Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

Gig

Janák odvádí standartní vyrovnanou práci v žánru pohádek. Sice moje jeho nejsimpatitější postvava vpohádkách byla Květulilinka ve Dvanácti měsíčkách, ale Sokol alias baron jde ji vstříc. Překvapil mě nešikovný čert Matěj. Zato nesympatický Ondra i princezna. Konášová je pro mě v pohádkách záruka kvaliy. Ale scénář musí být podpořen režií. A tentokrát jsem nebyl moc smutný. Spíš překvapen. Zdá se, že se Janák našel v pohádkách. Ono se to moc v žánru českých pohádek moc vymyslet nedá. Tak tu máme kombinaci Čertův švagr alias S čerty nejsou žerty a nešikovná čert v kombinaci O zlaté rybce ale v mužském balení, kdy mladík touží po víc a víc.... Dále sympatické role v čele s luciferem Františkem Něcem (I když jsem si vzpomnl na Čertovu nevěstu :)) a pan nadlesní Jirka Langmajer.... První svátek vánoční jsem se docela bavil. ()

jfaba

Vystrkuje růžky nad průměr pohádek v posledních několika letech. Jasně Anděla páně čert nedožene, ale hodně se mu přiblížil. Hlavně dvojce. A pěkné úřednické peklo! Navíc je to jednoduchá pohádka, kde se člověk, i čert vyzná v postavách a ději, oproti těm z minula. ()

ZHODNOTITEL

Tohle bylo překvapení. Čekal jsem zas nějaký vánoční potrat, který z České televize vždycky na Vánoce vypadne a ono to najednou mělo fajn obsazení, obrazově to bylo záživné, zápletka taky nebyla úplně špatná až se mi tomu nechtělo věřit. A pak zjistím, že to má totiž na svědomí Janák. Nebylo to špatné. Pěkné bylo peklo a úžasný potom pan Němec. Škoda jenom toho názvu. ()

tsatsiki

Skvělé herecké obsazení a skvělé herecké výkony od Zdenka Piškuly, Makra Adamczyka, Jiřího Langmajera, Jiřího Lábuse a Ondry Sokola. Pohádka byla výborně natočená, výpravně a kostýmy skvělá, ale je natočená takovým zvláštním tempem, kdy občas film pěkně odsýpá a někdy se to vleče, ale gelraduje ke svému velkému konci.Rozhodně je to pěkná pohádka a po Slíbené princezně je to velké plus tv tvorby.4* A plus také za obsazení Františka Němce. ()

heczot

Docela slušná pohádka o tom, jak čert měl udělat Ondru šťastného a přitom sám málem skončil v peklo, co Befeleus zase chtěl dostat taky Ondru do pekla, tak radil Hubertovi úkoly. Peklo bylo nádherné. 65%. ()

jungewolf

Velmi pěkná pohádka - nejlepší role : J. Langmajer (čert-pokušitel Befeleus). Nejlepší byly záběry z pekla, natočené ve slévárně. Buď ve Dvoře Králové n/Labem nebo ve středočeském městečku Králův Dvůr, nevimjistě... . Hlavně za ně : 5 * a 77 % . ()

sharka.68

no namontovat do našich pohádek i Aladinova přání pro džina z lampy- stavba zámku za jednu noc, to je dílo.....a proč se všude zase cpe Piškula,kterej má do chlapa daleko???Zlatej Sokol a Langmajer.... ()

m.xFuck

Chlapi, s čerty nejsou žerty jsou geniální pohádka, která funguje pořád a fungovat pořád bude, protože je geniální. Tak to zkusíme udělat stejně... Výsledek není nic moc, ale docela to funguje. Už tady byly horší kousky. ()

The_soloist

Samozřejmě kvalita starých pohádek je někde úplně jinde, nicméně po dlouhé době se objevila mimo Anděl Páně moc pěkná pohádka. Herci jsou asi nejlepší, jaké nám může současná scéna nabídnout. Podobnou tvorbu musíme podporovat, protože zde vidím ten důraz na humor, detaily a nápaditost. ()

Muff

Já to už nechápu, proč tak nízká hodnocení? Vždyť tahle pohádka nebyla o moc méně zábavná než S čerty nejsou žerty. Bylo tam spousta humorných scének, nic přehnaně ulítlého či trapného, takové to správné přehrávání, kvalitní Lucifer, dokonce to mělo i myšlenku ... mně se to dost líbilo. Připadá mi, že je půlka národa utopena v sentimentu mládí, kdy se točily dvě pohádky furt dokola, a cokoliv nového prostě musí být horší nebo nepřijatelné, protože nové. ()

honzic

Celkem pěkná a odpočinková pohádka, sice hlavní hrdinové nejsou úplní krasavci, ale o to tu nejde. Jde o příběh, který je jasný a přímočarý a nemá žádné nesmyslné taškařice okolo, takže se dá na to dobře koukat, i když vykrádá staré pohádky jako třeba S čerty nejsou žerty a tak. Hodnocení: 60 % ()

natalanka

Jiří Langmajer jako čert........to byla paráda !!!!! To prostě sedlo !!! A Adamczyk jako čert taky. Pohádka je to veskrze milá, hezky udělaná, vtipná...za mě moc dobrá a ráda se k ní vracím :-) ()

EddieIron

Překvapení! A velké plus za Peklo, velmi originální a zobrazené jako nijak příjemné místo, což je snad v dějinách ČT /ČST/ úplně poprvé. ()

Rian_witcher

Takový vcelku neškodný mix známých pohádek až s přílišným moralizováním na úkor zábavy. Po slibnějším rozjezdu se druhé dvě třetiny až chvílemi nepříjemně pomalu vlečou a upadají to čím dál většího klišé a stereotypu.Díky Bohu (nebo Luciferovi) za tabatěrku s plamínkem ... ()

Amalberga

Konečně po letech příjemná pohádka, u které jsem se i několikrát zasmála. Není ničím moc zvláštní, ale neurazí a v posledních třech letech je to snad nejlepší vánoční pohádka. Čert Matěj byl moc sympatický, s Piškulou to už bylo horší. Jeho postava byla taková neslaná nemastná. Moc mi hlavu nebere, že celý život tvrdě pracuje a jen co stráví chvíli s panstvem, je zkažený a chová se jako idiot (odkdy věří člověk víc nepřiteli, který mu chce přebrat nevěstu, než příteli, který mu celou dobu pomáhá?). Hana Vagnerová byla v roli kuchařky moc sympatická. Škoda, že nešla Matěje zachránit do pekla ona, bylo by to akčnější a vlastně by to byl dobrý námět na novou vánoční pohádku. Na roli zachránkyně by se její postava výborně hodila. Ztvárnění pekla jako složité instituce plné byrokracie se mi líbilo, stejně jako propracované odsouzení hříšníka (to s těmi razítky bylo super). Někdo to srovnával s Čerty nejsou žerty, mě tedy podobnost vůbec nenapadla. Peklu bych ale vytkla to, že se chvílemi spíše snaží hříšníky obrátit na správnou cestu (proč Langmajer lakotného krále upozorňuje, když zase začíná hřešit? Neměl by to spíše podporovat? Proč v pekle existují zákony od Lucifera, které dávají hříšníkům milost? Navíc Lucifer vypadal dost šťastně, když Ondra dostal milost a mohl s Matějem odejít. Neměl by být spíše naštvaný? Ne, ještě jim pošle oblečení.) Celkově jsem si ale sledování užila a dokonce jsem se obešla bez štamprle na posilnění, kterou si jinak na vánoční pohádky předepisuju. ()

Narana_Baba

ted jdu napsat o pohadce novej i kdyz tam nejsu bruci , jen certi , no bida s mladyma princama do pohadek je už tolik let. od ondry vetcheho a teho Dlouheho jen samy bukvovy dřevaci co cely přibeh pokazi. Dost lidi šikovnych si stim praci da, pěkne peklo udělaji a dobre zvuku přidaji a dobre stare herce obsadi a do teho dva klince shnile i když mlade do hlavnich roli daji. No ten černy o trochulepši byl ale dřevo dokonaletež. Asi sa ptate když o broucich to nejni prošč o tem pišu bo mi došli sily s tim mym varovanim bo každy na to jebe a mysli si že tu bude napořad. jen si deti vychovajte v myslenkach certu roztomylych až vam daky chrobak petimetrovy teho potomka klepytkama pujde pulit, možna na stareho proroka babu jeblu si pozde vzpomenete. ()