Proč? 13x proto - Série 2

(série)
Drama / Mysteriózní
USA, 2018, 12 h 38 min (Minutáž: 55–70 min)

Tvůrci:

Brian Yorkey

Předloha:

Jay Asher (kniha)

Dylan Minnette, Katherine Langford, Alisha Boe, Kate Walsh, Brandon Flynn, Christian Navarro, Michele Selene Ang, Ross Butler, Devin Druid, Tommy Dorfman (více)

Epizody(13)

Obžaloba školy končí před soudem a při výpovědích studentů vychází najevo znepokojivá tajemství. Claye pronásledují vzpomínky na Hannah. (Netflix)

Avathar

Má to svoje momenty, ale pachuť zbytočnosti ostáva. Miestami strašne predramatizované až teatrálne. Určené výhradne hardcore fans prvej série. Pokiaľ ste si k postavám dokázali vypestovať nejaký vzťah, tak by ste mali byť spokojní. Ostatní nech nestrácajú čas. Tretiu sériu ale už prosím nie... ()

MikyAff

Co se týče kvality, je srovnatelná s první sérií. Oproti jejímu sladkému mysteriu se zde setkáváme s postavami více do hloubky a spíš než Hannu, zde řešíme je. Což je velice příjemná změna. Jen kdyby to chvílemi nebylo až tak moc dramaticky přemrštěné a vám nějaký hlásek vzadu v hlavě neříkal "Tohle už je trošku blbost..". Každopádně se mi více než hlavní příběh se soudem, líbila spousta vedlejších linek - Tyler a Cyrus, Alexův příběh a další. Přestože poslední díl je tu hodnocen jako jeden z nejslabších, pro mě je naopak velice silný. Scéna na záchodě a její následky by mohly slibovat mnohem lepší a vzrušující podívanou, i když bez dalšího pokračování už bych se obešla. ()

VanTom

Každý příběh má víc verzí. Nikoliv další sebevražda a 13 důvodů, ale soudní proces rodičů Hannah vs. selhání střední školy, při němž si vyslechneme 13 výpovědí – pohledů, doplnění, vyvrácení i prachsprostých lží – převážně od jejích spolužáků. Clay samozřejmě vyšiluje, všichni všechno strašně řeší a scénáristé přímočaře vychovávají, nicméně 2. sezóna dává naprostý smysl – i proto, že cíleně relativizuje čin, který nic nevyřešil, akorát způsobil nevýslovnou újmu lidem, jež milovala. Kapitola o Hannah se tímto definitivně uzavřela. ()

dragon94

OBSAHUJE SPOILERY: Po třetí epizodě jsem si myslel, že toho po první sérii měli nechat. Že tohle analyzování problému víc do hloubky možná přinese na celou problematiku nějaké odlišné pohledy, ale ten příběh na tom podle mě hodně ztratí. No k mému překvapení jsem byl celkem daleko od pravdy. Je to totiž ještě horší než jsem si myslel. Neberte mě zle pořád se na to kouká celkem hezky a příjemně a děje se tam pár zajímavých a mysteriózních věcí, občas se tam najde pár zajímavých myšlenek nebo hlodů, která člověka přinutí se zamyslet, ale ty stejně v posledních dvou epizodách vyšumí jak pára nad hrncem. Za celou sérii se tu nestalo vůbec nic překvapujícího nebo šokujícího. Celý soudní proces je jedna velká fraška. Je pouze tak zajímavý jako člověk co zrovna vypovídá a těch zajímavých bylo skutečně málo. Navíc všem dopředu musí být jasný verdikt, protože to co tam řeší jsou absolutní nesmysli. Když se ohlídnu za těmi 13ti epizodami tak si vzpomenu pouze na jednu epizodu, která mě opravdu bavila. Bohužel zrovna tato epizoda popírá a odporuje všemu co jsme viděli v první sérii a to je epizoda se Zachem. Takovýchto věcí, které vůbec nepasují do příběhu se tu ukáže víc. Kdyby to aspoň mělo nějaký smysl, ale ve finále to celé vůbec k ničemu nevede. Co mě však skutečně sere je, že Bryce se z toho dostal. Policie měla k dispozici svědectví, Haniny kazety, jeho doznání, minimálně dvě holky co byli znásilněny a dají mu 3 měsíce podmínku. To je skvělý příklad pro lidi, pro které byl seriál točen. A sice lidi, kteří mají podobné problémi se šikanou a dalšími věcmi na střední škole, že se nemají bát a mají vyjít s pravdou ven. Takže proč neukázat všem, že jim to stejně všechno projde a je vlastně zbytečné bojovat. Clayovo vidění Hanina ducha sice seriálu dalo určitý zajímavý pohled na probírané události, ale je to totální volovina od začátku, až do konce. Navíc se s ní baví jak, kdyby okolo nebyli lidé a neposlouchali je. Několikrát byl přichycen a nikomu nepřišlo divný, proč si povídá sám se sebou. Ten pohřeb v poslední epizodě už byl taky moc. Zaprvé to trvalo více jak půl roku než se ji dostal obřad? Za druhé těch patetických a sluníčkářských keců tu už bylo strašně moc. Každý si musel popovídat s každým o tom jak je teď jeho život lepší. Bylo toho už zkrátka příliš. A nakonec se vyjádřím k tomu co se stalo na konci. Tak zaprve Jessica a její vyspání se s Justinem... to jako vážně? Kde v tu chvíli byl Alex (btw ten je nejlepší postavou druhé série)? Za druhé celé to, že teď když všichni spojí síly můžou Tylera zachránit... Taková skvělá práce rychlé roty. Blíží se sem střelec s několika zbraněma, ale ne nebudeme volat policii, ani všechny nevarujem a neutečem pryč, postavíme se mu. A ke všemu mu ještě zařídíme odvoz co nejdál od policie, která k místu činu houkala skoro 5 minut. A nakonec ho odveze Tony, který tu celou dobu říká jak je v podmínce, a že ho nesmí vidět, ani s fěťákem? :D Jako nezlobte se na mě, ale mě poslední dvě epizody skutečně urazily, tím nejstupidnějším způsobem. A absolutně netuším o čem chtějí dělat třetí sérii, protože dělat ji jen o Tylerovi a jeho ozbrojené chůzi po chodníku je absolutní nesmysl. () (méně) (více)

vyfuk

Neuvěřitelné zklamání. Postavy, které se chovají jako malé děti a berou spravedlnost do vlastních rukou. To poslední by nebyl zase až tak velký problém. Ale pokud je v tom základ i onen první případ tak je to problém. Postavy, které už tak byly otravné v tom jsou v této sérii ještě horší a linky, které jsou tupé, nudné a až neuvěřitelně otravné, tak jsme s nimi krmeni jak na porážku, protože tvůrci nevěděli jak zaprcat čas v epizodách. To ani nemluvím o úplně nových postavách, které ještě ještě nezajímavější než ty staré. Děje se zde něco jako u Ozark. Seriál tak nějak ztratil to, kvůli čemu jsme na něj koukali. U Ozark to byl strach o hlavní postavy a neustále přežívání a řešení nových problémů. Tady to bylo to, co se vlastně stalo Hannach, proč udělala to, co udělala, kdo za to může, čím se kdo provinil. Lákalo nás to tajemství. Jediné, co se zde děje, je to, že záporáci poznají spravedlnost, jelikož celá série není vlastně nic jiného než jeden velký soudní proces. A hledání nějakých pseudopravd, které nejsou zajímavé a ani nijak, že by měnili příběh a nějak ho dělali zajímavějším. Sem tam se objeví postavy, které tam i pár dílů nebyli a řeknou nějakou kravinu, která nikoho nezajímá. A tak dále a tak dále. Krom toho tahle série měla naplnit určitý pocit zadostiučinění, jak už jsem řekl. Ale ani toho se nedočkáte. Zároveň je dost smutné, když se seriál lehce tváří jako family friendly a pak bez problémů vidíte něčí erekci skrz kalhoty a nebo anální znásilnění koštětem. Takových veselých věcí, co se stane. S tím, že samozřejmě tam musela být část, která nás naláká na novou sérii. Ale někteří nechtějí novou sérii. Protože už ta druhá byla o ničem. Hodně velké zklamání. ()

papushka

Zbytečný. Ano, první série nechala hodně cliffhangerů, ale proboha proč tohle? Začátek byl hroooozně pomalýýýý, až to tahalo za všechny audiovizuální údy (připadala jsem si znásilněná tím umělým background story, co chvíli byl a chvíli nebyl pravda, a Hanninou přítomností inspirovanou Šestým smyslem). Když pak děj konečně nabral nějaké tempo, tak ten konec takhle doje*ali... Uznávám ale, že mají tvůrci koule poukazovat dost otevřeně na aktuální kontroverznější témata i mimo hájskůl a zas se jim docela povedl soundtrack. Jsem zvědavá, co se s tím bude dít dál. ()

ChrisBa

Patrím k ľuďom, ktorí si 1.sériu zamilovali a aj napriek tomu, že som chcel, aby to 1.sériou skončilo, tak mi zvedavosť nedala a pozrel som si samozrejme aj túto druhú. Bohužiaľ som sklamaný a to veľmi. Potenciál tu síce bol...rozprávanie udalostí z pohľadu osôb, ktorí boli na páskach sa zdal byť dobrým ťahákom. Ale bohužiaľ je to veľmi slabé.. Navyše najviac času na obrazovke je najmenej sympatická osoba z 1.série(rozumej Hanina matka), ktorej absolútne nefandíte.. monológy a myšlienky postáv chcú byť múdre a hlboké, ale skôr sú bezduché.. a nedá mi to.. v prvej sérii mi homosexualita vôbec nevadila, nebola samoúčelná. Ale táto séria je sprostou propagandou homosexuality. Hnevajte sa ako chcete, ale aby každý druhý človek v seriáli bol homosexuál, nemal problém si nájsť na každom rohu ďalšieho s kým sa môže dať dokopy.. k tomu príhovory ako je dobré že sa Chloe priznala a blá blá, to už je cez hranicu.. prahsprostá propaganda.. ()

santiamén

Možné SPOILERY. Kombinovali, až překombinovali. Z napínavě budované první série zbylo typické pubertální dráma, kde se musí probrat všechno od ubližování si, homosexuálních vztahů, šikany, (zne)užívání střelných zbraní, drogové závislosti, psychiatrické léčebny, vyhrožování, vandalismu, četných znásilnění, násilného napadení, až po femináckovské sekvence, bez kterých už se dneska neobejde jediné audiovizuální dílo z USA. Za vymývání mozků nové generaci bych nejradši dala odpad: "You know, I don't know a single woman who hasn't faced sexual assault, abuse or worse. Not one." Nový level victimhood, k zblití. ()

Kacitr

K mému velkému překvapení druhá série silně konkuruje té první. Postavy detailněji vykreslené, skvělý výběr hudby. Nic není tak, jak se zdá na první pohled...Stačí jen podívat se na příběh z jiného úhlu...a pak, každá mince má dvě strany. ()

Esgalnor

Hned po zhlédnutí jsem sem hodil nadšený komentář a pětihvězdičkovou pálku pro druhou sérii. V řádu několika dní jsem však ale vystřízlivěl. Jednotlivé epizody fungují skvěle jako celek a průměr všech hodnocení by na těch 5 hvězd vyšel, jenomže jako celek má série strašně velké množství plot holes, na které si časem vzpomenete, a na které se v následující epizodě prostě zapomnělo. Druhá série ale zvládá skvěle pracovat s originálními postavami a dost tak cílí na fanoušky první série, kterým dokázaly přirůst k srdci, hlavně poslední díl je de facto kromě závěru jenom pro ně. A protože mně přijdou skvěle napsané a dosti reálné (pominu, že v obsazení není nikdo pod 21), tady chybu nevidím. Jenže ve snaze být místy strašně mysteriózní a napínavá, druhá série dělá hrozné logické přešlapy, ať už v občasném jednání jednotlivých postav nebo samotných situacích, které se v seriálu objeví. Clay je navíc hrozně mizerná hlavní postava, logicky se pozornost decentralizuje z Hanny na něj a ačkoliv je Minnette fajn, postrádá dostatečné charisma, aby zvládl utáhnout takhle fádní charakter. Tvůrci jako by zapomněli, v čem první řada fungovala nejlépe - když byla "jen" silným a emotivním teen dramatem. Přesto dojde na pár skvělých a možná i jednu nejlepší epizodu seriálu, jenomže jako celek to už nevyznívá tak silně jako první série. Ale mohlo to být horší, navázat mohlo dopadnout mnohem křečovitěji. Jít do třetí série bude ale hodně těžké, hodně štěstí. ()

Terezinka198

Pamatuji si, že první série mě "až tak moc neuchvátila"... prostě příliš rozebírali, proč se jedna holka zabila.. Hannah mi byla nesympatická až běda, takže jsem se nemohla vcítit do její situace, za to jsem si hodně oblíbila Claye, což je opravdu skvělý kamarád - citlivý, věrný, chtěl vědět pravdu, protože nevěřil tomu, co mu říkali jiní. A byl to on, kdo mě přiměl se podívat na druhou sérii. A ve výsledku? Pořád je hlavním důvodem pro mě, abych pokračovala i ve třetí sérii jednou. Ale druhá série byla bezpochyby mnohem lepší než první. Proč? Ano, slabší začátek... ale cca od 8. dílu jsem ty díly hltala jeden po druhém, začínala jsem přemýšlet nad postavami více... a zjistila jsem, že Hannah pořád nemůžu vystát, že Clay je pořád jediným důvodem, proč tuhle sérii neodsoudit, soudní tahanice mě moc nezaujala... až do toho 8. dílu, až do chvíle, kdy se ke slovu dostali dospělí, především pan Porter, jehož herec si ode mě vysloužil obdiv za skvěle sehranou scénu.. a překvapivě - herec Brycea Walkera je hrozný, až běda.. jak ho mohou všechny "tolik chtít"? Nechápala jsem a pořád to nechápu. Ale jedno se mu musí nechat; sehrál tu postavu tak odporně, že mi ji zhnusil. A za to ho obdivuji a mám i svým způsobem ráda. V první sérii to byl frajírek, tady to byl vypočítavý hajzl, který mě nepřestával udivovat. Dalšími postavami, které si mě překvapivě získaly, jsou určitě Tyler a Cyrus. Ti dva mě pobavili svým výkonem na hřišti, střílením, vtípky, a samozřejmě konkurující dvojce Justin a Clay coby jako parťáci a bratři :D to bylo prostě super… Jak mi Justin nic moc neříkal, na konci si ke mně cestu našel (teda kromě jisté negativní vlastnosti, ale tu mu odpouštím, protože té se zbavuje těžko „jen tak“, když člověk opravdu nechce). „Byl to tvůj nápad, že si vezmeme kravaty.“ :DD Na výrazy v jejich tvářích jen tak nezapomenu. Scéna s Clayem na večírku měla taky své jisté kouzlo. Byla to hezká, silná scéna. Ale ten konec - I feel fucking betrayed! Další cliffhanger… proč sakra ne… (představa, že bych musela čekat celý rok na nějaké další zprávy, mě děsí už teď). Neměla bych jen chválit, tak trochu i těch negativ, hehe. Změna v minulosti je povolena, vše, co doposud víte o některých postavách, se může změnit, protože oni to viděli jinak. A Hannah zapomněla poznamenat pár drobností, které se ZROVNA V TU DANOU CHVÍLI hodily do seriálu, tak to tam tvůrci narvali. To mě hodně zamrzelo. Co mi hodně vadilo, bylo že „sport je zde vším, tým je všechno, tak si navzájem pomalu vylížeme i-..“. Jasně, je to America, takže sportovní stipendium je NUTNOST… (pro mě zbytečnost, ale whatever) učili je, aby brali tým jako rodinu. Ale… come on, ffs. Když to budete pořád omílat dokola, člověka to rychle unaví. Kryjte si záda, jak chcete, ale nemusíte to věčně opakovat, už to víme. Znásilnění? Jistě, pojďme to omílat dokola, vůbec nám to nedělá problém vybavovat si to. No logic here at all. Šikana? Check yeah. Ta se tam musí objevit, jinak by tady nebylo to drama. Ale ten poslední díl, kdy na chudáka samotného Tylera (už klidného a napraveného, cuz we needed someone to throw out… a nemohl to být někdo z týmu, proboha, to ne!! *převrací oči v sloup* jen tu poslední část si mohli odpustit – i když z hlediska reálnosti by „to“ poslední asi jen tak neudělali tak snadno… ale je tady i více věcí, nad kterými si lámu hlavu zbytečně) přišlo těch pár sportovních goril, tak mi jen potvrdilo myšlenku, že ten sport jim všem vypatlal mozek. Nebo příliš podkuřovali Bryceovi, netuším a je mi to jedno. (Spíš to druhé, když jsou ta „rodina“ hehe) Pak se nemusíme divit, že někomu „rupne v bedně“ a podobné šašky jde vystřílet. Ale střelci v tomto seriálu to odpouštím. :) Co více říct? This is America! Nebo možná spíš: „Welcome to Liberty High!“ Rozhodně silnější 4* než u první série, některé díly byly totiž sakra dobré, jiné bohužel slabší. () (méně) (více)

barrahir

Svoje momenty tahle série měla, ale bylo tam i pár nesmyslů a nudných pasáží. No a pak ty flashbacky… chtěli udržet Hannah ve hře za každou cenu, ale i za cenu toho, že jí seberou půlku důvodů z první série? Však její kamarádství nakonec nebyla tak bezvýznamná, jak říkala na kazetách. Hlavně epizoda se Zachem mě zvedla ze židle. Ale i s Tonym měla hlubší vztah, zachránila mu zadek, pomohl by jí, kdyby mohl. Každopádně co druhé sérii chybělo byly emoce a to je největší mínus. Za pár dnů si na ní nevzpomenu. ()

Nine

Líbí se mi, že tvůrci nechali nahlédnout na příběh Hanny i prostřednictvím těch, které na svých páskách obvinila. Přitom nezapomněli příběh posouvat dál, vyvíjet jednotlivé postavy, přičemž největšího vývoje dostála asi postava Tylera (že takhle dopadne mě tedy napadlo už na konci 1. série). Akorát nevím, jestli takový konec 2. série si seriál zasloužil, jako by tím celé své poselství hodil zcela jinam... SPOILER Tedy né že bych si "přála", aby Tyler postřílel studenty na jarním plese, ale aby mu to Clay rozmluvil, Tony odvezl kamsi pryč a celé to skončilo tak, že samopal drží Clay? Clay?! Když se řítí policie? Už je to na jednu postavu moc a začíná to být přitažené za vlasy, hůř uvěřitelné... Nicméně na 3. sérii se určitě podívám, zajímá mě další osud několika postav (třeba Justina nebo Bryce), ovšem původní myšlenka seriálu zdá se mi být zmíněným koncem 2. série poněkud opouštěna... ()

Mathew234

"So, Hannah... I love you, and I let you go." Do druhej série sa mi veľmi nechcelo, ale nakoniec som prekonala prvú časť, ktorá sa mi neuveriteľne tiahla a opäť som sa ponorila do príbehu rovnako ako pri prvej sérii. Za dva dni som zhltla všetky časti a bola som príjemne prekvapená - nebolo to vôbec zlé, práve naopak. Postavy, ktoré som v prvej sérii nemusela, kvôli tomu, že som ich poznala vlastne len z pohľadu Hannah a jej pások, som si zamilovala. Seriál rieši témy, ktoré sa v súčasnosti dotýkajú tínedžerov a v niektorých situáciach či rozhovoroch, alebo myšlienkach som sa našla a spomenula som si na vlastné obdobie puberty, kedy vnímame všetko tak intenzívne a citlivo, jednáme spontánne a myslíme si, že celý svet je proti nám a búrime sa, skúšame rebelovať a tak ďalej a tak ďalej. Avšak môj dobrý pocit z celej série zničila práve tá posledná časť, ktorá bola nemastná-neslaná a nedostala som to, čo som viac-menej očakávala. Celkový dej nemal nijaké vyvrcholenie a zápletka nebola ukončená, čo zrejme značí 3. sériu, ktorú už pozerať zrejme nebudem, pretože je to len naťahovanie a tvorcovia chcú z tohto projektu vytiahnuť čo najviac peňazí, to je očividné. Hodnotím celkom vysoko, a to práve preto, že som čakala niečo omnoho horšie a teda druhá séria predčila moje očakávania. BTW: WC scéna v poslednej časti bola zdrvujúca... ()

Trojkol

Já teda rozhodně nepatřím k lidem, co by nějakým způsobem shazovali šikanu a nevhodné chování na školách. Taky bych nechtěla působit jako někdo, kdo zlehčuje sebevraždy nešťastných teenagerů .. Ale C'MOOOOOOOON. Toto bylo moc. Takže v této sérce se dozvíte, že .. Hannah se vlastně zabila z debilního rozmaru a byla to coura. Že všichni měli větší trápení než ona. Snažila se na sebe stupidně upozornit. Heroin očividně stojí v Améru pět korun. Všichni rodiče jsou superúzkostliví a vždy vás za každou cenu podrží a klidně si vezmou domů toulavý psy (kluky, whatever) a prostě jim to nevadí. Všichni mají bouchačky. Miliony a miliony bouchaček. (Kdo se pak diví, že je věčně nějaká škola vystřílená?) Clay je dement. Tvůrci jsou taky dementi, protože si myslí, že do jednoho seriálu lze nacpat naprosto naprosto všechen světabol a že to někdo bude brát vážně. Nebude. Nikdo. #metoo #čau Dvě hvězdy, jedna za Jasona a jedna za Tylera. ()

dave.cz

Bohužel se také 2. série točí především kolem labilního a nesympatického hlavního (ne)herce, na němž jsou jediným světlým bodem jeho rodiče. Každý díl tak nejvíce osvěží, když se na obrazovce objeví kdokoliv jiný než Clay Jensen s výrazem rozšlapané Hlíny po dešti... ()

Sorry

Pribeh o neco slabsi, nejspise kvuli tomu, ze autori museli narvat backstory do udalosti, ktere byly v prvni rade. Stale velmi solidni a s paradnim paradnim soundtrackem, bohuzel kvuli zaveru strhnu hvezdicku. ()

johnywalker

Druhá série se vydala jiným směrem. Rozdíl jsem pocítil hodně, protože jsem sledoval bez typické roční pauzy. Možná právě proto mě hned první tři díly poměrně dost zklamaly. Moc mi nesedl směr, kterým se vyprávění vydalo. Další díly se zlepšily, příběh se začal vysvětlovat a vlastně kdyby seriál skončil dvanáctým dílem, byl bych celkově naprosto spokojený. Bohužel neskončil. Díl "Bye" nejprve krásně uzavřel celou kapitolu ohledně Hanny jen aby následně načal další, naprosto zbytečnou, linku s Tylerem. Uvědomuju si, že se ze seriálu stalo vlastně takové morální drama, které má upozorňovat na temnou stránku amerických středních škol, ale čistě dle mého názoru by bylo lepší, kdyby s dalšími řadami nepokračovali. ()

Hpatrik

Druhá série přináší nové informace a střípky ze života Hannah formou svědeckých výpovědí, které ale často úplně mění souvislosti ze zásadních momentů první série, podrážejí ji tak nohy, a dávají rozhodnutí Hannah vzít si vlastní život stále menší smysl. Katherine je výborná herečka, ale její přítomnost tu byla zbytečná, navíc jsem úplně nepochopil, jestli byla její postava duch, nebo jim měl Clay jen v hlavě. Z finále jsem trochu rozpačitý, protože je na jednu stranu je krásně nostalgické, a uctivě uzavírá kapitolu Hannah, na druhou stranu ale přináší další zbytečné drama do Liberty High. No nevím, na třetí sérii se asi časem podívám, přece jen kvalita tam pořád je, skepse je ale po téhle sezóně na místě. PS: Proč proboha pořád 13 dílů? Ještě k tomu zbytečně dlouhých.. ()

B.Wilde

Čekala jsem, že to bude 13 dílů o tom, jak každý řekne svou verzi ke kazetám, k tomu co se stalo, možná něco navíc a skončilo by to velkým finálem - potrestáním "zloduchů", které vše uzavře a budou moct jít dál... nakonec mám pocit, že tam jen vařili z vody... zápletky z minulosti (ty skutečné) mi přišli na sílu přidané, moc jsem tomu nevěřila... hádám, že scénáristé opravdu nepočítali, že to pokračování budou dělat, že je to tak? ()