Velká výpravná pohádka o hledání štěstí, o lásce, ale hlavně o kamarádství, které dokáže být silnější než úklady samotného pekla. Čert Matěj (M. Adamczyk) musí za trest plnit chudému mládenci Ondrovi (Z. Piškula) přání, dokud ten neřekne, že je úplně šťastný. Ale lze takového štěstí vůbec dosáhnout? Peklo má o tom své pochybnosti a zdá se, že oprávněně, však se také Matějovou bezradností ostatní čerti dobře baví. Po splnění běžných přání, kdy se Ondra konečně zahřeje, dobře se nají a oblékne, přichází vážnější komplikace. Ondra se totiž zamiluje do Rézinky, komtesky ze zámku (K. Svarinská) a ke všemu i čert Matěj najde zalíbení v kuchařce Marjánce (H. Vagnerová). Ale ani to není všechno. Do hry vstupuje proradný baron (O. Sokol), kterého pozval hrabě Hubert (J. Lábus) na námluvy a vlastně i na zásnubní hostinu a tak je jasné, že z téhle pekelné směsice nemůže vzejít nic dobrého. Zvlášť když Ondra trochu neuváženě hraběti slíbí, že do příštího rána postaví pro Rézinku zbrusu nový honosný zámek. To je na čerta, jako je Matěj, úkol nadmíru těžký, ba nesplnitelný. Ale je to pohádka, a tak se nakonec vše v dobré obrátí. Jen musí nejdřív Ondra projít poznáním, kde je moudré svoje štěstí hledat a co pokazil, třeba ve vztahu s Matějem, napravit. Ocitne se přitom na chvilku i v samotném pekle, kde se setká dokonce i s Luciferem (F. Němec) a s jeho pobočníkem Befeleem (J. Langmajer). (Česká televize)

hawkey_CZE

Pohádka kombinující motivy filmů S čerty nejsou žerty a Hrátky s čertem, ale v porovnání s bídou pohádkové produkce posledních let fungující děj a výborní herci v čele s Jiřím Lábusem. ()

huspenina33

Celkem přijemné překvapení. A šlo to i bez pitvořících čertů a jiných postav, tak jako v jiných pohádkách od pana Trošky, který se sám pasoval na nejlepšího režiséra pohádek ( tento názor já nesdílím ) ()

farinelli77

Naprostá spokojenost! Konečně jsem šťastný!😊 Poučná pohádka rozhodně srovnatelná s klasikou Hynka Bočana! Po 30 letech konečně přirozené peklo, které neirituje, protože k dosažení vtipu se nepotřebuje všelijak pitvořit. Vynikající výkon Jiřího Lábuse pohádku výborně okořenil nenuceným humorem a O. Sokol mu zdatně sekundoval. Skvělí byli ale všichni. Navíc krásné lokace! Jen ty Ploskovice si tedy letos přišly na své, vzhledem k tomu, že se tam točila i německá štědrovečerní pohádka😱 ()

Aladiel

Na pohádku Nejlepší přítel zde čtu hodně dramatické odsudky, ale za sebe říkám, že se dílo docela povedlo. Hodnotím pohádku zejména s ohledem na loňskou tragédii. Prvním kladem bylo, že se obsazení hlavní role obešlo bez Jiřího Mádla, který se podepsal na pohádkách minulých let. Nesouhlasím s názorem o vypůjčení motivů z jiných pohádek. Pohádek bylo natočeno už tolik, že se stírá hranice mezi tím, zda jde o původní nebo vypůjčený motiv. Takže než srovnávání se vzory raději hodnoťme celkový výsledek. Pokud ale Nejlepšího přítele srovnáme se Slíbenou princeznou, je Nejlepší přítel rázem vrcholem umění. Herci předvedli v hlavních i vedlejších rolích dobré výkony, nepřehrávali a byli uvěřitelní. Hercům nemám, co vytknout, hlavní představitelé (Z. Piškula, M. Adamczyk) hráli skvěle v mezích daných scénářem. Kamera, režie, výprava, hudba- všichni odvedli dobrou práci. Film má přesto jednu slabinu, která omezila ostatní. Tou slabinou je scénář. Lucie Konášová sice odvedla poměrně dobrou práci na průměrný film, ale jestli na ni měla málo času nebo se jí dost nevěnovala, nevím, ale projevilo se to na výsledku. Především přechod Ondry (Z. Piškula) z bodrého chasníka do zatrpklého adepta na peklo je hodně násilný. Scénárista i divák si mohou porovnat ten přerod se situací, kdy na začátku ukradl kamarád Ondrovi boty. Scénárista měl věnovat 2-3 minuty filmu na postupný přerod, takto celá scéna působila dost násilně. Být lepší scénář a ještě trochu zapracovat na detailech, pohádka se mohla zařadit mezi špičku tvorby. Scénář stačí na nenásilné dílko Ulice, Ordinace v Růžové zahradě, ale na vánoční pohádku by to chtělo odstranit násilné přechody. Pozitivní je, že místo tří špatných pohádek jak v 2016 na rok 2017 ČT soustředila síly na jednu - a výsledek se projevil, jen s lepším scénářem mohl být ještě lepší. Chci se zastat i hereček ve vedlejších rolích kuchařky (H. Vagnerová) a komtesy (K. Svarinská), hrály dobře, uvěřitelně, ale scénář jim o moc více příležitostí nenabízel. Je to velká škoda, protože i herci ve vedlejších rolích odvedli výborné výkony v mezích, co jim postava umožnila. Nejvíce se ve vedlejších rolích předvedl J. Langmajer, ale výborně hráli i F. Němec, V. Vydra, J. Lábus, P. Zedníček, drobné výtky bych měl jen k výkonům O. Sokola a P. Lišky - mohli být ještě lepší i ve vedlejší roli. Po letech tápání, kam dál s českou pohádkou, režisér K. Janák oproti Princezně a písaři předvedl lepší výkon, ale opět jej zradil scénář s přechody tak násilnými, že si jich musí všimnout i průměrný divák. Snad příští rok nebude scénář opět největší slabinou pohádky, přitom scénáři Nejlepšího přítele stačilo věnovat více času a uhladit násilné přechody na uvěřitelnější a výsledek mohl být jiný. Ale abych scénář je nehanil, měl své světlé chvilky v humoru a takových detailech, kdy se z blonďáka Z. Piškuly stal při lezení komínem černovlasý chasník - čemuž by se věnoval jen málokterý scénárista. Takže i scénáristka má talent, jen možná chyběl čas na dopracování. Za výkony herců (všech 100%), za režii, kameru, hudbu kolem 90%, za scénář 60%, humor přiměřený a nenásilně podaný (Co třeba kozí čtyřspřeží? To byl výborný nápad) 100% - celkem 80%. Přesto tvůrci v rámci možností odvedli dobrou a kvalitní práci. Nejlepší přítel se sice nestane klasikou, ale neurazí ani při repríze. Škoda promarněné příležitosti, většina štábu a herců odvedla výkony, které směle soupeří s pohádkou S čerty nejsou žerty. Jako vzestupný trend kvality OK, na nejvyšší hodnocení to ještě nestačí. Klasika S čerty nejsou žerty je tak dobrá, protože Hynek Bočan měl problémy s režimem a mohl točit jen sporadicky. Tak se mohl věnovat scénářům. Pro Hynka Bočana osobní tragédie díky které vznikl skvělý film. Nebo si srovnejte Takeši Kitana a jeho Zatoiči, který předělával 10 let. Nic takového se od pohádky nečeká, ale věnovat trochu více času scénáři by velmi pomohlo kvalitě výsledného filmu. Pohádka se celkově povedla, a když ji porovnáme s bídnou tvorbou minulých let coby základem, jde o velmi kvalitní a výjimečné dílo. Což ukazuje, jak mizerné výsledky předvedli tvůrci jiných pohádek. A pro tvůrce nových pohádek roku 2018 připomínám, že největší slabinou nových českých pohádek je na 1. místě scénář, na 2. výprava, na 3. rozpočet. Ovšem místo 3 špatných natočit jednu dobrou nebo průměrnou pohádku je rozhodně krok správným směrem. Pokud se hudba překoná, může si vzít poučení z pohádky Jak si zasloužit princeznu, jak celkem průměrné pohádce výborná hudba přidá hvězdičky v hodnoceních. Pokud zůstane stejný tým filmařů a herců a poučí se z chyb Nejlepšího přítele, těším se na jejich nový film v dalších letech. Talent na to mají a tvorba má stoupající kvalitu. () (méně) (více)

kreyson13

Ukrutná nuda. Jedna hvězda za to, že tam výjimečně nebyl Mádl. Ale Piškula je taky tragéd s charizmatem rozteklýho nanuka. ()

bratr_jezek

Ve srovnání "vánočních" pohádek tato zase převyšuje trend průměrných a někdy i podprůměrných počinů. Jsem rád, že jsme zase našlápli na lepší vlnu. Je tu sympatická zápletka, dobromyslný a trochu nešikovný čert, naivní chlapec a dvě dívky, které tu obstarají lásku. Škoda, že tu není větší záporák (Sokol i Lábus vypadají spíš komicky než záporácky), ale mohlo to dopadnout i hůř. Nejzdařilejší je asi peklo, František Němec tu vypadá jako Lucifer lépe než v Čertově nevěstě, kde hrál stejnou postavu. ()

MM1979

Vtipné a úsměvné... Milé překvapení! Spíše komedie než pohádka, takové moderní S čerty nejsou žerty. Hlavní hrdina není můj "šálek" kávy, ale to je o vkusu každého soudruha a čerti jsou na jedničku s hvězdičkou, jen peklo mohlo být drsnější :-). ()

antalyan

Již samotný název pohádky působí rozporuplně; na jednu stranu je absolutně nevýrazný a nudný, na druhou stranu alespoň neprozrazuje, o čem pohádka bude, protože motiv přátelství se vyskytuje snad všude. Výrazným plusem je tedy rozhodně absence čertů v názvu, neboť různých více či méně rohatých princezen a čertů už tu bylo dost a navzájem se pletou. Stejný dojem jako její název však zanechává i samotná pohádka. Zapůsobit dokáže především perfektně zpracovaným byrokratickým peklem, pro nějž se scenáristka nepochybně inspirovala na některých našich úřadech. Inspiraci však zřejmě hledala na mnoha dalších místech včetně jiných pohádek, a na výsledku je to bohužel poznat. Jako by se pohádka nemohla rozhodnout, čím chce vlastně být. Motivy lásky, přátelství nebo třeba i lakoty se střídají, aniž by byl některý významně rozpracován. Zamrzí tak především trestuhodně nevyužitý potenciál některých zajímavých postav, které se bohužel nijak nevyvíjí. Tedy až na ty hlavní, které naopak mění svůj charakter mrknutím oka. Kupříkladu bohatství nejen dokáže člověku zcela zkazit charakter, ale zároveň jej udělá absolutně stupidním, a to za jeden den. Vyléčení je naštěstí stejně snadné... Ačkoliv je tedy vánoční pohádka České televize lepší než loňské a nabízí pár zajímavých nápadů, jsou filmem zcela pohřbeny. Občas povedené vtipy sice pohádku trochu zachraňují, přesto jde o čistý průměr a pravděpodobně brzy zapomenu, že jsem tuto pohádku kdy viděl. ()

Freyia

Tak tato pohádka mne velice mile překvapila. Bála jsem se, že to bude zas nějaká blbina, ale naštěstí to tak není. Příběh je originální a herecké výkony jsou skvělé. Takže dávám palec nahoru. :) ()

mina_harker

Příjemné překvapení letošních Vánoc. Nejzajímavější jsou na pohádce interiéry byrokraticko-industriálního pekla a postavy čertů (neznámý M. Adamczyk v hlavní roli Matěje je velmi sympatický, J. Langmajer po dlouhé době charismatický). Příběh nenadchne ani neurazí, mezi hlavními postavami mládence Ondry a komtesky Terezie to nějak zvlášť nejiskří, postava Ondry je málo propracovaná ... Kladně hodnotím fakt, že pohádka plynule odsýpá a neobsahuje ani trapné vtipy či přehrávání. ()

adaben

Nebylo to špatné, snad jen princezna mi nepřišla zvlášť zajímavá vedle dobré a pěkné Vagnerové. Potěšili zkušení herci Langmajer, Němec, Lábus, ale potěšili i Adamczyk a Piškula. ()

Benigni odpad!

Hloupé, zbytečné, pouze jen jako hrající dekorace - nevhodné obsazení, max. Vagnerová a Němec v rolích seděli. 12. měsíčků bylo lepší dílko. Absence humoru, napětí a inteligence. Místy dobrá hudba, ale od Březiny jsme slyšeli lepší. ()

FiftyFifty

Nová pohádka na Štědrý večer či na 25. prosince v produkci České televize je už pomalu jakousi tradicí. Bohužel jde především o nízkorozpočtové televizní projekty a pohádky to vnímají citlivě. Naštěstí Nejlepší přítel je takovou drobnou světlou výjimkou. Přestože se celá pohádka nese opět poněkud v hororovějším nádechu, s čerty za zády to funguje. A pokud příběhu nepřijdete na chuť, můžete se alespoň pokochat novým výtvarným znázorněním pekla, které tu asi ještě ani nebylo a užít si Františka Němce v roli Lucifera. ()

PinkButterfl

Na novú rozprávku som sa veľmi tešila, napokon mám z nej trošku zmiešané pocity. Na jednej strane sa mi páčili viaceré scény i ponaučenie o tom, ako s peniazmi a mocou rastie sebavedomie, pýcha a sebeckosť. Výborný bol aj Jiří Langmajer a Jiří Lábus. Čo ma najviac sklamalo, bol vzťah ústredných postáv - Ondru a Rózinky, ktorý sa nijako nevyvíjal, na to, že boli z úplne iných spoločenských vrstiev sa hneď do seba zamilovali. Vysoké hodnotenie dávam predovšetkým vďaka skvelému zobrazeniu pekla, asi najlepšie, aké som kedy videla, pán Němec aj pán Vydra boli fantastickí. ()

-marti-

Nejmladší sedmileťák se přimlouval za 4*. Příběh je správně pohádkový, s dobrým koncem a s hodnotami jako láska, přátelství, odpuštění, náprava hříchů. Řeklo by se tradiční, možná dokonce okoukané... ale v dnešním pragmaticky individualistickém nastavení společnosti jsem vděčná za každé dílko pro děti, které na těchhle hodnotách staví. Filmařsky bych to viděla tak na 3*: pěkné interiéry a dost dobré peklo, kostýmy a rekvizity fajn, příjemný soundtrack. Hlavní postavy mě moc nezaujaly ani herecky,. Výborný byl tradičně pan Němec, ten prostě do role Lucifera patří a jsem ráda, že jí opět obsadil, podobně jako pan Vydra. Dokoukali to ochotně i puberťáci. ()