Nejlepší přítel (TV film)

Best Friend

(festivalový název)

Najlepší priateľ

Pohádka / Komedie

Česko, 2017, 97 min

• flanker.27

ČT si odškrtla jednu povinnou vánoční pohádku. Není to taková katastrofa jako loni, ale šampaňské bych nebouchal, leda něco lacinějšího. Zpětně ještě doceňuji včerejšího druhého Anděla Páně, který jako film přece jen obstojí i sám o sobě, ne jen jako výplň svátečního večera. V Nejlepším příteli lze nalézt několik poměrně podařených či sympatických jednotlivostí, jako celek to však stále trpí stejnými chybami jako drtivá většina pohádkové porevoluční produkce. Pochválit můžu celkem sympatického Marka Adamczyka coby čerta Matěje (to jeho pekelné jméno jsem zapomněl), Kristína Svarinská je docela pohledná a dokonce i Hanka Vagnerová, když není nucena do role drsné policistky, je jako ženská celkem snesitelná. Chválím taktéž výtvarně celkem zajímavé peklo (i když inspirace peklem ze S čerty nejsou žerty je nepřehlédnutelná) a i Langmajer jako pokušitel nebyl špatný. Zbytek byl ale místy trochu peklo, ne to pohádkové, ale kvalitativní. Piškulův nehrdina mi lezl na nervy, opět až příliš mnoho tlačení na humor za každou cenu, afektovaná mluva (na jazyk, volbu slov a intonaci si u nových českých pohádek stěžuju vlastně permanentně), postavy jsou jako obvykle povětšinou spíš karikatury a hlavně je to prakticky bez děje, úvod, zápletka, vyvrcholení, rozuzlení, to dnešním filmařům skoro nic neříká. Včera jsem nadělil hvězdy tři, dneska lakotně zůstanu na dvou.(25.12.2017)

Někdy a to ještě ne vždy zachraňuje výprava a herci jinak nudný filmový příběh. Lucie Konášová si se scénářem moc hlavu nelámala a pohádka nepohádka podle toho taky vypadá nevypadá. Na tradiční českou pohádku tam byla i totální absence humoru i když přiznávám, že u Vydrova ,,jéžišmarjá! '' jsem se zasmál. Co ale oceňuji bylo pěkně zpracované peklo a vůbec ten výběr čertů byl super od samotného krále pekel Němce po Langoše, kterému ten trojhranný klobouk i pekelnický mundůr slušel. Adamczyk se alepoň snažil trochu hrát, strašný byl Piškula a utvrdil mne v přesvědčení, že by se někteří takzvaní herci měli věnovat raději něčemu jinému... Kdo docela bavil byl Sokol, podvodný hrabě mu byl jakoby šit na míru :-). Dávám tedy za 3 plamínky z tabatěrky, ale je to vážně na hraně... * * *(17.4.2020)

• kocik1

Nejlepší přítel je pohádkou s pohádkovým dějem, pěknými kulisami (peklo se hodně povedlo) a nakonec i čert Matěj zaslouží za svůj výkon pochvalu, jenže....stejně to není ono a pohádka je jen králem mezi jednookými a slepými z posledních let. Po bok třeba takové Pyšné princezny se postavit nemůže, páč by jí nemohla ani zavázat střevíček, jak je proti ní malinká..(28.12.2017)

Vánoční pohádky bývají v posledních letech katastrofou. Jsem tedy rád, že letošní Štědrý den ovládl kinem prověřený Anděl Stracha. O to více po zhlédnutí této novinky. Prázdný nevtipný děj s nesympatickým floutkem, kdy rozumně se chovají jen síly pekelné. Holky jsem moc nepobral. Jedna hvězdička za Lábuse i s jeho jitrničkami, jedna za všechny čtyři krásné lokace a slušnou výpravu a jedna za peklo. Tato pohádka se nejspíš zařadí někam do odpoledního adventního programu, nikoli mezi klenoty. PS: S prvním řádkem závěrečných titulků zde bylo 164 hodnocení a více než 20 komentů...(25.12.2017)

Nadprůměrná pohádka (v porovnání s aktuální produkcí). Velmi pěkné peklo a Lucifer i jeho pravá ruka pekelní až to mrazí. To je základ. Piškula slabý, ale Marek Adamczyk moc fajn. Vyniká potom Ondra Sokol jako pragmatický baron, toho si divák prostě zamiluje. Není tu nic vyloženě špatně, ale bohužel ani nic, co by uchvátilo.(22.12.2019)

• - Díky výraznému slovenskému akcentu Kristíny Svarinské (Rézinka) ji při postsynchronech nadabovala Marika Šoposká. (funhouse)

• - Když pan „nadlesní“ Jiří Langmajer  hraje karty a je záběr na jeho ruce, kdy karty míchá a rozdává, tak to ve skutečnosti nedělá on, ale kouzelník, iluzionista a mentalista Jakub Kroulík. (Niko12)

• - Natáčelo se také ve skanzenu Veselý Kopec, slévárnách nedalo Berouna a ve Dvoře Králové. [Zdroj: Týdeník Televize 51/2017] (M.B)