Na konci světa

Francis Lee

Chris Wyatt

Kostýmy:

Sian Jenkins

Filmařsky velmi vyzrálý debut bývalého herce Francise Lee. Velmi drsná, machistická a místy až naturalistická gay romance. Primární je zde především vývoj hlavní postavy, ke které si divák většinu filmu hledá cestu. Charakter vztahu ústřední dvojice je zároveň podpořen nehostinným prostředím anglických plání. Na rozdíl od Zkrocené hory, ke které bývá film od loňského Sundance hojně přirovnáván, nemá tragické hrdiny. Na konci poskytuje hrdinům naději do budoucna. Skvělé jsou postavy otce a babičky, hrané Gemmou Jones a Ianem Hartem, přinášející téma mezigeneračního napětí. Na první pohled drsný, uvnitř však citlivý a autentický pohled na gay vztahy mimo prostřední velkých měst. Film nabourává vžité stereotypy o gayích a zároveň posouvá celou tématiku o level výš, jak dokládá konec snímku.(31.10.2017)

Takhle nějak měla vypadat Zkrocená hora - bez vší té uměle působící vypjatosti a zdánlivé lyričnosti. Na konci světa působí syrově, realisticky a přesto jde o skvěle natočenou a zahranou (dokonale uvěřitelnou) romanci. Jen místo obvyklého vztahu muž - žena jde o dva chlapy. Snad jen konec nemusel být tak sladkobolný. Ale můj zážitek to významně nesráží.(5.8.2017)

Klub náročného diváka. V rámci sebezdokonalování a rozšiřování filmových obzorů jsem se rozhodl založit novou rubriku, kde budu občas sledovat filmy, které neodpovídají mainstreamu, a na které bych se za normálních okolností asi vůbec nedíval. Jako prvního zástupce jsem si vybral vítěze LFŠ 2017, který nedávno vstoupil do široké kinodistribuce (na začátek to nemůžu přece s tou náročností přehánět :-) ), a který okouzlil diváky festivalů po celé Evropě. Je to taková dirty verze Zkrocené hory v britském podání, které je trochu jiné než sledování duhových radostí dvou chlapců, co to mají nastavené trochu jinak. Jde o pěkně drsné, naturalistické a syrově špinavé drama z prostředí "in the middle of nowhere", v místě, kde by nechtěl žít nikdo a kde se kromě starání se o dobytek nedá dělat nic jiného než jen chlastat, a občas někoho přefiknout na hajzlíku. A do toho přijede fešný Rumun, co vám ukáže, že to může jít i jinak. OK, i když je tam docela dost možná až explicitních scén, které by mohly chtít šokovat, není to o tom, a na druhou stranu to není ani slzopudný romanťák. Má to docela dost záporů - film je ve výsledku zbytečně roztahaný, nic moc se tam neděje, závěrečná scéna je ale podivně sladká a s happyendem, což tak trochu odstřelilo vyznění snímku, a podání předcházejících minut, které jsou fakt špinavé a obsahují řadu explicitních scén (sundavání kožešiny mrtvému jehněti, rození jehňat, sexuální scény apod.) Herecké výkony i postavy jsou ale velmi sympatické - především pak Josh O'Connor si se svojí postavou velice vyhrál. Jinak 65% a jsem zvědavý, co si dám příště.(6.2.2018)

V některých ohledech jsem měl téměř pocit, že nejde ani tak o film podobný Zkrocené hoře, ale o její parodii (viz například Johnnyho dojmutí se nad visícími montérkami). Obecně vzato mi ale nejvíc vadilo jak je to celé prvoplánové a doslovné a jak to ničím nevybočuje z očekávané dějové linky. Snad jedině vývoj samotné hlavní postavy snese v mých očích nějaká větší kritéria. Změna ze zakomplexovaného kreténa na normálního, sebe i ostatní respektujícího kluka je fajn. Celkově však mnou film prošuměl, aniž by mi ta hodina a půl zablácených mužských zadků dala něco víc. 5/10(14.2.2018)

Konečne záver podľa mojich predstáv, i keď si viem predstaviť aj jeho lepšie spracovanie. Film určite splnil moje očakávania, ale osobne ma viac oslovilo Call me by your name síce časopriestorovo vytrhnutým z reality a takmer rozprávkovo pôsobiacim dejom avšak so záverom až príliž reálnym. Tu bol naopak dej po celú dobu veľmi reálny avšak záver dosť rozprávkovo pôsobiaci...(21.1.2018)

• - Charakter hlavného hrdinu je založený na skutočnom rumunskom pracovníkovi, ktorého režisér stretol v minulosti. Ten sa mu zveril s nepríjemnými skúsenosťami rasizmu čoby imigranta vo Veľkej Británii. (dwdb)

• - Obaja hlavní herci pracovali pár týždňov na farme, aby sa pripravili na svoje postavy. (dwdb)