Temný Kraj

Režie:

Jitka Bártů

Hudba:

Robert Jíša

Lukáš Vaculík, Kristýna Badinková Nováková, Jan Teplý ml., Karel Zima, Martin Trnavský, Saša Rašilov nejml., Tereza Kostková, Jan Novotný (více)

Série(2) / Epizody(26)

Odborník na sériové vraždy Petr Kraj se ve svém zdravotním volnu na malebném venkově dostává společně s nalezeným psem a nezkušenou trojicí okresních policajtů k vyšetřování šesti případů sériových vražd, ve kterých ožívá stejně temné zlo jako ze starých pověstí a strašidelných legend.
Pražský elitní kriminalista z oddělení vražd Petr Kraj dává ze zdravotních důvodů sbohem velkoměstu a usazuje se na chátrající faře po svém strýci v malebném kraji opředeném strašidelnými legendami a pověstmi. Na zdánlivě poklidném venkově si ale připadá opuštěný stejně jako osamělý strom za vesnicí, ke kterému ho vážou vzpomínky z dětství. Jeho návrat ke kořenům není v žádném ohledu snadný, ale postupně také propadne nostalgické atmosféře a tajemné malebnosti venkova. Navíc potkává i nové kolegy z okresního oddělení, kteří se díky němu dostanou k vyšetřování spletitých případů sériových vražd a získají příležitost k profesnímu i osobnímu růstu. Plachá Naďa Hamplová, snaživý Vojta Coufal a bodrý Pepa Sláma se vyznají v temných zákoutích svérázného kraje a jsou Petrovi těmi nejlepšími parťáky při objasňování zločinů a oporou ve chvílích, kdy všem nemilosrdně ubíhá drahocenný čas... (TV Prima)

rigby

Ze začátku to vypadalo jako hodně slabý odvar Rapla. Nutno říct, že Vaculík má stále osobité charisma, a tak jsem neodolal a díval se dále. Bohužel další příběh byl již velmi slabý a s dalšími díly se to propadalo do hloubky podprůměrné telenovely, ze kterého to vybředlo až v posledním příběhu, ostatně hodně naivním. Na zapadlou vesničku nečekané množství sériových vrahů. Nešťastné je také dělení na příběhy po dvou dílech. O hereckém obsazení nemá smysl psát, protože to je zcela otřesné a jednotlivé postavy jsou jen bezduchými loutkami. Scénář nedostatečný, bez jakékoli invence a smyslu pro soudnost. Dalo se stavět alespoň na charismatu Lukáše Vaculíka, ale i to bylo postupně zahozeno a hlavní hrdina zmizel v bahně jiných citečků. A přitom jeho vztah k místní veterinářce vypadal tak nadějně a jako jediná dvojice měli šanci zaujmout diváka. Nakonec z toho vznikl totální průšvih, který jsem přetrpěl do konce už snad jen ze setrvačnosti. Bohužel ani druhá série nebyla lepší. Jakoby se autoři nepoučili z nezdarů. Už od začátku to pěkně skřípalo ve scénáři. Dvě hodiny nudy a pak přijde superdetektiv Kraj a okamžitě všem sdělí, kdo je vrah, aniž by se předtím vůbec o případ zajímal. Na tyhle slátaniny opravdu nemám čas. Jen doufám, že autoři už nepíší další pokračování. ()

cheonsacz

No jo to mi mohlo být hned jasné, že 90% procent českých všeználků s velkými předsudky a ještě větším egem seriál ihned odsoudí ještě než do-odvysílají pilotní díl. Prostě klasika na kterou jsem si za ty léta už mohla na ČSFD vzniknout, ale i po letech mě omezenost některých uživatelů stále zaráží. Seriál zatím působí mile a zajímavě, to mýtické prostředí a legendy zatím beru spíš jako legraci pro oživení seriálu a ono to skutečně seriálu přidává na humoru. Uznávám, že první díl byl celkem zmatený (to jsou opravdu všichni opraváři a všichni nosí červenou čepici?) a vraha nám odhalí až ve druhé epizodě (o napětí hned více), ale zatím se to zajímavě rozjíždí a dostali jsme i celkem dost prostoru na to, abysme poznali všechny důležité postavy o něco blíže. Zatím to rozhodně nedosahuje kvalit Mordparty ani Poldy (který ovšem byl co se hlavní dějové linky týče velmi neoriginální a hodně si bral z německé předlohy avšak to udělal i obdobný francouzský seriál z roku 2010 a na hodnocení mu to neubralo což mi jen dokazuje jak funguje mentalita většiny českých uživatelů co zde hodnotí à la pokud to je z Česka je to hned odpad. Ovšem Polda si to skvěle vynahrazoval humorem za čož jsem mu tu neoriginalitu odpustila) a je možné že hodnocení ještě časem změním. Zatím ale solidní 4*. ()

Rodriguez

Temný kraj měl u mě velké ambice. Pana Vaculíka mám rád, takže jsem mu v této roli fandil. ALE! Co se týká autorské dvojice Bártů, tak to je katastrofa!!! Ono nestačila Rodinná pouta a VKVéčka, která splodila, ale ona je Prima zaměstnala i do krimiálního žánru! S přibývajícími díly jsou dialogy a chování ústředních postav směšné a přehrávající. Člověk by se poblil při sledování takového hnusu! Proto po 4.díle končím, protože na tohle nemám nervy a svoje varlata mám rád (málem mě přítelkyně vykastrovala za to, na co se dívám)! 10% ()

rysafi

Mizerný počin tévé prima. Za povšimnutí stojí hezká čeština a v devátém díle Milan Šteindler, jo a výprava s kamerou taky stojí za to. Jinak ani ten pes nehraje zrovna přesvědčivě. O hlavním hrdinovi lépe pomlčet. Zajímavý je Igor Bareš, jehož hraní mi až doteď přišlo takové nijaké. ()

(Z)denny odpad!

V neděli jsem se rozhodl zkouknout první díl temného, napínavého, krimi seriálu "Temný kraj". Musím se přiznat, že ihned první díl zvedl stavidla emocí, které ze mě začaly proudit a já proplakal celý zbytek večera. Ano, opravdu to byla taková tragédie. Dialogy a herecké výkony, za které by se stydělo kdejaké ochotnické divadlo v Hodrní Dolní.. I když, musím uznat, že zraněný pes omotaný ostnatým drátem se tvářil skutečně útrpně a paní Tereza Kostková přinesla do děje lehký závan filmového kunštu. Ale opravdu tak neznatelně lehký, že během pěti vteřin vyšuměl a z celého dílu zůstala pachuť a totální nechuť pustit si jakékoliv další pokračování.. ()

• Natáčeno v Konojedech. [Zdroj: Filmovamista.cz] (M.B)
  • Krajův (Lukáš Vaculík) nalezený retrívr Egon se ve skutečnosti jmenuje Tobiáš a v době natáčení mu bylo 5 let. [Zdroj: iPrima.cz] (rakovnik)
  • První klapka 2. série padla stylově o Dušičkách (2. listopadu 2018) na hřbitově. [Zdroj: iDnes.cz] (rakovnik)

Časové pásmo bylo změněno