Reklama

Reklama

Na konci světa

  • Velká Británie God's Own Country (více)
Drama / Romantický
Velká Británie, 2017, 104 min

Johnny Saxby (Josh O’Connor) pracuje od rána do večera na zastrčené farmě svých rodičů. Frustraci z osamělosti si vybíjí destruktivní konzumací alkoholu v místní hospodě a příležitostným sexem. Ve chvíli, kdy se na farmu dostává atraktivní rumunský pomocník Gheorghe (Alec Secareanu), začíná být Johnny konfrontován s emocemi, které nikdy dříve nepocítil. Během sezóny jehňat spolu oba dva začínají pracovat stále intenzivněji a stejně intenzivně se začíná vyvíjet jejich osudový vztah, který může oběma navždy změnit život. Na konci světa je podmanivým a tísnivě krásným debutem Francise Leeho, který je zasazen do prostředí rurálního Yorkshiru. (AČFK)

(více)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (71)

Marze 

všechny recenze uživatele

V tomto malém tajemném filmu nenajdete mnoho slov. O'Connor a Secareanu předvedli rozbolavěné představení a jejich romance působila věrohodně. Je to univerzální pohádka o podlehnutí lásce přes to, že je někdo beznadějně zlomený. Režisér a scénárista než začal pracovat ve filmovém oboru vyrostl na farmě práce v hrabství Yorkshire. Atmosféra kombinuje venkovskou zemitost s jímavostí. Britská bezlesá věčně deštivá, vlhká a větrná krajina na mě působila jako vždy nepříjemně. ()

DwayneJohnson 

všechny recenze uživatele

Jednoduchý příběh, úžasná chemie mezi oběma hlavními herci, plus výborné, herecké výkony. Tohle mi dnes bohatě stačilo. Už dlouho se mi tenhle film válel na disku a jsem nakonec moc rád, že jsem ho nesmázl jako mraky jiných a pěkně si ho vychutnal. Pokud ho máte někde taky, neváhejte, rozhodně stojí za to. I s tím koncem, který já bych udělal trošku dramatičtější, ale to vem dneska čert, jinak fakt nemám vůbec co vytknout. ()

Reklama

Aluska88 

všechny recenze uživatele

Krásný film, jemuž herecky vévodí Josh O'Connor, jehož ugly/beauty face vyzní ještě více opravdověji ve spojení s jeho charakterem. Johnny Saxby chodí po večerech chlastat, dopřává si jednorázovky s neznámými muži, a přes den tvrdě pracuje na farmě. Neschopen citu a prostého lidského doteku tak prožívá každý den. Jeho rutina je narušena příjezdem rumunského fešáka jménem Gheorghe, který má na farmě zastat pomocnou ruku. Alec Secareanu je po SebaStanovi dalším rumunským zázrakem. Přináší zde mlčenlivý typ s dobrým srdcem, který dokáže říct mnohé pouze pohledy, či gesty (černé obočí, vlasy, oči, a ten svetr!:). Ale když na to přijde, dokáže i z ničeho nic ukázat svou sílu. Ve filmu toho dohromady namluví snad ještě méně, než Ryan Gosling v Drive. Říkala jsem si, kdo by se do něho nezabouchnul? Vůbec se Johnnymu nedivím, že po něm tak brzo vyjel:) Naučí Johnnyho opravdovým citům a ukáže mu krásu doteku. Inspirace Zkrocenou horou je zde především zhruba v první hodině více než očividná. V jednotlivých scénách i ve vývoji příběhu. První sexuální kontakt je čistě živočišnou záležitostí a dochází k němu někde nad ránem v bahně. Scéna, k níž pak dochází v chajdě je nádherná, prosycena sexualitou, něžností a prvotním poznáním, dosud nepoznaných pocitů. Johnny poprvé poznává, jaké to je být v intimní blízkosti jiného člověka, aniž by záměrem bylo pouze ukojení zvířecích pudů. Začíná cítit, vnímat, toužit, milovat. Srdce buší tam, kde bylo předtím prázdno. Při této scéně mě polévalo horko. I při pouhém pomyšlení na ni. Uvědomila jsem si, že jsem na tom podobně jako Johnny. Jaké to je být vedle člověka, k němuž něco cítím a který mě naučil, co dokáže lidský dotyk? Já to totiž asi také neumím... Až na to, že já neprožívám ani ty jednorázovky. Já radši neprožívám nic. Chráním se tak před tím, co může být krásné, ale stejně dokáže bolet. Protože lidi nakonec odejdou a nechají nás jen tak. Zlomené, ztracené. Jsme sami. Zase. Pořád. Nádherná příroda a lokace. Dočetla jsem se, že sám Francis Lee je gay a natáčelo se na farmě, kde bydlí. Herci zde počas natáčení i pobývali a pracovali se zvířaty, tak jak vidíme ve filmu. Rodina Aleca Secareanu též pochází z farmy. V God's Own Country se střídají citlivě a mlčenlivě natočené záběry (ošetření pořezané ruky, oblečení ponechaného Gheorghova svetru) s těmi drsnými a realistickými (porod jehňátek, práce s ovcemi, umývání nemocného otce). Ve snímku je zhruba jen okolo 300 dialogů. Slova v tomto příběhu vlastně ani nejsou potřeba. You just have to look and feel. ()

Rocky62 

všechny recenze uživatele

Dialogy pátým kolem u vozu. Postavy hovoří výlučně prostřednictvím gest a pohledů a nutno dodat, že to funguje. Charakter hlavní postavy vystihnut bezchybně jakožto i melancholické prostředí, kde se film odehrává. Prostá, leč účinná sonda do farmářského života, v němž ústřední dvojice provádí inseminaci nejen na zvířatech... ()

Reiniš 

všechny recenze uživatele

Filmařsky velmi vyzrálý debut bývalého herce Francise Lee. Velmi drsná, machistická a místy až naturalistická gay romance. Primární je zde především vývoj hlavní postavy, ke které si divák většinu filmu hledá cestu. Charakter vztahu ústřední dvojice je zároveň podpořen nehostinným prostředím anglických plání. Na rozdíl od Zkrocené hory, ke které bývá film od loňského Sundance hojně přirovnáván, nemá tragické hrdiny. Na konci poskytuje hrdinům naději do budoucna. Skvělé jsou postavy otce a babičky, hrané Gemmou Jones a Ianem Hartem, přinášející téma mezigeneračního napětí. Na první pohled drsný, uvnitř však citlivý a autentický pohled na gay vztahy mimo prostřední velkých měst. Film nabourává vžité stereotypy o gayích a zároveň posouvá celou tématiku o level výš, jak dokládá konec snímku. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (4)

  • Charakter hlavného hrdinu je založený na skutočnom rumunskom pracovníkovi, ktorého režisér stretol v minulosti. Ten sa mu zveril s nepríjemnými skúsenosťami rasizmu čoby imigranta vo Veľkej Británii. (dwdb)
  • Celosvětová premiéra proběhla 23. ledna 2017 na festivalu Sundance v USA. (Stoka)
  • Obaja hlavní herci pracovali pár týždňov na farme, aby sa pripravili na svoje postavy. (dwdb)

Reklama

Reklama