Epizody(3)

Vodník je čtvrtá, předposlední řada televizní minisérie z cyklu Detektivové od Nejsvětější trojice. Marie Výrová ve svém volném čase a na vlastní pěst vyšetřuje policií dávno uzavřený případ nepochopitelné vraždy malého dítěte na olomoucké periferii, která se odehrála před více než pětadvaceti lety. Znepokojující svědectví aktérky dávného neštěstí přiměje Marii Výrovou, aby se beznadějným, případem znovu zabývala a pokusila se očistit nespravedlivě odsouzeného viníka. Příběh Vodníka se odehrává ve dvou časových rovinách: v časech těsně před revolucí na sklonku komunistické éry na konci osmdesátých let a v současnosti. V první rovině se případem zabývá kriminálka komunistického Československa pod velením majora Voženila. V současnosti Marie odhaluje povážlivé nedostatky ve vyšetřování tehdejší policie a odhaluje důvody, které k nim vedly. Vodník vychází jednak z klasické britské detektivní školy, kdy osamělý detektiv konfrontuje svědky a aktéry zločinu, skládá si postupně obraz událostí na základě více či méně spolehlivých svědectví zaujatých aktérů. Žánrově přesahuje jednak do hororu a jednak do psychologického rodinného dramatu. Ukazuje destrukci vztahů jedné rodiny poznamenané dávným, nepochopitelně krutým zločinem. Vodník se tak stává i zamyšlením nad spravedlností a smyslem jejího naplnění i po mnoha letech. (Česká televize)

Blueeyes

To byla strašně divná rodina, tohle. I na má velkorysá měřítka... Tady se vážně sešla vzácná parta sociopatů, zcela upřímně, ten zločin mohl spáchat naprosto kdokoli z nich, nepřekvapilo by mě to ani za mák. Ona to vlastně ani není čistorkrevná detektivka, spíš takové hodně znepokojující sociální drama. Na příběh se nekouká zrovna zvesela, musím říct. A mám i další výtky, mám jich mraky. Hlavně k té kameře s barevnými filtry a těmi přeexponovanými momenty. Tohle mi skutečně zanechalo nevratné šrámy na sítnici. Proč? Futuristická skleněná budka jako policejní služebna v pustině mezi poli! A v ní párty s balonky! A před barákem si policistka upravuje vlasy natáčkami? Tak hele, já jsem holka jako řemen a všechny tyhle fashion srandičky, česání a líčení miluju, ale abych si v práci, ráno po kalbě navrtěla lokny na natáčky? No není to úlet? A proč to tam vlastně bylo? Chmmm! No a nakonec ta štreka, kterou se Klára Melíšková brodila ve finále za vyřešením případu přes hory, přes doly, sedmero řek a sedmero skal.... to už tomu nasadilo korunu. Tři! A jsem fakt hodná. ()

MIMI.kry

Z české seriálové produkce se mi v tomto roce nejvíce líbil Vodník. Ať už pro zajímavé a nejednoduché rodinné vztahy, už kvůli dospívání hrdinek v době před převratem (ach, ta nostalgie), kvůli letní atmosféře či vykreslení důvodu chování jednotlivých postav a jeho dopadu a důsledků na další dění. Osobně mě to emočně zasáhlo, což se u každé detektivky říci nedá. Jako u každého díla i tady by se daly najít chyby, například proč by se případem vyšetřovatelka tak zapáleně a ve volném čase tak intenzivně zabývala, ale vem to čert. Vzhledem k tomu, že česká TV tvorba se mi poslední dobou spíše nelíbí dávám za tento počin palec nahoru, už pro ten dramatický přesah. Není to jen o vraždě a hledání vraha, což mám u krimi sérií ráda. ()

stage.x

Opravdu, až na pár vyjímek, jsem tu jedinej, komu nesedí načasování vraždy? !SPOILER! Vrah by nikdy nemohl stihnout dítě zabít dřív, než se matka vrátí. Ve chvíli, kdy zatloukal cihlu na plaňce od plotu, už musela bejt matka zpátky. Navíc to díky kulhání nebyl žádnej sprinter. Pak ještě vzít dítě, zapnout pilu. Nehledě na to, že původně chtěl dítě utopit. Takže sorry, ale tohle se nepovedlo. Naopak ze závěrečnýho monologu mrazí. Ten se povedl na jedničku. Věřim, že my, co máme děti, prožíváme tohle téma o to víc intenzivněji. ()

Saara

Jak jsem jásala, že třetí sérii vzal opět do ruky Hřebejk, tak jsem před vysíláním s hrůzou zjistila, že se opět vrátil Tauš s pokusy udělat s kriminálky psychodrama. Takže kriminální zápletka je opět odsunuta na vzdálenou vedlejší kolej. Opět stejný pokus o zhmotnění dusivé atmosféry nekoukatelným přesvětlením, opět stejné scény dvojice MelíškováxKrobot, kde na sebe akorát zvyšují hlas. O to, kdo je vrah už v podstatě nejde, takže tu uvidíme maximálně rodinné psychodrama korounované ovlivněním policejního vyšetřování tím vlastně jeho znemožnění. Předpokládám, že vrahem bude ten Ládík, co ve "vodnické" čapce pomáhá na cirkulárce sousedům naproti... ale to vlastně vůbec není důležité. A já se táááák těšila ... no, počkám si na další sérii. Opět promarněnost díky Taušovi, jehož myšlení a vidění, ale to je pouze můj neodborný názor, očividně poznamenalo období zvěčněné v Kanárkovi. ()

Saur.us

"Dvě věci tu v krvi leží - mráz po těle hrůzou běží: dětská hlava bez tělíčka a tělíčko bez hlavy." Na televizní tvorbu kvalitnější kriminální minisérie s artovými manýry. Bohužel rozuzlení přišlo přiliš najednou, bez silnější gradace ale finální vrahův monolog to vše vcelku vynahrazuje. SPOILER: je to strašné klišé ale vrah je zahradník. ()

Mlle

Extrémně špatně zprodukovaný příběh, který je přes svou tragičnost banální stejně triumfálně jako protivná hloupost dramaticky znuděné a okázale zbytečné venkovské skupinky, uprostřed níž se odehrává. Křečovitě ubohé vtípky se potácí ve slepenci nehraní a přehrávání vyznívajícím stejně artově, jako když si od tří proužků nalepené lepicí pásky slibujete adidas. Rytmus i charaktery jsou tu jako močál, který vše pohlcuje pomalu, ale jistě. ()

MartinX.

Obrazem i zvukem pozoruhodný tv film. Přiznám se, že když jsem viděl před 3 lety první díl (Viktorem Taušem rovněž režírovaných) Modrých stínů, tak jsem si říkal nevěřícně, jestli jde o vtip nebo o nezvládnutý záměr. Od té doby jsem shlédl Stíny ještě jednou, s velkým požitkem. Do sledování této série jsem tedy již vstupoval s očekáváním, které nebylo obrazem zklamáno. Poslední díl jsem navíc sledoval se sluchátky na uších, a musel jsem ocenit skvělou práci režie i zvukařů. První výhrada by mohla zaznít k délce, ale kdo ví, třeba by to ve dvou dílech bylo méně působivé. Druhá výhrada, drobná, směřuje ke scéně oslavy návratu (?) spolupracovnice v podání T. Voříškové, která vyzněla velmi, velmi podivně. I když asi měla. ()

HappyDeath

Bylo to naprosto jiné než všechny ostatní série a bylo to safra dobré. Jasně, některé elementy působily až trochu rušivě, ale svým způsobem na českou tvorbu opravdu unikátní! ()

UniqueNett

Jeden obrovský potlesk pro Václava Neužila, který tu, dle mého názoru, exceloval! Celkově to byla fajn minisérie, ale nebavily mě ty prodlevy ve formě zbytečně dlouhých hluchých záběrů. Zápletka byla skvělá, baví mě tenhle typ seriálů, kdy do poslední chvíle nemám jistotu, kdo je vlastně vrah. Na české poměry je to nadprůměrná minisérie, která stojí za shlédnutí. ()

Ozzy2

Já tedy rozhodně kvituji, že natřeli práci fízlů před revolucí.Sice to dnes asi není jiné,ale krásně nám ukázali, jak se dají stopit klíčové důkazy ve prospěch mocných.Tenkrát i dnes.Stejně by to s případem nijak nepohnulo, protože jak řekl neurotik Krobot, ta ženská byla magor.Neužil jako mladej dobrej, jako senior to byl trapas, měli ho nahradit jiným hercem, bylo dobře vidět, že je to jen maska.Špatně udělané vlasy a mladistvé oči to prozradily.Jenže v Dejvicích holt žádný dědek není a vydělávat se musí.Prostě další nepovedená věc z televizního cirkusu Dejvické divadlo.Kolik toho tito pseudo umělci ještě poserou, než je odříznou? ()

DAPDO

Po prvních dvou dílech jsem si říkal, že by Vodník u mě mohl být zatím to nejlepší z minisérie Detektivovů od Nejsvětější trojice, závěrečný díl ale všechno zkazil. Schválně, pamatuje si někdo z vás, co dělal před třiceti rokama ? Jestli jo, tak klobouk dolů, stát se to může, ale tady si to pamatovali všichni, navíc polovina z nich v té době byly děcka, to je hodně málo uvěřitelný. A odhalení pachatele podle jedné staré fotky a Výrová jde najisto zatýkat ? No nevím, to by mi spíš připadal lepší konec, že by vrah zůstal neodhalenej. První dva díly byly fakt dobrý, s fajn atmosférou, nevadilo mi ani to zbytečný slunění v každým záběru, ale ten třetí díl byl strašně naivní, včetně té párty na policejní stanici umístěné kdesi u pole. 65% ()

anitae

Tak tohle mi sedlo, sice bych to trochu zkrátila, ale zásadně mi na Vodníkovi nic nevadilo. Konečně normálně vypadající lidi bez tuny mejkapu a dokonalých účesů. ()

Darckol

Prvý diel výborný - prelínanie detskej fantázie so starými udalosťami, zahmlené spomienky a desivý čin spoločne so zneisťujúcou hudbou v pozadí... Ozaj skvelé! A potom - dole vodou (heh :)). Natiahnuté, ťaženie z rovnakých scén ako v prvom dieli, narýchlo pozošívané motívy vraždy, ktoré sa do 3 minút ukážu neopodstatnené... A záver - áno, prekvapivý ale prakticky akoby vycucaný z prsta (hoc môžme polemizovať nad apatiou a aroganciou ľudí nevšímajúcich si svoje okolie). 5,5/10 dobre napísané boli časti zobrazujúce rozhádanú rodinu a postava Krobota. ()

Karp

Vodník není klasická kriminálka, to je třeba si uvědomit. Ostatně po třiceti letech od vraždy jí v pravém slova smyslu ani být nemůže. Vzpomněl jsem si u prvního dílu na Good bye, Lenin! a nostalgicky zažloutlou fotografii z bývalé NDR, která se ve filmu objeví a říkal jsem, že je to přesné. Ano, to byla ta nálada, kterou jsem měl v hlavě, ve svých vzpomínkách. A stejně tak prázdniny, příznačné vedro k zalknutí, ostré slunce a ospalé parné léto, které nedbá na všechen ten ruch v pozadí. Jsou to stále jen vzpomínky, které nebývají přesně takové, jaká byla skutečnost, ale jestli je má něco vystihnout, pak se to tvůrcům docela dobře podařilo. Přijít tenhle formát ze zahraničí, museli bychom vytáhnout kapesníky a otřít tu naši milou ČSFD poslintanou blahem. ()

bono22vox

Opět se tu ukazuje ceska povaha v komentářích. Averze na českou tvorbu nebere konce u některých. Pusťte si kriminálku Las Vegas a běžte se bodnout idioti... ()

27. Český lev – výsledky

27. Český lev – výsledky