Na konci jsem byl naprosto zdevastován, jedná se o neskutečný zážitek. ()

Asmodin

Fim obsahuje jednu jedinou romantickou scénu (s knihou). Komorník je spíš osůbka k politování: žádný soukromý život, žádná radost, žádné emoce, názory... nic. Rozumné ženy si nevybírají podle vzhledu, ale podle života, který chtějí mít. Rodina nebo práce, to je otázka, na kterou si mnoho z nás muselo někdy odpovědět a nějak si vybrat. ()

Rozjimatel

"The Fuhrer is a man of peace to the depth of his soul, but he will not allow a small, second-rate country to thumb its nose at the 1000 year German Reich."     Výborná dráma so skrytou romantickou zápletkou (niekde ďaleko na pozadi), ktorá ma veľmi bavila hneď v troch svojich rovinách. Tou prvou je vykreslenie prostredia honosného sídla s anglickými pánkami so vznešeným (rozumej komicky strojeným) vystupovaním, neustále sa pritom pretvarujúcimi ("Are you all right?" "Yes, I'm perfectly all right, thank you."). Takíto strojení pajáci, ktorí tú svoju škrobenosť ešte vydávajú za akúsi cnosť, by ma mali skôr odpudzovať, lenže ono je to všetky podané tak podmanivo a s takou dávkou ironickej nadsádzky, až to pôsobí tak, že si tvorcovia zo spomínaného chovania uťahujú. Tou druhou rovinou sú perfektne vykreslené charaktery a vzťahy medzi nimi, najmä čo sa týka dvoch hlavných postáv, Stevensa (skvelý Anthony Hopkins) a slečny Kenton (rovnako skvelá Emma Thompson). Stevens je priam ukážkový strojený pajác (neskonale servilný, bez vlastného názoru, zato s nesporným šarmom) a slečna Kenton je jeho protipólom, priama a milým spôsobom bezočivá. Medzi nimi dvoma je parádne iskrenie a tie dialógy okorenené ironickým humorom majú naozaj šťavu. No a napokon tou treťou rovinou je veľmi výstižné glosovanie politickej situácie okolo 2. svetovej vojny a trefné postrehy na postoje jednotlivých národov (mocnosti) k nej. To všetko demonštrované prostredníctvom fiktívnej postavy Lorda Darlingtona (James Fox ako dobrák a tak trochu užitočný idiot), u ktorého sa schádzali mocní sveta.  Pochváliť ešte musím celkovo silné herecké obsadenie a už spomenuté výborné dialógy.     "Charlie, what can I say to her? She'd never understand about us." "Why wouldn't she?" "Well, she's old. She must be at least 30." ()

Disease

Sice film akcentuje více milostnou linii než tu o svědomí, nicméně je to stále velmi kvalitní adaptace skvělého románu. ()

Mikino00

Těžko filmu něco vytknout, snad jen nějaký silnější podtext na pozadí hlavního příběhu. Hopkins hraje naprosto skvěle. ()

Renfield

Podřídit celý život své pracovní roli a nevystoupit z ní ani v těch několika hodinách volna, protože i tam se pan Stevens vzdělává a nemá zájem být ve svém pokoji kýmkoliv rušen. Co na tom, že se kolem něj řeší události zásadní pro světové dění, nemá na ně názor, co na tom, že mu zrovna umírá otec, nebo že o něj jeví zájem slečna Kenton, je přeci v práci, neustále. Výborná studie jedince, ale také vztahu, který nikdy nebyl, nepostrádá napětí a je doslova plná emocí, i když se to zprvu nemusí zdát. Stačí však vzpomenout na fantastické scény sbližování ústřední dvojice, na to, jak se Emma Thompson snaží dostat Anthony Hopkinsovi pod kůži, nebo ho alespoň trochu poznat. Tam napětí a očekávání, jestli pustí blíže k sobě, opravdu nechybí. A jsou momenty, v nichž jsem si tím byl jist, jenže... Ten příběh se z větší části odehrává ve velmi turbulentní ale smutné době, takže se na jeho pozadí vedou politické diskuze, opět skvostně napsané. Ale zajímavý je i obyčejný každodenní chod domu, vůbec pohledem kamery, která veškeré prostory umí využít. Což mi připomíná, že mimo výborné herecké výkony, musím zmínit také světlo (třeba scéna rozhovoru o stavu otce) a samozřejmě hudbu. Atmosféra je zkrátka na výbornou. ()