Na konci světa (festivalový název)

• Austrálie

Francis Lee

Chris Wyatt

Kostýmy:

Sian Jenkins

Filmu se prý kvůli podobnosti se Zkrocenou horou (Brokeback Mountain) někdy přezdívá Brokeback Mutton. Toto srovnání je opravdu na místě, oba snímky obsahují hodně společných prvků. Na konci světa pro mě však z boje se Zkrocenou horou vychází vítězně. Narozdíl od hollywoodské Zkrocené hory je tento film krásně jemný, intimní, syrový a navíc s koncem, který potěší, což se u queer tématiky zase tak často nevídá.(10.8.2017)

Téměř ve všech recenzích, propagačních materiálech, i ve zdejších (dosavadních) komentářích je God´s Own Country popisováno jako "britská Zkrocená hora". A i když podobná přirovnání většinou trochu kulhají, zde to celkem dost sedí. Britská (resp. evropská) artová špinavost vs. americká kýčovitá pohádka. Asi cítíte, že se mi Na konci světa líbilo víc. Téma je sice již několikrát viděné, přesto jde o nenápadně krásný film - v průběhu sledování mi přišel průměrný, po skončení jsem na něj nemohl pár dní přestat myslet a jakmile půjde do distribuce, plánuju si ho dát znovu... Můžeme se ptát, co je na něm tak zajímavého - frustrované hovado se zamiluje do kluka, což ho od základů změní. No a co? Mám ale osobní zážitek z projekce na Letní filmové škole, kdy jsem při vycházení z kina náhodou zaslechl jistou starší paní říkat: ,,Já nemám na gaye ujasněný názor, připadalo mi to vždycky jako taková frajeřinka, snaha být zajímavý... Ale tenhle film mě tak nějak přesvědčil, že láska mezi dvěma muži může být stejně silná jako mezi mužem a ženou..." Kdyby pár diváků přesvědčil podobným způsobem, pak nevznikl zbytečně. PS: Josh O´Connor je podle mě talent, co se vyplatí sledovat!(9.9.2017)

Takhle nějak měla vypadat Zkrocená hora - bez vší té uměle působící vypjatosti a zdánlivé lyričnosti. Na konci světa působí syrově, realisticky a přesto jde o skvěle natočenou a zahranou (dokonale uvěřitelnou) romanci. Jen místo obvyklého vztahu muž - žena jde o dva chlapy. Snad jen konec nemusel být tak sladkobolný. Ale můj zážitek to významně nesráží.(5.8.2017)

Odvážné téma perfektně zpracované! Temná a studená krajina severního Yorkshiru se zelenými pastvinami a nízkými zídkami je pro mě srdcovkou, ve které mi byla servírovaná netradiční romance. Přerod netečného hulvátského synka-ožraly v člověka pomalu poznávajícího lásku bližních (a pro bližní), mě nezanechal netečným. Některé erotické scény jsou docela explicitní, ale proč ne. Proč by měl člověk odvracet tvář, když se na plátně svléká chlap místo ženské? Prostě romance jako romance, ne?(11.7.2017)

Film pěknej- a navíc zajímavej- nikde jinde jsem zatím neviděl tak dokonale vykreslenou dřinu při práci v zemědělství- v tomhle směru mi to coby člověku z města otevřelo oči- život na venkově a povolání farmáře jsem si až doposud nemálo idealizoval. Na konci světa je ale zejména o vášnivém vztahu dvou homosexuálů, který přeroste v cit. Přál jsem to klukům na celuloidu, přeju to klukům i holkám v reálu, ale další queer filmy už ideálně beze mě. Viděl jsem jich určitě vîc, než by bylo potřeba.(4.8.2017)